Jasle či škôlka pre 2,5 ročné dieťa?

lucosko
28. aug 2010

ahojte. Syn zacal chodit do sukromnej MS, ale nezda sa mi, ze by tam bol spokojny. Vobec o niecom nerozprava, v noci place.

V skolke je 36deti v 3skupinach. Maju velku zahradu s ihriskom. Deti su vo veku 2-7rokov. Ucitelky su fajn, su 4 a rotuju medzi triedami. Stari rodici byvaju blizko.
V jasliach by bolo max. 12deti, moze tam byt do 3,5roka. Maju tam hracky a knizky usposobone "malkacom". Zahrada je mala, maju zvlast miestnost na spanie. Ucitelky su dve, bude tam ucit kamaratka.

dakujem za rady

zajo79
28. aug 2010

tazko radit...ak place a sa zatal a nerozprava...netahajte to z neho nasilu. A spraval by sa rovnako aj v jasliach... este je asi malicky.
Skuste mu to vysvetlit, ze velke deti chodia do skolky, potom maminka pride a budete sa hrat. Nieje mu len luto, ze ste doma s druhym syncekom?

A mozno to chce len cas...kazde deti si vacsinou zaciatky oplacu. To mi pripomina, ako som s placom utekala do roboty popod okna skolky, kde som nechala syna..a on plakaaaal a nadaval ucitelke: nechaj maaa, ja chcem svoju maminkuuuuu. a plakala som este o pol hodinu a volala do skolky asi 5x. 😀 to prejde...

a tiez asi nebudem mat na vyber a v takom veku pojde syn do skolky... uz teraz sa toho bojim. Tak zelam nech to rychlo zvladnete.

traktor
29. aug 2010

ahoj, mozno to je len strach, ziarlivost.......mate dalsie babo, on naraz musi ist do skolky...ako dlho je v tej skolke, cely den?..asi by som zo zaciatku davala na pol dna, potom ,ak mas moznost ,tak urcity cas stravila len s nim/ mladsieho dala postrazit manzelovi,babke/ aby mal pocit , ze si len jeho 😉 ...a az potom, postupne ho nechala v skolke cely den...on si zvykne..nauci sa, ze ho s tej skolky prides vybrat, a nebude sa bat , ze si ponho neprides....myslim, ze je uplne jedno, ci je v skolke ci v jaslickach...smutny bude tu ci tam- ale to prejde...a podla mna , je ovela lepsie, ze si sa rozhodla pre skolku....v nej bude dlhsie, takze aj kamaratov tam bude mat dlhsie...nie ako v jasliach...kym si zvykne, najde kamosov, musel by prestupit do skolky, lebo uz bude velky....

minitrouble
29. aug 2010

@lucosko no ja mam trosku iny nazor ...mozno sa mu v tej konkretnej skolke nepaci, idealne by bolo zistit ze preco - a ty sama si spokojna s tym zariadenim? zda sa ti tam vsetko v pohode? my sme tych jasliciek popozerali celkom dost vela a teda vacsina z nich aj ked su sukromne stoja za ..... nakoniec nasa starsia chodievala najprv ku kamoskam sa strazit, tak si zvykla ze je z domu prec ...potom bola zase so mnou doma a teraz pred 2m nastupila do jasliciek a paci sa jej tam ..ucitelky su tam mile, stale maju daky program, deticiek je tam velmi malinko, maju tam aj psychologicky a logopedicku a deticky su rozdelene podla veku cca po 1/2 roku - cize napriklad ona je v skupine 2.5-3rocne ...co je super podla mna
skor by som na tvojom mieste skusila najst prave pricinu - skus sa zamysliet ze ci by si ty v tej skolke bola - ci moze byt dovod preco sa mu tam nepaci (prilis velky kolektiv, maly zaujem uciteliek (aj take sme uz videli v sukromnom zariadeni), chladne neosobne prostredi ...podla mna je pre dieta idealne ak zacina v malom kolektive kde sa mu specialne venuju

samozrejme ze to moze mat dovod aj v tom ze nastala pre neho zmena, predsa len kazde dieta to vnima inak - ale ak je to zariadenie dostatocne dobre a kvalifikovane, tak musia vediet kazde nove dietatko dostatocne zaujat, aby neprezivalo stres - vraj adaptacia ma byt do 3och mesiacoch - ak aj po 3och mesiacoch nadalej vidis stres, plac u dietata tak je chyba v zariadeni (to nam povedali ludia co maju uz dlhe roky sukromne jasle a skolky)

