Kedy začalo baviť vaše detičky kreslenie?

7. mar 2023

Ahojte,

Kedy cca? Moj syn ma cerstvo 2 roky, ale nejak ho to zatial nebavi. Aj zle chyta ceruzku, nebavi ho to a odhodi.

Nechcem porovnavat, ale 2 kamosky maju dcerky v jeho veku a chytaju ceruzku ako my dospeli a cmaraju jedna radost... A moj tie ceruzky odhodi. 😑

A ako ho k tomu motivovat?

kris_tin257
7. mar 2023

môj syn má 3,5 roka a teda kreslenie ho ešte nezačalo baviť a nemyslím si, že ho to niekedy začne :D v škôlke kreslí s inými deťmi ale skôr preto lebo ostatní kreslia, doma maximálne kreslenie vodou, ale kresliť pastelkami nechce

valikadzm
7. mar 2023

Aj ja mám 3,5 ročného a vôbec sa mu nechce kresliť. Tiež neviem či ho to niekedy začne baviť 😔

petamich
7. mar 2023

nas ma necele dva roky a bavi ho carbat (ale vsade) aj ceruzku velmi pekne drzi 🙂 ale zasa ho nebavia ine veci, kazde dieta je ine

mne sa najviac osvedcili take hrubsie voskovko ceruzky a kupit tu omalovanku, co viem prilepit cez cely obyvackovy stol (na stenu si netrufam)

h2
7. mar 2023

Môj syn má 11 a pol roka a kreslenie ho ešte nezačalo baviť. 😁

danulicek
7. mar 2023

starší má 9 rokov a doteraz ho to nejako nezačalo baviť 😀 naopak, mladší kreslí od malička, on je úplne umelecká duša. kreslí krajšie ako ten starší 🙂 ale zas staršieho bavia celkom iné veci, takže je to v poriadku, v škôlke kreslil, lebo kreslili aj iné deti. v škole detto 🙂 inak tieto kreatívne veci začal vyhľadávať občas až okolo 7 r, dovtedy absolútne nezáujem.

tatianaba
7. mar 2023

Ahoj. Ja ti odpoviem ako ucitelka MŠ a matka skoro trojrocneho chlapca. Maly ma svoj stolik,papiere,farbicky. Z casu na cas si chce kreslit,ale vydrzi pri tom len chvilku. Skor ho bavi tabula a kriedy,pripadne vodove farby. Motivovat jedine tak,ze si spolu nieco nakreslite, ale ak nechce,nenut ho,lebo ku kresleniu bude mat odpor a to za to nestoji.
A teraz z praxe. Dievcata si rady kreslili velmi skoro,okolo tych dvoch rokov (samozrejme to nie je pravidlo), chlapci az tak okolo styroch rokov. Dovtedy ich bavia skor akcnejsie aktivity ako taketo staticke. V skolke sa nauci, mozno len preto,ze bude musiet,ale nauci sa. 🙂
Ja som za toe roky odpozorovala, ze chlapci su co sa tyka spravneho uchopu trosku nesikovnejsi,v porovnani s dievcatami. Ale samozrejme, ako vsetko,co sa tyka deti,je to velmi individualne.
V dvoch rokoch ma este naozaj cas.
Ked bude lepsie pocasie,skuste kriedami kreslit na chodnik,to je zaujimavejsie ako sediet a kreslit farbickami.
A odporucam hrubsie farbicky,na tych sa nauci lahsie,ako sa spravne drzia. Tie klasicke su pre dvojrocne dieta prilis uzke. Pripadne sa daju kupit take gumove nasadky,maju to bezne v papiernictve. 🙂

mia_von_prag
7. mar 2023

Až v škôlke okolo 3 rokov.
A naučila som sa, že syna nemám porovnávať s dievcatami. Sú iní

