Jasličkový zákon

basena001
21. dec 2016

Prosím Vás, je tu niekto, kto by vedel "polopatisticky", vysvetliť nový tzv. jasličkový zákon? Zaujíma ma najmä tá časť, ktorá hovorí o tom, že ak matka nepracuje (napr. je s mladším dieťaťom doma, alebo má rizikové tehotenstvo, je teda PN, alebo je nezamestnaná a hľadá si prácu....) dieťa nemôže byť umiestnené do jaslí/škôlky"opatrovateľského centra a pod. A to ani v prípade (či práve v prípade?) ak ide o súkromné zariadenie.

janickacrazy
21. dec 2016

@basena001 Proste tak to funguje, že jasle sú pre mamičky, ktoré pracujú. Tie, ktoré sú doma a nepracujú, tak tie jasle v podstate nepotrebujú, takže pre tie mamičky jasle nie sú dostupné, aj keby si mamička za to chcela zaplatiť.

janci05
21. dec 2016

Ja som to pochopila tak, že matka, ktorá je nezamestnaná nemá nárok dať dieťa do jaslí. Do jaslí zoberú len tie deti, ktorých matka študuje, alebo pracuje, alebo má dohodu. To sa jedná o štátne jasle, ktorých zriaďovateľom je mesto alebo obec. Myslím, že pri súkromných to neplatí. Tam si pravidlá určujú samotstane a je na ich rozhodnutí, ktorú matku uprednostnia a ktorú nie. Čítala som to na tejto stránke http://blogy.hnonline.sk/jozef-mihal/detske-jas.... Ja som to tak pochopila, keďže o súkromných jasliach tam nič nie je.

basena001
autor
21. dec 2016

@janickacrazy no, takže, konkrétne moja situácia. Mám dcéru, ktorá bude mať v januári 3 roky. Od septembra chodí do súkromnej škôlky pre deti od 1 do 6 rokov, ktorá nie je v sieti škôl a škol. zariadení. Aktuálne mám rizikové tehotenstvo - otehotnela som počas rodičovskej dovolenky, takže nie som PN, ani v pracovnom pomere, ale na rodičovskej dovolenke, i keď s rizikovým tehu. Malé sa narodí vo februári. To znamená, že dcéru budem musieť v januári zo zariadenia zobrať? A čo v septembri, mám v pláne dať ju do štátnej škôlky. Ani to mi nebude umožnené? Teraz sa pýtam, či tomu dobre rozumiem. Ak je to tak, cestu, ako sa tomuto nezmyslu vyhnúť, budem hľadať neskôr.

majusqa77
21. dec 2016

@basena001 nieje to schvalene, neries, nestresuj, uzivaj si tehotenstvo

basena001
autor
21. dec 2016

@janci05 idem si to prečítať. vidíš, ja som to pochopila tak, že sa to týka práve tých zariadení, ktoré nie sú v sieti škôl a škol. zariadení, a teda najmä súkromných. Lebo tie, ktoré v sieti škôl sú, patria pod ministerstvo školstva a tento zákon patriaci pod tzv. zákony o sociálne službe sa na ne nevzťahuje. To, a toto je ten chaos, ktorý zatiaľ nikto nevysvetlil. A, možno len môj dojem, ale práve o tomto sa v čase prípravy zákona a jeho schvaľovania mlčalo. Asi aby nebolo ešte viac negatívnych ohlasov....

basena001
autor
21. dec 2016

@majusqa77 ale pokiaľ ja viem, schválené to je a od 1. januára nadobúda účinnosť. Či? No, fasa, ďalší chaos🙂

janci05
21. dec 2016

@basena001 Asi bude najlepšie ak si to prečítaš, lebo človek má z toho potom guláš.

didamt
21. dec 2016

a ono v tomto štáte sú ešte niekde aj iné ako súkromné jasličky ? Ja som v tom bola že všetky sú súkromné....lebo ja teda bývam v dosť veľkom meste, máme tu hádam 3-4 jasličiek ale všetky sú súkromné. Mimochodom, my sme do jaslí chodili rok, do súkromných. Neviem o čom celý ten zákon je, kedže ak som chcela príspevok na jasle 280€, musela som doniesť potvrdenie od zamestnávateľa že som nastúpila ku konkrétnemu dnu do práce, nepostačovala ani zmluva na dobu neurčitú. Inak by som na príspevok nárok nemala a musela na poplatok doplácať. Myslím, že mamičiek kt. by nepracovali a aj napriek tomu dávali dieťa do jaslí je ako prstov na jednej ruke...pretože jasle sú dosť nákladná záležitosť a kto by to platil/* doplácal z vlastného vrecka ???

