Je správne učiť dieťa hovoriť 4 jazykmi?

efka82
7. dec 2012

chcem sa opytat ci je spravne ucit dieta 4 jaazykmi hovorim plnule po anglicky ,nemecky madarsky a samozrejme slovensky....starsia dcera vie plynule po slovenska a madarsky ale odkedy sa ucime anglicky aj nemecky ma v tom hrozny chaos...vravi sa ze cim prvej sa deti oboznamia s cudzim jazykom tym rychlejsie sa ho naucia...mne to tak nepripada...skor je z toho zmatena

xlucia
7. dec 2012

je rozdiel vyrastat vo viacjazycnom prostredi, a je rozdiel ucit sa tie jazyky z knihy. ktory je vas pripad??

euka210
7. dec 2012

NJ a AJ su podobne, uplne chapem ze ma chaos...podla mna ucit naraz take podobne jazyky a este rovnakym ucitelom, matkou, tak musi mat chaos.

vadimka
7. dec 2012

Pre teba a tvoje dieta je rodnym jazykom slovensky...ucit dieta iny jazyk sa da, ale naco az 3 a naraz???? nakoniec ti nebude hovorit ani jednym spravne...poznala som take deti...pises, ze dcera hovori uz plynule po madarsky tak ju uc iba nemecky ci anglicky...nie oba naraz....moje deti vyrastaju v 2jazycnej rodine...ja s detmi po slovensky, mm po rusky je odtial...rozumeju, dohovoria sa...v skole maju anglinu....uplne mi to staci....

trish31
7. dec 2012

moj priatel je talian,hovori:taliansky,anglicky,francuzsky,spanielsky.Ja som slovenka,hovorim:slovensky,anglicky,stale sa ucim spanielsky.Ked sme sa rozpravali o tom,ako bude rozpravat nase dieta,dohodli sme sa takto:90% na neho budeme rozpravat anglicky,anglictina je zaklad,tak nech s tym je zzite.A zvysok slovensky a taliansky,samo si vyberie,co mu je blizsie,nemyslim si,ze s tym bude mat dieta problem,a pekne sa nauci vsetky tri jazyky

maminuska
7. dec 2012

Ja osobne sa domnievam že máš na ňu neprimerané nároky. Moja dcéra vyrastá v dvojjazyčnej rodine, kde jazyky sú dosť príbuzné , každý z rodičov na ňu hovorí svojim jazykom a my dvaja medzi sebou komunikujeme tiež vo svojom rodnom jazyku. Napriek tomu dcéra ešte nedokáže úplne oddeliť jednotlivé reči a pri hovorení používa často slovíčka z obidvoch. Neriešim to.
Ty si do toho pridala hneď dva ďaľšie jazyky učením , nie prirodzeným nasávaním do seba, je to neprimerane veľa.
Nechajme deťom dectvo 🙂 , nechcime mať z nich géniov 🙂

sisinka29
7. dec 2012

4 jazykmi je to vela podla mna, my hovorime 2 a staci to, dcera v skole chodi na + ang a nemcinu co sa jej pletie takze 2 su akurat asi

hradnapani
7. dec 2012

a kto by nebol zmateny zo styroch jazykov? to uz ju mozete ucit rovno esperanto... Ja by som ked uz ,tak ucila jeden cudzi a poriadne...

danusskaaa
7. dec 2012

nemyslim si ze je to zle. zo zaciatku sa bude pliest ale potom pojde vsetko od ruky. dieta to este neberie ako ucenie sa, skor ako hru a aj napriek tomu, ze sa niekedy nebude vediet vyjadrit v danom jazyku, pouzije iny. casom sa to upravy a vsetko dietatu pride ako samozrejmost a nebude sa musiet trapit v skole s biflovanim. ja som za, keby som vedela hned to praktizujem, lebo viem ake to mali moje zname, co vyrastali v rodinach s viacerymi jazykmi. vedia dobre po madarky, aj anglicky, nemcinu sa naucili v skole-vraj to bolo lahke a v zivote im to moc pomohlo

stanislavao
7. dec 2012

2 ano, viacej nie, lebo je to moc.

ikke
7. dec 2012

je to vela, ak ju to UCIS.
male dieta udajne zvladne komunikovat az v piatich jazykoch, ale to za podmienok, ze s nim 5 ludi hovori kazdy svojim jazykom!
urcite nie tak, ze jeden clovek nauci dieta 4 jazyky a to navyse ked to pre neho nie su materinske jazyky.

