Je tu aspoň jedna mamička, čo prežíva niečo podobné?

lea100
10. jan 2018

Ahojte mamičky,je tu aspoň jedna mamička s podobnými pocitmi? Mám dve dcéry,jedna ma 5 rokov a druhá 2 roky. Staršia chodí do škôlky,len je koli chorobám viac doma ako v škôlke. Mladšia ma teraz veľmi náročné obdobie a už nevladzem. Pri všetkom protestuje, keď treba umyť ruky, prezliecť sa, keď prerusime hru a treba ísť niečo urobiť, v obchode, v aute, a pod. Celé dni preplace ak sa jej niečo nepaci., ,Chce len na ruky, nič nemôžem urobiť napr. Ak chcem navariť polievku ,place,ťahá ma za nohavice,pri tomto hneve ktorý má sa stále hádže do zadu a nestihnem ju niekedy chytit a udrie sa. Polozim na stôl tanier s polievkou ,ona ho prudko odsunie že nechce jesť a všetko rozleje. Snažím sa veľa krát dohovoriť, odpútať pozornosť a pod. Väčšinou nezaberie.ked sa veľmi hnevá,niekedy ju položím do postieľky aby sa tam ukludnila. Už neviem ako na ňu,ale ten sústavný plač už nevladzem počúvať. Manžel mi pomáha keď príde z prace,ale rada by som si vyšla s nim aspoň na hodinku von,aspoň na nákup,ale ani to nie je možné ,lebo rodinu mame ďaleko a nemá nám ich kto postrážiť.tak sa striedame ,že raz je jeden s deťmi a druhy ide sám aspoň do obchodu alebo ideme s nimi von,kde mladšia vie opäť urobiť riadne scény.Ak sa hrajú spolu často je to len krik a naťahovanie o hračky. A k tomu to počasie...lubim svoje deti a na materskej by som bola aj dlhšie ale keby tie deti pri všetkom neodporovali. Už som doma 5 rok, teším sa už do práce...este 1rok budem voľná,hovorím si..konecne mi v práci nebude niekto celý deň plakať a hádzať sa o zem.viem ,že ak sa oteplí,bude len lepšie.. pojdeme vonku...mali sme chvíľku aj opatrovateľku na výpomoc ale bez efektu,mladšia chcela byť len so mnou,stale po rukách a podobne. Som vyčerpaná,nervozna,niekedy si aj poplacem,že takto som si to nepredstavovala, je mi ľúto že deťom niesom matkou trpezlivou,veselou. Manželovi to nechcem stále dookola hovoriť,lebo potom povie že stále to isté riesim. Je to výborný manžel,len už asi ma toho sťažovania dosť.vsade v diskusiách len čítam ,ako si matky vychutnávajú materskú, aké je to super..ked už som unavena tak kričím, občas dám na zadok.s mladsou dcérou treba robiť skoro všetko nasilu_ keď ju potrebujem dať do sedačky, na záchod alebo prebaliť,umyt zuby a pod...musím ju pevnejšie držať lebo dohovaranie neplatí a nič by som potom s ňou neurobila...a každý deň mám potom výčitky...čo to som za matku, je tu aspoň jedna matka s podobnými pocitmi?

jana_eyre
10. jan 2018

boze, ono to moze pokracovat? ja mam takeho najmladsieho syna, ma 16m a bol. nervak od narodenia.. teraz ma take. lepsie obdobie a vazne dufam ze uz to nepojde do starych kolaji, lebo to bolo na porazenie.. teraz ma nervy len parkrat v dni a tak som o cosi stastnejsia 😅 drzim. palce nic ine poradit neviem..

anonymka11
10. jan 2018

Ahoj tak toto akoby som čítala o našej dcére super aspoň nie som jediná ktorá má dosť už plačú a potom si večer vyčítam že čo som za matku. Síce mám len jedno dieťa ale je to presne to isté dcérka ma dva roky a všetko si vydobija plačom krikom scénami nepomáha ani dohovaranie ani capnutie po zadku ani krik ani ignorovanie nič neviem čo robíme zle alebo či je to vôbec naša vina alebo naozaj niektoré deti sú tak veľmi náročné. Na všetko mi povie nie či je to umývanie zubov papanie česanie obliekanie doma je to ako v cirkuse

