Kedy začať učiť na nočník?

chiaramonika
7. mar 2014

Ahojte maminy. Prosim vas kedy treba začať učiť dieta na nocnik a ako naučiť vlastne na ten nocnik. Mala bude mat dva roky a skúsame od vcera a sa aj vycikala hned.

7katka
7. mar 2014

@chiaramonika mne mala ukazuje na plienku uz teraz,ked kaka a to nema este ani rok, starsie si samo bralo nocnik, ked malo okolo 18 mesiacov, vedelo,co tam ma robit, predtým sme trenovali

chiaramonika
autor
7. mar 2014

@7katka mo ja som ju aj dnes dala dvakrát a tiez sa vycikala. A ked sa jej opytam ze ci ide na nocnik tak uz automaticky si plienku chce dat dole.

katkas1
7. mar 2014

@chiaramonika no tak jej daj dole plienku, mozno ju budes prve 2 tyzdne prezliekat casto ale skor sa tak nauci

senta_sofia
7. mar 2014

@chiaramonika tak ju nechaj, ked sa pyta, resp. nedavaj jej tu plienku vobec, idealny cas je vtedy, ked si to dieta uvedomuje 🙂

chiaramonika
autor
7. mar 2014

@katkas1
@senta_sofia no tak zajtra vyskusame bez plienky 🙂

emma_932
7. mar 2014

@chiaramonika ked je dieta pripravene.. moze to byt v 15 mesiacoch ale poznam maminku, ktorej syn mal do troch rokov plienku. moj syn "presiel" na nocnik, ked mal 2r 3mesiace, zvkol si za tri dni, ani raz sa nepocikal ani cez den ani v noci. kamoska zacala ucit dceru ked mala rok, strasne na nu tlacila a skoro do troch rokov sa pocikavala, pokakavala. dodnes k nej vstava v noci, aby sa nepocurala.. nechapem na co to bolo dobre..

senta_sofia
7. mar 2014

@chiaramonika vies, nech nema z toho hokej, ze raz moze cikat do plienky a raz nie a hlavne aby to nebolo o tom, ze ju vystriehnes ty a vtedy sa vycika. ak ju nechas cely den, tak uvidis, ze co spravi, mozno sa par krat pocika, ale mozno jej to "cvakne" a vypyta sa 🙂 daj tomu par dni a uvidis, ak by sa pocikavala, ze sa nezacne pytat, netlacila by som na nu.

sense
7. mar 2014

moja mala bude mat 11 mesiacov a moja mama na mna pomaly doslova tlaci ako ju mam ucit na nocnik a preco ju neucim a tak....tak som jej povedala ze ju silit nebudem ... ze ked si to zacne uvedomovat tak ju posadim na zachod a bude....takze pokial tvoja mala ukaze na plienku a uvedomuje si co robi resp sa pyta tak uz je pre nu ten spravny cas...

petrife
7. mar 2014

ja som začala malú dávať na nočník, keď sa naučila sedieť (ale u nás to bolo až okolo cca 11-teho mesiaca), ale to len tak fakt, že sadnúť, aby vedela, že aj niečo také existuje. Keď sa jej podarilo vycikať, tak som jej robila ťapušky a tak. Väčšinou som ju tam hneď ráno dala, vtedy sa aj vycikala, niekedy aj vykakala. Neskôr vždy keď som videla, že ide kakať, na nej to bolo celkom fajn vidno. A keď mala cca 23 mesiacov, tak som jeden pekný deň nedala plienku vôbec, síce som ju celý deň prezliekala, použili sme všetky tepláky aj pančušky, čo sme doma mali a stále som vysvetľovala, že keď sa jej chce cikať, tak treba povedať. Prvé dva tri dni to bolo dosť náročné, ale každým dňom lepšie a lepšie a na 6-ty deň to prišlo a celý deň sa krásne pýtala a odvtedy už stále. Sú síce sem tam také dni, že na to pozabudne, ale teda väčšinou v zápale hry 🙂 Keď ideme vonku, tak plienku ešte dávam, jednak sa bojím, že by prechladla a na druhej strane, asi by som ju ani tak rýchlo z toľkých vecí nepovyzliekala. Takže naostro pôjdeme až na jar 🙂 Inak je celkom fajn si prečítať, že ako odučiť dieťa od plienok za týždeň, tak nejako sa to volá, hoď do googla a niečo ti vyhodí. Sú tam fajn rady. Som sa riadne rozpísala 🙂 ale tak mám to čerstvo v pamäti, nedávno sme to absolvovali a tie dvojročné deti sú už veľmi múdre, rýchlo chápu, keď chcú 🙂 🙂 🙂

emma_932
7. mar 2014

teraz kukam, ake h.vadiny som napisala, takze
1. zvykol si, nie zvkol si
2. ani raz sa nepocikal ani nepokalal po tych troch dnoch, hlavne prvy den sa samozrejme pocikaval, druhy den uz menej a ten treti uz skoro vobec.

