Je poradna pro miminka povinna?

czechzuzanaba
6. feb 2012

Moja dcerka ma 2 mesice. Kazdych 14 dni musime k doktorce chodit na poradnu. Chci se vas zeptat, je to povinne? Vzdycky ju tam zvazi a zmeri, nic vic. Ted mame jit napr. ve stredu, male nic neni a v takove kose se mi tam nechce jit 🙂

ela2710
6. feb 2012

@czechzuzanaba je povinna, lekarka musi sledovat vyvoj dietata, ale vadi mi, ze v prve roky je to nutne tak casto, za prvych 9 mesiacov sme mali neuveritelnych 13 poradni, a uz mi tam dobre liezlo na nervy sa trepat furt pre to iste a to maly priberal dobre a nemal problemy

stardust
6. feb 2012

to je fakt casto, my mame povinnych 9 prehliadok do piateho roku zivota dietata, z toho prve dve sa robia v nemocnici po narodeni.

czechzuzanaba
autor
6. feb 2012

@ela2710 No je to fakt na nervy, zvlast v takovem pocasi, jinak by mi to ani nevadilo. Stve me za prve ta cesta, pac este s druhou dcerkou musime jit vsechny, no a navic se bojim, ze tam este neco chytnem 🙂

anjelicek26
6. feb 2012

Ano je to povinne a z dobreho dovodu, na zaciatku sa takto da odhalit zanedbanie ci tyranie dietata, tie prehliadky do 6 rokov maju svoj vyznam a opodstatnenie, hlavne vo vyssom veku by mohli byt aj castejsie, za jediny rok sa toho udeje vela...

A miminka zvyknu este rychlejsie "chradnut" pri nespravnej strave, manipulacii, chorobe, preto su tie intervaly castejsie. Nie vsetky maminy vedia ako s dietatom na to, je to cas sa porozpravat aj o poporodnej depresii, o strave, o kojeni, proste o tom vsetkom, nie je to len - pomeria, zvazi a nic viac. Ak je to u teba skutocne len tak, lekarka ti nedava ziadne tipy, nic ineho sa ta nepyta, mozno by ju to chcelo vymenit.

ela2710
6. feb 2012

@czechzuzanaba no ved toto, maly byval pravidelne po poradniach chory, lebo my mame viacero lekarok na jednom poschodi a cakaren spolocna, takze kym nasa brala deti na poradnu, vedlajsia brala chorych a tak sme si vzdy nieco domov doniesli aj my 😒

czechzuzanaba
autor
6. feb 2012

@ela2710 Kdyz jsem byla s touto druhou na prvni poradne, tak jsem dostala kazani, jak mam dcerku napred davat na dvacet minut k oknu, pak na hodinku, nez pujdeme po prve ven....Tak sem se te dr. ptala, ze jak asi mysli, ze sme dosli tam? Teleportem? 😀

titkovamiriam
6. feb 2012

@czechzuzanaba to chodis fakt niak casto,ja som chodila raz za mesiac potom za dva,a v tomto pocasi to musi byt fakt narocne-nekontroluje doktorka nieco?nebola rizikove mimninko?

czechzuzanaba
autor
6. feb 2012

@anjelicek26 ty ja tam vzdycky dojedu s jazykem u pasu, pac este neumime nejak kultivovane chodit s kocarkem a starsi dcerkou, pak jsem tam celou dobu nervozni, protoze starsi tam samozrejme chce vsechno zkoumat. Rady mi doktorka dava. Jako napr. ze mam polohovat male hlavicku pytlem mouky (preventivne), ze mam kojit kazde tri hodiny, ze ji nemam natirat olejem, ale telovym mlikem...atd. Ja nic z toho neposloucham a delam si po svem...Jednou rekne koupat kazdy den, jindy prijdu, ona ze nova moda, ze mame koupat obden....No co ja budu veci menit podle mody, delam si jak me vyhovuje. Takze u nas ve finale je fakt vysledek jen to, ze vim, kolik vazi a meri....🙂 Menit ji nebudu, ja nic nepotrebuju, kdyz neco nevim, zeptam se na konikovi 😀

czechzuzanaba
autor
6. feb 2012

@titkovamiriam ne, nic nemame rizikove, krasne pribira a myslim ji ani netyram ani nezanedbavam 😀

titkovamiriam
6. feb 2012

@czechzuzanaba tak mas taku doktorku 😉 co narobiš-hlavne ze je vsetko OK

anjelicek26
6. feb 2012

@czechzuzanaba - mne je jasne, ze ju nezanedbavas a netyras 😅 😅 😅 Ale to bohuzial tak vsade nie je a podla mena v rodnom liste neurcis, ktore dieta ma "rizikovu" matku, tak je to proste povinne. My sme tam tiez chodili len po ockovania, mala vecne zdrava a odtial si doniesla vzdy nejake grcaky, skoda reci 😝

annalena
6. feb 2012

@czechzuzanaba mne sa to zda tiez hrozne casto. presne ako pise @titkovamiriam, aj my sme chodili kazdych cca 4-6 tyzdnov a asi po pol roku kazde 2 mesiace. a to je nasa dr sice stara skola, ale dost velky pedant. ked som mala nejaky problem, otazky alebo chcela malu len prevazit, mohla som prist kedykolvek do poradne.
nepytala si sa jej, ci je to tak casto naozaj nutne?

xlucia
6. feb 2012

@czechzuzanaba ja som sa s dr. dohodla a chodila som na kazdu druhu poradnu. maly je narodeny v janauari, tiez som mala medzi nimi dva roky. zdalo sa mi to zbytocne byt tam kazdu chvilu. plus poradne su v takom blbom case okolo obeda, kedy mi starsi spaval a doma som ho nemohla nechat lebo ho nemal kto postrazit. dohodni sa s dr. aj ty

katrinka8
6. feb 2012

Je to povinne, urcite aj opodstatnene, ale aj mne sa zda, ze nejak casto to mate... My sme mali spociatku vari kazde 3 tyzdne (prvy mesiac - dva asi kazde dva, uz si presne nepamatam), potom kazdy mesiac a potom po roku uz len "ockovacie". Ale u nas to fici tak, ze poradna je poobede a len zdrave deti, cize chore deti doobedu, zdrave poobede 😉 Ako pise @anjelicek - asi by som aj ja zvazila zmenit doktorku, ak by som nebola spokojna 😉

czechzuzanaba
autor
6. feb 2012

@xlucia no tak to zkusim zitra teda. Uvidim, co mi rekne.

kukujka
6. feb 2012

@czechzuzanaba ja som chodila prve tri mesiace kazdy tyzden a potom do pol roka kazde dva tyzdne frflala som,ale vzdy som isla nic som nevynechala aj ked je to niekedy v tej cakarni o nervy

maca_p
6. feb 2012

kde je napisane, ze je to povinne??? je na to nejaky zakon? neviem o tom... u nas nastastie len raz do mesiaca a od pol roka do roka raz za 2 mesiace. do toho naplanuju aj ockovanie, takze v celku v pohode 😀 . osobne ma nikdy nenapadlo uvazovat o tom, ci je to povinne, ale som tam chodila a teda aj chodim skor kvoli tomu, aby som vedela, ako chalosi priberaju a rastu.
tiez mam decka presne s takym vekovym rozdielom ale viac x ako raz mesacne by som sa tam neracila, kedze aj u nas su slimacie presuny starsieho dietata. ale ked sa nahana s deckami, to je ako strela 😉
@czechzuzanaba

maca_p
6. feb 2012

@kukujka vasa dokina nema co robit? 😀

kukujka
6. feb 2012

@maca_p dcera slabo priberala sme na vazenia chodili

katka1981
6. feb 2012

Mne je za poradnami luto, jedine co som neznasala bolo ockovanie a ten plac, ale vzdy som sa tesila, ked mi ju zvazili, zmerali a povedali, ze je vsetko v poriadku a samozrejme mi doktorka poradila, co davat jest atd. Pre mna by mohli byt kludne aj castejsie 🙂 Ale to je aj tym, ze my mame super doktorku 🙂 Ale nechdosili sme kazde 2 tyzdne, najpr 24 hodin po prichode domov, potom po tyzdni, po troch tyzdnoch, a potom mesacne, po dvoch mes. atd.

czechzuzanaba
autor
6. feb 2012

@maca_p no minule sem tam sla, starsi sem hodila do kocara k mladsi a tlacila sem je do kopca, snezilo, vitr mi fucel do ksichtu, tekly mi slzy a sopel 😀 a pak sem tam dolezla teda, sestricka me upozornila, ze sem mela prijit uz den predtim, pak teda mladsi zvazili a zmerili, vsecko dobry, mam davat vigantol a kanavit a krmit a prebalovat. Pak vystup starsi, kdyz sem ji rekla, ze hracky z cekarny si dom vzit nemoze...a pak zas v te nehorazne kose cesta dom, tak sem si rikala, estli mam toto zapotrebi 😅 A to se tam este zapomnela nechat potvrdit ten papir na socialku, ze se mala dozila uz 28 dni.....No sem se citila jak total neschopna 😀

anicka1981
6. feb 2012

prvy rok ma dieta narok na 9 prehliadok, ja som s mojim uz 2 mesiace nebola, nakolko po poradni je stale chory, a navyse hlasili zvyseny pocet chripok a v tychto mrazoch urcite nikam nepojdem, nas doky ma oddelenu ordinaciu a maly mi tam vzdy prechladne, takze so zdravym idem a c chorym sa vratim, inac super napad brat male babo na miesto plne bacilov,,, na dalsiu poradnu pojdeme az v marci..... ked bude teplo, a este nieco, nedovoli ho pri vayeni u sestricky vyzliect dohola,nech na vahe odpocita par deka, ved na tej vahe aj tak skreslene vazi, je z tych stasich, vazili na nej zeleninu volakedy na trhu 😀 , od mojej digitalnej uteka o cca 200g,

czechzuzanaba
autor
6. feb 2012

Jako ony sou fajn ty poradny, ale kdyz je teplo 🙂 To vyslikani, jak pises @anicka1981 , to je taky proste riskovani podle me. Ze zimy do tepla, oblect, vyslect, oblect...sak to je proste rikajici si o nachlazeni...

anjelicek26
6. feb 2012

@maca_p - pokial viem, ano je to povinne a moze ta doky nahlasit, rovnako ako ked vynechas povinne ockovanie. Viem, ze posielaju ak neprijdes pisomnu vyzvu a potom to postupuju dalej. Viem, ze kamoskinu susedu - ano z piatej ruky - bola tahat na prehliadku policia resp. boli skontrolovat, ci to dieta este zije, kedze lekarka mala podozrenie, ze nieco nie je v poriadku, kedze 4 mesiace ignorovali vyzvy na prehliadky u maleho babatka, tak tam poslali policajtov.

czechzuzanaba
autor
6. feb 2012

@anjelicek26 ale tak za 4 mesice uz bude teplo... 😀 tak to by se dalo, pockat na ty policajty teda 😵 Myslis, ze maji v aute autosedacku? Resp. dve? 😀

anicka1981
6. feb 2012

@czechzuzanaba ja si myslim, ze je to hlupost chodit so zdravym babom do prostredia, kde je kopa chorych ludi,,,, nakolko do naseho dokiho sa ide cez cakarne dospelych, a hoci su poradne po obede,kedy akoze, tam uz nie su chori, ale ako mi zarucia, ze vetrali a dezinfikovali, to sa neda,,,, a vyziekanie dohola u sestricky na vazenie a potom cakanie s rozbalenym babom kym doki neskoci pacienta predomnou, tak to nie je nic moc, a ked ma u seba este zapnuty ventilator, tak to je super vec naozaj,,,, ja cakam, ze bude volat sestricka, ze de sme, ale mam argumenty, ze preco nie a hotovo, ja viem cio je pre moje babo najlepsie, a viem, ze poradne mu nerobia dobre,,, a zase mame dobu, ked kazdy si vie povazit babo doma, ved skoro kazdy ma vahu a meter, tak jej nadiktujem, kokko meria a vazi, a jej aj poviem, ze pan doktor nebol na prvej kontrole doma u nas, ked maly dosiel z porodnice, a ze my sme boli u neho, tak nech pride pozriet teraz domov,, 😀

anicka1981
6. feb 2012

@czechzuzanaba inac tu to je tak do pol roka je poradna raz za 4 tyzne a od pol roka vyssie raz za 6 mesiacov

anicka1981
6. feb 2012

@czechzuzanaba oprava, raz za 6 tyznov 😉

czechzuzanaba
autor
6. feb 2012

@anicka1981 tak jak to, ze ty mas jednou za 6 tydnu, a ja jednou za 2? No ja se ji zeptam, jak to je. Ze jestli je to opravdu nutne tak casto.

anicka1981
6. feb 2012

@czechzuzanaba hej, tak 😀 , ked, ma chce nahlasit tak nech,,,,co mi urobia???? zoberu mi 190e ??? pani, to je strasne 😀 😀 😀 skus sa pytat tvojej, lepsie je sa dohodnut,, ja budem menit doktora,lebo sa stahujeme, tak to mam na haku... 😉 zatial sa nikto od dr neozval, tak neriesim....