kamajka
10. jan 2018

Mala som to s najmladsim synom ... ma uz 7 a stale je to svojim sposobom des...vsade som pocuvala bude vacsi bude rozumnejsi ved on z toho vyrastie...nevyrastol dokonca je tak prefikany ze mi klame do oci a vymysla si. Trocha je to kazdym rokom lepsie ale musim byt na neho velmi prisna a dosledna, inak sa s nim neda. Jedine co mozem teda poradit je este vydrzat ten rok, potom nech ide do skolky, do skoly a tak dalej... nam skolka trosku pomohla aj skola... ale stale je to on, taky ako sa narodil, so svojou povahou a temperamentom. A teda doslednost a prisnost u nas je to jedine co pomaha. Maly ma sice stale vnima ako zamracenu mrzutu a zlu ale aspon fungujeme ako tak. A obcas sa mi ujde aj lichotky ze som najlepsia mama na svete a vystiska ma. Cudny to chlapec, asi ako mu vyhovuje 🙂.

moniikka
10. jan 2018

U nas je niečo podobne s našim tiež 2ročným synčekom.S obliekanim problém nemáme,ale tiež akonáhle sa mu niečo znepaci tak vresk,plač,krik.Ja som nebola nikde skoro odkedy ho máme.Je moc náročný a nemá rad krik,a keď mu niekto robí napriek.Ak aj ideme do obchodu,chcem aby sedel v kociku,ale keď si zmyslí ze nie,tak začne vrieskat akoby ho drali z kože.Je to naše 3.babo,ale dievčatá boli presný opak.S nimi som mohla chodiť aj celý den po meste.Niekedy mám pocit,že mi už hrabe 😊😊😊.Náš ešte aj ma také stavy,že.v noci začne z ničoho nič vrieskat.Spí a pritom nič nevmina,nechce ani na ruky,ani ležať,nepomaha prihovaranie,len vrieska a kope nohami a rukami.Po cca 15.minútach prestane akoby sa nič nestalo a spí ďalej,no ja už mám po spánku.Chystam sa k lekarke,nech nás pošle na naurologiu.Niekedy už padám na hubu.Verím však,ze to čím skôr prejde.Držím aj vám prsty,aby to čím skôr pominulo a mali ste iba veselé dní plné radosti

jana2679
10. jan 2018

Ahoj, ja mám doma niečo podobné , ale robí to staršia, mladšia sa od nej už priúča, je to súrodenecká žiarlivosť.vraj to treba len vydržať -sa to múdrym psychológom povie, len jevto ťažké.Ja som občas na obesenie ako sa povie, ale príde jar,slnko a zlepší sa to😁ja som prišla na to že prehnané venovanie sa deťom to zhoršuje, treba ich všade brať keď sú aj takého a vydržať múdre pohľady ľudí, veď väčšina detí čo majú súrodenca toto robi a väčšina rodičov týmto prešla.Hlavu hore, dajme si.fajnu kávičku, čokoládku a keď vyjde slnko svet bude zas krásny😉

marcelatje
10. jan 2018

Mam 5 rocu dceru a skoro trojroceho syna. Tiez vacsnou obaja doma. Mne pomaha byt o krok vpredu, vymysliet veci tak,aby urobili co potrebuem bez toho aby som to povedala. Robia vsetko, varia, upratuju (ak sa to tak da povedat) motivovat, motivovat, motivovat.....je to velmi arocne a nie vzdy mam na to silu, ale ine nepomaha nic. Ked je najhorsie ideme von to pomoze vzdy.

kubobubo
10. jan 2018

Moj mladsi je rovnaky. Ked mal rok a pol, isiel na dva dni do skolky a ja do roboty. Ked reves mne, mozes aj v skolke a aspon ta nebudem vidiet. Prekvapivo do skolky chodi ine dieta - mile, zlate a poslusne ako ten domaci maly terorista. Inac pomaha na tie zachvaty revu pokoj anglicana. Vcera rano zacal po mne vrieskat, ze som mu dala vodu do nespravneho hrnceka. Zacala som sa obliekat a oznamila mu, ze ja odchadzam a ked nechce ostat doma, tak sa napije. Zistil, ze nic nebude a postupne sa ukludnil. Co ti brani ist do prace a malu dat do jasli? Naco cakat rok?

