Mám syna autistu

claudia2016
3. jún 2020

Pekný deň,môjmu synovi diagnostikovali poruchu okruhu autistického spektra,ma 4 roky nerozpráva (len si niečo neustále mrmle akoby mal svoju reč,iba mňam mňam,mama a obcas sa mu podarí ne ne),očný kontakt má veľmi dobrý,aj mi veľa veci rozumie napr.ked ho volám alebo mu niečo zakážem,alebo keď sa hnevám že vystrája,vie mi dať pusu keď si vypytam,da mi ,,5, 10,,(rukou mi ťapne)keď mu poviem aby dal nohu pri obúvaní pekne rozumie a nastavy mi ju.Dalej keď chce jesť alebo pit alebo nejaký predmet ktorý nedociahne chytí má za ruku a ťahá má k tomu a následne mi dvíha ruku aby som mu podala.V tomto sa mi zdá veľmi sikovny narozdiel od iných detičiek ktoré majú ťažký autismus.Akurat že je veľmi agresívny poškodzuje seba a ubližuje aj nám vždy keď sa hnevá,je hyperaktívny nevie sa sústrediť,neobsedi,všetko ho baví iba chvilku,okrem kamienkov,vody,a búchaním predmetov o zem.Nema problém ani s cudzími ľudmi ani s novým prostredím a tiež nemusí mat nejaké denne rutiny.Chcem sa spýtat či má niekto skúsenosť s užívaním karnozinu,a poprípade aký druh a dávkovanie pre 3rocneho chlapca vyzorovo aj na 4 je väčší.Alebo či má niekto skúsenosť so včelymi produktami alebo aminokyselinovou liečbou.Vela ľudí ponúkajú rôzne alternatívne liečby ktore by mali pomôcť autistom no neviem
či mám veriť a pchať do syna niečo čo nemám overené alebo aspoň keď nepoznám nikoho komu by to naozaj pomohlo ,to čo oni natárajú a popisu len aby produkty predali je u mna nedôveryhodné.Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek skúsenosť a radu.

miminkanase
3. jún 2020

@claudia2016
Pridaj sa do skupiny autizmus a napíš na stenu toto. Určite ti niekto odpovie na tvoje otázky. Je to veľmi milá skupina

sara07
3. jún 2020

skus napr , asperger.sk alebo nautis.cz
je dost vela literatury určite niečo nájdeš čo vás posunie vpred
tá zlost, sebapoškodzovanie je vysledok frustracie že nevie povedat, nevie dat najova niečo chce a on sa nevie dohodnut
doporučim kartičkovy album zaviest , s tým že ked niečo chce podá si tu kartičku
denny rozvrh stály , dopredu oznamit viac krát tie kartičky pomenovat, nech si rozširuje pasivnu slovnu zásobu
základ je aby ti vedel pokyvat hlavou aspon ano / nie a potom to pôjde lahšie
čiže niečo sa krátko spytaš zoberieš hlavu do dlaní a robíte hlavou ano aby sa naučil , ked začne zurit niekedy stačí sa začat pytat a dopracujete sa k niečomu
treba nájst spuštače a tym sa vyhnut
karnozina podobne za mna zbytočne vyhodené peniaze, to už lepšie naštartuje zvieratko kanisterapia, kone, delfin doslova
logopeda nájst čo vie pracovat s týmito detmi a neboj nauči sa lepšie rozpravat šanca je vždy
no je to o každodennej práci doslova, ale podla popisu sa ti nauči vzorce správania a bude lepšie
držím palce keby niečo IP mi môžeš kedykolvek napísat ,ak budem vediet pomôžem

hlavne vela čítaj študuj a bude dobre , budu dni ked bude dobre a budu dni ked budeš na dne, tak to je , hlavne to prijmy a pracujte a bude lepšie , u pas deti to inak nejde

elisa1910
3. jún 2020

A ak sa mozem spytat na zaklade čoho mu diagnostikovali autizmus len to ze nerozpráva?.. Lebo ako tak citam to je asi jediný priznak.. A cp sa týka tej agresivity moja sestra bola 10x horšia a nie je autistka..