a este ine je sa s jazykom "oboznamit", teda ho pocuvat a "ucit sa", teda chciet, aby dieta v danom jazyku komunikovalo.

evening_star
7. dec 2012

Škoda, že toto je otázka. nepíšeš, koľko má tvoje dieťa rokov, či ju tie jazyky učíš ty, alebo sa aj a nj učí v škole, a ty s ňou len precvičuješ... Ak sa ju tie jazyky snažíš naučiť ty, tak potom je to naozaj veľa. Od jedného rodiča by malo dieťa absorbovať jeden jazyk. Inak však učenie viacerých jazykov v detstve je len plus podľa mňa. Existuje "critical period hypothesis", ktorá hovorí, že človek je najviac schopný učiť sa cudzie jazyky do puberty, teda do 10-12 rokov. Ak začne neskôr, alebo v dospelosti, môže to síce dobrou motiváciou dohnať, ale nikdy už nedosiahne úroveň native-speakera, bude mať problémy s výslovnosťou, morfológiou, syntaxou. Takže to, že sa dieťa učí veľa jazykov, problém nie je, ale AKO sa ich učí - ak na ňu ty hovoríš maďarsky, otec slovensky, v škole sa učí AJ a NJ, tak nevidím problém. Možno potrebuje len individuálne tempo v škole alebo nejaké doučovanie. V prípade, že s ňou hovoríš všetkými 4 jazykmi ty, tak niet sa čo diviť, že je zmätená, a nechala by som to pri tej slovenčine, príp. maďarčine.

katkaseiner
7. dec 2012

mam malinku dcerku a tiez by som ju chcela ucit 3 jazyky naraz... manzel jej rozprava po madarsky, ja po slovensky, po anglicky by sme mohli obaja, ale asi by bolo najlepsie, keby si anglictinu spajala konkretne s niekym. Lebo prave preto by sa jej to nemylilo keby som jej raz rozpravala po slovensky, druhykrat po madarsky a tretikrat po anglicky.

enyk17
7. dec 2012

Ja si myslim ze cim skor tym lepsie, mam kamosku v anglicku vidatu za inda, takze deti ficia v troch jazykoch od narodenia a nemaju s tym problem... mama slovenka, otec cely zivot zijuci v UK, ale jeho rodicia ziju s nimi, byvaju tam sice cca 20r, ale anglicky poriadne nevedia, tak sa rozpravaju so starymi rodicmi hindu...ja tiez ucim malu od 6 mesiacov anglicky a keby som mala moznost dam aj dalsie jazyky ja doma, ked uz sami rozlisuju jazyky je to komplikovanejsie, ale moja mala nema problem ma 14 mesiacov a kazdy den 1 hod jej rozpravam len anglicky poobede ked vstane...a je na to naucena, ako 8 mesacna vedela napodobnit konika, psa, jezka, cicu atd ked som sa jej pytala po anglicky...zakazdym pridavam nieco nove co vie aj po slovensky... a ide jej to super, tak podla mna skusaj ale vzdy jej dopredu vysvetli o aky jazyk ide a venujte sa mu vzdy urcenu dobu, tak som aspon o tom citala, ze sa ma robit, tak drzim palce a ucte sa, mate vyhodu a budu mat aj deti....

tulka3
7. dec 2012

Ja som kedysi niekde citala, ze optimum do skolskeho veku, teda do 6 rokov je bilinvalizmus, teda tie dva jazyky maximalne. Neviem, co je na tom pravdy, ale bilingvalne deti vraj zacinaju neskor rozpravat, lebo sa im to musi v hlavickach utriedit, ale ked uz zacnu, hovoria hned oboma jazykmi. Ja by som volila postup, ze do 6 rokov dva jazyky a potom po jednom pridat dalsi, skor anglictinu, od tej sa nejlepsie odraza ku kazdemu dalsiemu jazyku a po takych dvoch rokoch nemcinu, ta je aj pomerne narocna. Konieckoncov aj na zakladnych skolach volia taktiku zavedenia druheho cudzieho jazyka s aspon 2 rocnou prestavkou. Takze pomaly, ale isto. 4 jazyky mozu v takej hlavicke malej sposobit celkom slusny chaos si myslim 😉

digysa
7. dec 2012

Myslim, ze si nepochopila system vyuky jazyovk u malych deti.... 4 jazyky ju ucit nemozes a urcite nedokazes. Je to blbost.

