Kedy ste začali deťom čítať rozprávky?

norika84
15. sep 2015

Ahojte. Kedy ste začali deťom čítať rozprávky na dobrú noc? Pretože náš syn má 20 mes. a keď mu chcem niečo prečítať na dobrú noc, tak absolútne tomu nevenuje pozornosť, odíde z postele, ide sa napr. hrať alebo chce odísť z izby. Je to ešte skoro? Cez deň sí čítame veľa, ale je to iné čítanie, ukazovanie, hádanie a pod. Kedy ste s tým začali u Vašich detí? A čítate deťom aj pred spaním, keď idú spať cez deň? Ďakujem.

timea7
15. sep 2015

@norika84 áno, je to skoro, skús mu rozprávky rozprávať, nie čítať, šepkaj mu, spievaj mu. Dieťa v 20 mesiacoch si ešte nedokáže predstaviť dej, ktorý počuje.

pribinak
15. sep 2015

V takom veku sme skôr čítali obrázky, taky krpec este asi nie je veľmi schopný zachytiť text
Teda my sme začínali čítaním a ukazovaním si obrázku a postupne som okolo každého obrázku rozprávala čoraz viac s viac, my sme začali citat text - akože rozprávku asi až okolo 2,5 - 3 rokov
Dovtedy to boli mini pribehy okolo toho co vidíme na obrázku

Samozrejme, ze vela som musela improvizovať, aby to bolo zrozumiteľne a zaujímavé

siska53
15. sep 2015

@norika84 v tom veku sme este boli v stadiu spievania pesniciek pri zaspavani u oboch deti.. Aj ked okolo 2r.sme uz aj citali kratke rozpravky,maly napr.miloval Malovanu abecedu..a mala pocuvala rozpra ky uz ako parmesacna,nie sice na dobru noc,ale pocas dna,ked sme s malym citali,on rad od malicka cital ci pozeral obrazky,mala k tomu prisla na chut az ako skoro 2,5r....

m.i.r.i
15. sep 2015

rozpravky ako take iste este nie...ale knizky ano..my sme citali tak od 3 mesiacov...ale teda samozrejme to zinknamenalo pozeranie knizociek, obrazkov, neskor obracanie stranok, co to tam je...potom kratke riekanky, basnicky, ked zacal rozpravat tak zvieratka, ako robia ...my sme mali ritual v postielke a neskor na nocniku...pred spanim sme este pri cikani vzdy citali....asi okolo 2r to boli uz pribehy, ale take kratke knizocky, o zvieratkach, rozne leporela....vela obrazkov a menej textu a tak sa to postupne menilo na pribehy a rozpravky..teraz ma 5.5 a citame o dinosauroch 🙂 ale samozrejme aj rozpravky a hlavne uz take knizocky s pribehmi - Smely Zajko, Dobrodruzstva Dinosaura, pribehy MCQueena, Macka PU, O medvedikovi bez mena...rozne Bajky s poucenim a tak..uz su to pribehy na pokracovanie...ale take ozajstne rozpravky co mas na mysli mozno tak okolo 2.5r zacal vnimat...

tjaden
16. sep 2015

@norika84 ahoj, sestra malému čítala od jedného roka, približne od 1,5roka dopĺňal vety, od 2r vymýšľal svoj vlastný dej alebo mal k novej rozprávke milion otázok, od 3r. chce aby rozprávky hrali, normálne si zahrajú divadielko a tak ide spať. Malá ma 1r. ale nič ju to zatiaľ nezaujíma. Tak jej pred spaním ukazujem v mobile jej foto a rozprávam jej čo sme cez deň robili a pekne sa na to díva apočúva, v podstate je to ako rozprávka 🙂