basena001
autor
21. dec 2016

@didamt tak u nás máme jedny tvz. mestské jasle, t.j. nie súkromné, ale patriace pod mesto a tie pýtajú rovnako, ako súkromné🙂. Inak, ohľadom toho príspevku je to zaujímavé, lebo neviem o tom, že by sa vyžadovalo potvrdenie od zamestnávateľa, že ideš do práce. Ja poberám len "rodičák" 203 eur, lebo naša škôlka pýta od tých, ktorý nemajú príspevok na starostlivosť o dieťa 300 a od tých, čo majú, 380 eur, takže tak-či tak rodič dopláca stovku. Ale ak je to tak, ako píšeš, potom naozaj zmyslu toho zákona minimálne v tej popisovanej inkriminovanej časti nerozumiem...

majusqa77
21. dec 2016

@basena001 to potvrdenie sa vyzaduje. je to priloha k ziadosti o prispevok

wheelsonthebus
21. dec 2016

@basena001 v tvojom pripade su podstatne prechodne ustanovenia, ak uz je v skolke tak tam moze zostat az do doby kym ti nevyprsi zmluva s tymto zariadenim. Samozrejme ta skolka, ktora poskytuje starostlivost detom do 3 rokov a teda na ucel zakona su to jasle musi splnat zakonom stanovene podmienky a registrovat sa na vuc, ak tak neurobi tak moze dostat financnu pokutu.
Na fungovani materskych skolok sa nic nemeni, v septembri moze kludne nastupit ak je vezmu do statnych, ved to bude mat vyse 3,5 roka.

didamt
21. dec 2016

@basena001 presne ako píše @majusqa77, k žiadosti na príspevok na jasle pre UPSVaR potrebuješ to potvrdenie o zamestnaní. Samozrejme, v menšom meste sú jasle lacnejšie....vo veľkom oveľa drahšie, sú tam priepastné rozdiely. Viem o jasličkách za 160€, tam sa príspevok neoplatí, lebo ti preplatia iba do výšky nákladov teda do 160€ hoci príspevok je 280€. Tam sa mamičkám neoplatí o príspevok žiadať, lebo v konečnom dôsledky by na tom boli škodné. Takto z rodičáku zaplatia 160€ a 40€ im ostane. Moje jasle stáli 280€, takže som žiadala o príspevok, akože dosť odvodov som sa tomuto štátu za svojich 20 rokov odrobených naplatila...takže nebudem 80€ každý mesiac doplácať ! za 12 mesiacov to je 960€. Viem minúť aj inak 🙂 Ak niekomu jasle stoja 400€, 280€ dostane od štátu a zvyšok si zaplatí z vlatného...ale potvrdenie o zamestaní potrebuje....

majusqa77
21. dec 2016

@wheelsonthebus prosim ta, a uz to bolo zverejnene, ked vies ako budu vyzerat prechodne ustanovenia?

janickacrazy
21. dec 2016

@basena001 No ja si myslím, že sa to týka detí len do 3 rokov, takže by si nemala mať problém so školkou pre stašiu dcérku. Teda aspon ja som to tak pochopila, že sa to týka jaslieľ, nie MŠ. U nás sú práveže len štátne jasle a tie požadovali doklad o tom, že matka pracuje, ked si tam chcela dať dieťa a to ešte pred týmto zákonom. Lebo miesta tam bolo málo, tak chceli uprednostniť matky, ktoré to naozaj potrebujú.

katriona1
21. dec 2016

@basena001 já jsem to pochopila tak, že se to týká jeslí ne školek, do školky by mělo být i nadále dítě přijato, i když je matka třeba na rodičovské s mladším dítětem, jinak já jsem v podobné situaci, dcera bude mít 3 roky ve februáru, já mám termín s druhým dítětem v máji a dcera nastoupí od januára do státní školky, ona se velmi těší, má ráda děti a kolektiv tak nevidím důvod, proč by o něj měla být ukrácená kvůli tomu, že já budu doma, v naší městské části je dostatek místa ve školce a byly přijaty všechny děti, takže ani nikomu nezabírá místo 🙂
a celkově se mi tento zákon nelíbí, když chce stát dávat taková pravidla tak ve svojich jeslích, ale proč by měl soukromníkovi diktovat taková pravidla, že koho smí přijmout a koho ne, navíc soukromných jeslí je všude dost a jelikož jsou hodně drahé tak není problém tam dítě umístit, když je rodič ochotný zaplatit
a je celé nesmyslné, zápis do školky/jeslí se děla minimálně půl roku dopředu a jak si má žena plánovat nástup do práce nebo hledat novou práci bez zajištěného místa pro dítě a když třeba po nástupu dítěte do zařízení otěhotní nebo přijde o práci tak to kdo bude zjištovat, to bude jako každý měsíc nosit potvrzení, že pracuje? a dítě potom klidně vyhodí z kolektivu?

