Je toto normálne správanie?

celess
6. máj 2015

Ahojtem potrebujem sa s vami poradit, mam dcerku v july bude mat 3 roky. Od malicka to bolo zlate dietatko, po prvych kolikach kludne, spokojne, rada sa vozila v kociku, chodili sme na prechadzky, trosku vymysla s papanim, ale vsetky kamosky mi vzdy vraveli, ake to je zlate, kludne a posludne dieta. Prve zmeny zacali okolo roka a pol, zistila ze ma svoju hlavu, svoj rozum, to sme sa odstahovali od mojich rodicov, tak niekedy sa nudila, ked som mala doma nejaku robotu a nechcela sa zabavat sama. ked mala cez dva roky, zacalo asi poriadne obdobie vzdoru, ja sama, ja sama... poznate to, brala som to v pohode. v decembri sa jej narodil surodenec,, ziarlila, vzdy maal 100 % pozornost celej rodiny, kedze bola jedine dieta z oboch stran. moji surodenci ju rozmaznavali, daju jej prve posledne, takisto stari rodicia, prastari rodicia. po par tyzdnoch sa ukludnila, teda co sa tyka toho surodenca, brala ho v pohode, pomojkala ho. a posledne tyzdne je ako besna. surodenca nechce ani vidiet, zazera na neho , niekedy vsak povie, ze ho ma rada, ze sme vsetci spolu rodinka. ale je ako sialena, stale neha, skace, v klude sa nenaje, je zla, neposlusna, absolutne neposluchne, co jej poviem, alebo na piatykrat. som niekedy zufala, byvame sami, manzel je stale v praci, snazim sa jej venovat ako sa da, chodime na prechadzky, na ihrisko, chodime castejsie s rovesnikmi von ( moze s tym suvisiet jej spravanie? ) , je pravda, ze napriklad, ked idem na nakup, zoberiem so sebou mladsieho a ona ostane s ockom, dnes sme boli vsetci na zmrzke, v meste, chodim s nou na tanecnu... ale posledne dni je fakt strasne zla, dnes ma udrela za to, ze som jej dala dole ciapku, ked sme prisli domov. baby, s cim moze suvisiet toto jej spravanie? je to len obdobie vzdoru? ziarli na surodenca? nudi sa doma? ja som uz zufala ☹ nemoze mat ADHD? to by sa ale skor prejavilo, nie? ? ved ona bola take zaltucke dieta...

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
timea7
6. máj 2015

žiadne ADHD, je vo veku, keď má na takéto vzdorovité správanie nárok a keď ju okolie rozmaznáva plus nový súrodenec, ktorý ju zosadil z trónu k tomu, správa sa úplne adekvátne. Je na tebe, čo s tým urobíš. Naj, recept je more lásky, ale pevne stanovené hranice a trvať si na svojom.

pribinak
6. máj 2015

Normálne proste žiarli
Ak sa babo narodilo v decembri tak je prilis male a nezaujímavé, počkaj ked podrastie, bude mat živú babiku na hranie
Je normálne, ze vystrája, píšeš, ze mala 100% pozornosť všetkých okolo, teraz sa musi deliť, no nechce sa jej

Skús ju zapájať do starostlivosti o babo, akože velka sestra a samozrejme, treba chváliť a chváliť

tica
6. máj 2015

tak ja toto isté zažívam s mojim už 6 ročným synom - začalo sa to pred dvoma rokmi keď sme sa presťahovali z domu do bytu to bola prvá zmena, potom škôlka nový kámoši a prírastok do rodiny teda bratček
zo začiatku na bračeka nežiarlil ale teraz mám taky pocit že je to aj žiarlivosť neviem si ku nemu nájsť cestu je strašne trucovitý , človek ani nevie čo mu môže povedať alebo čo môže urobiť aby nevybuchol a tak ... no máme niekedy aj dobré aj zlé dni no mám taký pocit že tých zlých je viac ako tých dobrých
s mužom vychádza lepšie ako so mnou asi to bude tým že ja som tá prísnejšia a ja udávam doma hranice manžel len vždy postraší ale nestojí si úplne za tým
čakám kedy toto obdobie prejde no bojím sa toho že nikdy 😒