nikauff22
10. jan 2018

@moniikka ahoj s tym spankom teda vreskotom sme to mali aj my vola sa to nocny des musis dieta nechat tak alebo my sme davali kus na vzduch a ked uz bolo velmi zle tak pofrkat vodou

marcelatje
10. jan 2018

Ked som si po sebe precitala prispevok znie to tak idealne. Tak aby som veci uviedla na pravu mieru, nie je 😂😂😂😂 snazim sa vela ale casto zlyham. Nie som rodena matka. Tiez som bola v strese ze som zla matka ale podla mna je pozitivne uz to, ze si uvedomujeme ze nieco je nespravne a mame snahu to zmenit. Byt rodicom sa tiez musime naucit ako vsetko ostatne v zivote. A ruku na srdce, vsetko potrebovalo svoj cas. Bola by si zlym rodicom aky by si nespravne veci robila zamerne. Hodnoty nie su v tom co detom dame, ale ze im dame to najlepsie co v nas je I ked v porovnani s idealnymi zivotmi vo virtualnom svete sa nam to moze zdat malo. A je pravda ze ked oddychnuta sedim niekde na kavicke mam pocit ze mamicka ktorej prave vytiekli nervy kvoli dietatu situaciu mohla riesit inak, no ked som nevyspata, chora ci unavena zistim ze sa spravam presne ako ona 😂😂😂 cize teoria je jeda vec a realita uplne ina ....

yanni
10. jan 2018

To je uplne normalne. Ak nebola vzdy taka, tak je to len obdobie, ktore prekde. Skor ci neskor. Mam Doma tiez take tvorenie. Copana bude mat 2,5 roka a posledne ca. 4 tyzdne tiez napodobno. Nic sa jej nepaci, za kazde ho... sa pusti do revu, protestuje atd. Nebola nikdy takato. Jednoducho to patri k veku. Niektore deti to pochyti skor, niektore neskor, niektore si to pastuju na pubertu a potom sa "vyblaznia"😂

tebe neprospieva to, ze si stale Doma. Stale dookola to iste. Najdi si pracu, co len na par dni/hodin v tyzdni. Velke je v skolke, male dieta daj na ten cas do jasli/skolky/opatrovatelke atd. Ja keby som nerobila, tak sa zblaznim. Takto mam ten blazinec "len" stvrtok az nedele, po-str. sa vyblazni v skolke a raz do tyzdna Sport pre najmensich a este akasi prepripravka hudobnej skoly. Vsade chodi Rada, v skolke ju len chvalia, tam tie jej vykyvy nema (zaujimave).

yanni
10. jan 2018

A ako pise @marcelatje, treba chodit von. za kazdeho pocasia.

lea100
autor
10. jan 2018

@yanni ja tiež rada chodím von za každého počasia,ale mladšia v kociari nechce byť po vlastných tiež nechce,len byt na rukách. Nakoľko je ťažšia , na ruky ju nevezmem a tým pádom celú prechádzku preplace alebo sa mi drží nohy a place na celú ulicu

sseb
10. jan 2018

Skús sa pozrieť na stránku www.nevychova.cz. možno v častiach, ktoré sú zadarmo, nájdeš inšpiráciu

lea100
autor
10. jan 2018

Čo sa týka jaslí,môj názor je ,že je to na dieťa skoro a myslím,že čo sa týka chorôb je to niečo podobné ako škôlka,mám kamarátky čo dali deti do jaslí a boli skoro stále doma choré.

gretocka
10. jan 2018

no jedine co mi napada je motivovat... spravit jednducho z toho hru alebo pomoc, mozno nech citi zodpovednost.... mam 8 rocneho chalana, 5 rocne dievca a 2 rocneho chalana a u mojich vsetkych to fungovalo, ze ked som ich do niecoho nutila, bolo zle a akonahle si nieco vzali za svoje, slo to uplne vpohode. Najma ta slecna je v tomto za troch chalanov - od malicka malo spala, vela kricala a dodnes ma take tendencie si veci vynucovat jacanim... takze je to urcite boj na dlhsie a niektore veci su proste dane povahou... je to pre nas maminy tazke, ale bude lepsie ak ostaneme zaroven laskave aj zasadove, trpezlive ale aj pevne. Prajem vsetkym spolubojujucim maminam vela sil a nasa odmena pride ked z nasich deti vyrastu slusni a dobri ludia.

