Ahoj, nepíšte mi že je tu takých tém veľa, lebo takúto som nenašla. Chcem sa len spýtať,malý nenávidel byť na brušku do 3 mesiacov a tak sme začali s pretáčaním sa hore dolu až okolo 4-5 mesiaca.. Ale išlo to nejak dosť rýchloa ako sme ho dvíhali, sám sa začal ťahať do sedu alebo do stoja. až sa jedného pekného dňa udržal sedieť aj ke´d sme ho pustili. veľmi sa mu to páči a keď sa aj prehne dopredu(úmyselne, nepadá), pohrá sa z nohami a sám sa zdvihne naspäť do sedu. Avšak z lahu si ešte sám nevie sadnúť, keďže ešte neštvornožkuje. Ale už sám sedí, ke´d ho posadíme.. NEPODKLADÁME !!! ani ho nijak nenútime sedieť, my mu len pomôžeme si sadnúť a necháme ho tak.. Vždy sedí len na veľkej posteli, čiže aj keď padne na stranu, čo sa mu zvykne stať keď sa za niečím natiahne, tak sa neudrie. sedí denne maximálne 2x15 min, viac nie..Myslíte, že ho môžem toľko nechávať, alebo radšej ani to? A ešte jedna otzka, keď leží na brušku, ešte nevie štvornožkovať, hoci už začína ťahať pod seba nohy, ale zatiaľ sa pohybuje tým, že sa prevaluje tadiaľ, kam sa chce dostať. ale ma napadlo, že mu nejak pomôžem, ukážem, ako sa má snažiť o štvornožkovanie. Zvykli ste to deťom nejak ukazovať? Že ste im napríklad dali na chvílku nožičky po seba? lebo my mu všetko ukazujeme, aj prevalovanie sme mu párkrát ukázali a naučil sa to potom rýchlo,,
Neposadzovat!!! To je chyba starsej generacie, sedenie je vyvrcholenie istej etapy psychomotorickeho vyvoja, casto prichadza az po perfektnom zvladnuti lezenia. Aj keby to malo byt 10,11 mes! Naprosta vacsina deti si sadne z polohy na 4och, v ziadnom pripade z lahu ako ich dvihaju dospeli! Pasivne posadzovanie nici chrbat (extremne vysoke percento ludi s bolestami chrba v dospelosti v generacii kedy sa pasivne posadzovalo je toho jasnym dokazom), dalej blokuje dalsi psychomotoricky vyvoj!
Lezacia faza je velmi dolezita vo vyvoji, je ziaduce aby trvala dlho, prepajaju sa pri nom hemisfery. Dnes je vela deti co lozia kratko alebo vobec. Jednym z dovodom je pasivne posadzovanie.
Najdolezitejsia poucka pohybovych terapeutov je :"Nie je dolezite ako skoro nieco dieta zvladne, ale nakolko spravne-kvalitne".
@seemani treba mu asi posilnovat ruky, on sa musi udrzat na vystretych rukach, my sme to cvicili tak ze som si pred neho lahla tvarou a on sa sam dvihal. Co sa tyka toho prevalovania tak to e super, ze to robi, aj mo maly to robil, je to prvy zaklad ze ma volu sa niekam dostat a vie to aj scasti spravit. Co sa tyka sedenia, ja som nedavala vobec, ani v kociku, akurat ked jedol tak bol v polosede. Naucit sa ma sediet sam a teda a sa do sedu dostat, To ze ho posadis nie je aktivny sed. Skus si precitat tento clanok, je fakt skvely 😀
https://www.modrykonik.cz/blog/qitecek/article/...
@seemani horana ti to naisala pekne, moj drobec si sadol az ked ma 9,5 mesiaca a to pekne lozil od 8 mesiacov. Lozil az do 18 mesiacov. Stavat sa sice zacal sam uz v 11 mesiacoch ale kedze sme ho za ruky nevodili samostatne isiel az ked mal 14 mesiacov. Postupne vymienal lozenie za chodenie. Ja fyzicky vyvoj nechavam na mojho maleho, pokial dieta nie je neako ocividne pozadu tak to netreba riesit a deti porovnavat, kazde je osobnost a original 😀
@horana nemozem si pomoct, ale tie argumenty, ze v nasej generacii ma vela ludi problem s chrbtom, lebo boli pasivne posadzani, sa mi zdaju trochu malo vedecky podlozene.
1. generacia nasich rodicov a generacia ich rodicov boli posadzane tiez? ale viac bolesti chrbtice ma nasa generacia? alebo aj nasi rodicia? a ich rodicia nie? su k tomu aj nejake statistiky?