lucy2111
6. máj 2015

ja mam doma pomaly to , lenze,,,starsia bude mat 3 a maly ma 1 rok...cize,,,suboj o mamkinu pozornost prebieha stale na oboch stranach, bitky o to, ktore z nich pojde na ruky su sustavne....o hracky ani nehovorim, ale stale ma tesi to, ze viem, ze raz to prejde, surodenci ci musia zvykat...a nasa mala uz si aj skoro zvykla, pretoze vyhodi plienocku, poda cajik pohladka, prikryje paplonom, akoze uspava maleho ...ale ked sa narodil...kazde kojenie bol horor,,,tahala ho za nohy z perinky, ked spal tahala ho za ruky, bila ho, hadzala hracky, nic nepocuvala,absoluuutne nic,,,teraz ma tiez take chvilky...ale potom ju to prejde....uz som zistila, ze jednoducho ked je najhorsie, treba dat nejaku robotu obom alebo si s nimi sadnut a mojkat sa ako s jednym tak s druhym, potom su z nich anjelici

flower24
6. máj 2015

My sice nemame este druhe dieta, no mala je len o 2mesiace mladsia od vasej a posledny mesiac sa sprava rovnako. Casto neguje to, co poviem, neposlucha ma, nechce sa obliekat, atd., veci co este donedavna nerobila. Podla mna, aj z rozhovorov s mamickami deti v tomto veku, je to vzdor typicky pre toto vekove obdobie. Timea7 ma pravdu, treba pevne stanovit hranice a trvat na nich. No taktiez jej neustale ukazovat, ze ju lubite, chapete ju, pomojkat ju, vyhradit si aj popri druhom surodencovi cas len pre nu, nech sa neciti na druhej kolaji. Su vo veku, ked sa v nich teraz biju emocie s rozumom a my im s tym musime pomoct 🙂

simca06022011
6. máj 2015

A to je este nic.... Este to len pride, cim dalej tym bude viac skusat🙂
Ja som uz rezignovala na niektore veci a proste ak neposluchne 1, 2× viac jej nepoviem nic ak nejde o zivot... Ak ide tak pride doraznejsie upozornenie a ak ani to nepomoze tak to riesim ricne strucne. Cize ak sa napr hadze o zem ze sa nevyzlecie/neprezlecie ostane v chodbe a neriesim. moze trucky robit aj pol dna. Ak beha hola/bosa a neposluchne ze sa ma obliect, nastupime do izby a oblecieme ju. Ak ma pri tom vrieskacie amoky a nebodaj niekoho udrie tak dostane vychovnu alebo ak je kludnejsia povieme jej co a ako v klude. Ak neposluchna ziadne rozpravky, ziadny bicykel... Naopak poslucha ideme na zmrzku a pod. Skakanie a spol neriesim🙂 niekedy to je sice na nervy ( mojej sa ani ustocka nezavru na viac ako 2 minuty), ale to patri k detstvu🙂))) jedine pri jedle trvame na tom, ze bude pekne sediet ( tazka misia... Vrti sa furt, nohy hore dole, schpna jest aj po stojacky), moja mala je jedak velky, cize ocko ju len par krat napomenul ze pojde od stola hladna...
Osvedcilo sa nam aj odputanie pozornosti na nieco ine, srandicky, preteky a pod.
Hlavne trpezlivost, lebo predsa je to velmi male dieta... Je jasne ze sa nebude spravat ako dospely🙂