totatimeka
7. mar 2023

Mám trojročného syna a kreslenie ani maľovanie ho absolútne nebaví 😏 v škôlke má výkresy na nástenke ale doma kresliť nechce. Ale napríklad starší 8 ročný tak ten mal medzi štvrtým a piatym rokom intenzívne obdobie kreslenia, vtedy kreslil každý deň. Keď začal chodiť do školy tak ho to zas opustilo a teraz je výtvarná jeho najmenej obľúbený predmet

sense
7. mar 2023

Keď mala 4 roky a dostala okuliare 😇

elenita
7. mar 2023

Moja bude mat 19 mesiacov a krasne si kresli, nakresli aj slimacika, kruh, aj pekne drzi ceruzku. Ale napriklad nerozprava a neznasa tie vkladacky, navliekanie kruzkov a tak 🤷‍♀️ Cize kazde dieta je uplne ine. Z casu na cas vyskusajte, bud pri nom, pochval ho, ked sa mu nieco podari, ale nasilu ho nenut. Inak my mame take hrube ceruzko-voskovky stabilo woody 3v1, odporucam 😉

akvi
7. mar 2023

Môjho nikdy. Zo škôlky sme prvé dva roky nemali žiadne výkresy, lebo on kreslenie ignoroval. Pritom on kreslí fakt pekne, keď sme sa presťahovali do domu, tak som mu vravela, že mi má nakresliť niečo, lebo máme prazdne obrazy na stenách. Dodnes mám niektoré z nich na stene. Ale jeho to proste nikdy nebavilo. A ani písanie. Pritom vie aj písať pekne.

ariannazara
7. mar 2023

@valikadzm moj skoro 4 a toto iste.kreslit nebude len s autami naraba celý deň 😅

autor
7. mar 2023

Och, dakujem, myslela som, ze sme jedini. 😅

mikadooo
7. mar 2023

Keď museli v škole robiť čiarky, vlnky, rátať príklady, zrazu ich ohromne bavilo kresliť 😁. Dovtedy kreslili v škôlke, lebo "museli", nie preto, že by chceli. Prvý rok 3roční - to boli samé čarbaničky a podobne (až na pár výnimiek) kreslili aj ostatné deti v ich triede, takže asi to tiež bolo normálne. A niektoré nekreslili vôbec nič (učiteľky ich nenútili). Najmladší má 5 a až teraz sám spontánne si vezme papier a ide čosi nakresliť (tak raz za týždeň). Ale oveľa radšej maľuje (temperkami, nie vodovkami, vodovky ho rozčuľujú). Takže to, že v 2r. nekreslí, je fakt úúúúúplne že v pohode.

zorkahorka
7. mar 2023

Prveho syna som zacala ycit kreslit krátko pred 3.rokom, urobim tak aj s mladsim. Bude mat 2,5 roka a nebavi ho to.je to chlapec, neriesim

jaskolka
7. mar 2023

Syn má 2,5, čarbe si s ceruzkou, keď mu ju dám, aj papier , ale žeby to inzrtivne vyhľadával, to nie. Ešte tie vodové pera, alebo ako sa to vola, dostal to raz od sestry, tak celkom ho to zaujme, ale inak nie. Skúsili sme aj voskovky, aj prstové farby, bavilo ho to deň dva na začiatku a potom už len ležali v skrinke. On je typ na kocky, lego, autíčka...

autor
7. mar 2023

@mikadooo
@zorkahorka
@jaskolka dakujeeeeem! Juj, super, ze ste mi napisali! 🙏🏼🙏🏼🙏🏼

maggie1978
7. mar 2023

Tiež som tak dúfala, ale má štyri a pol roka a nie, stále ho to nebaví. Doma vôbec nakresli, v škôlke, aj to asi že musí 😂

danica2711
7. mar 2023

nikdy, už sú obidvaja dospelí a nevedia nakresliť ani domček. Proste to tam nie je

svetlonos
7. mar 2023

Ahoj,
nas maly raz chytil pero a na bielu stenu nakreslil fakt pekny obrazok asi 20cm, vyzeralo to ako dom alebo raketa. mal asi 1,5 roka vtedy. Nechapala som. Fakt to bolo pekne. Jasne ze od vtedy uz dom nenakreslil 🙂 ale cmara rad. Pastelky som mu dala pomerne skoro. Najradsej " kresli" zeriav, bager a domiesavac 😉 Rad aj maluje. Ale teda drzanie pastelky je bieda a bude mat za chvilku 3 roky.