zuzulkazu
10. jan 2018

Akoby si pisala o mojej starsej dcere, stale som si jovorila ze z toho vyrastie ale ma 4,5r a je to horsie a horsie, totalne nas ignoruje, vsetko ma na haku, vsetko jej je jedno, ona si ide len a len svoje, nieje po jej reve, a hucat je schopna od rana do vecera, aj v noci, strasne ma to ubija, mam aj mladsieho syna, on je super, ked sme sami no ked je aj dcera doma, bud sa tlcu alebo robia zle, vo vsetkom ju kopiruje, manzel vela pracuje tak som na nich sama, obaja sme potom len nervozni a neviem ci je den ked nevybuchnem, je mega hyperaktivna ked je doma, ale ked mame ist na prechadzku len skuci ako nevladze, obtiera sa o ploty fasady, sucha nohami a mna to neskutocne vytaca... Riesila som to aj s psychologickou ale nijak mi nepomohla... Jedina rada chce to pevne nervy... Nenechat sa vytocit

lea100
autor
10. jan 2018

gretocka ďakujem,môžeš mi len napísať nejaký príklad, ako by si motivovala dieťa k tomu aby si umylo rúčky napr.alebo zúbky?ďakujem za odpoveď. Ja napr.dcere poviem zober si bábiku a ukážeš jej ako vieš umývať zúbky a pod.a ona odpovie nie a utecie

kaprik25
10. jan 2018

Nie si jedina ktora si matersku neuziva, skor sa tesi do prace.. mne zacala starsia chodit v septembri do skolky ale bola viac doma ako v skolke a vzdy ochorieme aj ja aj mladsia.. ta je zatial velmi poslusna, obcas vymysla ako kazde dieta ale inac je super. Zato som totalne vycerpana z nocne vstavania, uz 3,5 roka som sa poriadne nevyspala, minimalne 5x za noc hore, ked len 2x, tak je to uzasna noc! A ked je starsia dcerka doma (ako teraz cez sviatky), tak mam pocit ze len od rana do vecera kricim.. neposlucha, odvrava, vracia mi spat moje slova ktore v nervoch kricim a podobne.. manzel chodi domov kazdy den neskoro tak sa velakrat stane ze az po kupanie som na ne od rana sama.. ide ma uz prepnut..

danoslava
10. jan 2018

Fuuuu tak to mate velmi narocne. Mozno by ste mohla skusit pri takych zachvatoch hnevu nevenovat jej pozornost a popripade aj ist do inej miestnosti ak si nema kde ublizit ale treba to robit aspon 3dni aby sa to dietatku dostalo do hlavicky ze tadialto cesta nevedie a ked sa ukludni tak ku nej chodte a polubte ju, chvalte ju ked urobi veci spravne cokolvek aj drobnost, ked chce byt s vami pri nejakej cinnosti skuste ju do toho nejako zapojit aby mohla byt pri vas. Potrebuje vidiet ze sa da zaujat pozornost aj inak ako jedovanim a kricanim vsetko si vyzaduje vela casu a energia, ktora casto velmi chyba 😉 Je to obdobie vzdoru, myslim si ze ani ona nevie co sa s nou deje a nevie to inak dat najavo. Nadych a vydych a ono to pojde drzim Vam päste 😁

uhnakova
10. jan 2018

Bude sa to postupne zlepsovat, mam doma nieco podobne, len ten plany je odjakziva starsi syn, teraz uz patrocny. Odporucam urobit si volno a to casto 🙂, starsie dieta do skolky, mladsie na tri hodiny opatrovatelke a manzel nech si da den dovolenky, pripadne budes mat volno sama. Neries, ze mladsie place, ked ho chces niekde nechat, tri hodiny vydrzi a ty si fakt oddychnes, budes na tom psychicky ovela lepsie, cize nakoniec bude v rodine vacsi pokoj. A skus sa drzat myslienky, ze mesiac za mesiacom to bude lepsie a lepsie, o rok bude aj druhe dieta v skolke a bude klud. Az kym neochoreju 😅 Drz sa.

