Dvojročná dcérka sa začala pocikávať

zuzu21161
9. máj 2016

Poraďte mi prosím čo mám urobiť s dcérkou....ešte prednedávnom pekne chodila na nočník u mňa doma aj u maminy....a v poslednom čase sa pocikáva do teplákov a kade chodí....postaví sa a ciká...už som zúfalá, lebo vôbec netuším, prečo toto začala robiť...dcérka má 2 roky aj 2 mesiace- Ďakujem za každú radu

elenajezova
9. máj 2016

Nie je náhodou prechladnutia? Teda či to nie je problémom s mocovymi cestami. To by som zisťovala ako prvé , ísť k doktorke a toto vylúčiť.

monicm
9. máj 2016

@zuzu21161 Môže byť chorá, ale rovnako môže byť aj "lenivá". Veľa detí, ktoré sa rýchlo odplienkujú sa neskôr k plienkam vracajú. Takže byť tebou zájdem najskôr k dr. nech ju pre istotu vyšetrí a ak nie je problém tam, tak treba už len trpezlivosť.

maria117
9. máj 2016

@zuzu21161 sice vyzera,ze nie,ale pre istotu sa spytam - Nepribudol surodenec? Alebo nejaka zmena u vas doma (hadky,menej casu na nu,...) - nie je to "vynucovanie si pozornosti"?.... inac,zacina leto,nechala by som chodit "naholaka" (al suknicku,idealne bez gatiek)

zuzu21161
autor
9. máj 2016

@maria117 to je to divné, že dnes bola bez gatiek, keďže ich ocikala a dala si dolu ale ona si čupne a už en počujem, že ciká...ale to vynucovanie pozornosti to je asi ono, len nechápem, že s ničoho nič to začala robiť, už pekne na šerblík chodila dokonca niekedy sa vypýtala aj na veľký záchod, ale teraz keď jej ho ukážem tak kývne nie

katka2602
10. máj 2016

@zuzu21161 Naša toto robila s kakaním, pekne sa pýtala na záchod a z dňa na deň sa vykakala do gatiek, prvý, druhý tretí krát som to brala ok, na štvrtý krát som jej pekne vysvetlila, že to sa nerobí, to nesmie, povedala jej to aj moja mamka a synovec 🙂 čím viac ľudí, tým lepšie a od vtedy sa opäť pekne pýta. Proste mne to prišlo ako "lenivosť" a skúšala čo bude.

timikaj1
10. máj 2016

@zuzu21161 ako písala monicm deti sa rýchlo odplienkujú, ale mávajú určité návraty späť, myslím, že netreba robiť paniku....Moja staršia to tak mala, že jej tak sem tam ubehlo, ale trvalo to cca mesiac, k plienkam sme sa nevracali, vždy som ju prezliekla, vysvetlila, ale nehrešila....Potom mi to urobila ešte raz , že sa mi párkrát pocikala v noci, ale aj to prešlo cca po mesiaci...Ja si myslím, že sa to znormalizuje🙂

ancsika11
10. máj 2016

U nás to isté. Syn ešte nemal dva roky keď sa už pekne pýtal, a cca mesiac po sa pocika( niekedy vo veľkosti dvojeurovky,niekedy trošku viac a tak kričí že mu treba cikať).ale už sa musíme prezliekať lebo slipy a pančušky mokré,nohavice ešte nie. Potom už zadrží,ale pre neho je toto signál že mu treba cikať.počká úplne do poslednej chvíle.málokedy že stihneme.ale to už trvá dlhšie ako pol roka.

timea7
10. máj 2016

@zuzu21161 tiež si myslím, že si takýmto spôsobom vynucuje pozornosť. Zober to s kľudom, ale daj jej to upratať. Poumývať zem, vyzliecť sa, oprať si nohavičky, pančuchy. Jasné, že to bude urobené vzhľadom na jej vek, to ale nie je podstatné. Nehreš ju, s kľudom jej daj vedro s vodou a handrou, myslím, že keď to bude robiť päť krát denne, už to nebude takou zábavou. Snaž sa upútať jej pozornosť zaujímavými činnosťami, ale nedaj sa vydierať.