minitrouble
29. aug 2010

@lucosko este ma napadlo ze na tvojom mieste by som hladala zariadenie kde maju specialna aj jasle aj skolky so specifickym pristupom pre rozne vekove kategorie ...teda zavisi aj od toho ci potom planujes dat maleho do statnych jasli alebo chces nechat v sukromnom zariadeni az kym nepojde do skoly
rozhodne co ti mozem odporucit - pre male deti su lepsie male kolektivy - 36deti na jednu zahradu je podla mna strasne moc 😎 - ved to je ako v statnej skolke...maly sa tam moze citit strateny

traktor
29. aug 2010

...pise , ze su v skupinach...takze v triede by malo byt 12 deti, podla toho, ci?...takze to nie je az tak vela deti..ale suhlasim aj s
@minitrouble ...moze to byt aj v konkretnej skolke/alebo dietati, co mu nesdadlo../...ale aj nemusi...nepises ako dlho to uz trva..

minitrouble
29. aug 2010

@traktor no len mna zaujalo ze maju 1 velku zahradu s ihriskom a tam sa predsa tych 36 deti asi hra spolu predpokladam a to je podla mna strasne vela deticiek pokope - to mi pride ako v statnej skolke 😝 ...tam kde chodi nasa dcera tak maju 3 oddelene ihriska a tak dieta nie je hodene pocas hrania sa vonku do velkeho kolektivu ale ostava v tom svojom malom
najma teraz v lete su deti povacsine vonku podla mna 😎 ...na to som narazala 😉 🙂

traktor
29. aug 2010

@minitrouble ano...je vela..len fakt je dolezite najst pricinu...mozno mu ani kolektiv ani samotna skolka nevadi...mozno je to fakt len v tom, ze prislo nove babo,...preto pisem, ze nevieme ako dlho uz do tej skolky chodi, ci len teraz, ci uz dlhsie...urcite by som sa porozpravala aj z ucitelkami...aky v tej skolke je, ..ci sa hra, ci len tak bokom pozera a nezapaja sa...ja si este pamätam brata..ked mama bola v domacnosti a dala brata do skolky, ten tam len reval a reval..stale chcel ujst...no katastrofa...nepomohlo nic, / vymena skolky.../len ho vybrat...po par mesiacoch to vyskusali a uz to bolo super...potom sa pytal mami, ze preco prenho prisla tak skoro... 😀

minitrouble
29. aug 2010

@traktor podla mna by mali mat v sukromnych zariadeniach aj psychologa, presne z tohto dovodu, aby prisiel na to preco to ktore dieta ma problem ...teda podla mna by to mali mat aj v statnych ale na to asi nie su peniaze 😀

lucosko
autor
29. aug 2010

ahojte. dakujem za vase rady. este rozmyslam nad jednou vecou. Je to cele o malom alebo o mne? ja uz fakt neviem.... Keby maly chodil vysmiaty zo skolky, tak som aj ja spokojna, ale nechodi a to aj napriek tomu, ze je smejko. Nic mi nehovori o skolke (akurat jeho odpoved su "deti" a raz spomenul nejaku Barborku / kamaratka v tom istom veku ako on) a to je teda riadne ukecany a to neprehanam.... Ked pride o starych rodicov, alebo od tej kamaratky, co bude ucit v jasliach, tak rozprava, kde bol a co videl a pusa sa mu nezastavi, este aj rukami rozhadzuje, co to tak opisuje 🙂 .....o skolke nie....preto som zacala rozmyslat, ci je spokojny. Zoparkrat v noci reval, ale co to bolo, to fakt netusim....Trvalo to aj 5 minut. A preto sa rozbehol tento kolotoc, ci urobim zmenu pre jasle alebo nie. Zaujal ma ale vas nazor, ze je fakt mozno jedno, kde je, ze bude smutny aj v skolke aj v jasliach a ze to potrebuje "spracovat", ale predsa, v jasliach mame ucitelku nasu kamaratku, ktoru ma rad.

Teraz maly chodi do skolky 5 tyzdnov, na 3-4hodinky dopoludnia. Spat tam nexce. Do skolky ide obcas tak, ze tam vbehne, inokedy trosku mrnci, vlezie do triedy, stoji tam, potom sa zacne hrat. Vraj sa aj smeje a raduje v triede (info od uciteliek). Ked pre neho pridem, vytrieli vacsinou von - buchne dvermi (ako by dal info, toto pre mna dnes skoncilo, nebavme sa o tom), ale posledne razy tam este ostal a chcel sa hrat.