katty2012
3. jún 2020

@claudia2016 a skusali ste vystopovat kedy, v akych situaciach je agresivny? je zname, ze autisticke deti su nadmieru citlive, niektore dokazu doslova citat myslienky a pocity svojich rodicov. viem, ze napr. bolo odporucane rodicom, ktori mali autistov s agresivnymi prejavmi, aby pred prichodom domov - k dietatu, odisli niekam do prirody, vycistili si hlavu, i dusu, aby neprichadzali domov rozhodeni z prace, ci nervozni, nastvani, pretoze zistili, ze ich deti prave pri takych stretnutiach boli agresivne. jasne, ze maly to tak mat nemusi, ale mohlo by byt prinosne, vychytat tie jemne podnety, na ktore reaguje

krisbar
3. jún 2020

Sluch ma dobry?

claudia2016
autor
3. jún 2020

@miminkanase ďakujem pekne ,som tu nová,takze musím si to tu posledovat viac.🙂

claudia2016
autor
3. jún 2020

@krisbar áno bolo sme aj na vyšetrení sluchu,sluch má v poriadku

claudia2016
autor
3. jún 2020

@katty2012 on je väčšinou agresívny v tedy keď s mu niečo nepáči,z ničoho nič alebo keď mu niečo nedovolím,nedám.

claudia2016
autor
3. jún 2020

@elisa1910 vyplnali sme dotazník,a okrem toho že nerozpráva má aj špecifické príznaky autismus (trepanie rukami,chodenie po špičkách,nehrá sa s hračkami ako ostatne deti)

claudia2016
autor
3. jún 2020

@sara07 Ďakujem veľmi pekne,tak ja som si uz tolko článkov ešte pred tým ako mu to potvrdili (pretože som už rušila že niečo nie je v poriadku )preštudovala že som mala pocit že zbláznim a všetko sa mi už plietlo..Môžem sa spýtat,vidím že máte veľký prehľad ,máte tiež doma autistu?Snazim sa mu venovať čo najviac ,ale momentálne mám ťažké obdobie muž nás opustil mame pred rozvodom a všetko sa to na mna sype z každej strany..

elisa1910
3. jún 2020

@claudia2016 to trepanie rukami ma aj moja trojročná

kiki68
3. jún 2020

@elisa1910 do 3,5 roka je to bezne to trepanie rukami. Na autizmus musi byt triada znakov z roznych oblasti. Samo osebe trepanie ruckami, ci spickovanie neznaci autizmus.

fada
3. jún 2020

@claudia2016 ahoj, jedna mamicka tu ma clanky myslim, ze sa volaju "zo zivota rakety". ona prechadza so svojou "raketou" roznymi fazami a skusala to i ono, myslim, ze aj karnozin... zial momentalne to mas zle, nakolko autici nemaju radi zmeny a najradsej maju poriadok a rezim, pravidelnost a system. skus zacat tym ... ak ma svoju izbicku, zminimalizuj veci (hracky a pod.), farby radsej pastelove v izbe nech ma a skuste si vytvorit tzv. rezim dna - obrazkovy, aby vedel co kedy bude a skuste to dodrziavat. viem, ze robi dobre aj omega 3 a 6, ale na agresivitu asi nepomoze taketo. pisu, ze dobra je ABA behavioralna terapia. ak si nie ista v diagnoze, v ba kamaratka chvalila jedno centrum (asi andreas), mozem sa jej opytat na nazov. oni tam chodili viackrat, kym im potvrdili diagnozu. u autikov je dolezita vcasna intervencia, podchytit to co najskor a pracovat s dietatkom... rozrozpravat ho a terapiou skusit minimalizovat negativne spravanie, no je to "beh na dlhe trate"... a vela robi aj strava, sladke jedla, farbene sladkosti a "ecka", to robi sarapatu aj u zdravych ludi...

