Kedy začať učiť papať lyžičkou?

martinik26
28. júl 2016

Ahojte mamičky,
chcem Vás poprosiť o radu. Kedy ste začali učiť svoje deti samostatnosti pri jedení? Myslím prvýkrát lyžička v ruke. A ako to prebiehalo? Dokrmovali ste potom, či pomedzi jeho jedením kŕmili aj Vy? Neviem, kedy a s čím mám začať-aké jedlo je vhodné na tieto prvé pokusy😃

hettinka
28. júl 2016

odkedy vedeli sedieť a trošku prehltať, dala som im pri jedení lyžičku do ruky a oni si dávali sami, hrali sa vlastne a ja som krmila
a na prve pokusy asi nejaké pyré, nie mrkva, lebo to budeš mať všade a zle sa to perie

martinik26
autor
28. júl 2016

Ďakujem😃 Tak som zvedavá, ako to pôjde😂 Asi by som nemala asistovať pri tom, keď si to bude triafať so úst, či?

siska53
28. júl 2016

@martinik26 akonahle prejavili zaujem. Vek si uz nepamatam,cca okolo roka,maly aj este skor,on lubil papat. Pomahat som pomahala,inak bu najma.zo zaciatku nic nezjedli a vsetko by bolo mimo.
Naucili sa a pred 3.rokom dostali aj detsky pribor a skusali aj s nim.

timea7
9. aug 2016

@martinik26 keď dieťa prejaví záujem jesť lyžičkou samé. Býva to okolo 8-10 mesiaca, u niekoho skôr, u iného dieťaťa neskôr. Treba mu ju dať do ruky, nech sa snaží dopraviť si ňou ničo do úst (najlepšia je naozaj zemiaková kaša) a pomedzi to ho kŕmiť. Postupne sa bude stále zlepšovať, po druhom roku mu môžeš dať do ruky vidličku, deti si ňou radi napichujú. Samozrejme, treba, aby dieťa bolo pod dozorom, po treťom roku aj príbor, ak oň prejaví záujem. Deti v 4-5 rokoch dokážu už jesť príborom, ak majú pokrájané mäso, v šiestich rokoch už všetko. Treba ich ale nechať, nepozerať na zašpinené veci, stôl, podlahu....

maminecka266
9. aug 2016

deti casom zacnu sa po lyzicke same sapat 🙂 vtedy je najidealnejsi cas sa na to dat, vyskusat to. Myslim ze u kazdeho dietatka je to ine.

maykaaa1122
5. okt 2016

odkedy vedela sedieť a trošku prehltať, dala som jej pri jedení lyžičku do ruky a ona si dávala sama, hrala sa vlastne a ja som krmila 🙂 🙂

sense
5. okt 2016

Odkedy prejavila zaujem o lyzicku,kolko mala presne neviem,pomedzi to som krmila ...v 2,5roku uz jedla priborom ..zozaciatku to bolo kadejake a viac mimo tanier ako v ustach a na vidkicje vzdy ten vacsi kus a viac veci polila ako krajala ale aki sa vravi cvicenie robi majstra tak teraz jej to uz ide pekne teda ojrem hovadieho ci bravcoveho masa ale zemiacky, ryby,dusena zelenina ci oarka jej ide

ivkoamatka
9. okt 2016

Ahojte...my máme ten problém, že krpec má už 18 mes a jesť lyžičkou neviem. A jedlo v mištičke... tá aj s obsahom skončí na podlahe alebo niekde inde. Lyžičku tiež zahodí keď mu ju dáme. Môžem mu dať max jedlo na jeho tácku, ktorá je súčasťou jeho stoličky, čiže je upevnená a nemôže ju odhodiť. Tam mu môžem dať kúsky jedlá s tie spapa. Keď už nechce, všetko začne zhadzovať kade tade. Ako mám teda postupovať.