m.i.r.i
21. dec 2016

https://www.cas.sk/clanok/486792/novelizacia-za...

Praveze to davali aj v spravach, ze sa to tyka aj sukromnych zariadeni...aj napriek tomu, ze si tam kazdy plati, tak ak mamicka nepracuje/nestuduje, nebude mat moznost si ani zaplatit a dat tam svoje dieta.

Je pravda, ze podla mna je minimum takych mamiciek co su doma na materskej alebo nepracuju a daju dieta do jasli..jedine ozaj ak nejake zdravotne dovody alebo co....kazdopadne mozno niektore daju tak ze na 2 hodinky 2x v tyzdni alebo nieco take, nech ma dietatko aspon trosku kolektiv a to tiez uz nebude vobec mozne...hlavne body ktore vypichli aj v spravach su tie, ze teda naozaj jasle pre mamicky co su doma nebudu umoznene vobec a tiez to,ze tam moze chodit dietatko len ktore dovrsi do konca kalendarneho roka 3r...teda dieta narodene napr. v novembri ostane len do decembra a od januara uz do jasli ist nemoze...pricom skolka ho od januara tiez tazko asi prijme..takze to budu musiet mamicky riesit tak, ze uz k septembru mat deti prihlasene do skolky, este pred dovrsenim 3 rokov...cele zle si myslim, hlavne ked vsetci dobre vieme, ze jasiel a skolok je nedostatok...

trudy1717
21. dec 2016

@basena001 ja som malu davala do jasliciek este pred nastupom. Aby sa adaptovala. Musela som jasne kazdy jeden den zacvakat sama. Nikto ti nato nedal ziadne prispevky, ako u pracujucich. Ale su jasne, ktore to umoznuju. Len musis hladat, volat a pytat sa... prajem vela stastia 😊

basena001
autor
21. dec 2016

@wheelsonthebus aj som si myslela, že to tak je, ale legislatívu nedokážem čítať s pororumením🙂 takže, mi sme za vodou, ale teda, neviem, mne to príde scestné. Prečo by povedzme mamička, ktorá je doma na materskej s malým dieťaťom nemohla napr. svoje 2-ročné umiestniť do takéhoto zariadenia. Povedzme napr. len na pár dní v týždni. Veď niektoré deti si to vyžadujú a zvládajú oveľa skôr, ako je pomyselná hranica troch rokov. (Napr. my sme mali "bezslzičkovú adaptáciu"; malá sa hneď po vstupe do škôlky zapojila so spoločnej rozcvičky a i keď ja som tam mohla byť s ňou, kým si nezvykne, pokojne i celý mesiac, keď som ju tam videla, išla som si dať kávu🙂; stále sa do škôlky teší a už sa nám stáva i to, že keď po ňu prídem veľmi skoro, musím ostať sedieť v šatni, kým sa slečna dohrá🙂 Ja neviem, ale to to aj keď si rodičia budú platiť zariadenie výhradne zo svojho, aj tak dieťaťu štát zamedzí vstup do tohto zariadenia?

wheelsonthebus
21. dec 2016

@majusqa77 tato novela je stale este v legislativnom procese, ale v nasom prave plati vseobecne zakaz retroaktivity- ucinnost nemoze ist do minulosti takze nech sa tam udeju este akekolvek zmeny, toto sa inak upravit neda.