ach jaj v piatok vecer uz to cloveku nemysli 🙂

chiaramonika
autor
7. mar 2014

@emma_932
@senta_sofia
@sense
@petrife
@emma_932 ďakujem baby. No a ona nie ze sa pýta sama ale len ked poviem ci ide na nocnik tak vie ze si ma dat dole plienocku. Zajtra vyskúšam bez plienky. Ved ked sa počula nic sa nedeje prezlecieme. Len aby pochopila ze ma tam čakať a nie do teplackov 🙂

petrife
7. mar 2014

@chiaramonika podľa mňa pochopí, tie mokré tepláky sú dobrá motivácia 🙂 🙂 🙂 Ale moja zo začiatku cikala aj každých 5 min. To bolo najhoršie vycikala sa do nočníka a ešte som ani nevyniesla nočník a už mokré tepláky :( Ale každým dňom to bolo len a len lepšie. A ešte jedna rada, keď sa na to už odhodláš, tak vytrvaj, aby to nemala pomýlené, že chvíľu má plienku, chvíľku nemá. My keď sme začali, tak nám aj počasie prialo, že vonku bolo strašne škaredo, tak zo 3 dni sme ani vonku neboli, len sme trénovali.

monika837
7. mar 2014

Ahoj, moju prvu dcerku som zacala davat na nocnik ked mala rok, citala som jej knizku ukazovala obrazky, trvalo to trosku dlhsie kym pochopila ako to vlastne funguje ked sa jej to podarilo tak sme sa velmi tesili a tlieskali... ale plienku na spanie sme pouzivali do 2 rokov... mladsia dcerka ma 1rok a 7 mesiacov a ta je veeelka sikulka mala rok a 2 mesiace ked zacala sama chodit na nocnik, sama vie kedy ma ist sa vycikat, vykakat, plienocku pouzivame akurat na spanie 🙂

chiaramonika
autor
8. mar 2014

@monika837 tak to je super 🙂

xarra246
8. mar 2014

@chiaramonika Múdre knihy hovoria, že dieťa je na nočník pripravené okolo 18 mesiaca, ze vtedy už vie ovplyvňovať svoju potrebu a tiež je dobré začať v lete, keď dieťatko môže behať s holou prckou 🙂 Niekto začne učiť na nočník už v 8 mesiaci, hneď ako sa dieťa naučí sedieť, iná mamina s tým začne až v dvoch rokoch. Určite je to individuálne, ale tie deti, ktoré sú učené na nočník neskôr, tak to zvládnu behom troch dní. Proste rýchlo. Tie, ktoré sú posádzané skoro, tak sa síce vycikajú, ale kakanie zvládnu až neskôr, okolo 18-24 mes. 🙂 Keď začneš posádzať maličké dieťatko, tak prvý úspech v cikaní je skôr o tom, že ty ako mama, ktorá pozná svoje dieťa najlepšie, podvedome sleduješ signály, ktoré ti dieťatko dáva a na základe toho ho posadíš na šerbel a tadá úspech, dieťatko sa vyciká 🙂
No a grify sú také, že pôjdete cikať spolu, ty na veľký záchod, dieťatko na šerblík a budete tlačiť spolu a budeš sa snažiť čo najviac ukázať aké je to super 🙂

xarra246
8. mar 2014

@chiaramonika A ešte jedna vec. Keď dieťa zvládne robiť potrebu do nočníka, tak už mu plienku nedávaj. Proste dieťatko musí vidieť, že mu veríš, že to zvládne. Takže aj keď pôjdete na celodenný výlet, plienku nedávaj, radšej zabaľ náhradné oblečenie 🙂

chiaramonika
autor
8. mar 2014

@xarra246 no dnes sa vycikala na prvý sup ked som ju tam posadila a odvtedy som jej plienku nedala. To je cca dve tri hodky a este sa nepocikala 🙂

anuskaaprazko
8. mar 2014

@sense toto inak aj ja neznasam ako na mna vsetci tlacia aj svokra aj moja mama, maly ma 13 mesiacov a nemam pocit ze by si uvedomoval ze kaka, cika... Ked sa pokaka ani neplacka ani nic nerobi len zacitim smrad 🙂

sense
8. mar 2014

@anuskaaprazko no moja ako kedy a vzdy ked tlaci tak ostane taka ako keby skamenena ani sa nehne a moja mama ze ked viem kedy kaka preco ju tam nedam....tak som jej na to ze sice je pekne ze ja viem kedy kaka ale jej to nevadi ked sa vykaka hra sa dalej...jedine co jej vadi ked je moc pocikana po noci