Mne sa nepozdava na skolke:
1/ Triedy su tri, v dvoch miestnostiach (malkaci a strednaci su spolu, tj. max 24deti). teraz chodievaju von, takze to tak ani nevadi, ale co v zime? Strednaci maju vyucko doobeda, malkaci poobede... Co chorobnost? Je to spravne?
2/ Rotacia uciteliek / su tam 4ucitelky na 3 triedy a kazdy tyzden si menia sluzby. Takze nema tam taku jednu "mamu kvocku"... aj ked uz parkrat spomenul jednu ucitelku. Ta sa mi zda, ze sa vie k nemu najlepsie "znizit". Jednu vec musim zopakovat kazdej ucitelke zvlast, teda 4x, lebo si nevymenia pri tom pocte deti vsetky informacie medzi sebou.
3/ bola som tam raz a deti sa smiali z jeho blabotavej reci (bolo to este na zaciatku) a opakovali po nom.... no velka zabava... ucitelka nezasiahla...

Paci sa mi, ze sa mu zlepsila rec (neviem, ci je to vekom alebo aj tym, ze sa rozprava s detmi). Dalej tam maju bazen, plavaju kazdy piatok. V tej skolke posluchaju deti ako hodinky, su v podstate slusne vychovane, ospravedlnia sa navzajom, ucitelky ich k tomu vedu. Riaditelka je vyborna. Navrhla mi, aby som ho tam este nexala chvilu, od septembra nastupi dalsich 8 malkacov a budu v kruzku 10. Od septembra budu mat uz vyucbovy system, nie tento letny, ked sa vsetci davali viacmenej dohromady.

V jasliach bude zasa ucit moja velmi dobra kamaratka. Zatial je tam 6 deti, max. 12 a budu tam vzdy dve naraz. Ale nie je kolektiv 6deti moc maly??? Je vhodne, ze tam budu len deti 1.5-3rocne? Nepotreboval by predsalen aj vacsie deti? On ma rad velke deti, ale samozrejme, ze kamaratov ma viacerych rovnakeho veku. Od buduceho septembra ho mozme dat aj do statnej skolky, uvidim, ci ho vezmu, alebo nie...

Tak teraz neviem, mam to este nejaky mesiac - dva vyskusat? Alebo ho radsej hned supnut do jasiel? dakujem za cenne rady.

lucosko
autor
29. aug 2010

@minitrouble ano, spolu sa hraju vonku.

lucosko
autor
29. aug 2010

@minitrouble vidim, ze si z okresu Pezinok 🙂 . Tie jaslicky sa otvaraju tiez v Pezinku, skolka je v Bratislave.

lucosko
autor
29. aug 2010

@minitrouble ahoj. preco si sa rozhodla pre jasle a nie pre skolku ty? prevazilo u teba ten mensi kolektiv a individualny pristup? vdaka 🙂

lucosko
autor
29. aug 2010

@zajo79 drzime vam palce 🙂

lucosko
autor
29. aug 2010

a este som chcela povedat, ze sme v stadiu oducania od plienok, v skolke sa naucil chodit na zachodik, serblik uz odmieta, ale sam sa nevypyta. davame ho kazdu chvilu cikat. budem vdacna za vase rady. maminky, ktore mate podobnu skusenost, poradte 🙂 pekny dnik

lula26
29. aug 2010

lucosko, aprečo ho dávaš do škôlky. Veď si doma a on je ešte maličký.

dai
29. aug 2010

lucosko,
mne malinka chodi do skolky od 2,5 roka . Su tam 3 triedy. Ona nastupila do triedy 3-4 rocnych deticiek. Su tam 3 take stare deti ako ona . Hned prvy tyzden si tam nasla kamaratku a myslim ze to dost pomohlo... Aj ostatne deti su tam vedene tak aby tymto malickym pomahali.
Malinka tam bola a je velmi spokojna - v jednej triede je ich asi 15 deti, 2 ucitelky a 1 asistentka. Maju osobitne este spalnicku a jedalen.... Adelka uz nemala plienky ked isla do skolky, ta jej najlepsia kamaratka sa ale napr. pocikava aj teraz niekedy , ucitelkam to nerobi ziaden problem. Malinka nechce v skolke spavat ( ani doma uz ) - vtedy chodi do triedy 4 rocnych deti sa s nimi hrat. Takze momentalne tam uz ma strasne vela kamaratov a mam pocit ze tie starsie deti ju tahaju a ucia vela novych veci ( nie vzdy dobrych - napr. take detske hresenie - tomu sa ale asi neda vyhnut, hlavne ked niektore deti uz maju starsich surodencov...)
ja som velmi rada ze sme sa rozhodli pre tuto skolku... adelka je spokojna, ma vela kamaratov ( jedna bola u nas uz aj na navsteve ), vela vie - lepit, vyrabat, vymalovavat, uz 3x vystupovala na roznych predstaveniach....