Vyber si jeden jazyk (Resp. od zaciatku jej narodenia si si mala vybrat jeden jazyk) a tym na svoje dieta rozpravaj (napr. madarsky)

Otec nech si vyberie druhy jazyk (nemcina)

Ak mate starych rodicov, ktori poznaju treti jazyk, tak oni mozu pouzivat treti jazyk (nemecky)

V skole, alebo v okoli v ktorom zijete (napr. keby ste boli v anglicku) by dieta pouzivalo 4-ty jazyk

TOto je jediny sposob, akym sa da docielit, ze male dieta sa stane viacjazycne. V tejto vyuke ide o asociaciu jazyka s danou osobou.

Jeden clovek rozprava jednym jazykom
Dalsi clen rodiny rozprava dalsim jazykom

Ide o spojitost osoby a jazyka : mama= madarcina, otec=nemcina, okolie, priatelia, media= anglictina

Ty sama nemozes taketo dieta ucit 4 jazyky....

Najcastiesji pripad a najjednoduchsi je, ked matka a otec rozpravaju kazdy svojim materinskym jazykom (ktory je odlisny).

Trojjazycne dieta moze byt iba to, ktoreho rodicia maju kazdy iny jazyk a ziju v krajine s uplne inym jazykom.
Priklad: mama slovenka a otec nemec ziju v amerike. Dieta sa kludne moze stat trojjazycne.
Treba iba zotrvat a nemenit jazyk podla potreby.

Myslim ,ze Ty sa snazis o nemozne....potrebujes dalsiu osobu na to, aby ucila tvoje dieta iny jazyk. Ty si vyber jeden a iba jeden jazyk, ktory budes pouzivat na komunikaciu s dcerkou.

prasiatko30
7. dec 2012

Ono sa to da co by sa nedalo ale musis zvolit system pri ktorom ju uplne nezmagoris pokial sa da tak nech s tebou rozprava sj alebo madarsky ( neviem ktory je tvoj matersky jazyk) s muzom nech rozprava s tym druhym jazykom a potom by som ju mozno prihlasila na nejaku detsku anglictinu a/alebo nemcinu aby ju do tych dalsich jazykov uviedli uplne ini ludia a ty si to s nou uz potom pripadne len opakuj 1-2x za tyzden pripadne obcas skusat pri beznych dennych cinnostiach vkladat slovne spojenia z aj/nj alebo proste urcit nemecke a anglicke dni a pod

wena
7. dec 2012

Za mňa určite nie, je to hlúposť a zbytočná záťaž pre dieťa.

mamutka
7. dec 2012

ked polozis otazku, tak poriadne - kolko ma dieta rokov a ako ju ucite - je otec anglican, madar, alebo dedo nemec? alebo si fandite, ze viete AJ a NJ a docielite len to, ze mala bude rozumiet madarsky a z AJ a NJ si osvoji zmiesany gulas s otrasnou vyslovnostou, lebo vy ako tak viete jazyky, ale nie ste nadani ako ucitelia, prip.mate nie moc dobru vyslovnost? lebo niektori ludia si myslia, ze vedia plynule napr. anglicky, ale ked pocujem niekedy vyslovnost tych mamiciek co deti ucia, tak mam dojem, ze dieta uz v utlom veku ucia hovorit uplne spatne a skor sa dieta nauci jazyk celkom zle...
z toho ako sa chaoticky pytas, sorry - nic v zlom, ale pises to asi rychlo, tak ta prva veta tak aj vyzera, ako by si nevedela ani jeden jazyk poriadne 😉 ...... tak si predstav ten chaos v deckej hlavke, ked ma riesit tolke veci naraz. ak vie SJ a MJ, uz to je super, k tomu jej, podla veku, podla mna uplne staci pridat jeden jazyk a ak bude sama chciet, neskor dalsi.

simca06022011
7. dec 2012

moze sa ucit jazyky, ale postupne... madarsky a slovensky sa asi naucila prirodzene doma, ale anglictinu nemcinu treba davkovat postupne, cize napr. zacne s AJ a po 3-4 rokoch s NJ... naraz urcite nie.. a chaos moze mat aj tak, ale to sa casom utriedi 🙂)) Urcite aj ked sa ucila slovensky-madarsky tak na zaciatku komolila 🙂))
A samozrejme plati jeden clovek - jeden jazyk... ale hadam ju neucite AJ a NJ sami...

silvia.t
7. dec 2012

moj syn ma 3,5roka od mala doma pocuje slovensky jazyk (tym sa s nim rozpravam ja) turecky jazyk (tym manzel) a holandsky tym sa dorozumievam ja s muzom 😀 a rozumie vsetko,slovenky na 100% a turecky .holandsky tak na 50% niekedy je z toho paf,ale uz si to zacina pekne roztriedovat a vie kedy ma s kym ako komunikovat