tutuska11
14. jún 2016

Mne moja mala spravila skoro to iste...od 1roka sa pytala sama cikat aj kakat, ked mala 1,5r sama sa odplienkovala a nosila len nohavicky...ani v noci nic ani cez den...no a po mesiaci len tak z nicoho nic sa zacala pocikavat aj pokakavat do gati....aaa sme uplne na zaciatku :( nevysvetlila som jej to nijako- ani krikom ani podobrotky...tak som zas musela zacat plienky davat :( a tento stav trva uz 3.mesiac ... bola som z toho uplne hotova,lebo samozrejme som uz spohodlnela a zvykla si na to,ze sama sa vypyta na zachod,ale nakoniec som si povedala,ze s tym nic nenarobim a zas sa jej to musi v hlavicke nejak dat doporiadku

luciavaskova
14. jún 2016

@zuzu21161 Ja by som sa kľudne vrátila k plienkam a počkala až toto obdobie pominie. Vaše dievčatko je ešte malinké a možno prekonáva nejaké ťažšie obdobie. Čo my vieme, čo sa deje v hlavičkách detí. Moja mladšia dcérka mala plienku až do 3,5 roka aj cez deň a v noci do 6 rokov. A sme tu. Starší bol už v dvoch rokoch bez plienok úplne, tiež som bola z toho nešťastná, ale naša pani doktorka ma uistila, že každé dieťa je iné, aby sme malej dali čas. A dnes je to veľká slečna bez plienok 🙂 Tak radím kľud a trpezlivosť....

sardinka335
14. jún 2016

@luciavaskova no teda na to som leniva davať 6 ročnemu plienku v noci bez fyzio príčiny. Tie prešťate peniaze si viem aj inak predstavit ako koli vlastnej lenivosti davat plienky do školskeho veku zdravemu dietaťu .....no ale kazda sme ina.

@zuzu21161 ked uz pekne chodila, pytala sa tak je to len navrat do regresu a ked jej das znovu plienky tak si tam kde si bola od začiatku....aj mne deti hovorili ze nie ale to je ich logika lebo ved čo chcu deti? no nič nechcu.....moja je ,,ideme skusit,, nemusi cikat, len ,,skusi,,uplne kludne, bez kriku,. Ak su surodenci tak sa aj potiahnu, aspon u nas to tak bolo ze dcera videla ako syn chodi na velky zachod. Netreba robit okolo toho vedu, je to normalna vec. Cim viac sa na to bude poukazovat tým viac to bude ,,narastať,,. Castejšie ,,posádzať,,. Prejde to, je to len obdobie ale hlavne sa nevratiť späť len preto že zrazu nechce, ak to doteraz išlo pretoze vyprazdnovanie mechura uz evidentne ovlada, citi kedy potrebuje a teraz len skuša.

timea7
14. jún 2016

@sardinka335 absolútny súhlas, keby ženy plienky prali, pochybujem, že by ich deckám ládovali na zadok do šesť rokov...a hľadali všemožné psychické príčiny, prečo tú plienku ešte majú, aby zakryli vlastnú nedôslednosť a lenivosť. Mala som to v priamom prenose, boli sme v rodine naraz štyri tehotné, teda aj deti približne rovnako staré. Dá sa dieťa aj sledovať, vytvoriť mu prirodzený návyk ísť na nočník po zobudení, pred spaním., dá sa aj vykašľať sa na to s poznámkou . veď do 18. tú plienku mať nebude a potom dva mesiace pred nástupom do škôlky začať panikáriť a dieťa stresovať. Teraz je také "in" vykašľať sa na to a keď má dieťa pomaly v štyroch rokoch ešte plienky, hovoriť o psychickom bloku a pod. Nechcem sa v žiadnom prípade dotknúť mamičiek, ktorých deti majú plienky zo zdravotných alebo iných dôvodov. Len mi je až smiešne, keď sa akýkoľvek protest dieťaťa, pri pokuse odstrániť plienky okamžite mení na psychický blok a hľadajú sa všetky možné príčiny okrem tej skutočnej.

luciavaskova
15. jún 2016

@timea7 No ono sa to ľahko súdi, keď to človek nezažije doma u vlastného dieťaťa...
Ja sama som sa pocikávala do 6 rokov a to som bola štvrté dieťa svojej mamy... Ešte šťastie, že moja mama bola dosť rozumná 🙂 Tiež asi neskákala od radosti, že musí prať po mne stále prať, ale za to ma stále ľúbila... A dnes sa už nepocikávam a dokonca som vyštudovala VŠ 😝

Pokiaľ viem, tak samotní detskí urológovia varujú pred predčasným nútením na nočník a pokiaľ sa dieťa pocikáva v noci a je mladšie ako 6 rokov, tak sa ani nehľadá chyba, lebo je to ešte stále z pohľadu lekárov normálne.