evittam
9. okt 2016

@ivkoamatka Daj tomu čas. Naša bude mať 3 roky v decembri - už vie držať lyžicu, vydličku - tuhé sa naje aj sama, polievkami ju ešte kŕmim - nemienim mať polievku všade. 😉 Neboj, všetko chce svoj čas. V 18tich mesiacoch som toto neriešila ani pri jednom dieťati. 😉

ivkoamatka
9. okt 2016

@evittam no ani ja som to neriešila kým všetci nezačali syna porovnávať s inými deťmi z čoho posúdili , že som na materskej s ním preto, aby som ho učila....ešte totiž nebehá sám len okolo nábytku , neje sám, povie max hami a mama ani papa neurobí...takže posúdili, že sa o dieťa nestarám :(

evittam
9. okt 2016

@ivkoamatka Tak sa konečne vykašli na ostatných a ži svoj život a riaď sa sama sebou a nie tým čo si myslí niekto iný.....A deti porovnávať nemôžeš - mám dve - obe sú úplne iné čo sa týka takýchto vecí - každý začal chodiť inokedy, rozprávať, byť bez plienok,......Porovnávať je tá najväčšia hlúposť čo ľudia robia. To že susedov Ferko chodil v 10.mesiacoch neznamená, že ak tvoje dieťa nechodí v 15.tich tak ho zanedbávaš. Nech sa dajú všetci múdri okolo teba vypchať. 😝 😉
Neznášam ľudí, ktorí majú stále potrebu sa starať do života iných a čo kto ako robí a ako vychováva svoje deti.....

ivkoamatka
9. okt 2016

Presne tak. Aj ja sa preto hádam. Som názoru, že je to moje dieťa a ani ja tak isto ako oni ,nie som dokonalá. Robím svoje chyby a oni svoje tak by ma mali nechať na pokoji. Nie som tabuľková mama , že moje dieťa musí byť perfektné podľa najvyšších noriem. Má svoj čas a sám vie kedy čo chce . Ja ho môžem len usmerňovať no nie nútiť za každú cenu len aby bol pre niekoho najlepší... :/ :( Ja ho ľúbim takého aký je.

sam2
9. okt 2016

@ivkoamatka kasli na vsetkych. Moj maly sice nema plienku uz od roku, rozprava uplne plynule ako dospely clovek (ma 3 roky) ale obdobie ja sam zacalo len nedavno. Aj jest zacal sam az kratko pred tretimi narodeninami. A aj to nejze vsetko sam. Obliekat, vyzliekat sa tiez zacal az teraz. Dovtedy "ja sam" u nad nebolo. Nesilim ho, nenutim, vyvoj nechavam na neho. Ja som to uz pisala 100x vyvojove veci typu: chodenie, jedenie (cas kedy dieta prejavi zaujem o lyzicku-niekto v 10m, niekto v 15m,...)odplienkovanie, rozpravanie... si dieta aj tak urci samo a my matka sa mozme postavit aj na hlavu a mavat pri tom usami, nepomozeme si. Takze klud. Neporovnavat a nepocuvat dobre rady a poznamky typu ale on by uz mal a on uz musi... No nemal by a nemusi 😉😊

ivkoamatka
9. okt 2016

@sam2 ...
@evittam ...
... ďakujem 🙂 hneď sa cítim lepšie 🙂)

zuzanalumnitzerova
9. okt 2016

My máme 21 mesiacov o chvíľu, a používa lyžicu aj vidličku. Je sama pekne. Ale zase o serbli ani počuť😁

jonnie
9. okt 2016

@ivkoamatka napodobne...nie si sama-i ja sa citim akoby som sa mu nevenovala a pritom sme nonstop spolu. Jednoducho mlady nechce a ja mozem robit cokolvek. Je mi to luto-ze vyzera akoby som sa o neho nestarala-ale len dufam-ze obcas ma "zachrani" a na okolity svet nieco prekvapujuce konecne vybafne 😉