1katkas
3. jan 2013

ja si myslim, ze ucit sa naraz styri jazyky je dost.. dva uplne stacia a pokial je tvoje dieta uz na zakladke tak sa moze pridat treti... ale styri to nie

asocial
9. jan 2013

ono je rozdiel hovorit plynule a plynule...predpokladma, ze hovoris jazykom, ktori si sa naucila v skole, no nikdy si nebola v tej ci onej krajine, a je podla mna dost zle ucit dieta jazyk so zlym prizvukom
my mame zatial mrnusa...ale ja ako slovenka hovorim slovensky, manzel je cudzinec, aj ked tiez "slovan" a jasne, ze chceme bilingvalne dietia...aj ked on stale nanho aj slovensky hovori...

no ja by som do toho nesla..najprv mu dajte zaklad dva jazyky a ked bude vediet hovorit poriadne, potom mu zacnite tlacit do hlavy dalsi jazyk...

patkaza
31. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

4 jazyky na dieťa je príliš veľa nenauči sa poriadne ani jeden http://akoapreco.com/ako-naucit-dieta-hovorit/

mimol
6. sep 2016

4 jazyky su vela. ak sa jej z toho zmatena, nie je to dobre. skor sa zameraj na jazyk, ktory ma byt materinsky a ktorym sa bude ucit v skole a potom napr. na anglictinu, ktora je v zivote nevyhnutna a potom ked bude starsia nech sa rozhodne ci sa chce ucit madarsky ci nemecky, aj ked nemecky je asi vyhodnejsie vediet. skus ju ucit metodou ako tu, je to prirodzene a dieta sa pritom netrapi http://www.anglictina-bez-biflovania.sk/ebook-f...

miriell
14. nov 2016

Nebojte sa pridať jazyk, ktorý viete a dieťa oboznámiť s jazykom. Možno budú mať deti na začiatku chaos a miešanie jazykov, ale pri trpezlivom prístupe si to deti nakoniec utriedia. Hneď aj keď nebudú rozprávať okamžite daným jazykom, tak sa im slová dostanú do pasívnej slovnej zásoby a pri aktívnom učení jazyka sa "objavia". Pravidlo - jeden človek-jeden jazyk platí podľa mňa za predpokladu, že daný jazyk máte zvládnutý perfektne, ale aj keď nie je vždy človek na tej úrovni, tak už len pri pasívnej znalosti to dieťatu neskôr pomôže. Väčšina rodičov učenie učenie ďalšieho jazyka sama vzdá, keď nevidia hneď výsledky. Lenže niekedy výsledky prídu až po rokoch. Nedajte sa odradiť a keď môžete a máte tú možnosť, tak dieťa uveďte hocikedy do jazyka, ktorý mu chcete dať do vienka.
Moje deti fičia na 3 jazykoch a na začiatku si ich miešali (dcéra), syn 3r. sa ešte len učí rozprávať a kvalitne mieša všetky tri dokopy (nemčinu a angličtinu má v školke - má dve učiteľky: jedna je Nemka, druhá Američanka) a slovenčinu od nás. Rozpráva neskôr ako rovesníci a zatiaľ menej, ale vidím, že reaguje vo všetkých jazykoch a časom si to utriedi. Kto pochádza z bilinguálnej rodiny a prostredia to pozná. Pokiaľ aj nemáte takú možnosť bilinguality, tak si myslím, že VŽDY má význam učiť dieťa jazyk, je jedno v akom veku a kedy. Dáte dieťatu rozhodne viac akoby ste to nerobili a od toho sme vlastne tu - pomôcť a odovzdať vlastným deťom maximum z naších schopností, keď môžeme a vieme 🙂

mirkaandrej
14. jan 2020

Syn ma 7 rokov a samozrejme hovori po slovensky, plynule ( lepšie ako ja s mužom dokopy ) po nemecky - keďže tu žijeme a tiež po poľsky - ma poľskych kamaratov. Občas hovori česky - ale to je podobne tomu našmu - hlavne keď sa stretne s kamaratom z Čiech. A z rozpravok zase čosi pochytal po anglicky.
Do ničoho nuteny nebol. Deti sa učia rychlo. Ale samozrejme jednoduchšie to je, ak sa stretavaju s ľudmi ako učiť sa doma z knihy.9

misana84
Autor odpoveď zmazal
Zobraz