Inak tiež som bola taká naivná a hovorila podobné reči o neschopných matkách, ktorých deti majú plienky ešte v 3 rokoch. A vidíte, stále platí našich babiek múdrosť: Nehovor hop... 🙂

timea7
15. jún 2016

@luciavaskova nikde som nepísala o nútenom dávaní na nočník, pretože som proti tomu, urobí to viac škody ako osohu a nikdy som to ani nerobila. A nikde som ani nepísala o nočnom pomočovaní, ale o tom, že sú matky často lenivé dieťa sledovať, od plienky ho odnaučiť, keď už je na to zrelé, lebo je pre ne pohodlnejšie mu šupnúť plienku ráno a vymeniť mu ju za inú poobede a tak dookola. S takými deťmi sa stretávam každý rok v MŠ, šoky, nervy matky z toho, že dieťa "nemôže" "nevie" "nechce" existovať bez plienky a väčšinou bez nej existuje ( s pár nehodami, čo je normálne) od prvého dňa, maximálne do troch týždňov je bez plienok. Opakujem, že píšem o zdravých deťoch, zdravých po každej stránke.

luciavaskova
17. jún 2016

@timea7 Samozrejme sú aj extrémne prípady lenivých matiek, ktoré si plienkami skrátka uľahčujú život... ale tu sa bavíme o mamičke, ktorá má dvojročné dievčatko, ktoré sa "zaseklo" a môj názor je, že je v tomto prípade o mnoho lepšie dať mu naspäť plienočku a prejsť tým obodobím v kľude. A potom znova po nejakom čase - pár mesiacoch to znova skúsiť. Je veľmi pravdepodobné, že za ten čas na svoj "strach" jednoducho zabudne a znova začne používať nočník ako predtým. Keď ho bude teraz mamička ďalej viesť k tomu aby bol za každú cenu bez plienok, môže si ten strach zafixovať a bude naozaj zle.

A ešte niečo... ja už mám tesne pred 40-tkou a vek, čas a skúsenosti ma naučili tolerancii. Takže ani tie mamičky, ktoré si život uľahčia a dieťaťu nechajú plienku hoci aj do puberty nesúdim, v živote je toľko dôležitejších vecí... a tak málo času, že je mrhaním strácať ho kritizovaním iných len preto, lebo to nerobia tak ako ja... 😉

A obe moje deti sa v škôlke aj pocikali - ako mnoho iných - to viete ten stres z nového prostredia, ale našťastie naše panie učiteľky sú super a profesionálky v každom ohľade 🙂

zuzu21161
autor
17. jún 2016

@luciavaskova no dcérka už na nočník zase chodí, ale v noci ešte bez plienočky to nejde...keď ju v noci dám cikať, vydrží do rána, ale málokedy, väčšinou sa ešte pociká...takže ešte čas má

luciavaskova
17. jún 2016

@zuzu21161 Tak to je fajn 🙂 Prajem všetko dobré.

celasapremenim
18. jún 2016

@timea7 dcera zanechala sama od seba plienku do dvoch rokov, syn tesne pred skolkou a teraz toto tretie, to bude podobne synovi skor
ale som rada, ze som na nich pockala, hoci sme teda ponukali nocnik aj sa o tom s nim rozpravali, aj teraz vysvetlujeme, ak necha same tu plienku, tak je hned aj suche, ak je to tak, ako pises, ze tiez s tym nesuhlasis, ze nutit dieta na nocnik, pocikava sa velmi dlho este, aspon v noci
takze ak dieta chce radsej plienku este aj v troch, je to dilema, ako to spravne vyriesit