lenka_samorin
17. okt 2016

@ivkoamatka Ahoj, moje deti začali obe jesť samé dosť skoro, ale napríklad na ich pohybe vidím, aké sú rozdielne. Dcéra skáče znožmo oboma nožkami možno od 1,5-2 rokov, syn to pochopil možno až v 4. A takto je to aj s inými pohybovými aktivitami. Ale napríklad Tom pozná celú abecedu od 2 rokov a možno od 3,5 sa naučil sám čítať. A Zuzku písmená nezaujímajú a radšej skáče a tancuje. Asi ani tvojho malého nebaví obslúžiť sa s jedlom sám, lebo to dlhšie trvá a vyžaduje si to jeho námahu, ale určite sú veci, ktoré robí perfektne a aj skôr ako "susedovie deti" 🙂 Tak mu daj priestor, nech sa sám rozhodne. DO škôlky ešte nejde, tak aký stres? 🙂

ivkoamatka
26. okt 2016

Ďakujem 🙂 Malý už 5 deň prejde sám od seba pár krokov..niekedy sa mu už podarí aj meter či trošku viac tak sa teším 🙂) a papať lyžičkou či šerblík...no má čas tak ako na všetko :D pretože ja viem, že on má svoje tempo ako každé iné dieťa 🙂 niektoré sú v tom a iné v inom dobré 🙂 hlavne že sú zdravé a je všetko ok 🙂) <3

1008
9. nov 2016

ahojte...my mame problem celkovo so vsetkym...uz asi rok mame obrovsky problem,ked sme zacali jest normalnu stravu chvilu papal aj polievku aj druhe jedlo(ryzu,omacky,privarky),ale to len zopar mesiacov a postupne to zacalo,prestal uplne jest druhe jedlo,no polievky a ostatne vsetko papal,postupne sa to zhorsovalo,postupne zacal odmietat coraz viac zo sv.jedal...teraz sme na tom strasne a to uz asi rok..jeme len ovocie,parky,polievku do neho dostanem zhruba len kazdy treti den,chlieb s maslom(ine nezje,dzem,med,sunku,salamku este ani raz neochutnal a to ma uz 2,5roka),este spapa termix,raz za cas krupicu no a cez noc,kedze odmieta cez den normalne jest sa budi casto spi nepokojne a pyta mliecko(cize ani samostatne spanie nehrozi).spi nepokojne uz dlho odkeky neje normalne.dalej...absolutne nechce pisat do nocnika.kedze mame problem s jedenim ani nemam ako ho ucit jest s priborom(1rocny papal sam polievku,no prestal),cize ani to nevieme.kedze som rada ked vypije jednu flasu za den caju,ani mu nedavam caj do pohara,to by nechcel pit vobec,no a samozrejme ,aby toho nebolo malo..nerozprava..len ba,bus,kaka,a zopar prvych hlasok ako paradajka-pa,polievka-po..a to je vsetko...a hranie..sme na mrtvom bode uz asi rok..stale tie iste hry..boli u mna psychologicky,vraj je ok len je strasny lenoch....cakame druhe babo,o chvilu budu dvaja,mozno so mnou biju aj hormony ,no je toho vela a ja sa bojim ako ho dam o pol roka do skolky,ked nic nevie,co by mal..dr.ma posiela k neurologovi,no podla mna je to na nic..boli sme pred pol rokom a tiez nam nejak extra poradit nevedela,vraj je len lenivy...dokonca trepala,ze nejake prejavi lahkeho autizmu tam mozu byt,ale nemusia,ze tazko povedal(lebo dost casto cez den naraz kyve s ruckami,ked sa tesi)ale zas vraj to robi viac deti kt.nerozpravaju.sme objednany na gastro koli nechuti do jedla,no a dalej neviem...skuste mi baby povedat sv.nazor..uz neviem co a ako mam zmenit,aby aspon to jedenie a spanie samostatne sa zlepsilo..☹(

autumn11
9. nov 2016

môj malý má 20 mesiacov a lyžičku si vypýta vždy, keď ide jesť. Len ešte sa nevie poriadne trafiť alebo obráti lyžičku a všetko skončí na zemi. Zatiaľ ho ešte dokrmujem druhou lyžičkou.

