Dvojročný syn nerozpráva

macus30
10. jún 2015

Dobry vecer, potrebujem poradit ak mate niektora podobny problem, moj syn vcera dovrsil 2roky...stale nerozprava povie asi 4 zrozumitelne slova a to mama,baba, to, daj
Vety vobec nesklada..on ako blaboce jeho vyjadrovanie pripomina japonstinu...nie je mu rozumiet a ja neviem ako to riesit, pretoze kazdy v okoli mi vravi ze sa rozrozprava...ale ja zacinam byt zufala pretoze mava zachvaty aj tristvrte hodinove a ja mu niekedy nerozumiem a neviem ho utisit a potom sa mi chce plakat,pretoze chcem aby sa smial a nie plakal...snazim sa na neho rozpravat davam mu otazky chcem ho prinutit aby odpovedal..on nieco povie ale vo svojom jazyku..a nechce opakovat po mne slova...nechcela by som to zanedbat aby nemal neskor problemy...ak mate niektora skusenosti prosim poradte...Dakujem pekne

spirit16
10. jún 2015

Tak ho zober k niekomu, kto hovori japonsky, mozno ozaj hovori japonsky ;)
To len na odlahcenie.
Ja som vraj tiez nerozpravala udajne do cca 3 rokov. Len som ukazovala.
Mama s tym bola OK. Otec na prasky.
Doktorka sa akurat spytala mamy, ze ci si viem vypytat to co potrebujem, ked mama povedala, ze ano, tak doktorka jej povedala, nech to zatial neriesi, lebo ja zjavne necitim potrebu vyjadrovat sa slovami, ked sa s nou viem dohodnut aj inak. A potom som sa vraj z nicoho nic rozrozpravala uplne bez problemov. Jediny problem bol, ze sa mi uz potom usta nezavreli.
Neviem vsak, ci je to Tvoj pripad. Lebo z toho, co pises to vyzera tak, ze sa dohodnut moc neviete. Ale tak ma zatial len dva roky.
Bola si s tym u odbornika?

pribinak
10. jún 2015

Ale ved to je normálne štádium vývoja reči, ze dieta ma svoju hatlaninu, to je normálne. On rozpráva, keby nerozpraval tak by nemal ani tu hatlaninu ci japončinu

Dôležité je, ze rozumie, počuje a reaguje, to je dôležité pre vývoj reči.

Vela mu čítaj, ukazuj a rozprávajú. Mozno na konci leta bude mat zásobu 20 zrozumiteľných slovíčok

maminecka2
10. jún 2015

Ahoj, moje krstniatko malo tiež oneskorený nástup reči, jej mama sa pýtala k logopédovi, pediater sa díval že je hysterická, no a logopéd diagnostikoval vývojovú afáziu. Chodia pravidelne na logopédiu a malá sa zlepšuje. Myslím si že adekvátne poradiť môže len odborník, aj pri najväčšej snahe mu nemôžeš pomôct pokiaľ nevieš ako. Možno to nič nie je a povedia že máš len počkať, ale určite by som to nenechávala tak. Ja tiež chodím so synom na logopédiu od 3,5 roka kvôli sykavkam, niektorí sa divili že je to skoro, a pekne napreduje.

moni244
10. jún 2015

@macus30 moja mala toto iste pred par mesiacmi, tiez este pouzivala hatlanini, ale teraz ide mat 2,5 roka pomaly a zacina pekne slova hovorit, aj posledne pismena, cize pockaj este, nebud zufala, lebo on je potom nervny z teba

natalushka
10. jún 2015

Ja by som utekala na logopediu..najhorsie co sa moze stat je,ze ta poslu domov..a radsej teraz ako potom pred nastupom do skoly riesit zanedbany problem..drzim palceky

pribinak
10. jún 2015

@macus30 este k tym vetam, drviva vacsina deti vo veku 2 roky este len zacina rozpravat a ak tie recovo zdatnejsie skladaju vety tak len 2 -3 slovne, takze o vetach nemoze byt velmi rec, su to skor slovne spojenia

