Kedy ste deťom vysvetlili, že Ježiško neexistuje?

pe_mi
10. okt 2023

Ahojte, chcem sa spýtať, ako ste deťom vysvetlili, keď sa dozvedeli, že Ježiško neexistuje. Syn je v 4.triede.Ešte stále verí v Ježiška, že nosí darčeky.
Ako pekne vysvetliť deťom, že prečo rodičia o tom klamú. Rodicia predsa nemajú klamať, učia to aj vlastné deti 😉 Rozmýšľam dopredu, ak príde s tým, že už to vie. Ako mu to pekne vysvetliť 🎄

janickacrazy
10. okt 2023

@pe_mi úplne normálne, že ste mu chceli dopriať pekné detstvo, lebo malé deti tomu veria, že Vianoce sú magické obdobie, tak ale už je veľký chlapec a chápe, že rodičia to robia z lásky k dieťaťu, aby malo radosť a ak má mladších súrodencov, tak nech im to nepovie, moji to prijali v pohode celkom

anjelicek26
10. okt 2023

Tak my sme to od zaciatku hovorili detom takto...

Jezis a Boh nam dal zdravie, lasku, porozumenie jeden k druhemu. Preto sme zdravi a sikovny a vieme si zarobit peniazky a kupit ti darcek, ktory si velmi zelas. Jezis a Boh v tom je, ziadna "loz" to nie je, len rodicia preberaju jeho poslanie na zemi...my od zaciatku tym padom dostavame aj od deti darceky, lebo pre nich je snad dolezitejsie obdarovat nas, ako dostat sami nieco... Podstatny a velmi pekny rozdiel v procese vianoc (a aj toho, co si zelaju, lebo maju proste hranice, "lebo chcem" , nie vedia, co rodicia vedia - nevedia zabezpecit)...

A povedz mu to teraz, v klude... nie uz pod tlakom bliziacich sa vianoc a diskusii v triede.

anna777115
10. okt 2023

Neviem, čo má existencia "Ježiška", s tým, že dávate dieťaťu darčeky, vy , ako rodičia...

kris_tin257
10. okt 2023

Pamätám si ja ako dieťa keď som sa to dozvedela veľmi som sa hnevala na rodičov že mi klamali, mala som potom veľký problém im veriť vo všetkom som hneď hľadala klamstvo že si vymýšľajú... A nejak sa to potom už so mnou ťahalo, ja radšej deťom hovorím pravdu ako to je už od malička

veronikam33
10. okt 2023

Ja som veľké dieta, a moje deti sa tvária že jezisko nosí darčeky koli mne 😂 žiadnu ujmu to na nich nenechalo, nehnevaju sa na mna, chápu že mam rada kúzlo Vianoc, píšu jeziskovi na Mikuláša dávajú list do čižmičky aby ho vzal jeziskovi, zmierili sa so sibnutou mamou.

janinah
10. okt 2023

Ježiško existuje,dáva nám zdravie,lásku,pokoj,radosť,dobrých ľudí okolo....ale nič z toho sa nedá chytiť do ruky a nedá sa s tým hrať....preto rodicia vymysleli darčeky pre svoje deti a pre ľudí,ktorých majú radi...to je cele " klamstvo".

zuzinka888
10. okt 2023

My davame darceky na Jeziskove narodeniny. " Na Jeziska". No z detstva si pamatam, ze som asi 3-4 roky tajila,ze viem, ze to rodicia kupuju. Ked som videla ako si mamka dava zalezat na super Vianociach a vianocnom Jeziskovskom čare- nemala som to srdce jej povedat, ze uz viem ako to chodi. A kto darceky dava. Preto mi je cudne,ze tvojmu synovi este v skolke - skole nik to tajomstvo neprezradil.

katulienkax
10. okt 2023

@pe_mi Nasa to uz vedela skor, od spoluziakov v triede, vzala to normalne, este sa pred nami vyskierala, ze ona vie , ze darceky davame predsa my. A samozrejme mladsej to uz vtlka do hlavy, ta je z toho dopletena, ale tiez to berie v pohode. Takze sme nemuseli vysvetlovat nic

beataxxx
10. okt 2023

Dvojicky maju 11 rokov, jasne ze vedia ako to je s darcekmi, ale mame srvorrocnu a ta v to veri, aj ju v tom snad nechaju, lebo je to pekna tradicia a mame radi ten ritual, ze zazvoni zvoncek a je tam kopec darcekov.ked mali asi sest rokov, tak davali otazky na telo a bolo jasne, ze maju pochybnosti, tak som Im vzdy povedala (opakovane, skusali to na mna), ze ja verim, ze darceky nosi jezisko, lebo v to verit chcem, lebo sa mi to tak paci a nikdy na tom nechcem nic menit, aj ked uz mam vela rokov a tento pristup prebrali aj oni

saxana000
10. okt 2023

Tento rok mam prvacku ratam ze ju uz niekto zasvati a potom bjde vybavene dalej ju u, urcite natahovat nebudem.ked pride a opyta sa vyklopim pravdu.ale kym este veri nejdem jej to vysvetlovat.

ivangeline
10. okt 2023

Neklamem. Jezisko existuje. ;D Darceky pod strom davame my si navzajom.. na jeho pocest...aby sme si pripomenuli velky dar,kt dal on nam.