kllamarka
10. jan 2018

@lea100 moja starsia bola podobna...a no povaha jej ostala. Uz ma 9r. Tak isto to je u nas ako pise @kamajka. Furt je to zle..ale no kazdym rokom, ako dospieva..tak mensie uspechy sa dostavuju.
V nasom pripade..teda len pockat az bude dospela a riesit sama seba uz uplne 🙂
Pripadam si pri nej ako general..lebo je to snou ako na vojne naozaj.. doslednost..kontroly kontroly kontroly..inak sa nikam nepohneme - verim tomu este dalsich 5rokov minimalne 🙂
Ked bola mensia na nu neplatilo nic. Ani motivacia hrou.
Kym nechapala, tak som zvysila poriadne hlas a trebars ju aj dovliekla nasilu tam kam mala ist alebo nieco urobit.
Ked zacala chapat..tak velmi dorazne som zacala ratat - napr do 5. A ked bolo 5 znamenalo to, ze bude VELMI zle. ;)
Ono v podstate malu mas teraz v obdobi vzdoru. Do istej miery to treba znasat klasika...
Na tie deti jedine plati doslednost. Uz od malicka musi pochopit hranice, ze potialto DOST a mas trest.
Drzim palce a este hodne psychickeho zdravia a sily 🙂

bibistec
10. jan 2018

@lea100 a? Tak bude vrieskat ja by som.ju nechala vonku ist treba a casom si mozno zvykne len musis byt neoblomna ze nanruky ju mevezmes
Pripadne sa porad s psychologickou niekedy poradia ako pristupovat k detom teda v niektorych situaciach mozno niexo vymysli
V kazdom pripade drzim palce

andrema
10. jan 2018

No tak toto sme mali len opacne, este teraz mam z toho akusi traumu a presne si vycitam ako ty v poslednych vetach a to uz su vacsie7a5rocne, uz je to lepsie ako ked boli male, ale presne to iste som zazivala este s tym ze mala odmietala kohokolvek ineho ako mna, takze ani na tie nakupy som nemohla, do prace som sa tesila tiez, ale ziadna slava, nestiham nic
No ja tiez ticho zavidim mamickam co si pri materskej oddychli, no bohuzial.
Takze asi je lepsie sa skusit s niekym takym, co ma podobne deti, pokecat si. A mas to narocne, nemaj vycitky, mamicky vecne usmiate maju podla mna idealne deti. Raz bude lepsie

gretocka
10. jan 2018

@lea100 no ja som napr. na umyvanie zubov musela na mieru vymysliet basnicku, ktoru sme uz opakovali od malicka.... mojich chalanov fascinovali a fascinuju stavebne stroje, vlaky a tak, takze pre nich to bola basnicka o vlaciku - zubkovom silaciku ....
Co sa tyka dcerky tak ona je napriek svojej tvrdohlavosti nastavena na pomoc mne, obliekanie sme zvykli nejak motivovat, ze pod rychlo sa oblecieme a pojdeme .... a doplnila som nieco co to dieta robi rado.
A ked sa zacali spatkovat napr, ked som potrebovala utekat niekam rychlo, tak trochu aj nasilu, ale pocas toho som stale vysvetlovala... niekedy je to napalicu, ale pomalicky sa to zlepsuje.
Umyvanie ruk funguje na principe ze nechcu ochoriet, takze to automaticky ked prideme domov zvonku tak sa umyvaju ruky a prezlieka do domaceho oblecenia. A vidia to na prikladoch... to co chcem po nich, musim robit aj ja. Ked to pochopia, tak sa im to uz stane rutinou a budu fungovat.
A na zubky ma este napadlo - nasii milovali umyvat zuby mne.... on mne ja jemu.... musis len hladat co zaberie - prajem vela kreativity a pevne nervy ....

