Kedy ste deťom dovolili samostatne zapájať spotrebiče do elektrických zásuviek?

annm81
26. jan 2023

Ahojte,

možno trocha neštandardná otázka, ale zaujíma ma,
kedy ste deťom dovolili samostatne zapájať spotrebiče do elektrických zásuviek.

doriiis
26. jan 2023

6 ročná si dáva bežne nabíjať kefku,obsluhuje lampy,kanvicu,nabíjačky,takže 6 ročná vie aj zastrkavat zástrčky.
Dovolila som jej to odkedy viem,že to zvládne.
12 ročný to je asi jasne
A máme bezpečnostné zástrčky vsade

elenka.k
26. jan 2023

@annm81 moji v takom veku, čo boli druháci - tretiaci na základnej ako čisto sami,
pri mojom dozore sami aj skôr Presne aj toto vtedyyyy bola moja dilema

danulicek
26. jan 2023

presne toto som mala vždy dilemu aj ja ;) moji majú 9 a 7 - starší zapája pod mojím dohľadom. ak boli doma sami nejaký čas, tak nemohli vôbec pre istotu. zrovna minulý týždeň som bola na hodinku dobehnutá v práci a oni boli doma, len som sa zdržala viac, ako som chcela. volala som synovi na mobil a hovoril, že sa mu o chvíľku vybije, tak kým som čakala na telefóne, dal ho nabíjať. on to zvládne v pohode, mladšiemu by som toto ešte celkom nedovolila - toho by som napr nenechala doma samého ani na 10 min zatiaľ. starší v jeho veku zvládol byť doma sám, keď som išla napr. do obchodu alebo do nemocnice niečo vybaviť (máme nemocnicu pri bytovke).

marianarem
26. jan 2023

@annm81 Tak asi podla toho aky spotrebic. Vysavac si moj moze zapajat kedy chce uz od 2 rokov, mam pocit, ze tam nie je co pokazit. Zasuvky mame bezpecnostne. Taky mixer a mlyncek na maso len ked je vedla mna, to bude moct samostatne asi az ako skolak. Tam ale nejde o samotne zapajanie, ale o nebezpecnost spotrebica.

januska20
26. jan 2023

@annm81 6ročný zapája,ale stále skontrolujem, či riadne zatlačil.

thoughtfulweirdo
26. jan 2023

Takmer 5 ročná zapája väčšinou mojím dohľadom, ale nedávno som ju už poslala dať mi mobil na nabíjačku do vedľajšej izby a aj zubnú kefku si sama dáva nabíjať.

januska12323
26. jan 2023

Rozmýšľam, čo u nás treba zapájať asi len nabíjačky a robot na miešanie cesta. Takže keď bude mať dosť rozumu na mobil tak aj na nabíjačku a robot po nejakej "inštruktáži" ale skôr ide o používanie ako len zapojenie.

katrinka8
26. jan 2023

Vzhľadom na to, že staršia mala veľké problémy s hlienami od bábätka, odsávačka na vysávač šla u nás skoro nonstop, v 2 rokoch si vari vedela zapnúť sama vysávač do zástrčky a odsať si nos. Mladší je taký technický typ, tiež veľmi skoro. Má teraz 9 a on nám "hocičo" porobí so zariadeniami, vymieňa baterky, vie zistiť, či sú baterky nabité alebo vybité s takým tým elektrikárskym bazmekom, skrutkuje, klince zatĺka, píliť vie, deti samé stavali regály do špajze a na povalu a pod. Manžel ich naučil, aj ich to baví. Staršia od cca 2.-3. ročníka ZŠ sama vie ovládať kuchynské spotrebiče, lebo ju baví aj piecť. Závisí od vyspelosti dieťaťa.

annm81
autor
26. jan 2023

Ďakujem za odpovede. Vidím, že viaceré ste to zvládli dosť skoro. Teda asi povolím zapájanie bežných spotrebičov, na začiatok pod mojim dohľadom 🙂

laura164
26. jan 2023

Moja 5 ročná si nabíja kefku, tablet sama pod dozorom, aj keď chce vysávať, tak si zapne sama vysávač, ale vždy sa má príde opýtať, či môže dať do zásuvky

zuzahajdulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sundew
26. jan 2023

@annm81 ja som na stol položila novu predlzovqcku a nas 3rocny syn prisiel zo skolky,nasiel ju,rozbalil a zapojil do zásuvky! A potom sa hral stym vypínačom tam kedze to svieti ked je to zapnuté 🤷🏻‍♀️

sundew
26. jan 2023

@zuzahajdulka to vsetko vzdy vytahujete zo zásuviek?

zuzahajdulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
annm81
autor
26. jan 2023

@zuzahajdulka Dvojročnému sa mi zdá ozaj príliš skoro. Nebojíš sa, že si ublíži? Predsa len, ťažko s ním ešte jednoznačne odkomunikovať, čo do zásuvky nepatrí. A aj v prípade, že máte bezpečnostné zásuvky, ešte ich nemusia mať u starkých, na návšteve a inde. Pre mňa je možnosť obarenia a zásahu prúdom tak trochu nočná mora, preto ma zaujímalo, či to nepreháňam.

bluka2
26. jan 2023

Ani neviem, išlo to tak samo, odkedy to proste vedel. Teraz má 4. Tie bezpečnostné veci na zásuvky sme nikdy nepoužívali

rik01lulaka
26. jan 2023

Medzi 4 a 5 rokom pod dohľadom...dcéra koncom 6 roku už sama.

zuzahajdulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zafir01
26. jan 2023

@annm81 5 ročný, nabíjačky, kábel od vysávača, mužovi v dielni rôzne vŕtačky.. V podstate nemal ani 5 a pod dohľadom zapájal.
11 ročný.. Heh.. Od 8 rokov býva sam doma. Teraz aj celý deň až do večera. Takže ten v klude

elenka.k
26. jan 2023

no neviem ako vy , ale moji v troch rokoch - neprali, neumývali , nevysávali nevarili 😝

elenka.k
26. jan 2023

ináč - tie spotrebiče - tie mám stále zapichnuté v zástrčke

nwnw
26. jan 2023

@annm81 nedovolila a robi to sam od 4 rokov. Spolieham sana prepatovky 😩

sszuzu8
26. jan 2023

8 ročná sama zapája nabíjačku k telefónu lampu a na vianoce led svetielka 🙂

sszuzu8
26. jan 2023

Inak spotrebiče mam zapnuté stále a práčka je speci to obsluhujem len ja lebo je to vysoko a zapája sa to ťažko. Treba ju zapojiť vypojit a znova zapojiť lebo bliká 🙏 odchádza nám takže tam dcérku nepustam. Ešte fen si zapne sama

daniela2202
6. feb 2023

@annm81 keď mal 18

zorkahorka
16. feb 2023

5rocny. Cosi urobi sam,cosi pod dozorom