jasmine12
10. mar 2014

moja mala ma 20 mesiacov a na nocnik ju davame ked sa ide kupat vtedy ma dole plienku tak skusame, no aj ked vidim ze rozumie ze do nocnika treba cikat aj tak si cupne a vycika sa vedla 😅 a robi to tak stale, skratka nechce sediet na tom nocniku ani na wc...a nechcem ju nutit. podla jedneho psychologa netreba na deti tlacit, je kazde ine a ten spravny cas skratka pride... Dakujem za kazdu radu 😕

bronia13
10. mar 2014

moji nechodili vobec na nocnik nechceli, sami od seba zacali chodit na zachod ani trenovat som nemusela,mala som taku detsku zachodovu dosku aby zachod bol mensi a nespadli do nej, nakoniec sme nocniky vyhodili lebo sme ich vobec nepotreboval

kika831
10. mar 2014

@jasmine12 tak nas maly ma 18mesiacov a tiez presne vie co sa do nocnicka robi, aj sa posadi , ale vycika a vykaka sa potom mimo nocnik. Ţiez ho nechcem nutit na silu. Snad to pride samo od seba.

jasmine12
11. mar 2014

@kika831 🙂

aduskah
11. mar 2014

Doporucujem shusit vtedy, ked sa uz dieta zaujima o to, co sa robi v zachode, pripadne obzera co to robia ine deti ked cikaju vonku. Doporucujem psychycky sa na to pripravit, to znamena zobrat si na dieta cas, akceptovat to ze budem utierat chvilu mlacky a vymienat oblecenie. Nemam dobre skusenosti s tym, ze davat dole plienku, posadit a ze dieta na to pride. Dieta musi na to prist ze cika a kaka. Lebo teraz v tychto modernych suchych plienkach si to neuvedomuju. Mne sa osvedcilo uplne na zaciatok nechat z holym zadkom, ked dieta zacalo cikat posadit na nocnik. Ked sa nieco do nocnika podarilo pochvalit. Po par dnoch som obliekla volne oblecenie, znamena volne boxerky (mam chlapcov), aby dieta nemalo rovnaky pocit na zadok ako ked ma plienku a nezacalo cikat. Vydrzala by som aspon tyzden, aby som videla ci dieta robi pokroky alebo nie. Ked nie, skusit o mesiac znovu. Kazde dieta je ine, ale ak mam pravdu povedat, neuznavam nechat dieta do 3-4 rokov s plienkou. Myslim ze je to casto aj o pohodlnosti. Ja mam deti odplienkovane od 1,5 roka a to su chlapci. Uplne bez nutenia alebo stresu sa to za tyzden naucili. Jasne ze potom sa z casu na cas nehoda stane, ale bez plienok boli. Len starsi mal este potom asi 3/4 roka plienku na spanie. To mu skor neslo. Mensi sa hned odplienkoval uplne, vyslovene zuril ked som mu chcela davat plienku na spanie.

endi82
11. mar 2014

@chiaramonika ahoj 2 roky sú ideálne. V podstate platí, že dieťa má byť čistotné, keď nastupuje do škôlky, takže za ten rok si to "nacvičíte" 🙂 Naša mala kúpený nočník od 1. roka, ale v hlavičke jej to dozrelo až po 2. roku, vtedy sa už sama pýtala, nenosila ani plienku. Hlavne trpezlivosť, počúvaj svoje dieťa, lebo u každého je to inak.

dity13
14. mar 2014

tiez mam 2rocnu dcerku a je to nieco vyse tyzdna, co nema cez den plienku. dokonca aj na popoludnajsi spanok sme ju uz dali prec, juchuuuu! zaciatky boli velmi divoke, ale zasa nie az take tazke, ako som ocakavala. v zasade si myslim, ze treba mat odpozorovane, kedy je dietatko pripravene sa plienky vzdat, ci vie, co sa od neho vlastne ocakava, ked ho dame na nocnik sadnut. mne sa velmi osvedcil jeden program, kt. som nahodou nasla na nete a podla neho sme sa vlastne aj riadili. snad zaujme aj teba a pomoze 🙂 vela uspechov a ak sa uz raz na to odhodlas, najma vydrzat a v ziadnom pripade nedat plienku nazad! ved na tej stranke je to krasne vysvetlene!
http://www.dvojickovo.sk/index.php/starostlivos...

usiko
14. mar 2014

@chiaramonika obe deti somdavala na nocnik kakat po kazdom jedle odkedy vedeli same sediet, takze od cca 8 mesiaca...u dcerky to bolo super, lebo ona kakala odvtedy uz len na nocnik, a ked este nemala ani dva roky tak sa zacala aj pytat sama na velky zachod, tak sme zrusili plienky....jeden den sa pocikala 6x , druhy uz ani raz...po dvoch tyzdnoch uz ani na nc nemala....chlapcek bude asi tvrdsi oriesok, ma rok a niekedy z nocnika uteka....proste ked vie, ze neda, tak ujde alebo da, teda zrobi co gtreba a zdrhne...toto dcera nerobila...na neho treba davat pozor takze sa necham prekvapit....