Dvojročný syn nevie rozprávať. Som zlá matka?

erka33
2. jún 2021

Ahojte mam chlapčeka za mesiac má dva roky no nevie stále rozprávať len mama tata kde je a jeho vlastné slová ktorým rozumie len on kamarátky čo majú také isté deti tak ich deti už vedia pomenovať veci pritom moj rozumie všetko len rozprávať sa mu nechce ... Učím ho rozprávať a pomenovať veci... Vyzerá to ako keby som sa mu nevenovala ale to nieje pravda ... Neviem či to je moje zlyhanie alebo je to normálne ... Keď počujem kamošky chváliť čo ich deti vedia a moje to nevie takými to príde ľúto ... Aj švagriná už hovorila moje už rozprávali a pýtali sa na serblik čo môj nechce ani počuť cítim také akoby tlaky od okolia že sa málo venujem malému ale to nieje pravda len jednoducho on akoby ešte nechcel ako ste to mali vy?

irusa
2. jún 2021

každé dieťa je individuálne..základom je neporovnávať

annamalaga
2. jún 2021

Joj. Tvoje dieťa môže byť v budúcnosti šikovnejšie ako švagrininé. Takze asi tak.

arianna25
2. jún 2021

Presne tak ako pise @irusa, kazde dieta je ine, a na vsetko musi dieta dozriet. Aj moje dve deti su kazde ine. A tak isto neterka uz davno nema nocnik a este nerozprava a moj syn uz rozprava ale nocnik ani svatemu, obaja maju dva roky. Netreba si brat k srdcu komentare. Zbytocne Sa budes stresovat.
Vsetko je v poriadku. Absolutne si neber na seba vinu za to. To je prirodzeny vyvin dietata a nie tvoje zlyhanie.

jana137
2. jún 2021

Moj prvy tiez v jeho veku nerozpraval, teraz (necelych 5r) sa mu usta nezavru, pismenka pozna vsetky a kopec slov vie precitat, niektore aj napisat...mladsi (necele 3r) rozprava hadam od 1roka ale zdaleka nema taku pamat ako starsi, ale plienku uz rok nema, co starsi este v jeho veku mal..hlavne neporovnavaj..kazde dieta je ine..

moniikka
2. jún 2021

@erka33 každé dieťatko je iné. Syn mojej sestry ma 2,5 roka a tiež nič nerozpráva.Nikdy neporovnavajte s inými deťmi. Váš je určite šikovnejší v niečom inom

nttnnt
2. jún 2021

bud rada ze vie mama tata poznam deti co robili len ha ho...a rozrozpravali sa pomaly az v 3,5 - 4 roku....

gilmorka
2. jún 2021

moje ako dvojročné vraveli slovné spojenia a jednoduché vety. Neterka v dvoch rokoch ledva zrorumitelné slovo. Začala proste neskôr. Oni to do tých cca troch rokov dobehnú všetky, v škôlke sa rozrozprávajú. Len proste niektoré sú ukecané, niektoré skôr pozorujú, počúvajú a začnú samé až neskôr.
Teraz to pripadá ako celá večnosť, ale v podstate čo sú tie 3-4 mesiace čo jedno začne chodiť skôr, druhé neskôr, jedno rozprávať skôr, druhé neskôr, v živote človeka. Len v tom útlom veku im to tak viac stopujeme.

elizabet173
2. jún 2021

@erka33 to, ze dvojrocne dieta vie rozpravat, neznamena, ze skonci VS s cervenym diplomom a ze sa v zivote perfektne uplatni. Nie si vobec zla matka, od teba to totiz zavisi len velmi malo. Poznam dieta, ktore zacalo rozpravat az v 3,5 rokoch, v styroch zacalo citat, naucilo sa same, ciastocne od starsieho surodenca. Podstatne je, aby ti dieta rozumelo, citaj mu kratke leporela, vyborne su riekanky a jednoduche detske piesne a najma sa nestresuj. Ak bude uroven reci o rok len malo lepsia, ako dnes, navstiv logopeda

anna12399
2. jún 2021

@erka33 ahoj som v tej istej situácii ako ty boli sme aj u logopedicky a tam som sa zmienila že mám krsniatko a v jeho veku rozprával úplne všetko čo môj syn skoro nič ale rozumie všetkému . Záver logopedicky bol že robym chybu keď porovnávam deti a že každé dieťa je iné . Takže nemaj strach príde to samo

tanalyn
2. jún 2021

Nemôžeš to brať tak, že si zlá mamina. Kažé dieťatko je v tomto individuálne a začne rozprávať inokedy. Možno niekedy aj čím viac sa na to tlačí, tak to dieťa proste odradí. Začne rozprávať neboj

kattky
2. jún 2021

Svagrinin syn ma 3 roky a nevie este rozpravat az teraz po 3 rokoch zacal sem tam nejake slovicko. Deti potrebuju deti a hlavne este co potrebuju, tak je to cas, lebo kazde dueta dozrieva inokedy

vikes
2. jún 2021

@erka33 V prvom rade buďte hrdá na svojho syna, možno teraz nevie toľko vecí ako iné deti, ale od vás potrebuje mať pocit výnimočnosti a nie pocit frustrácie "lebo iné deti". Možno začne hovoriť v 3 rokoch, možno až v škôlke a potom zase nezatvorí pusu. Tešte sa, že je zdravý a veselý a dajte mu čas, nech vo svojom tempe napreduje a na dobré "rady" ostatných mamičiek máte dve uši- jedným dnu a druhým von.

anjelicek26
2. jún 2021

Moje deti sa rozrozpravali 2,5-3,5 rocne, dovtedy par slov... vysledok je, ze su ukecany nenormalne, ci v skole, ci doma, ci v kolektive, od zaciatku mali cistu rec a maju obrovsku slovnu zasobu... to "kedy" nema zmysel riesit, kazdy mozog sa rozvija inak, lekar tvrdi, ze je studia, kde hladina testosteronu matky v 10.tyzdni tehotenstva suvisi s tym, ako skoro zacne dieta rozpravat...boh vie... Jedine, co dat skontrolovat je sluch ( u nas jedno s detmi malo problem, aj rozpraval najneskor).

suzie28
2. jún 2021

Moja sa rozospravala až po 3,5r a odvtedy sa jej ústa nezatvoria 😂

zuzkaa1991
2. jún 2021

@erka33 aj moja nerozprávala skoro vôbec tiez len mama tata baba dede a len obcas napodobnovala.zvyky zvierat
Tiež som bola zufala ale keďže ju poznam ze na vsetko.jej treba cas aj my tak rozpravali okolie isla na 2,5r.(september)do škôlky vobec nerozprávala a v decembri. Ako tak zacala rozprávať. Alebo sa snažiť a uplne sa pustila.par.tyzdnov po 3 narodeninách takze netrapte sa ma kooopu casu je to asi 3 mesiace co rozpravala aj ked svojim jazykom ale kazdym týždňom sa.zlepsuje.aj ucitelka hovorila. Ze.jej zacina rozumieť. Ale zas doma sme od. Mala.s nou rozprávali normalne kedze počúva a prijima.slova do mozgu;) ci ako nazvat 😂

nikpa
2. jún 2021

@erka33 môj v 2 rokoch ani mama nepovedal ale všetko dobehol. Možno neskôr ako jeho rovesníci ale o nič neprišiel.

derdia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkakovac
2. jún 2021

Vsimam si taky trend, ze ak dieta nie je podla tabuliek, tak zena hned rozmysla, ze je zla matka. Tieto porovnavania su nanic, kazdy sme iny. Tabulky su pre lekarov a statistikov, otazka je, ako to vnima dieta a ako sa citi. Ak sa dieta dokaze dohovorit, vyjadrit svoje potreby aj ked nie 100% zrozumitelne, netreba panikarit. Dieta vo veku ma vediet povedat 2 slovnu vetu typu Havo papa a pod. Ak to aj nevie, ale opakuje slova, hovori jednoslovne, tak netreba robit paniku. Obcas deti potrebuju svoj cas. Najma ak mama stresuje a snazi sa dieta nutit, aby rozpravalo. Nedajboze aby sa predvadzalo pred znamymi, ako vie pekne rozpravat.... lebo aj take som videla. Biektore deti su hamblive, ine lenive a nemaju potrebu sa k veciam vyjadrovat. A potom su ukecanci, co sa im usta nezavru cely den. A medzi tym je starsne vela priestoru, lebo kazdy sme iny.
Ako matka dvoch deti s problemami s recou mozno do toho trosku vidim. Syn zacal trochu rozpravat, v 2,5 roku prestal rozpravat a aj rozumiet reci, vratil sa na uroven rocneho dietata. Co nasledovalo nebudem popisovat, dolezite je, ze sme nasli odbornikov, diagnozy a znova rozprava. Dcera sa narodila v case, ked sa problemy objavili, takze som absolutne na nu nemala tolko casu, kolko som venovala synovi. Do 3 rokov nic, riesili sme logopedicku od 2,5 roka. Potom prepol vypinac, v 3,5 roku davala 2-3 slovne vety a dnes sa jej huba nezavrie. Ona potrebivala svoj cas.
Moja rada: prestat stresovat. Lebo to dieta ten natlak citi. Nie je robot, aby plnilo zadane ulohy. Na to ma cas do skoly.
Ak naozaj chces rec rozvijat, precitaj si Kniha o detskej reci od p.Kapalkovej. Da sa stiahnut na uloz.to alebo kupit v cestine. Tam su jednoduche navody na komunikaciu s dietatom. Naucis sa tam motivovat dieta k rozpravaniu a podporu rozvoja reci. Okrem toho poradim rozvojat grafomotoriku. Lebo ta dost suvisi s recou. Daju sa najst a kupit pravovne listy a zosity aj pre 2 rocne deti. Kupit hrube trojhranne ceruzky a po troske, ze stolikom skusat. Napr na stranke logopedie s usmevem sa daju najst.
A hlavne s chladom v hlave😉