rebrambora
10. okt 2023

Uf. Mne to povedala sestra asi ked som bola prvacka a pamatam sa ake to bolo, preto som nechcela toto nechat zazit svoje deti.
Hovorili sme pravdu od malicka v uplne vsetkom.
Nuz stvrtak este, ze na toto veri, nehnevaj sa maminka, ale to je trosku extrem. Cudujem sa, ze ho este v skole chudaka nevysmiali.
Moji chlapci sice este 9-10 rokov nemaju, ale bavime sa o vsetkom uprimne. Moja nevlastna dcera je ale presne v tomto veku. Neviem, ale to je uz vek, kde sa s detmi vies bavit 'dospelo' v podstate o vsetkom, vies im veci vysvetlit tak ako su. Ak nie, tak nieco je zle.
Ak ste skutocne veriaci, tak odpovede mas hore. Ak nie tak celkom, tak by som si ho posadila a normalne by som mu povedala, ze sa s nim chcem o niecom porozpravat a povedala by som mu, ze som mu chcela dopriat rozpravkove Vianoce kazdy rok a co najdlhsie predlzit detstvo. A mozno by som vyuzila prilezitost a ak je este nieco, comu veri a je to len vymyslene, napr. ze deti nosi bocian, povedala by som rovno mu takisto pravdu.

mamamasama
10. okt 2023

V prvom rade by som vôbec nevymýšlala rozprávky v štýle, že bábätko Ježiško nosí niekomu darčeky. Oslavujeme Jeho narodeniny, na tú počesť si z lásky dávame darčeky. K čomu je dobré klamať a potom premýšľať ako z toho von?

syslik81
10. okt 2023

a uz to zacina...kazdy rok pred vianocami rovnake temy rovnake odpovede a rovnake hadky .. som cakala kto s tym zacne tento x 😝

2006_1211
10. okt 2023

@pe_mi môj brat keď mal 7 rokov tak si to vygooglil a zistil sám a ešte niekoľko rokov sa robil že verí na Ježiška

mimikarol
10. okt 2023

Moja je tretiačka a už koncom druhého ročníka vedela že darčeky nenosí Ježiško. Dozvedela sa to v škole, tak sme si to pekne vysvetlili že teda áno, je to tak. Že sa to hovorí detičkám aby mali radosť. Ale ona od malička bola v tom že aj my čo sa máme radi si medzi sebou kupujeme darčeky, nenosí ich len Ježiško

kitycat
10. okt 2023

@pe_mi uplne normalne, tak uz si velka uz si nas odhalila a nazdar 😀

Ako ozaj ma fascinuju tieto "trapenia". Alo si sa to dozvedela ty a ako si reagovala?

martul
10. okt 2023

@pe_mi ježiško neexistuje alebo ,, len " nenosí darčeky?!

martul
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maciatkoe
10. okt 2023

Baby, a ako vysvetlujete detom, ked darceky dieta dostava 24.12 doma, a potom este u jednych dedkovcov iny den, a dalsi den od dalsich dedkovcov?

stanulienkat
10. okt 2023

Od malicka sme ju viedli, ze darceky si davame my. Neklamali sme, ze Jezisko existuje.
@maciatkoe ved to normalne povedz, ze vcera sa davali darceky a kedze ste tam neboli, tak mate dodatocne. Nechapem, preco take oracie.

heni79
10. okt 2023

@anjelicek26 Tvoja rada autorke je jej platná ako mŕtvemu kabát! 🤦

tianna
10. okt 2023

@pe_mi a načo mu chceš niečo vysvetlovať? 😆 mne to nikto nevysvetloval, prišla som na to v 11, brala som to absolútne normálne, starší synovia obaja ako 8 roční na to prišli, nič sme im nevysvetlovali, len sme ich poprosili nech nekazia čaro vianoc malému bračekovi 🙂 najmladší drobec 3 ročný samozrejme ešte verí a dúfam aj dlho bude 😍

tianna
10. okt 2023

@maciatkoe veď normálne, aj babka s dedkom napísali list Ježiškovi aby im priniesol darčeky aj k nim 🙂

tianna
10. okt 2023

@syslik81 podľa mňa to strašne maminy komplikujú.. kým je dieťa malé je krásne a čarovné keď verí že darčeky deťom nosí Ježiško 🙂 teda u nás je to tak, my si s mužom nedávame nič a starkým kupujeme a vedia to aj deti. A keď už na to prídu nerozumiem čo im akože chcú vysvetľovať.. to im vysvetluju postupne že neexistujú draci, jednorožci, princezné z rozprávok atď?.. 🤣🤦🏼‍♀️

anjelicek26
10. okt 2023

@heni79 Dietatu vysvetlit,ze darceky dostava z lasky od rodicov, lebo maju v srdci lasku Jezisa a konaju v jeho mene je pre teba nevhodne vysvetlenie pre desat rocne dieta? No som zvedava, ako ste to teda vysvetlili vy?

heni79
10. okt 2023

@anjelicek26 Prečítaj si svoju pôvodnú odpoveď autorke. Možno pochopíš. 😉

pe_mi
autor
10. okt 2023

@anna777115 pani dokonalá chytá za slovíčka

pe_mi
autor
10. okt 2023

@zuzinka888 ja som tiež prekvapená, že to ešte nevie. Lebo som sa ho na to pýtala, že o chvíľu píšeme list Ježiškovi a trosku som sa viac s nim o tom rozprávala a nevie to.

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz