Je angličtina Helen Doron prospešná pre 4,5-ročné dieťa?

vladik66
30. aug 2022

Ahojte maminy, našla som len staršie diskusie, preto by ma zaujímalo, či aj vaše detičky navštevovali kurzy angličtiny v tomto veku a či to prinieslo ovocie. V meste idú otvárať kurz, tak veľmi nad ním rozmýšľam 🙂 ďakujem

marci77
30. aug 2022

moj starsi chodil v ramci skolky na kurz anglictiny..... ale teda vela ich tam nenaucili, skor sa mi zdalo, ze sa tam s nimi hrali

zato mladsia dcera, ona si rada pozera na youtube rozne anglicke videa, napr. peppa pig ma velmi zrozumitelnu anglictinu a velmi vela fraz tam pochytila
napr. farby ovlada uplne perfektne a to nema este ani 4roky

skuste jej skor taketo videa pustit
https://www.youtube.com/c/HellokidsENGLISH
to su tie knihy, co vacsinou maju v skole na 1.stupni ZS

adamadent
30. aug 2022

Moja chodila ako 5rocna. Hodiny Helen doron sa mi páčili celkovo koncept hodín a práca s deťmi bola podnetna. Rada tam chodila. Potom prišla korona a nepokracovali sme online.

gabika99
30. aug 2022

@vladik66 určite áno. Moja dcéra chodí už niekoľko rokov na Helen Doron. Chodí aj do bilingvarnej triedy na ZŠ a doteraz sa doma AJ na hodiny v škole neucila, čerpá stále z kurzov. Ide do 6 triedy. V tomto veku 4,5,6 rokov je to hravou formou, skôr len komunikácia, čo je super. Keď príde na ZŠ bude vedie rozprávať a postupne sa pridáva čítanie a neskôr písanie, gramatika, ale všetko je to perfektnou formou. Nie ako v škole, že nabiflit sa. Veľmi ich vedia motivovať, je to také prirodzené učenie sa, deti ani nepostrehli, že sa učia. V tomto veku som veľmi nevedela posúdiť, či to moje dieťa vôbec niečo vie, lebo doma nerozprávame AJ, ale neskôr sa to ukázalo. Teraz dcéra všetko pozerá a počúva v AJ, píše si denník po anglicky. Ju to jednoducho baví a ja verím, že je to práve vďaka Helen Doron.

11mirka22
30. aug 2022

@vladik66 dcéra chodila od 3,5 roka, mame za sebou dva roky, ja som to zvolila ako formu trávenia voľného času, teda prioritou pre mňa nebolo, aby sa učila jazyk. Angličtinu mala už vtedy napocuvanu z TV, vedela farby, čísla, dni v týždni, mesiace a podobne... Na kurzoch Helen doron sa vyučuje u malých detí hravou formou, bavilo ju to.

vladik66
autor
30. aug 2022

@marci77 ano, videa pozerá a už vie pomenovať celkom dosť veci, kde sa aj v rámci hry doma hráme a hľadáme angl veci po izbe. 🙂

vladik66
autor
30. aug 2022

@adamadent
@11mirka22
@gabika99 ďakujem dievčatá, to ste ma potešili. 🙂 moja už tiež vie veľmi veľa zvierat, počítať do 20, farby, niektoré zákl frázy- pomohla nám aj anglicanina od spievankova, lenže od tej píšťalky chytala rôzne maniere a ešte nechápala, že sa tak nemá správať, tak som to zatrhla 🙈 skúsime to teda, ďakujem

oli18
30. aug 2022

Maminky, a ako to bude, ked pridu vase deti do skoly, kde ich spoluziaci budu s jazykom len zacinat? Co asi budu robit na hodine AJ vase deti, ktore uz toto budu ovladat ?

frantisska
30. aug 2022

@oli18 podľa mna to čo robia športovo nadané deti na telesnej, to čo robia umelecky nadané deti na hudobnej, výtvarnej, to čo robia deti s logickým myslením na matematike. Bude sa im tam páčiť, lebo to nebude pre nich trápenie, budú vzorom a motiváciou pre ostatne deti, budeme dúfam, že dostanú šikovní učiteľku, ktorá bude vedieť každého v triede zapojiť a že sa naučia časom chápať tie gramatické súvislosti tak ako sa to učíme na slovenčine, že len pochopia prečo je to tak, pričom rozprávať už vedia. A nie že podľa poučky skladám krvopotne veci. A bude to pre ne super základ do ich budúceho vzdelania, budú ďalej učiť naviac veci v jazykovke a neskôr aj sami, nie kvôli pisomkam a známkam ale preto že ich to bude baviť. Či mám susedné zakázať dať syna na futbal preto že môj syn “ športové drevo” nech sú si v škole rovnocenní ?

frantisska
30. aug 2022

@frantisska pardon za preklepy

oli18
30. aug 2022

@frantisska lebo mojej dcere ucitelka dala cvicenie a celu hodinu si ju nevsimala. Lebo ty to vies, ja sa musim venovat tym, ktori to nevedia. Aby nezabudla aj to, co vedela, dali sme ju do jazykovky.

renab
30. aug 2022

@oli18 to zalezi od ucitelky a od skoly. Moj syn napr. mal v skole asistentku, alebo niektore predmety v rocniku nahradil inymi predmetmi z vyssich tried. Na skole bolo bezne, co sa tyka jazyka, ze druhacka chodila na hodiny jazyka k stvrtakom, piatakom.

missviolet
30. aug 2022

ja poviem len tolko ze ucit sa cudzi jazyk v tom veku je super. mna dali uz v skolke tiez na anglictinu a native speakers sa ma pytaju odkial ju tak dobre viem 🙂 potom som sla na spanielske bilingvalne, nech mam aktivne jazyky aspon dva. vdaka jazykom som mala vsetky zamestnania 🙂

luccija
30. aug 2022

@vladik66 urcite ju daj

yoxinka
30. aug 2022

@oli18
Moja 6ročná dcéra hovorí plynule anglicky, naučila sa v škôlke, do ktorej prišla 4ročná, teraz ide do anglickej ZŠ, 3ročná dcéra rozumie anglicky a už začína sama hovoriť, naučila sa doma, lebo manžel na ňu hovorí len anglicky. Každý človek, ktorý sa aspoň kus vyzná v učení jazykov ti povie, že pre tak malé dieťa je učenie jazyka perfektná vec, lebo to ide takpovediac, samé. Dcéra mala v škôlke učiteľku z USA a ona bežne učila deti z rôznojazyčných rodín a okolo 5rokov deti používali aj dva, tri jazyky. Myslím, že do 4rokov (ten vek neviem isto, ale tak cca) prechádza mozog brutálnym vývinom a akýkoľvek jazyk sa dieťaťu ukladá do tej časti pamäte ako materinský jazyk, v neskoršom období to už tak bie je. Dá sa to, samozrejme, aj potom naučiť, ale keď je možnosť u tak malého dieťaťa, nevidím absolútne žiadn dôvod na to, aby sa to naučilo. Že čo bude robiť v škole, keď sa to budú iné deti učiť … kamoškina dcéra, ktorá bola native speaker, lebo otca mala angličana, si na angličtine čítala anglické knihy, po dohode s učiteľkou. Keď boli nejaké gramatické veci, ktoré potrebovala nadrilovať, tak pozvoľna dávala pozor. Toto skrátka nie je dôvod na odstavenie výučby dieťaťa v predškolskom veku.

domiklik
30. aug 2022

@marci77 dobrý deň, aké rozprávky ešte dcéra pozerá, dakujem

marci77
30. aug 2022

@domiklik
ked bola mensia, jej oblubene bolo toto
https://www.youtube.com/c/CoComelon/videos

aj poziarnik sam

https://www.youtube.com/watch?v=c5UXVbekQJE

a labkova patrola samozrejme 😅
ale v peppa pig je velmi zrozumitelna anglictina😉

vladik66
autor
31. aug 2022

@yoxinka úžasné ❤️

vladik66
autor
31. aug 2022

@missviolet
@luccija
@yoxinka ideme budúci týždeň na ukazkovu hodinu, uvidim, ako dcérka zareaguje. 🙂 myslím, že by sa jej to mohlo páčiť, druhá vec je, či to zvládneme. Nakoľko bývame v krkahajoch 😁 angličtinu mame 30 km vzdialenú 🤷‍♀️ bude to aj financne náročné. Ale keď sa pozriem na seba, začala som sa jazyk učiť až v 5 triede a bolo to náročné,keďže som bola zaciatocnik a spoluziaci uz pokročilí. A aj tak ho neviem poriadne. Myslím, že sa oplatí do vzdelania investovat

yoxinka
31. aug 2022

@vladik66
Úprimne, keby to mám 30km a dieťa tam chodí raz za týždeň, tak to veľmi zvažujem. To jej viac dajú tie videá z youtubu, keby to má na dennej báze. Ide totiž o to, že dieťa (aj dospelý) sa cudzí jazyk učí najlepšie tak, že sa ním obklopí. Dieťa sa materinský jazyk učí tým, že ho cca 2-3 roky len počúva a potom to skúša používať a postupne sa učí. Tento istý princíp odporúčajú dobrí lektori aj v prípade, že sa jazyk učí dospelý človek. Obklopiť sa jazykom, kukať seriály v jazyku, čítať, počúvať podcasty …. Keby máš anglickú škôlku, kde dáš dieťa na 7hodín denne a tá je 30km, tak ok. Mne malá v škôlke po 9mesiaoch hovorila anglicky, plynule. Ale keď ju máš takú diaľku nosiť na nejakú jednu hodinu do týždňa, neviem. Je to, samozrejme, na vás a keby uvidíš, že to nemá zmysel, tak s tým môžete skončiť. Každopádne, doma ju obklop tou angličtinou, pesničky, rozprávky. My sme to mali jednoduchšie v tom, že manžel sa rozhodol s deťmi hovoriť anglicky, takže ten jazyk mali nonstop.

marci77
31. aug 2022

suhlasim s yoxinka
ta jedna, dve hodiny do tyzdna jej tak vela neda, skor by som sa sustredila doma na aktivne pocuvanie anglictiny, pripadne ak vy ovladate, tak s dietatom sa hravo ucit

anglictina je napr. v porovnani s nemcinou omnoho jednoduchsia
pripadne mozete skusit kupit tie knizky z kuzelneho citania, tie su tiez dobre

https://www.gorila.sk/detail/253525/Kuzelne-cit...

https://www.gorila.sk/detail/221147/Kuzelne-cit...

tuto nepoznam, resp. ju nemam doma, ale to je asi pre zaciatocnikov
https://www.ihrysko.sk/kuzelne-citanie-kniha-my...

tribodky
17. nov 2022

@vladik66 my sme začali chodiť na helen doron v 21 mesiacoch. Ukážková hodina super, obrázky, pesničky, deti, malý sa tešil a spolupracoval. Zapísali sme sa a hneď prvé 2 hodiny sme pre chorobu z ukážkovej hodiny chybali. A potom učiteľka začala namiesto obrázkov s textami - keď ich učila banán tak im ukázala nie obrázok ale text banana. Nie obrázok s textom ale čistý text. Skupina bola pre 1,5 až 2,5 ročne deti. A odvtedy tam malý vystraja, ledva učiteľke venuje pozornosť a ozaj robí niečo iba keď sa pustí pesnička, ktorú si púšťame doma. Minule už brali čísla. Neviem, mam síce neposedne dieta ale doma vo velkom púšťame Anglicaninu aj pesničky z Helen Doron a velmi sa mu to paci a je ako zhypnotizovany pri tom. Talisto na hernuckach nie je problem s pozornostou, vzdy iba na Helen Doron. V každom prípade texty pre tak malé deti sa mi zdajú predčasne. Ukážková hodina ale bola iná, takže možno na toto si dajte pozor

tamara128
18. jan 2023

@vladik66 kam ste chodili? Resp. Chodil niekto z kosic?

vladik66
autor
18. jan 2023

@tamara128 my až Žiar nad Hronom

happylife77
20. feb 2023

@tribodky naozaj? U nás bola ukážková taktiež super,nabitá aktivitami,tak snáď ostatné hodiny nebudú iné. A ostatné činnosti boli hravé, mala snáď aj iné pomôcky ako text na papieri...

tribodky
28. feb 2023

@happylife77 mala, všeličo. Ale ten text ma veľmi zarazil