2. uvadzaju sa bolesti chrbta v dospelosti. existuje nejaka studia, ktora eliminuje ucinok iných vplyvov, napr. zivotny styl, nedostatok pohybu a pod.? ak o nejakej vies, naozaj by ma zaujimala. lenze taka studia by musela mat dve skupiny, jedna skupina by bola pasivne posadzana a druha nie a vsetky ostatne veci vplyvajuce na chrbticu az do tych 30-40 rokov, kedy im zacnu problemy s chrbticou, by museli byt aspon priblizne rovnake, aby to malo nejaku relevanciu.
3. hovori sa, ze problemy zacnu v 30-40 rokoch, lebo ako babatko boli ludia posadeni prilis skoro. u deti sa to poskodenie neprejavi. ake je to potom poskodenie, ze je 30 rokov neviditelne? nevylucujem, ze je to mozne, ale mohli by ho lepsie popisat?
ja som otvorena vsetkym novym vedeckym poznatkom, ale naozaj som este nevidela seriozny clanok na tuto temu, ktory by odpovedal na tie tri uvedene otazky. aj tie clanky, co tu uz boli, sa len na nejake studie odvolavali, ale konkretne studie uvedene neboli. podla mna je to teda cele len nedokazana hypoteza.
ja som malu polozila na brusko a stvornozkovala som okolo nej. Jej som nepomahala len som nechala aby ma sledovala. Asi po tyzdni sa zacala snazit ma napodobnovat. Prve lozenie bolo take ze si polozila hlavu na zem ako keby sa chcela niekam prevrtat, pritiahla si nozicky k hlave a potom sa zosuchla do predu. Toto nam trvalo asi mesiac. Potom zacala stvornozkovat. A zo stvornozkovania prislo prve samostatne sedenie. Neposadzala som ju, aj ked mne sa tahala do sedu uz velmi skoro, hned ako som ju chytila v lahu za rucky chcela sa pritiahnut, netahala som ju len som jej dala ruky a ona sa tahala sama len pokial to zvladla. A sadnutie si zlahu prislo az ovela neskor. Dokonca aj teraz je to tak, ze sa posadi z lahu ale nie silou chrbtice a brusnych svalov ale tak ze sa podoprie ruckami. A to uz behame takze toto by asi uz mala vediet, ale neriesim to. Dietatko si najde vlastny sposob aj tempo
@seemani myslim, ze to neurychlis - to 4nozkovanie 🙂 A ked ho podporit, tak skor pod dohladom fyzioterapeuta vhodnym cvicenim. Co sa tyka posadzania, my sme to vobec nerobili, pockali sme si, az sa posadi sama, co bolo ked mala skoro 10 mes. Liezt po 4 zacala az teraz ked ma 10, zato okolo nabytku spaciruje uz viac ako mesiac 🙂 Bola som kvoli tomu aj v rehabilitacnom centre a lekarka povedala, ze je to ok, proste lahka koordinacna porucha (ze si prehodila tu postupnost), tak si tam 3x pocvicime a bude 🙂
@valy Ano su take studie, podrobne nam o nich hovorila specialistka destka Dr. ortopedka a neurologicka v centre kde sme boli so synom kde nas poslala pedina prave preto ze sa jej zdalo ze pohybovo zaostava. A presne nam vysvetlovala tieto vzorce, ako to ma vyzerat ked sa dieta posadzuje, presne sme jej to museli do najmensich podrobnosti opisovat. Nakoniec usudila aj podla merania svalovych "tonusov" (uz si to nepamatam ako sa to rpesne odborne nazyva je to uz par rokov odvtedy) povedala ze je vsetko OK, hlavne nic neurychlovat, maju kopu pripadov kedy za odchylky vo vyvoji moze rodic, ani si to neuvedomujuc. Je o tom vsetkom malo povedomia. Casto sa plasia ti rodicia co by nemudeli a naopak ti co si veselo nicia deti su v klude. Treba sa ozaj spytat odbornikov-specialistov na toto, kazdy jeden ti to potvrdi, je to sucast ich vzdelania aj praxe, aj to s tou nasou generaciou.
keby som ja cakala od mojej dcery,aby najprv liezla a potom sedela,tak by som sa nedockala nikdy,..ona totiz sedela a stala a potom chodila a az potom sla po styroch,..... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
@valy problem pasivneho usadzania spociva v tom, ze dieta casto na udrzanie sa v sede pouziva ine skupiny svalov, ako by malo - a to preto, ze sa do tej situacie dostalo inak, ako prirodzenym vyvojom a jeho mozog este o svaloch, ktore sa na sedenie pouzivaju zrejme nevie (inak by sa dieta vedelo posadit samo!).