Fakt je, ze ona bola na skolku podla mna pripravena uz v 2-och rokov - pekne rozpravala a nemala plienky, sama sa obliekala a vsade vyhladavala spolocnost deti. Nemala problem sa rychlo zapojit do hier a pod. Preto myslim ze aj ten prechod do skolky bol pre nu uplne prirodzeny - teraz mi tu akurat rozpravala co si zajtra obuje do skolky a bola si pripravit topanocky 🙂

ak mas zo skolky zle pocity tak ho z tadial urcite zober. Do jasliciek by som ho uz ale takeho velkeho asi nedavala - tie deti by ho neposuvali dopredu, skor on by mohol ich napodobnovat. Ak si doma tak s nim zostan a daj ho do skolky regulerne v 3-och rokov...

traktor
29. aug 2010

@dai presne s tebou suhlasim...jasle urcite nie.. 😉 .....
@lucosko ak pises , ze sa tam aj pohra ..tak asi by som este chvilku pockala, mozno sa to zlomi a zacne sa mu tam pacit...jasle urcite nie...ako som uz vyssie pisala, kym si zvykne bude musiet aj tak prestupit do skolky...a potom...ze je v skolke viac deti?...to vadi?..podla mna nie...skor si najde kamosa, ..skor sa otuka,...a chorobnost...no ochoriet moze aj v malom kolektive...takze toto by som tiez neriesila...skus sa s nim porozpravat..ja viem, ze je este maly...alebo ked rad kresli...nech ti nakresli, co sa mu v skolke paci a co nie...aj ked mam stale s toho ten pocit, ze je to len strach...ze on je v skolke a ty doma z drobcom....jedna vec ma ale na skolke zarazila a to ako pises, ze sa mu deti vysmievaju a ucitelky s tym nic neurobili...trva to...?...urcite by som to rozobrala aj s ucitelkami...aj s Kubkom doma/ tak jemne, nenapadne../..ci aj preto sa neboji rozpravat, aby nenasledoval vysmech....

minitrouble
29. aug 2010

@lucosko my sme sa nerozhodovali ze ci jasle alebo skolka, toto zariadenie to nerozdeluje nijak - len podla vekovych kategorii to ma zadelene a my to doma volame jasle alebo skolka ....vacsina zariadeni to ma tak ze ma viac roznych skupin ...teda aspon toto nase to ma a sme s nim maximalne spokojni 😵 😵 a chodime do BA tiez 😉

lucosko
autor
29. aug 2010

@minitrouble a mozes mi dat vediet, kam chodite mozes aj na mail, neviem, ci sa to moze vypisovat 🙂 lucosko@hotmail.com vdaka

lucosko
autor
29. aug 2010

@traktor on je taky krpec, ze to z neho neviem vydolovat...ani pri hre, kreslit nevie... proste typicky chlap, zaryto mlci 🙂 mozno by som sa fakt mala porozpravat s riaditelkou. hm... uf 🙂

lucosko
autor
29. aug 2010

@dai neviem, ci ho do skolky vobec zoberu v 3rokoch, kedze som na MD. a hlavne 3 bude mat vo februari a u nas je plno... mozno budem rada, ked mi ho zoberu v septembri do statnej skolky. chcela som ho dat niekam na 1/2dna aspon, aby som mohla chodit s nasim babom na plavanie a pripadne aj nieco vybavit. s dvoma je to komplikovane...

traktor
29. aug 2010

@lucosko este ma na to narok..je malicky 🙂 ....ale aj toto moze byt pricina...deti zial vedia byt niekedy krute...a este ked ich nikto neupozorni...jaj riadna sranda...ale nie pre toho, koho sa to dotyka...

minitrouble
29. aug 2010

@lucosko poslala som ti IP - na hornej liste si to najdes medzi odkazmi 😉 🙂

lucosko
autor
29. aug 2010

@traktor no vsak prave. ja rozmyslam, ci tam nepojdem pozriet nejaky polden, ako to tam prebieha...