cecilia68
10. jan 2018

@lea100 Never všetkému, čo čítaš na MK...nie všetky si vychutnávajú materskú a nie všetky majú ukážkové deti...Sú matky, čo majú 4 deti , za 4 roky a to je kriku...vrešťania....plaču....hádok a pod. A chlap je radšej do noci v robote, len aby to nemusel počúvať. Ale ženy musia vydržať všetko, aj keď by som jej občas teda takú výchovnú po zadku určite capla, aby sa už skľudnila, ked nič na ňu neplatí 😂

anjelicek26
10. jan 2018

Mne prijde, ze mas nieco medzi depresiou a materskym burn outom. Mas doma normalne deti, uplne bezne problemy, problem je, ze tebe dochadza sila to riesit a mentalne to uz nedavas. Co nie je ziadna chyba a ani trapne a ani zlyhanie. Na dobitie bateriek mas viacero moznosti, idealne je ale fakt zmenit po 5 rokoch tapety a ist do prace. V tomto momente ti moze byt uplne jedno, ze podla niekoho je dat 2 rocne dieta do jasli skoro.A vyskrtaj ten vnutorny pocit, ze sa nejako musis ty obetovat a vydrzat. Druha moznost je dieta nedaj do jasli, ale k opatrovatelke. Momentalne nejde o to, kolko zarobis, ale o to, aby si si to dieta zacala zasa uzivat. Nie cakat, kedy konecne zaspi, kedy sa konecne ten den skonci, kedy konecne budes mat zasa cas na seba. Zivot je o ziti a nie prezivani. Spokojna a vyrovana vo vnutri musis byt hlavne ty. Kricat po detoch, davat im na zadok, je to riesenie? Ma to dieta s takouto mamou doma krajsie detstvo? Urcite?
Mama ako uzlicek nervov toto presne vyzaruje a deti este viac vzdoruju. Ked budes s prace oddychnuta (ano som mama 4 deti a moja praca mi dava hlavne ten pokoj a vypadnutie z rutiny), budes to cele doma vidiet uplne inak. Tymto momentalnym stavom trpi tvoj vztah s detmi, trpi tym vztah s manzelom, tvoja vnutorna vycerpanost ti zozerie celu rodinu. Pri depresii nepomoze vzchop sa a ani nejake samomotivacne "ine to tiez zvladaju". Ty nie si ine. Skutocne to porovnavat nesmies. Sprav to, co je pre TEBA najlepsie.

kubobubo
10. jan 2018

@lea100 moj zacal v roku a nebolo to obdobie vzdoru. Je to taka povaha. Ked mal 3 roky, tak zacalo naozajstne obdob vzdoru a spravanie vysperkoval. Ak predtym hodinu reval, potom za vsetko. Ked saa zacyklil, tak isiel donekonecna a reval. Pokial si unavena, tak mozes citat ci len chces o vychove, ked nie je sila a energia. Ja to vidim na sebe. Ked som v pohode, tak mam dost energie a nevytoci ma jeho vrieskanie. Minule som ho nechala plazit asi 50 metrov po obchodnom centre. Ale ked som unavena, vytoci ma a hned po nom nakricim.

agnesino
10. jan 2018

Toto nepochopí, kto to nezažil...my sme tým tiež prešli dcéra už ma7 a je to už lepšie, ale stálo ma to manželove rozhodnutie, že už určite nie druhé dieťa, čo bolo ťažké ale už som zmierená. Takisto to boli vyčerpávajúce dní a nocí bez oddychu pred nervovym zrútením a neustála snaha nejako to zvládať, dosť mi pomohlo rozprávať sa s ľuďmi v podobnej situácií a podľa mňa odpoveď, že sú to deti ako všetky iné a že to len rodičia nezvládajú nie je adekvátna.

marcelatje
10. jan 2018

@lea100 mojim detom pomaha vizualuzacia, aby si vec vedeli predstavit. Ked poviem ze si musia umyt zuby lebo sa im pokazia to je o nicom, treba kreslit, hladat rozpravky, pesnicky aby si to cedeli predstavit.
Ideme von a plviem to je ake krasny den, budeme skakat v kaluziach prejdeme sa s dazdnikom, pizri aky je ram strom, bez uvidis vevericku.....vymysluet pre nich nieco zaujimave. Lebo nydne oblec sa nezabera. U nas pomaha tematicke oblecenie waaaw dnes budes hasic, princezna ....
Uplne moralku kazia vyjadrenia typu: boze zasa prsi, meskame, ponahlaj sa...... je velmi tazke sa kontrolovat, motivovat ked si unavena, podrazdena velmi dobre to viem 😕

xstelinka
10. jan 2018

@lea100 neviem ci to uz niekto spominal....my fungujeme na nalepkach, "ideme si umyt zubky a potom si mozes vybrat a nalepit obrazok"