katriona1
21. dec 2016

@m.i.r.i toto je celé zlé, proč by si nemohl rodič platit soukromnou školku třeba do 5-ti let dítěte, když chce, tak at stát zajistí, že dostane hned od januára místo ve státní školce, jinak díky tomuto bude ve státních školkách zase jenom méně místa, když přibudnou i děti co by je jinak rodiče daly do soukromných

m.i.r.i
21. dec 2016

@katriona1 ano, skolky sa to netyka..iba jasli...
a ano, podla mna tiez na hlavu, ze ma stat diktovat sukromnikom..ved keby bolo aj 20 jasli v kazdej dedine a ludia si to zaplatia, tak preco nie??? trh si to predsa reguluje sam..toto je podla mna totalny zasah do slobodneho podnikania...trapne

didamt
21. dec 2016

Inak u nás v meste fungujú aj "jasličky" typu "denné 24 hodinové centrum" pre deti od 1-5 rokov. Čo ja viem, kedže boli o poschodie vyššie ako naše jasličky ....platilo sa tam toľko isto ako bol poplatok za jasličky. Stačí to možno inak preformulovať...ja si myslím, že mnohé zariadenia sa takto "pretransformujú" ved je to aj pre nich likvidačné ak im deti chodiť nebudú. Cím viac detičiek tým viac peniažkov im ostáva. Celá táto doba je zlá, nepraje mladým, nepraje rodinám ani pracujúcim matkám, či matka či slobodná žena bezdetná, či dôchodyna, na všetkých je rovnaký meter....bohužial...

m.i.r.i
21. dec 2016

@katriona1 no skolku si platit mozes, ale jasle nie..teda ved niektore skolky beru deti aj od 2r...aj nasa taka bola...samozrejme tazko sa dostat...ale tak su...nas tiez chodil od 2.5r do konca, cize 4 roky..ale do sukromnej skolky, nie jasli...
ale ano..hrozne...ze v decembri skonci, matka uz nema ani rodicak, lebo dieta ma tri roky, do statnej nepojde, lebo od januara ho tazko prijmu, takze na pol roka ci viac si moze mamicka hladat miesto v sukromej skolke, ktore su este drahsie ako jasle..

Mna napriklad zaujima aj to, ze ci budu kontrolovat pracovne zmluvy aj u otcov 🙂 Stale sa sklonuju mamicky..to budu musiet dolozit doklad o zamestnani obaja rodicia?? Lebo tak co ak mamicka pracuje a tatko je doma - na rodicovskej napriklad...alebo je nezamestnany...teraz sa to uz rozmaha..idu kontrolovat oboch ci pracuju???

didamt
21. dec 2016

@m.i.r.i doteraz kontrolovali iba žiadateľa o príspevok. Za muža nikto potvrdenie nežiadal...

katriona1
21. dec 2016

@m.i.r.i třeba v naší městské části jsou 2 státní školky o které je velký zájem, naštěstí otevírají nové třídy tak byly přijaty všechny děti, ale jsou tu asi 4 soukromné jesle pro děti do 5/6 roků a ty si musí dělat reklamu a trochu se snažit a většinou i během roka není problém tam najít volné místo a to jsou tu ceny od 450€ a více, takže díky tomuto zákonu přijdou o plno klientů a pro některé jesle to může být hodně problematické a naopak do školek se bude hlásit více dětí a i to může být problém

basena001
autor
21. dec 2016

@didamt inak, toto by aj mňa zaujímalo. Ak to bude súkromné zariadenie pre deti do 3 rokov, potom sa na ne zákon vzťahovať bude, ale ak sa premenuje napr. na súkromné zariadenie pre deti od 0 do 6 rokov už sa tento zákon na ne vzťahovať nebude????

m.i.r.i
21. dec 2016

@didamt teraz sice nejde o prispevky, ale aj tak..prave to, ze mamicka musi pracovat, ale otecko uz nepriklad nemusi? 🙂

juliana30
21. dec 2016

Ja mám napr.2,5r.dvojičky,som na rodičovskom a dávam ich 1x do týždňa do súkromných jaslí,aby som mohla ísť na nákup,vybaviť si lekára,úrad, alebo proste niečo,čo inak nemôžem s deťmi urobiť.Deti sú krásne adaptované do kolektívu ,veľmi sa im tam páči.Akože od januára mozem na to zabudnúť ?

katriona1
21. dec 2016

@m.i.r.i no tak ono je otázka, že jestli jsou to jesle nebo je to školka, když je to pro děti od 12-ti měsíců do 6-ti let, tak možná to některá zařízení pořeší tak, že se přejmenují na školky 🙂

deltaa
21. dec 2016

no pozor dat dieta do statnej skolky na cely den mozu iba tie matky ktore su zamestnane na plny uvazok, a tie ktore robia na ciastocny tak len na 4 hodiny za den. Takze je rozdiel aj aku ma pracovnu dobu - skrateny uvazok alebo plny ...