lucosko
autor
29. aug 2010

@minitrouble dakujem, vyzera to fajn 🙂 hlavne sa mi paci, ze su tam 2ucitelky a asistentka... sama som zvedava ako to u nas dopadne 🙂

jani2121
2. sep 2010

@lucosko No mne sa nepaci , ako mozu byt pomiesane 2 "rocniky" v jednej triede. Mama je ucitelka v MS tak nieco o tom viem. Kazdy vek so sebou prinasa potrebu ineho pristupu a potrebu inych aktivit. A aj to je divne, ze tam mate nastaveny system striedania uciteliek. Male dieta si predsa este fixuje svet okolo seba pomocou urcitych ritualov a zvyk na tu istu osobu, na ktoru sa moze vo svojom malom veku obratit v pripade potreby, je velmi dolezity. Kazda ucitelka si musi doveru dietatka "zasluzit". Striedanie uciteliek tu malu hlavicku a srdiecko podla mna pletie.....

lucosko
autor
4. sep 2010

@jani2121 ahoj jani, ja myslim, ze si vystihla asi ten moj pocit, co z tej MS mam. Vyzera to tak, ze ho radsej dam k tej kamaratke, co ma tych malkacov a max 12deti. su tam nahlaseni 2-3rocni. Kubkovi sa tam pacilo, bol tam 2dni a hned ma poslal prec a ani neplakal (ani v noci) 🙂

mamavera
5. sep 2010

lucosko nečítala som celú diskusiu, ale napriek tomu som sa rozhodla ti odpovedať. Som učiteľkou v škôlke s dlhoročnou praxou. Pri čítaní tvojho prvého príspevku som bola naklonená tomu, nechať tvojho drobčeka v škôlke. Zdal sa mi krátky čas na to, aby si na škôlku zvykol. Ďaľší dôvod je ten, že si bude teraz zvykať na jasle a po nejakom čase opäť na škôlku. To, že o škôlke nerozpráva, by nemusel byť až taký problém, je to u niektorých detí prirodzená reakcia. Nie je problémom ani to, že tam nemá kamarátov, takéto malé deti, aj keď sa hrajú "spolu", tak sa v postate hrajú len vedľa seba, ale každý sám. Na nejaké väzby je niektoré dieťa pripravené skôr, iné neskôr. Ale po prečítaní troch dôvodov, pre ktoré sa ti škôlka nepozdáva, som zostala ZHROZENÁ.
1. V dvoch miestnostiach tri triedy nemôžu existovať, takže sú to triedy DVE!!!!! Počet detí je absolútne neprípustný aj na štátnu škôlku, pretože sú tam aj deti mladšie ako tri roky. Tvoje obavy z chorobnosti sú na mieste. Informuj sa u riaditeľky, či je tento stav prechodný alebo trvalý. 2.Že sú to len dve triedy je jasné aj z toho, že sú tam len štyri učiteľky na 36 detí. Že sa v triedach menia, je ďaľšia veľká chyba, pri maličkých deťoch zvlášť, tie potrebujú fixáciu na jednu osobu, u ktorej môžu vždy hľadať pomoc a útechu. 3. K bodu tri niet čo dodať... ☹ veľká chyba, absolútne neprofesionálne....bohužiaľ, je rozdiel súkromná škôlka a súkromná škôlka. Ak je to, čo píšeš stav trvalý a nie len nesprávne riešenie nejakej nepredvídanej situácie ( dve učiteľky PN), tak by mala pani riaditeľka asi problémy aj s určitými inštitúciami, nielen s rodičmi. Držím ti palce, aby si sa po preskúmaní situácie rozhodla čo najlepšie pre tvojho drobčeka 🙂

alena2795
30. nov 2014

Ahojte baby poprosim vas o radu moj maly ma 19mes. ked bude mat 2roky som ho cchela dat do skolky no neviem sa rozhodnut ci su lepsie jasle alebo skolka 🙂 dakujem 🙂

lienkafoj
30. nov 2014

@alena2795 popýtaj sa, či ti ho do tej škôlky ako 2,5 ročného vôbec vezmú - viem že je to problém, lebo dieťa do 3 rokov je ako keby zaberalo miesto dvom trojročným deťom /je s ním viac roboty/ - riaditeľky v MŠ nie sú tejto alternatíve naklonené....