x_mery_x
7. mar 2023

Nas ma 3 roky, ale nic moc ani nevie drzat ceruzku :D

heln
8. mar 2023

necitala som diskusiu, ale ved 2 roky je naozaj malo na to aby dieta bavilo kreslit, v tomto veku realne dokaze ciary, kruhy, max nejakeho hlavonozca. otocim to na srandu, zacne ho to bavit, ked najde velku bielu stenu.....
ak ho chces motivovat kup kriedy na chodnik ked bude teplesie, alebo prstove farby, fixky...

valikadzm
8. mar 2023

@ariannazara presne ako u nás 🙋😁

tanyag
8. mar 2023

Moja dcéra nekreslila cca do 3.5 rokov....potom jedného dňa vzala ceruzku do ruky a nakreslila kruh, štvorec, domček, postavičky, strom, slnko....deti vnímajú, kreslí ty pred synom, on to bude vnímať a ak sa rozhodne, že to skúsi, tak to skúsi...moja dcéra ma prekvapila, lebo ju nikdy kreslenie nebavilo, ale vždy povedala mne, aby som jej niečo nakreslila a vystrihla a nalepili sme to niekde na skrinku...potom sama od seba nakreslila ona obrázok mne...daj tomu čas...

tomika
9. mar 2023

Začalo ho to baviť keď bol predškolák.Dovtedy sme mali problém držať aj ceruzku.A otočilo sa to o 180 stupňov.

vsicka036
9. mar 2023

Nas ma skoro 8 a nezacalo ho to bavit vobec. Vytvarnu neznasa. 🤷

saxana000
9. mar 2023

Moja ide do skoly a nenakresli ani snehuliaka.nebavi ju to.grafomotoriku zvlada.aj bludiska a obkreslovanie ale kreslit z hlavy nechce

mamkalentedkova
9. mar 2023

@h2 presne ..tiež som chcela napísať ,že môj má 14 a kreslenie teda vôbec 🤦‍♀️Nenávidí výtvarnú ..je to hotové utrpenie
@autorka deti sú rôzne a majú rôzne záujmy .Moja má rok a 8 mesiacov a rada si "kreslí" .Tiež nacarbe pár čiarok ,ale vydrzi pri tom tak 5 minút,skôr chce ,aby som jej niečo kreslila ja.Riesit úchop ceruzky v dvoch rokoch nie je na nič dobré .Dieťa má pred sebou roky v škôlke ,kde sa to bude učiť .Rozvíjať jemnú motoriku vieš aj inými činnosťami ,ako kreslenim.

renab
10. mar 2023

Dceru cca v 2 rokoch, synov nikdy

engynka
11. mar 2023

Skus si mozno pozriet nieco o senzitovnych obdobiach dietata. Aked bude v senzitivnej faze kreslenia tak odporucam hrubu ceruzku s hranami na tej sa lepsie trenuje uchop. Nechat ho kreslit tak ako chce nehovorit mu nic ked bude slnko cierne tak je cierne o tom je kreativita. Aj uchop sa moj naucil sam. Najprv carbal potom zacal vymalovavat take jednoduche tvary alo stvorec potom uz aj zlozitejsie obrazky vymaloval, neskor sam zacal robit kruhy, stvorce, oval a teraz v 3.5 nakresli postavu, auto, dom. Ale vsetko som nechala na neho a sam postupne sa naucil. Ale nikdy mu do kreslenia nehovorim aby som mu kreativitu a fantaziu nepotlacila.