sara07
3. jún 2020

@elisa1910 je viacero typov, nemusí byt len tažší stupen su aj lahšie čo cudzi človek si povie blbost ved je to normálne dieta ale rodič vie svoje
kludne môže ist len o hraničny typ pas , neurčuje sa na základe reči , je to len jeden zo znakov a každé pas dieta má ich inak

sara07
3. jún 2020

@claudia2016 ja mám doma tažšie adhs a velmi dobrá kamoška má atypicky pas hraničny,
u nás na začiatku všetci tvrdili že je asperger, ja som trvala na tom že nie je , v prahe nám potvrdili že okolo aspergra ani len nešiel ,to adhd naozaj tam je
a zase kamoška čo tam bola tak dali mu atypicky pas hraničny, ale časom ano naozaj odstupom roka tam je teraz je už lepšia diagnostika na sk
no je to tak nie každy partner toto ustojí
montessori, aba prvky, logopedia, nejak si to rozvrhnut den do častí a vždy aspon 10 min
vlkadanie guličiek fazuliek do flaše, špagety do sitka zapichovat je toho fakt vela , jednak sa zabaví možno časom
a každy den sa pomazli a šteklit nech sa smeje , ano je toho vela treba si nájst nejaky systém a potom to pôjde lahšie

sara07
3. jún 2020

@elisa1910 elisa trepanie ruk je do určitého veku 3 normálne, a tiež ked dáte zdrave dieta a pas je tam pár odlišností, to isté u špičkovania ked začina chodit je normálne že špičkuje ale ked ešte špičkuje aj vie chodit a ma 4 nie že kusok prebehne ale viac,určite situacie je to pas, a to hranie ked dáte pas dieta medzi zdravé tak to jednocho vidno je to iny typ hier
je to zložitejšie ako si myslíte , a určite žiadna mama nemá potrebu dietatu dat pas lebo nezvlada vychovu ano
a diagnostikovala to mudr ju nie mk

elisa1910
4. jún 2020

Ona to robí len ked sa teší z niečoho

elisa1910
4. jún 2020

@sara07 ja som nic take nepísala ze mu pripisuje chorobu len preto ze to nezvlada.. Neviem skade ste to zobrali

claudia2016
autor
4. jún 2020

@sara07 čo je Atypicky hraničný pas?Tak samozrejme vkladanie,navliekanie,prirovnávanie tak s ním pracujem.

claudia2016
autor
4. jún 2020

@fada tak syn už diagnózu potvrdení má.Praveze nie je taký že musí mat nejaký pravidelný režim to vôbec,je ako normálne deti len hyperaktívny nerozpráva má tie take autistické znaky obcas že trepe rukami chodí po špičkách behá z miesta na miesto ale keď ho upozornim prestane,vie si vypýtať jesť,pit takze myslím že kartičky sú zbytočne pretože ja mu rozumiem.On máva väčšinou záchvaty keď mu niečo nedovolím alebo keď sa mu nechce spat.

sara07
4. jún 2020

@claudia2016 atypicky má normo intelekt ( aj ked na sk su mudr aj psychologička ktorá uvadza pri atyp, pas mentálny postih , vo svete to tak nie je , napr v čechách hned len vedla) nemá všetky znaky pas ale nedá sa povedat že nemá pas, proste je tam niečo, taký graf skákavý , oneskorená reč t,j nástup reči medzi 4-6 rokom,
to dieta vie zvladnut klasicku školu,naučit sa vzorcom spravania, pochopit metaforu, pochopit ludové prislovie, akože niečo je,zasmiat sa vtipu , nevyberá si v jedálničku ,nemá problém so zmenou prostredia ale napr má problém ked sa zmení rozvrh hodin v škole ale pritom ked zmeníš aktivitu,dopredu oznamenu činnost a ide sa robit niečo iné nemá problém
poobedny spanok ho ani nenut , skus ho ubehat alebo vylučit sladké napoje, keksy ale zase nie uplne len vyslovene obmedzit možno to zaberie . inak ja som kategoricky proti tymto dietam čo poznám deti ani jedno ju nemá a jedine čo ako pomohlo bol ten cukor ale uprimne to pomôže každému
nedovolíš - skus zakaz formulovat inak alebo systém cukor bič , toto ano ked toto nie, alebo tam vsunut ale
skús rozmyšlat ako formuluješ zákaz čo je v tom problém , pripadne si to píš na analyzu , niekedy formulacia je dost dôležita ,napr pri atyp. pas u nich forma komunkácie a musíš lebo som povedal, systém moci dospelého , lebo sa to tak robi a musiš nefunguje, funguje vysvetlenie pravidla, aj občas 50x , systém argumentácie , rodič je skôr taký advokát v podstate, logické zvladnutie problému nie silové zvladnutie problému