ivett1
7. máj 2015

@celess tak, upokojím ťa...máme dve deti s rozdielom 2 roky a 2 mesiace a zažívala som presne to čo ty a mm tiež chodil do práce a ja som s nimi bola sama doma 🙂 vyskúšala som všetko možné, presne ako ty ... a aj tak bolo moje najzlatšie a najmilšie a najrozkošnejšie dievčatko ako malá fúria 😀 ... teraz sa už na tom len zasmejem (dcérka ma o meciac 9 rokov a synček koncom leta 7) , ale tiež som mala pochybnosti a browsovala som aj na nete, či to nie je adhd a pod diagnózy ... no, zvládli sme to ... niekedy aj na úkor malého ...skrátka som ho strčila do "rúk" mm a venovala som sa len a len jej ...

a pozor, ešte ťa chcem upozorniť, že po tomto období "zlého dievčatka" nastalo obdobie "malinkého bábätka" ... chcela robiť všetko tak, ako malý ...piť vodu z fľaše, brala mu "dudku" (našťastie, on ju ani nemusel...), balila sa do svojho paplónika ako do perinky a ocino (alebo aj ja) sme ju "vláčili" po byte ...a najhoršie - chcela sa voziť v kočíku (nechala som si jej golfáčik zapp pre malého, tak sme ju vozili v ňom🙂...)...takže, kočky, keď ste niekedy v parku pred pár rokmi videli ako 1 mamička tlačí 2 kočíky - sama, tak to sme boli my😀 😀 ...
PS: a najlepšie na tom je, že jej brácho vďaka nej popreskakoval zopár týchto "detských" fáz ...ako napr. nechcel sa voziť v kočíku, nechcel piť z fľaše, prešiel skoro na pohár, chcel spať sám v svojej izbičke ...😀

Takže, chápem ťa, ale fakt sme si tým prešli aj my, takže je to "ok" ... a dcérka nie je iná, ale je taká ako detičky v jej veku, ktoré majú zrazu malého "konkurenta" a musia sa s ním deliť o maminku a ocinka😉

lovelly26
7. máj 2015

sice u nas surodenec este neni ale toto sme prezivali tiez ked syn mal 2,5 roka... proste otocka o 180 a nepoznala som ho... robil podobne veci aj ma udrel za uplnú hlupost.. je to aj vek aj ziarlivost, myslim si ze to ziadna ina diagnoza nie je 😉
som zvedava ako to bude teraz ked sa narodi jeho surodenec - netusim ale uz ma 5 tak si myslim ze to zvladne lepsie ako keby mal tych 2,5 ....
ale presne ako prispevok predomnou od ivett pomahala aj nam to ze vsetko som dala bokom a on bol ten prvorady a jediny okolo mna a iba somnou bol a robili sme spolu to co on chcel.. samozrejme v ramci normy 🙂
preslo celkom rychlo, vela sme sa rozpravali o tom preco a co sa deje ked sa tak sprava a ako to dopadne a
ze aj mama ho velmi lubi a samozrejme je smutna ked nevie co ho trapi ... netrvalo to dlho a preslo to ..
a to pocuvanie mame stale - velakrat sa mi stane ze zopakujem tu istu vetu alebo prosbu aj 15x 😀
Inak aj skolka velmi pomohla - tak drzim palce nech to rychlo preide😎

mirkita
7. máj 2015

ja si myslim ze je uplne normalna...dala by som ju do skolky - bude tam mat rovesnikov, aktivity, budes jej vzacnejsia ty aj bracek... my mame podobny vek.rozdiel a spolu som ich mala doma asi 6 mesiacov, potom isiel starsi do skolky - podla mna mu je tam lepsie - kopa aktivit, na ktore sme doma nemali cas a priestor, deti v jeho veku... ja som aj potrebovala zase zacat pracovat..kebyze nie tak myslim ze si "uzijem" oboch a s podobnym spravanim... teraz ked su doma spolu je to celkom v pohode, ale najma preto ze kazdy je uz o rok starsi a vedia sa spolu pekne zabavit, ziarlivost a putanie pozornosti tam je ale je to OK, uz to poznam,,, 😉