nairia
2. jún 2021

jeden chlapec z mojho okolia sa rozkecal az ked mal asi 4,5 roka. dovtedy tiez len hatlal si to svoje a aj to velmi malo. je z neho sikovny a fakt mudry chalan, ma 2 vysky spravene a "huba mu ide nonstop". pocula som, ze chlapci byvaju taki opozdenejsi niekedy v rozpravani.

domak2
2. jún 2021

@erka33 ja som rozprávala uz od roka...a nic, nie som slavna ani úspešná bohužiaľ 😅
Moja dcéra zas ešte v 2, 5 roku nic nevravela, vzala som ju do recovej poradne a tam mi dali tipy ako ju motivovať a tak, a do par týždňov sa rozkecala. Neviem ci to bolo tým, ale pomohlo mi to trochu skusit iny pristup. Odvtedy sa jej ústa nezavreli. 😁

hettinka
2. jún 2021

@erka33 moj v 2 rokoch nevedel povedať nič, ani dcera. Od 3 už hovorili, že sa im usta nezavreli.

lolita555
2. jún 2021

Môj syn začal chodiť ako 2rocny rozprávať začína až teraz bude mať 3.jeho brat chodí od roka rozpráva celé vety od 18mesiacov.nikdy som ich neporovnavala,každé dieťa ide svojim tempom,a teda mňa by reč najmenej trápila.ako som písala mne nechodil do 2 rokov a to ma trápilo ale stále som mu verila a brala som to v pokoji.ved sú to ešte malé decka cely život majú pre sebou,nebude nemluvna do konca života.len sa usmej keď ti niekto bude dávať múdre rady a chváliť sa svojim dieťaťom.si Dobrá mama a robíš všetko najlepšie ako vieš

alenamihal
2. jún 2021

Moj bude mat 3r a teraz sa mu len jazyk trocha rozviazal a plus nie je este odplienkovany ... z mojej strany snaha je na 100% ale proste ked je dieta pripravene tak to pride .... a zla matka je u mna ta,ktora sa o dieta vobec nestara ...takze kazda snaha sa ceni 🙂))

whatever1
2. jún 2021

@erka33 Podla mna nie je normalne to, ze sa trapis takouto hovadinou. Uber zo svojich narokov na svoje dieta, bud na nho hrda a nikdy neporovnavaj s druhymi detmi a nehanbi sa za nho. Robis velku chybu, tymto postojom skodis aj sebe aj dietatu. Svagrina je drza, ak ti to povedala len aby ta zhodila a spochybnila tvoje dieta a to ako sa mu venujes. Mala si sa ohradit a spytat sa priamo co tym chce povedat a kam tym mieri. A ze sa ti kamoska pochvali v com jej dieta napreduje nemozes brat ako sutaz. To je tvoje zlyhanie ze to takto beries. Ako by si sa citila, keby sa tvoja mama za teba hanbila lebo jej kamosky dcera zacala skor rozpravat?