Dosledkom je, ze dieta tieto nespravne skupiny svalstva neskor pouziva aj na lozenie a chodenie, pretoze je tak naucene. Tato nespravna choda ma za nasledok neprirodzene drzanie tela, co sposobuje, ze sa kosti a stavce "odieraju" na inych miestach, ako by mali.
Preto tie decka v mladosti nemaju problem a chrbtica ich boli az v 30tke - pretoze opotrebenie chrbtice v dosledku nespravneho drzania tela nejakych par rokov trva.
Samozrejme, ze to nie je pripad kazdeho jedneho dietata, ktore raz za cas "umelo" posadite do sedu.
A to su problemy, ktorym sa DA zabranit, ale niektori rodicia su evidentne mudrejsi ako sama priroda a jednoduchsie je tvarit sa, ze problem neexistuje.
Ja som mojich vôbec neposadzala ani nenutila sedieť. Dcérka začala lozit V 7 mesiacoch A tak sa postupne aj posadila. Teraz už chodí. Syn začal S lozenim až V 9 mesiacoch A aj sedel postupne. Teraz tiež už chodí. Všetko má svoj čas A svoju postupnosť. Nemali sme pavúkov ani nič...sami pekne začali. Len trpezlivosť 🙂
@seemani pomahat dietatu sadnut si je z vyvojoveho hladiska to iste, ako keby si ho rovno do toho sedu posadila. Dieta sa ma vediet najskor posadit samo. Ak cakas, ze sa ti dieta z lahu na chrbte samo posadi tak, ze spravi "brusak", tak toho sa mozno dockas v jeho puberte po par tyzdnoch treningu - to nie je pre dieta ani pre dospeleho cloveka prirodzene. Dieta sa ma spravne posadit z lehu na brusku tym, ze sa podopre rukami, pritiahne nohy pod seba a z tejto polohy sa zdvihne do sedu. Z chrbta sa dieta najskor otoci na brusko, neskor na bok a az potom sa posadi.
Prist na to musi sam, najlepsia motivacia prenho bude, ked ho nebudes usadzat. Na co by to robil sam, ked mu s tym zakazdym niekto pomoze.
@seemani moc to prežívaš.... moja má 10,5 mes. a ani si sama nesadne ani neštvornožkuje a je úplne v poriadku, netreba mu nič ukazovať príde na to sám
@maslenka47 prosim ta, odkial mas take mudrosti? si nastuduj nieco o skoliozach a kifozach a zistis, ze pasivne posadzanie s tym nema nic spolocne! ani s bolestou chrbtice o 30 rokov! 😕. Ved v 30tke ide uz o celkovy zivotny styl a nie o par tyzdnove posadzanie z detstva..... nestraste tu mamicky. Akurat tym, ze sa to necha cisto na dieta, su problemy s ochabnutym svalstvom, je potrebna vojtovka a pod. Jedini Slovenski lekari propaguju tento nazor, ako jedini na svete, preco si myslis, ze je to zakonite spravne? o ake studie ide? na kom a kedy ich robili? myslis, ze vo svete sa studie nerobia, ze tam nie su odbornici, len na SK? u nas sa vsetko robi tak, ako sa robilo desiatky rokov dozadu, postupy su zastarele....v zahranici si musia lekari 'apdejtovat' poznatky kazde 3 roky, nakolko sa medicina a jej postupy tak rychlo menia. tak mi nehovorte, ze prave to nase 30 rocne je spravne 😕, to postrada akukolvek logiku. Na krive chrbty v neskorsom veku vplyva chybne drzanie tela, neumerna zataz (najma vdaka tym tazkym skolskym taskam, to tiez v zahranici nehrozi...), nedostatocny pohyb v obdobi, kedy telo rychlo rastie a pod., plus su urcite predispozicie vrodene, aj na skoliozu. Zakladom spravneho drzania tela je pevne svalstvo a to treba spevnovat cvicenim-sportom pravidelne pocas celeho zivota, inak svalstvo ochabne.... ci u deti, ci u dospelych,to je proste fakt, to je priroda 😉. Takze logicky s tym prve mesiace zivota nemaju nic spolocne....
