Kedy povie moje dieťa slovo mama?

juranka
20. jan 2012

ahojte maminky, citala som niekde, ze slova ako- mama, baba, tata...zacina hovorit dietatko uz okolo 7-8 mes. nasa mala ma uz viac ako 10 mes. a stale nic nehovori. myslim si, ze sa jej dost venujem, pozerame aj rozne zvieratkove knizky a dost casto jej aj vravim mama ale zda sa mi ako keby ju to vobec nezaujimalo 😒 len chvilku sedi a uz sa stvera prec. najradsej by len chodila hore dole po byte, ani hracky ju nezaujimaju. ako ju zaujat a mozem jej nejako pomoct s rozpravanim ?

kuratko
20. jan 2012

poradim ti. necitaj co ma kedy tvoje dieta robit a budes spokojna. tvoje dieta je urcite zdrave a sikovne a zacne rozpravat ked pride jej cas 🙂

jajka0211
20. jan 2012

ja mam znamu ktorej dieta uz na 8 mesiacov sedi, lozi, dokonca chodi a ma 4 zuby... a inej mojej znamej dieta ma 10 mesiacov a len teraz si sadlo, nelozi len sa plazi a nema ani jeden zub.. je to absolutne individualne u kazdeho dietata. Jedna moja znama ma 2.5 rocneho chlapca ktory rozprava ako 4 rocny, co jej povedala aj ucitelka v skolke. A v zivote s nim necitala knizky...

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana12345
20. jan 2012

moj maly ma 22mes. a nepovie dokopy nic, len mama, tata, baba a to zacal len prednedavnom, tiez citame knizky, vsetko mu vysvetlujem ale on ma vlastny svet, neobsedi, co chce za tym ma potiahne alebo zacne mrncat....oni raz zacnu 😉

anjelicek26
20. jan 2012

Nasi obaja povedali MAMA v 8 mesiacoch... ale potom... bieda... Saska do 2,5 roka 5 slov a Max teraz tak 15 slov, no nic moc, ine deti sa uz normalne s rodicmi rozpravaju 😀 Ja to neriesim, vidim, ze je v niecom lepsi, v inom horsi, tentoraz som kludna, pri dcerke som to riesila viac... teraz viem, ze sa raz "rozkeca", ona potom behom mesiaca normalne plynula rec, aj R, ziadne suslanie, gramaticke chyby, proste potom to slo vsetko.

@juranka - nechaj malinku, ona na to dozreje. Ja viem, ze neporovnavat sa neda - ale skus aspon byt nad vecou. Mas doma zdrave normalne dieta. Viac ako s nou stale kecat aj tak nemozes 😉

cmulinko
20. jan 2012

Na tuto otazku sa mi celkom hodi jedno krasne motto...troska od veci a predsa k veci... 🙂 ak to motto pochopime spravne 🙂
Deti musia mať s dospelými veľa trpezlivosti. (Antoine de Saint-Exupéry)

skvele
20. jan 2012

raz to pride, netreba sa kvoli tomu stresovat, moj syn ma volal najskor amba a kedy konecne mama to si uz nepamätam, ale bolo to daleko cez rok. Moznoze rok a pol. Len cakat, nie kazdemu sa chce rovnako zacat rozpravat, aj ked to rodicia chcu.

angua27
20. jan 2012

@juranka, neboj sa príde to. netreba to siliť. viem, že na to slovíčko čakáš, ale raz sa dočkáš. 😉
môj syn začal chodiť veľmi skoro, ale jazyk sa mu nie a nie rozviazať. prvé slovo bolo dede (deduško), druhé babi (babina) a tretie tato a to asi v 19 mesiacoch. moje oslovenie prišlo oveľa, oveľa neskôr, niekedy tesne po druhom roku a to som s malým bola denno-denne. keď ma prvýkrát oslovil, plakala som od šťastia. 😎
a potom to išlo hopom. za pár mesiacov sa rozrozprával, že by jeden tomu neveril. odvtedy sa mu ustá zatvoria iba keď spí. 😉

sonka_d
20. jan 2012

Ahoj, môj Tomo povedal mama keď mal cca 6-7 mesiacov. Bolo to cielene, pozrel na mňa a povedal MAMA.. v jeden deň asi 6 krát. Počuli sme to aj s manželom a neverili... no a keďže si to vyskúšal, už to nezopakoval 🙂 Možno to pre mňa chystá ako prekvapenie na neskôr 🙂 Rovnako povedal Tata tak na skúšku.. Martinka to určite rovnako chápe, ale použije keď bude chcieť..

jespera
20. jan 2012

moja zacala mama - az okolo roku a pol..., a teraz ma dva roky a jej slovna zasoba - no zakladne slova ale vela toho nenahovori. Tvoja slecinka je sustredena na lozenie a na chodenie - tieto veci objavuje, nechce sa jej sediet a hrat sa, ked sa vychodi potom bude sediet a skladat kocky napriklad....Vobec to neries ze nehovori este....na vsetko treba cas, a ona musi na vsetko postupne dozriet tu na chodenie, tu na rozpravanie, tu na nocnik....vsetko postupne.

jana776
20. jan 2012

moja zacala hovorit mama ked mala 13 mesiacov, dovtedy vravela iba nie, ham a hav. A potom sa to rozbehlo, teraz ma presne dva roky a rozprava vo vetach, sklonuje, casuje, niekedy da aj suvetie. Takze neboj, ono to pride.

zuzka83
20. jan 2012

Juranka vôbec sa netráp a hlavne neporovnávaj svoje dieťatko s ostatnými. Každé dieťa je iné a vyvíja sa inou rýchlosťou. Môj malý mi povedal mama až po roku, a prvé slovo uňho bolo "auto", potom "havo" a aj to tesne pred rokom. Teraz má 2 roky a 4 mesiace a už sa konečne snaží opakovať dvojslabučné slová, a snaží sa ich používať, ale aj tak mu zatiaľ rozumiem len ja 🙂 Kamarátkina dcérka rozpráva už plynulo, a to už pekne dlho, a je o 2 týždne mladšia od môjho. A nič si z toho nerobím. Takže hlavu hore a trpezlivosť, príde to keď bude Tvoja dcérka pripravená. A nestresuj seba a už vôbec nie ju tým, že iné deti a deti v tabuľkách už to a ono vedia a tvoja malá nie.

sisaha
20. jan 2012

neboj, ono to pride, urcite ti nepovie teta.. 😉 A aby som k veci, moja mala mi povedala mama v 15 mesiacoch

kajlik18
20. jan 2012

moj mali ma uz 16 mesiacov a tiez este nevie vobec nic povedat.tiez nato cakame netrpezlivo ale raz sa rozkeca ako kazde dieta