katriona1
9. nov 2016

já jsem dceru začala přikrmovat od 6 měsíců, asi po měsíci jsem jí začala většinu jídla mačkat, aby si začala zvykat na kousky v jídle, když chtěla dala jsem jí lžičku do ruky, aby se s ní trochu seznámila, asi od 9ti měsíců jsem jí nechávala jíst i rukama, třeba bramboru, těstoviny, potom asi o měsíc jsem jí dala plastovou vidličku, bylo mi řečeno, že naučit se jíst vidličkou je snadnější než lžičkou a byla to pravda 🙂 asi od roku se malá krmila sama pomocí vidličky a rukou, vařila jsem taková jídla, která si mohla napichovat, jenom kaše a polévky jsem jí dávala já a ona pomáhala, postupně se naučila jíst pěkně i lžičkou, nejdřív asi od 15ti měsíců hustějsí věci jako kaše a tak od 18ti měsíců snědla sama i řidčí polévku, od 2,5 let jí dáváme k vidličce i nožík a učí se je používat
i flaštičku s cumlem jsem zrušila po 6 měsíci a dávala jí hrníček s měkkým cucákem, od roku potom flašku s brčkem nebo hrníček
je důležité co nejdřív dávat dětem jídlo do ruky a nechávat je at se krmí ve věku kdy o to mají zájem, i když nadělají plno nepořádku tak to stojí za to 🙂 já jsem ze začátku toto krmení přesunula na večer, abych měla čas uklidit kuchyn a dcera se šla od stolu hned koupat 🙂 naštěstí to trvalo jenom prvních pár měsíců pak už moc nepořádku nedělala
jinak dcera není nijak zvlášt šikovné dítě, akorát sama jíst uměla dřív než chodit 🙂 to začala až v 15ti měsících a pořádně mluvit taky až nedávno, takže každé dítě je šikovné v jiné oblasti

katriona1
9. nov 2016

@1008 s tím jídlem a nočníkem bych to nějak nesílila, ono čím víc se na dítě tlačí tím víc to může odmítat, já nutila dceru do nočníku až na něj chytala hysterii, tak jsem ho na půl roku odložila a potom to najednou šlo 🙂
k jídlu mu dávej to co má rád, nejdůležitější je aby něco snědl a vypil, pokud se ti dřív krmil sám, tak asi má s jídlem nějaký problém a nějak ho nutit asi nebude dobré
spíš bych se zaměřila na to mluvení, dcera se rozmluvila ve 2,5 letech, ale od roku normálně napodobnovala zvířata a uměla hodně slov, i jednoduché věty jako "kde je tati" nebo "tati pí" ( spí ) ale používala tu svojí čínštinu a nebylo jí moc rozumět a nechtěla moc opakovat, ted už říká i delší souvětí, ale ne všechno je dobře rozumět, ale i tak jsem ráda, protože tím že začala víc mluvit tak se hodně zlepšilo chování, dokáže říct co chce, co se jí nelíbí a pěkně se domluvíme 🙂
asi bych navštívila logopeda, protože malý může mít opožděný vývoj řeči a tam je potřeba začít s dítětem pracovat co nejdřív, že by byl jenom lenivý se mi nezdá, rozumí ti když po něm něco chceš? minule tu byla téma, kde měla maminka skoro 5ti letého syna a mimo to jídlo byl na tom podobně jako tvůj syn a ani v těch 5ti letech ještě nemluvil a nemohla ho umístit nikde do školky, doktorka jí nechtěla dřív poslat na logopedii až ve 3,5 letech a to už je docela pozdě když se ukáže že má dítě opravdu nějaký problém, nechci tě nijak strašit, ale zkus si najít témy kde se to řeší, tam jsou mamky co by ti mohly poradit lépe, třeba tady https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/specificky-naruseny-vyvin-reci-bez-mentalneho-postihu/
určitě nečekej moc dlouho, protože objednávání k odborníkům trvá i několik měsíců a čas utíká