Som naramne mudra, lebo kamoska ma syna co ma oneskoreny vyvoj reci a chodi na logopediu, ale on uz ma 3 roky prec

moni244
10. jún 2015

@natalushka preboha, naco? Ked bude mat tri a bude takto rozpravat, ale v 2 rokoch? Ved maju cas sa rozrozpravat

btus
10. jún 2015

dcerka tiez este v dvoch rokoch nerozpravala. Teraz sa za mesiac rozhovorila ( ma 2,8m) Do troch rokov by som sa s tym nezaoberala. 🙂

alex999
10. jún 2015

Staršia dcera do 2,5 roka vedela ledva 10 slov, len znakovala, ukazovala a hotovo. Nastupila do škôlky a teraz sa jej usta nezavru na sekundu!!! psychiatria 😀 😀 😀 😀 Maly ma 2 roky a 2 mesiace, je tak lenivy že nepovie ani mama, len kriči maaaaa maaaaa, inak nič. Moj mm do 3 rokov nerozpraval ale že nič!!! chodili po lekaroch že je hluchy, nemí a aho ho tiež niekedy na sekundu nestichne 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

macus30
autor
10. jún 2015

No ved hej ja tomu rozumiem ze vety, nie dvojslovne spojenie...no ma dva rocky, ale nevie si vypytat ked je smadny..alebo hladny..riesi to placom mam starsieho syna 3roky a neurologicka ze mu nerozumie ze by nebol na skodu logoped...a to ma slovnu zasobu ze wau sice trosku slepoce ale inak ok..a s odbornikom som sa este nebavila so ziadnym iba takto sa zatial informujem,lebo som si myslela ze ma este cas..no najhorsie je ked ma zachvat placu a nevie povedat co sa mu nepaci,alebo co mu chyba...a svokra povie ere nervak...a mna vynasa do neba...

siska53
10. jún 2015

@macus30 muz zacal hovorit v 3rokoch, nase deti vo veku 2,5r.
Hovor s nim skor v holych vetach a hlavne ho nenut!
A co,ze ma zachvaty? Jeduje sa,ze mu nerozumiete.. No..nasa ma 3r.,nieco este nevie povedat zrozumitelne(ale je to lepsie nez pred pol rokom,kedy hovorila len posledne slabiky slov a slo ju rozhodit,ze nevieme,co chce) a jeduje sa a do toho zachvaty,lebo sa chce presadit...

natalushka
10. jún 2015

@moni244 zasa som za mudru😄mam suseda,bude mat 2,je na tom asi tak ako drobec od zakladatelky..a mam sesternicu,ktora konci na logopedii..a vraj system "nechat dieta,sak sa samo rozhovori,sak rozumie.." nie je spravny a vedie k zbytocnym problemom a stresom rodica aj dietata hlavne v predskolskom veku..nechccem sa s nikym hadat,ja tomu az tak nerozumiem,ale takto mi bolo povedane od logopeda..mozno sa mylia aj oni..

mawka
11. jún 2015

@natalushka netreba hned so vsetkym utekat k odbornikovi. bolo by ine, keby uz ako vyse trojrocne nerozpravalo.

@macus30 z vlastnej skusenosti viem, ze deti sa vedia rozkecat. obe moje deti zacali az v troch rokoch. syn ten nepovedal do 3 rokov takmer nic. a potom z tyzdna na tyzden zacal a velmi pekne, nikto nechapal. ale zrejme dovtedy nemal potrebu. a odkedy zacal, tak sa mu usta nezatvoria /rozprava este aj zo sna/ 😀 dokonca mu na vysetreni vysli verbalne schopnost vysoko nadpriemer. tiez mi psychologicka a spec. ped. hovorili, ze niektore deti su take, ale zhruba v 3 rokoch ak nerozprava, tak to treba riesit.
mala tak to nie ze japoncina bola, to bolo zmutovane esperanto do 3 rokov, otras. vtedy ma chytala panika tiez. ale zase s nastupom do skolky behom kratkej doby, par tyzdnov sa rozbehla a tiez sa nezastavila este. a tiez keca aj zo sna 😀 pritom s obomi detmi velmi citame, vela komunikujeme spolu uz od babatka, cela nasa rodina je taka ukecana a im sa proste nechcelo alebo to chcelo cas.
ja som hovorila neskutocne skoro a uz v jasliach som recitovala/spievala ako rocna Kukulienka kde si bola. a? nic.. spievat som sa ale nenaucila, to je skor utrpenie a akurat ma skola posielala na nejake hviezdoslavove kubiny a hurbanove pamatniky, to je akurat vsetko. kazde dieta je ine.

barnica
11. jún 2015

U nas pomohla ignoracia... viem znie to hrozne ale vysvetlim 😀 maly tiez cinstinoval alebo hmkanim sa dozadoval veci a uz som bola nervozna ze asi nikdy nebude normalne hovorit. Mal rok a tristvrte ked som zacala s metodou ze ked dosiel a mrncal a ukazoval ze nieco chce tak som ignorovala jeho vyrazy len som si k nemu klakla a rozpravala sa s nim ze nech mi pekne povie co chce a potom mu vravela ze ako sa to spravne povie a nepovolila som mu kym sa aspon neposnazil povedat to slovo. Ked jacal a trucoval postavila som sa a ignorovala tento stav. Potom zacal sam si uvedomovat ze asi so mnou nepohne a tak sa snazil a teraz keca tak ze sa dakedy bijem po hlave 😂😂😂 a opakuje vsetko aj vo vetach a to ma dva rocky a tri mesiace. Budem drzat palce zo zaciatku je to na nervi ale potom ten klud ked pekne sa rozkeca. My sme aj vela citali aj ked my svokra a rodina tvrdila ze on tomu nerozumie ja som mu citala a ukazovala toto je ten kral toto je somarik a pytala Sa ho na vela veci. Stimulovalo ho to. Jedina vec ze ked sa do toho pustis nesmie ta nikto z rodiny negovat typom ty pivies nedam kym mi pekne nepovies a dojde trebars otec dietata ze na tu mas. To potom nema zmysel.

nikolet_89
11. jún 2015

Neboj moja tiež neskladala vety a teraz ma 3 roky a celkom pekne hovorí až nato že hovorí ako Maďar 😀 Napr mama polievku papať ja budem? Je to normálne

barnica
11. jún 2015

náš trebárs povie že : "mamka fiipko piju" a viem že chce piť ale je to podstatne lepšie ako tá hatlanina bola horšia. alebo sa pýta : "kde Tatik je? ako skladá vety všeliako. použije potrebný výraz ale poprehadzuje to často ale nevadí :D

anuska74
11. jún 2015

Ja som za návštevu, dobrého logopéda, , ale ak ste ale ak je s toho malý nervný, že nerozumie, ty tiež tak ťa môže naviesť odborník ako s ním rozprávať jednoduché slová vety.
V BA IDR robia kvalitnú diagnostiku.
A rodič často neodhladne, či dieťa nemá narušené porozumenie, alebo je to len oneskorený vývin reči.

rebekamarcusko
11. jún 2015

Moj ma 2roky a tri mesiace a tiez rozprava svojou hatalanstinou 😂 z toho si nic nerob. On zacne rizpravat,hlapci su vraj pomalsi. Mojmu sa postupne rozvazuje jazyk. Predvcerom sme sa naucili pocitat,sice len do sest ale pocita a zrozumitelne.kazde dietatko je individualne a ma svoj cas. ☺

elenajezova
11. jún 2015

Moj syn ma teraz 15 rokov, je to velmi sikovny buducorocny stredoskolak, tiez mi za nic na svete nechcel rozpravat. Ked mal dva roky, pouzival asi desat normalnych slov, a okrem nich este svoje vymyslene slova. Napriklad titi bol maly, o velky a tak podobne. Aj sme chodili k logopedicke, ale spolupraca z jeho strany bola uplne nulova, tak sme tam aj prestali chodit. Ked mal tri roky, isiel do skolky, bol z neho uz velky skolkar a tak sa rozrozpraval, ani fakt neviem ako. Teraz po tolkych rokoch, ked si na to spominam, tak mam pocit, akoby zacal rozpravat doslova zo dna na den. Ako 5 rocny uz poznal vetky pismenka abecedy, vedel naratat do 100, vedel spocitavat cisla ako keby uz bol prvacik. Zrazu to bol moj maly genius. A zacal rozpravat hned pekne a cisto, nepotreboval ani logopediu, aj r sa naucil bez problemov. Ked sme boli este asi v tych dvoch rokoch u jednej psychologicky, tak mala obavy na poruchu autistickeho spektra. Z dovodu, ze uplne od malicka sa strasne rad hral s mojimi vlasmi, nakrucal si ich na prstek a stale sa chcel s nimi hrat. Ale dalsi zivot ukazal, ze z neho ziadny autista nie je. Je to jeden mily a sikovny "pubertak", ktory mi robi radost, ale smozrejme aj starost, ked je pubertalne protivny. Treba vyckat a ono sa to podla mna rozbehne. Podla mojho nazoru je uplne najspravnejsou volbou dat dietatko v tych troch rockoch do skolky a tam je uz nutene rozpravat. Aj detska doktorka potom skonstatovala, ze nechcel rozpravat, lebo " nebylo vo cem"...

elenajezova
11. jún 2015

Este som zabuda, ze aj ked nechcel rozpravat, tak vsetkemu rozumel. To je asi velmi dolezite,vsimat si ze aj ked nechce rozpravat, ze ci rozumie tomu co od neho chces.

janaia
11. jún 2015

@macus30 moj ma 3,5 roka a az teraz sa rozrozpraval. Od 3 r. s nim chodim k logopedicke

lucica
11. jún 2015

V dvoch rokoch povedal par slov, teraz ma 2 roky a 9 mesiacov a usta sa mu nezavru, take vety sklada, ze sa cloveku rozum zastavuje. Vie slova ktore sme pred nim nikdy nespominali, asi z TV (neboj nie skarede, ale zlozite som myslela) a dava ich normalne v suvise do viet. Rozprava uz ako velkac, len mame anglicky slovosled 🙂 a L a R nam moc neide. No a hovori o sebe v 3.osobe 🙂

snopkulka
11. jún 2015

Starší syn tiež nerozprával, prvú vetu povedal ako 2,5 ročný, bolo to: "ideme mame kúpiť kávu" 😀 potom sa rozkecal a ústa sa mu nezatvoria jak je deň dlhý. Logopedička dokonca poznamenala, že má slovnú zásobu omnoho staršieho dieťaťa (teraz má 4 roky). Ako ti písali baby, je to normálne, ešte je maličký. Ale ak ťa to má zbytočne stresovať a trápiť, vezmi ho k dobrej logopedičke, popýtaj sa jej čo môžeš spraviť aby sa rozrozprával, popozeraj v skupine Logopedické detičky, mrkni net - nejaké rady, skúsenosti, básničky, veľa mu čítaj 😉 Neboj, to príde 😉

tinqua
11. jún 2015

dnes sa strašne všetko rieši, okolie tlačí deti a ich rodičov do nadprirodzených výkonov, tvoj drobec má ešte čas...keď chceš pre pokoj duše choď na tú logopédiu, nič sa nestane...mňa napríklad dorazila pediatrička keď sa ma na ročnej poradni opýtala či už moja vie povedať aspoň päť slov a má vedieť na povel ukázať časti tela...inak je to vývinové zaostávanie...bitch please

luvika
11. jún 2015

@macus30 neviem, preco to riesis, ma len 2 rocky...moja dcera v tomto veku hovorila vela slov, pytala sa na nocnik, sama jedla a vo veku 2r.a 2 mes.nastupila do skolky, po mesiaci plynule hovorila ako starsie deti. Moj syn bude mat onedlho 2r., povie tiez par zrozumitelnych slov (mami, tati, babi, dedo, ham, zips, dom) :D zvysok povie vzdy a len prvu slabiku, ako piesok=pi, auto=au (pritom zvlast vie povedat aj "to", cize auto by povedat vedel...jednoducho nechce). Takze to neriesim, co chce si vypytat vie, vety nesklada, iba ak napr. U be tam (ujo bezi tam) :D na nocnik sa nepyta ani nahodou a jest sam tiez nie, necha za rad krmit a dat ho tym padom do skolky ani len nehrozi..kazde dieta ma svoje vlastne tempo, ty sa obrn chapavostou, trpezlivostou a laskou...ono to pride 🙂

