Logopedické cvičenia Lucinka Pusinka

papi30
30. nov 2020

Ahojte. Moja otázka je adresovaná k rodičom malých detí, ktoré by už mohli rozprávať pekne zrozumiteľne, ale z nejakého dôvodu sa to nedeje. Naša začala rozprávať až teraz, s nástupom do škôlky a má problém s výslovnosťou niektorých spoluhlások. K logopedovi sa teraz nedostaneme, tak by som sa vás rada spýtala, či nepoznáte náhodou DVD Lucinka Pusinka, ci nemáte s nimi skúsenosti, pripadne ako si cielene precvicujete reč a výslovnosť s vašimi detičkami. Náš príklad... Vyslabikuje Fi-a-lo-va, povie halova... Vyslabikuje Ko-mé-ta, povie pometa, pritom s výslovnosťou F ani K nemá problém, aspon nie pri slovíčkach Fúj a kakať 😂..A veľa takýchto podobných prípadov. Rada by som ju v tej reči podporila najprv svojpomocne, kym sa dostaneme k odborníkovi. Resp kedy treba podľa vás riešiť odborníka? Nechcem nič zanedbad, zameškať, teraz mala 3r. Ďakujem za každú radu.

katulka1992
30. nov 2020

s dcérkou som začala chodiť ku logopedičke, keď mala 4 roky, čo bolo v apríli tohto roku.. osobnú skúsenosť s uvedeným DVD nemám...ale čítala som jeden rozhovor s logopedičkou, ktorá spomínala aj uvedenú Lucinku Pusinku, že to nie je veľmi šťastná voľba pokiaľ má dieťa problém s výslovnosťou nejakej hlásky, pretože ona sama niektoré hlásky vyslovuje zle...a dieťa sa to môže naučiť zle....

lucindav
30. nov 2020

@papi30 a skúšala si toho logopeda? My sme sa dostali aj cez koronu. Podobne problémy mala aj naša. Nevedela povedať L a R. Ale okrem toho aj prehadzovanie slabik (špinavé/spivane) a podobne. Celkovo gramatika..Rody, skloňovanie, časovanie.. mojej logopedička diagnostikovala disfaziu. Musíme veľa makať, logopedia nie je len o výslovnosti, ta je až na konci.

papi30
autor
1. dec 2020

@lucindav ahoj a tento problém ste v akom veku začali riešiť? Naša celkovo len teraz začala rozprávať, ako nastúpila do škôlky , takže veľké zázraky ku skloňovaniu, rodom, pádom nateraz nečakám. Ešte k tomu sa pridáva aj dvojjazycnosť...

lucindav
1. dec 2020

@papi30 moja začala tiež neskôr rozprávať, po 2 rokoch prvé slova, opakovanie slov, po 2,5 roku dvojslovne vety. Po 3 rokoch nejaká komunikácia že sme si vedeli trochu aj pokecať. Ale vždy len v tých možnostiach aby vysvetlila čo chce a čo potrebuje. Na otázky len jednoslovne odpovede. Žiadne básnicky ani pesničky nehovorí doteraz. Naozaj len výnimočne. Stále prehadzuje slabiky. Vyslabikovane slovo nezopakuje správne.. (teda tie čo jej robia problémy) Teraz ma 4,5 roka. Tak v 3,5 roku som začala nejako cítiť že treba toho logopeda nech to zhodnotí, proste že to nie je ok. Dostali sme sa tam až mesiac pred 4tymi narodeninami kvôli corone a diagnoza bola na svete 😖 aj keď porovnám s ostatnými deťmi, tak aj mladšie rozprávajú lepšie v zmysle vyrecnosti, slovnej zásoby, suveti a gramatiky. Výslovnosť ma moja lepšiu, ale to je práve tým že je staršia. Ta dvojjazyčnosť tomu tiež nepridá..

slavkakap
29. jan 2021

@papi30 dobrý večer prajem. Ja mam to isté. Moj syn takmer trojročny tiež tak rozprava. No začal hovoriť uz skor. Cakam ze to bude lepšie ale dajak sa ponahla a skracuje, hlata, slová. Chcem sa opýtať ci ste sa dostali ku DVD Lucinka pusinka a ci vam to pamaha ? Ďakujem 🙂

papi30
autor
29. jan 2021

@slavkakap Dobrý večer. Nie, nekupovala som tie DVD. Zatiaľ si čítame iba rozprávky a niektoré slová jej dávam nech po mne zopakuje, niektoré ani na 10x nepovie ako by mala... Pritom mi pozerá na ústa, ale akoby jej to nešlo vysloviť a potom sa nasetie a prestane sa aj snažiť.

slavkakap
29. jan 2021

@papi30 aj to poznam 🙆 možno ze tym nasim deťom treba asi cas 🙆 tesim sa na ten čas ked bude všetko pekne čisto hovoriť a všetci mu budu rozumieť 🙂