Kedy ste si všimli, či bude vaše dieťa pravák alebo ľavák?

3. jún 2024

Mpje dieta ma takmer 20mesiacov a vsetko dava do lavej ruky, kriedy, lyzicku, ceruzku, farbicky
Skusala som dat do pravej ruky no vzdy si prehpdilo do lavej
Bude z dietata lavak alebo sa to este moze zmenit?

maryetta
3. jún 2024

Ano. Pravdepodobne to tak bude. Proste preferuje tu silnejsiu rucku. Aj u nas tak bolo. Ale nejako som to neriesila. Ved to nie je “vada”.

guudy
3. jún 2024

Davaj mu ceruzky doprostred. Vidis, ze si same vyberie 🙂
Hlavne nenut druhu ruku.
Som lavacka 🙂

andreakotesova
3. jún 2024

@maryetta aj u nás to tak bolo 🙂

betulinka1
3. jún 2024

Bude lavak a nie je dovod to meniť.

beata_k
3. jún 2024

A ked stojis pred nim a podas mu hracku, tak ktoru ruku natiahne?

anonymous87
3. jún 2024

Tiez okolo 2 rokov. Teraz ma 4 a ostal lavakom…

ak_tak0202
3. jún 2024

Moja bude mať 2,5r. a v tomto ju ešte neviem celkom zaradiť. Pri úplne prvých pokusoch o samostatné jedenie chytala lyžičku prirodzene do ľavej ruky, neskôr (bez našej intervencie) už brala lyžičku/vidličku do pravej, ale keď teraz nedávno dostala sadu na maľovanie vodou, opäť začala brať štetec do ľavej ruky. Tak sme zvedaví, akú ruku bude nakoniec preferovať, určite do toho nebudeme zasahovať.

siska53
3. jún 2024

Od babatka, kopkal vzdy lavou nozickou a nacahoval sa lavou rucickou. Je lavak 🙂

januska12323
3. jún 2024

Bude ľavák. Prečo to potrebuješ vedieť?

oriesocek
3. jún 2024

Naša je lavacka a úplne od mala. Všetko riesila ľavou a ani sa nad tým nezamyslame. U nás v rodine je veľká koncentrácia ľavákov 🙂

danica2711
3. jún 2024

prečo je to dôležité? Prababky hovorievali, že ľavá ruka je od čerta, generáciu mojej matky sa komunisti snažili prerobiť z ľavákov na pravákov, ale to už máme dávno za sebou. Ale ak bude športovať, má ako ľavák (ak bude) v mnohých športoch, hlavne loptových, výhodu

lucylaw
3. jún 2024

Vraj sa to vykryštalizuje naisto až nejako v 3 rokoch,každopádne môj syn úplne odmalička preferoval ľavú ruku a aj mu to ostalo,napríklad aj do lopty kope ľavou nohou a to my v rodine široko ďaleko ani z jednej strany nemáme žiadneho ľaváka 🙂

autor
3. jún 2024

Neriesim to mne to nevadi u nas nikto lavak sice nieje ale len som chcela info nic viac

whiteflower87
3. jún 2024

U nas najviac sa ukazalo ked kopal do lopty. Vzdy lavou.

autor
3. jún 2024

Dakujem za info zienky

yoxinka
3. jún 2024

Pri dcére si to všimol muž, vždy pri hre kopala do lopty ľavou nohou. Potom sme sa na to zamerali a všímali si to a áno, pri všetkom preferovala ľavú ruku. Má 5 rokov a je ľaváčka. Nikto z celej širokej rodiny nie je ľavák ani z mojej ani z mužovej strany. Príde mi to úplne zaujímavé a ona je celá taký temperament, že koniec 🤪.

cookie29
3. jún 2024

Lateralizacia casto nie je definovana do 6 rokov. Su deticky, u ktorych sa to prejavi skor, u inych neskor. Ja mam starsie dieta lavaka. Dost sme sa o tom bavili s pedi. Prve 2 roky bolo obojrucne. Potom jedno obdobie skor prava strana a nakoniec je z neho lava, teda pise lavou rukou. Ale napriklad do lopty kope pravou nohou. A kamoskin syn, rovnakeho veku, bol obojrucny este aj v prvej triede, pisal v skole oboma rukami.

mamatroch
3. jún 2024

U prvej dcery v cca. 1,5 roku, uz mala vyhranenu lateralitu - pravu ruku. Druha dcera este v 5,5 roku pouzivala rovnocenne obe ruky, jedla polievku niekedy jednou, niekedy druhou, kreslenie detto... tam som si uz robila starosti, ako to bude v skole. Nastastie je septembrova a tak sla az takmer 7-rocna a dovtedy zacala uprednostnovat pravu ruku. Ale keby aj lavu, to by bolo jedno, ved dnes uz v pohode kupis pera i noznice aj pre lavakov.
Hlavne je dolezite dieta "neprerabat" na inu ruku. Idealne davaj veci (farbicky, lego... napr.) do stredu a neries, do ktorej ich zoberie.

mamatroch
3. jún 2024

@danica2711 hej, taku "mudrost" som uz pocula, ze lava ruka je od certa. Ked som si potom ako dieta tu lavu zlomila, som chytro pochopila, aka je dolezita aj ta 🤪

hiro
3. jún 2024

Syn asi ked mal rok a nieco, pilil detskou plastovou pilkou karton a ked som mu ju daval do pravej tak si stale prekladal do lavej...

vroni
3. jún 2024

Syn je ľavák. Bolo to očividne od prvých hmatov. Tak veľmi, že sme si az v prvej triede všimli, že má skríženu lateralitu (kope pravou). Dcéra je pravačka. A až do piatich rokov kreslila rukou, ktorá rýchlejšie chmatla ceruzku. Raz ľavou raz pravou.

macekovam
3. jún 2024

Ak má byť ľavák tak sa nesnaž to meniť...

tenerifka
3. jún 2024

Uplne od maleho babatka, vzdy som dala hracku pred ñu do stredu a vzdy ju uchopila lavou rukou. V manzelovej rodine je vela lavakov, tak ma to neprekvapilo

petamich
3. jún 2024

@maryetta aj u nas 🙂 ak som aj dala na stred vybral si lavu, ked som vlozila do pravej prehodil si

romikk22
3. jún 2024

Aj u nás bude dcéra zrejme laváčka. Ma 2 roky aj 3 mesiace a všetko chytá hneď do ľavej rúčky aj papa ľavou rukou, kresli, proste všetko . Skúsila som jej sem tam prehodiť ukázať do pravej , ale nie nechcela vždy si to preložila do ľavej. Takže zrejme bude laváčka

autor
4. jún 2024

@macekovam pisem niekde ze mi to vadi a ze zo chcem zmenit?

autor
4. jún 2024

@romikk22 unnas to iste

letfenixa
4. jún 2024

Od bábätka. Vždy preferoval pravu ruku.

majusik1304
4. jún 2024

Ahoj, tak asi v takom veku ako aj ty. Keď mi dcérka začala všetko chytať, a hrať sa, tak vždy používala ľavú ruku. Je to úplne v poriadku, je veľmi šikovná, netreba sa toho báť.

autor
4. jún 2024

U nas lyzicka krieda vsetko do lavej ruky ale ked jej idem dat napr flasu s vodou chyta vacsinou oboma rukami