jasminet
7. máj 2015

dieta je rozmaznane - ma adhd, dieta je trucovite - ma adhd, dieta neposluchne rodica - ma adhd 😀

tvoja mala sa sprava uplne normalne - ziarli na brata, chce ta pre seba, krpec nie je este partak, ale pockaj ked bude maly rast co sa bude diat, to este len bude rodeo 😀 ona postavi lego, krpec samozrejme nechcene zbura = ohen na streche, ale o chvilu sa spiknu proti tebe a budes stat proti dvom vymyselnikom 😉 ale len do momentu kedy zas jeden druhemu nieco vyparati.

mam to doma, dcera presne 3 roky ked sa syn narodil, dnes maju 6 a 3 roky a vedia byt tak zlati, mili, vyhraju sa, ale o chvilu je zas nieco co treba medzi nimi riesit

michaela1711
7. máj 2015

My to máme tak že tiež čakáme druhé bábo a neviem ako bude reagovať náš syn. Či nebude bábu robiť zle a žiarliť. Lebo náš syn je tiež niekedy poriadne číslo. Tiež sa vie hodiť o zem síce už vidím že s toho pomaly vyrastá a už sa tak často nehádže ale má ešte riadne stavy teda. Ja mu najprv poviem dobrým slovom a keď ďalej neposlúcha tak zvyšujem už na neho hlas a ak aj tak neposlúcha tak mu dám buď po ruke alebo po riti. Ale zistili sme že na neho funguje keď hádže hračky o zem tak hračky všetky schovám a poviem mu že mu nedám nič. Toto u nás zaberá ale nejaké zákazy mu ani nedávam ale možno to nieje zlé asi vyskúšam aj to keď nebude poslúchať tak vypneme rozprávku alebo niečo spravím. Ale je veľa neposlušných detí niektoré menej niektoré viac. Ale podla mna nie je to ani normálne správanie treba deti usmerňovať ale myslím že je veľa takých detí je to úplne v norme. To sú proste deti.

salome123
7. máj 2015

ziadne ADHD, uplna normalka... mna skor zarazilo to, ze si isla na nakup len s mensim dietatom a ona ostala doma. ak chcela ist s vami a ty si ju nechala doma, tak to bola chyba.

bonaqa2013
7. máj 2015

ADHD nie, skôr sa ukazuje jej povaha.

prasiatko30
7. máj 2015

tiez si myslim ze ADHD nie skor je ziarliva a vyzaduje si pozornost - uvedomila si ze uz nie je stredobodom pozornosti a to boli a u urcitych povah viacej ako u inych.

katinka71
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
27. feb 2017

ADHD sa kedysi nazyvalo lahka mozgova dysfunkcia cize detom s realnym adhd maju ine fungovanie mozgu neskor im dozrievaju niektore keho casti A z toho vyplyvaju tie prejavy nemyslim si ze mate adhd mala iba ziarli bola zosadena z tronu plus sa hlada hovori sa tomu prva puberta treba ju vela objimat mojkat a zaroven pevne hranice

katinka71
27. feb 2017

prepacte za prispevok,rano syn vypinal budik na mobile a co to postlcal

nikkas
2. sep 2022

@tica ahoj prosím ťa prešlo to u syna ako pokračovalo ďalej jeho správanie a ako je to teraz u nás je to rovnaké

nikkas
2. sep 2022

@tica ahoj prosím ťa prešlo to potom u syna my máme doma teraz to isté dik

tica
7. okt 2022

@nikkas ahoj no teraz už má starší 13 rokov myslím si, že stále žiarli na mladšieho stále porovnáva čo on musí a menší nemusí, ale je to už oveľa znesiteľnejšie... teraz začala u neho puberta takže opäť rišieme iné záležitosti.... ale to ide asi vekom a sa tomu nevyhneme