angel993
2. jún 2021

@erka33 môj bude mať 2 roky v auguste a tiež nerozpráva. Ale neriešim to, je šikovný v iných veciach. Najhoršie sú tie múdre rady od okolia, že sa s ním mam rozprávať, lebo ja mu asi píšem odkazy 🤦‍♀️

daom
2. jún 2021

@erka33 nasa ma 25 mesiacov a takisto nevie rozpravat. Ma par slovicok, mama tata dede ja a ide si svoju hatlaninu, ako keby po cinsky 🤭.A hlavu si z toho nerobim. Rozumie vsetkemu, to je dolezite. V okoli je takisto vela deti v podobnom veku a krasne vety uz davaju. Neboj, naozaj kazde dieta je ine.

krisbar
2. jún 2021

Takto, poviem to az velmi uprimne. Ano, si zla matka, lebo namiesto toho aby si kontaktovala odbornika (logopedicku) ak mas pochybnosti tak pises na forum s ocakavanim toho co si aj dostala, ze ti tu mamicky popisu ake je to nornalne, lebo kazde dieta je ine. A to ta utvrdi v tom ze je to normalne. Ale nie. Lebo mas pochybnosti. Tak ich prestan riesit na zenskom fore ale s odbornikom.

nevenka
2. jún 2021

@annamalaga
@erka33 nas syn zacal realne rozpravat ako 2,5 rocny, dovtedy presne, co tvoj...a este "toto", "noooo"...a potom to prislo. Huba sa mu s prepacenim nezastavi, ma uz 7,5 roka a chodi do prvej triedy a podla uciteliek, bude z neho nejaky vedec, ze zasnu nad jeho vyrazmi, ako sa vyjadruje. Chodi teda do normalnej skoly, nie pre nadane deti, ale uci sa prakticky sam, matika lavou zadnou, pisanie troska "pokulhava", cita super. Je pravda, ze "r" sa naucil tesne pred nastupom do skoly. Na serbel sa naucil tak uplne okolo 3 rokov. Do akolky siel teda skoro 4 rocny, lebo sme mali este doma miminko dalsie a proste som ho nechala doma. Je novembrovy. Tieto porovnavacky su smrt...☹...pocuvam to od malicka pri vsetkych detoch. Ze ake su drobne, chude a ci mam dost mlieka a pokracuje to hentym, serbel, slova. Dobre ze by nemali vediet v 6 rokoch riesit matice alebo co. Fakt, chora doba orientovana na vykon. Odmalicka tlak na matku, tlak na deti. Iba stres vsade...
Nepripustaj si to, nieco asertivne si vymysli a odpovedz razne,...a hlavne si to nepripustaj take reci, ze ich dieta vie to a hento, dam priklad. Nas maly ma 5 mesiacov a doteraz sa poriadne nevedel pretocit, ale tak uplne, ze aj rucku vytiahne a vydrzi istu dobu. Kamoskina mala uz 3 mesacna sa pretocila. Vravim si, okaaaa...a ked som ju videla v praxi, tak to bolo take nahodne prevalenie a nic aktivne. Hlavne, ze je podla matky je genius od porodnice. Ja som dost perfekcionista a takto posudzujem seba aj deti, ale snazim sa krotit, aby som neskodila sebe, ani im...

nevenka
2. jún 2021

@krisbar logopeda v 2 rokoch, ked daco povie, ale nie cele vety? Neviem, nasa pediatricka zhodnotila, ze pokial rozumie, tak nemame riesit, ze to pride. A logopediu sme zacali navstevovat, ked mal 5 rokov a bolo treba dotiahnut niektore veci.
Si jej dala...Vsak za to, ze sa opyta na skusenosti inych nie je zla matka. Ale starostliva a robi si starosti. Ci sa uz nemame bavit o skusenostiach? Podla mna to kazda normalna mama bude riesit s pediatrom a neskor s logopedom, ak bude treba. Ale co je zle na tom, ze sa spyta na skusenosti inych? Jasne, ze kazde dieta je ine. Ale asi potrebuje troska ukludnit a povzbudit. Ze to nebude nic vazne. Snad nebude, to nevieme. Ale na toto su fora, aby sa pytala a zeny poradili. A trosku empatie by Ti nezaskodilo, si myslim.

andrejka1974
2. jún 2021

Neboj sa rozkeca sa zaklad je ze ti rozumie, a ze nepitrebuje rozpravat to niektori ako aj moja statsia dcera pivazovala za stratu casu do 3 rokov jej stacili zakladne slovicka a vsetko ukazovala ze eeeee ako podat a to mala doma 3 ukecanych starsichbratov teraz ma 13 a usta sa jej zavru az ked spi to aj pri filmoch furt rozprava ma komenty ku vsetkemu