moj nazor: nic nesilit... nedavat sediet ani stat ani nic... moj ma o 5 dni 7 mesiacov a nesedi, ani ho nedavam, maximalne 2 - 3 minuty na mojich kolenach kvoli grganiu, inac nie, hoci sa tiez uz vie udrzat v sede. kym sa dieta samo neposadi, znamena to, ze jeho chrbatik este nie je pripraveny na vlastnu zataz ... moj ma takmer 80 cm, cez 9 kilo a je velmi tazky na to, aby sa sam udrzal na dlhsie sedenie... stvornozkuje, cuva zatial dozadu, ale nic sme neukazovali, prisiel na to sam. tak pride aj na sedenie i chodenie
@seemani uplne kludne ho mozes nechat sediet, najma ak sa sam pekne udrzi, cize nie je 'vyvaleny', prehnuty do obluka. Moj maly takto sedaval asi od 4-5mesiacov, 4-nozkovat zacal v 7.m., takisto sa v 7.m. sam posadil, dokonca aj postavil. Vsetko v jeden mesiac, nic nepreskocil a dodnes je pohybovo velmi zdatny, robi gymnastiku, tenis a je neskutocne sikovny. O d narodenia taky bol, uz ako 10dnovy pretacal hlavicku na strany, ked lezkal na brusku. On uz sa taky pevny totiz narodil, uz v brusku robil kotrmelce 😀, nemam ziadnu poriadnu fotku zo sona, nedalo sa ho zachytit, vzdy bol v takych cudnych polohach.... Takze su deti, ktore su pohybovo zdatnejsie a nevidim dovod, preco ich brzdit a nasilu drzat v leziacej polohe.
Najviac pomozes svojmu dietatku tak, ze mu nebudes pomahat vobec 🙂 ja mam dietatko, ktore je velmi sikovne, trojmesacny sa pretacal, 4,5-mesacny stvornozkoval, 8,5-mesacny urobil prve kroky a teraz mi sam prejde cez celu obyvacku. A fakt som mu v nicom nepomahala. Je nadmieru aktivny. Ale ma pevne telicko. Podla lekarov je to ok. Nikdy som ho nedala do choditka.
@horana prosim ta, neprehanjaj a nezavadzaj 😉. Generacia bolestivych chrbtov nema nic spolocne s pasivnym posadzanim. Ako mozte tomu vobec verit? ako tam mozete vidiet suvislost? ved pasivne posadzanie trva mozno mesiac-dva, za to nespravna zivotosprava cely zivot! o telo sa treba starat....deti v puberte rychlo rastu, je to velka zataz na chrbticu a ak sa svalstvo pravidelne nespevnuje, tak dochadza k chybnemu drzaniu tela a tym padom dochadza k deformitam. Ja mam 36 a bolesti chrbta nepoznam, ani pocas tehotenstiev, aj napriek pasivnemu posadzaniu v detstve, ale za to pravidelne sportujem, aj moje deti 😎 .
@aliza v zahranici ti lekar predpise na vsetko paracetamol a si vybavena. Preco popieras akykolvek suvis pasivneho sedenia na zdravotny stav v 30tke? Jasne ze su tam vplyvy cely zivot. Ale deti sa zvycajne spravaju podla vzoru rodicov, a ked rodic ma zdravy zivotny styl na haku, tak sa nemozes cudovat, ze dieta je po nom. Ci aj to chces popriet?
Veľa ľudí si myslí, že dieťa má najprv sedieť a potom loziť. Opak je však pravdou. Najlepšie je pre dieťa najskôr sa "postaviť" na štyri. Tým sa mu upevnia všetky svaly. A z tejto pozície sa ľahko posadí. Pevné a sebaisté sedenie týmto spôsobom nastáva až okolo 8. mesiaca. U našej dcéry to tak bolo. Tým nechcem povedať, že dovtedy som ju nedávala do zvislej polohy. Nosila som ju chrbtom k sebe alebo v kočári podvihla lehátko, aby videla svet. Inak sme ju nepodkladali. Synovec tiež tak isto.
Ak ho chceš motivovať, tak daj pred neho jeho obľúbené predmety, nech sa za nimi skúsi posunúť. Alebo za tebou 😉 . Tým nechcem povedať, že všetky deti musia štvornožkovať. Niektoré sa proste sami hneď stavajú, to neovplyvníme.
tak ti poviem takto.naša malá koníkovala ked mala 2týždne,štvornožkovala v 6mes.,sedeiť začala v 7 mes.,chodiť za ruku v 8,5 mes.chodiť sama 9mes.náš syn-koníkoval od mesiaca,plazil sa(nohy pod seba a ruky pod sebou)ked mal 4mes.,na 4 sa dal ako 5 mes.s tým že ked šiel dopredu tak ruky sa nepohli.v 6 mes.štvornožkoval,v 8mes.chodil popri nábytku no nesedel normálne.sedel si na nohách(vtedy dr.hovorila že máme veľmi ohybné klby) a až v roku sa pustil sám chodiť.
@seemani ja som nasmu podkladala ruku pod nohy,ale vzdy padal dopredu,...tak sme ho nechali tak a on sam prisiel nato,ze ako ,......neda sa to naucit,to musi sam,....