macus30
autor
11. jún 2015

Riesim to preto,lebo si myslim ze male dieta sa ma smiat zabavat a nie mat zachvaty,samozrejme si nemyslim ze bude sama sranda starsi ma obdobie vzdoru...takze nechcem aby ste si mysleli ze teraz prehanam a chcem rychlo odbornika, zbieram rady a skusenosti,pretoze je pre mna tazke ho utisit ked neviem preco zacne plakat...hej čitam s nim ale on si listuje stranky takze ani nestihnem vela krat mu porozpravat...on mi nepovie nic, ked mu poviem aby zopakoval tato..tak nechce a iba sklada ma-ma...povie daj ,to , a myslim ze to je vsetko...nevyvijam na neho ziadny natlak ani hned zajtra nejdem utekat za odbornikom..len to chcem ulahcit nemu aj sebe aby sme si rozumeli...pretoze nechcem aby viac plakal ako sa smial...

sluci
11. jún 2015

môj bol na tom rovnako, okolo dvoch rokov nehovoril a mal záchvaty zúrivosti cca 3 krát za deň, takže sa nemal kedy niečo naučiť :D išiel do školky, začal konečne čo to rozprávať, záchvaty sú už len občas... vždy som sa trápila, že stále plače, nikam s ním nemôžem ísť, plienky sme mali dlho (i ked sa odnaučil nakomplet za týždeň sám), nič nevedel... dnes mi je smutno, že som sa ho silou mocou snažila zmeniť.... je to proste také dieťa, zle znáša zmeny, chce aby sme mu rozumeli na prvý krát... hľadá si cestu... dnes keď sa stane ho nechám vybiť zlosť a potom sa pýtam... hlavne pevné nervy, nie každé dieťa s úsmevom sedí v kočíku :D (to som ja nezažila snáď nikdy) a inak je úplne zdravý bez akejkoľvek poruchy 🙂

katarinamarkova
11. jún 2015

@macus30 nie je az tak dolezite ci ty rozumies jemu, on svoj jazycek a hlavicku este len trenuje......
dolezite je, ci on rozumie tebe - ci nema napr. problem s uskami....alebo celkovo s pochopenim jednoduchych viet( co snad nie)
ak ti rozumie, a opakuje a snazi sa komunikovat, zatial svojou detskou recou ci posunkami, tak by malo byt vsetko OK.
- skus ho davat viac medzi starsie deti - deti sa od deti naucia najviac
- skus na neho hovorit nie v dlhych zlozitych vetach a uz vobec nie detsko, ci nedajboze suslavo, maznavo....hovor na neho napr. v 3slovnych vetach.
nehovor mu - janko, zlaticko prosim ta moj pekny dones mi to auticko co je na stole, potom pojdeme obedovat...asi si dame polievocku so slizikmi a cervenou mrkvickou...
povedz mu- janko, daj auto.......prosiiiim......
janko, pod jest.
ako priklad smaozrejme

pribinak
11. jún 2015

@tinqua predpokladam, ze casti tela chcela v latincine, alebo aspon po anglicky

majka99999
11. jún 2015

@macus30 aj moj reval, ked nemohol nieco povedat. V 2 rokoch hovoril ako tvoj. A teraz je u babky s dedkom a referuje do telefinu, ze bicykluje na balkone, ze skace na trampoline. Ja ti rozumiem, my sme s nim boli kvoli tym zachvatom aj u psychologicky (my sme boli u na psychiatriu z neho 😀). Ta povedala, ze rozumie a je sikovny, len treba byt trpezlivi, hovorit pomaly a jednoducho. A teraz uz v pohode sam povie, ze napapame sa a potom pojdrne von, pozna cisla a pismena, vsetky znacky aut. Uteka po chodniku vedla parkoviska a uz len : Mercedeeees, Fabiaaaa, Volvooo... Treba najst, co ho zaujima. Ani moj nechcel opakovat po mne. Opakoval po babke skor.