inak ja mam pocit, ze som strasne leniva mater, vacsinu veci nechavam na prirodzeny vyvin a som v klude hodena

timea7
18. jún 2016

@celasapremenim nie je to žiadna dilema, nočné pocikávanie neriešim, ak dieťa spí tvrdo, je nerozumné od neho chcieť, aby ostalo do rána suché, najmä ak v takomto teple viac pije a má tvrdý spánok. Ale cez deň je to už len pohodlnosť dieťaťa, ono sa dostane do fázy, keď zistí, že bolo oveľa pohodlnejšie mať plienku, že bolo oveľa pohodlnejšie, keď ho niekto nakŕmil, obliekol, je na dospelom, čo s tým urobí. Nevidím najmenší dôvod, aby zdravé dvoj- trojročné dieťa, ktoré bolo odplienkované, mala mať opäť plienku. Je to z jeho strany len pokus, kde sú hranice. Opakujem, píšem o zdravom dieťati, ak sa stalo niečo výnimočné - operácia, vážne ochorenie, napr. aj pri narodení mladšieho súrodenca sa dieťa rado vracia k plienkam, aby si užilo takú pozornosť dospelého, ako bábätko. Ani v tom poslednom prípade by som sa k plienke nevrátila, treba vyzdvihnúť výhody staršieho súrodenca a nie dieťaťu ustúpiť. Ja som od teba ešte staršia, dieťa som nikdy na nočník nenútila, ani som ho neotravovala počas hry každých dvadsať minút otázkou, či mu netreba, ani som ho nenechávala na nočníku bol hodiny, aby som mu ho zhnusila. Ale som sa mu snažila vytvoriť návyk sa na nočník posadiť, hneď, ako vedelo samo sedieť. Je mi jasné, že ani náhodou nedokáže dieťa v tomto veku vedome niečo do neho urobiť, ale ten návyk je dôležitý, dieťa si naň zvykne, ako na sprchovanie pred spaním, umývanie rúk pred jedlom....Najprv len po zobudení, teda dva krát denne, postupne,aj pred odchodom von, pred spánkom. Nie nútiť, ale motivovať.

timea7
18. jún 2016

@luciavaskova môj názor je opačný, ak bolo dieťa odplienkované, v žiadnom prípade by som sa k plienke nevrátila. Píšem o zdravom dieťati, ktorému sa neprihodilo nič výnimočné - vážna choroba, úraz, strata blízkeho v rodine, vtedy dieťa môže takto reagovať. Že sa dieťa v škôlke pociká, nie je ničím výnimočným, v škôlke pracujem, u najmladších detí to absolútne neriešime. Ale návrat k plienkam je len o pohodlnosti matky a taktizovaní dieťaťa. Bola by si prekvapená, ako sú už tí malí dvojroční chrústici prešibaní - dokážu sa pocikať pri mamine, pri otcovi alebo babke nikdy, alebo naopak. Presne vedia, ako na koho, netreba im na to skočiť. Ale netreba ani z pocikania dieťaťa, ktoré má dva, tri roky, robiť drámu. Prezlečieme, príliš nekomentujeme a ideme ďalej. Návrat k plienkam nie je o strachu (ak sa fakt nestalo niečo výnimočné v živote dieťaťa), ale o zistení, že s plienkou to bolo pohodlnejšie, že pocikávaním sa dá upútať pozornosť, že sa tým dá vydierať, preto z toho netreba robiť stred vesmíru, vlastne z ničoho, čo je prirodzené, ani z jedenia a pod. Dieťa nehrešiť, už vôbec nie trestať, nesľubovať nič, ak sa nepociká, prejsť túto fázu s kľudom, stáva sa, ideme ďalej.

celasapremenim
18. jún 2016

nam sa take nestalo, zeby sa vratili k plienke, ked uz prestali, toz mozno sa stane pri tretom :D
timea, ty si starsia ako ja? :D o rok? :D

timea7
20. jún 2016

@celasapremenim sorry, to patrilo @luciavaskova , ona písala, že má tesne pred štyridsiatkou, ale to na veci nič nemení, môj názor je rovnaký po celé roky, čo pracujem s deťmi

celasapremenim
20. jún 2016

@timea7 a som rozmyslala, ze ci sme si povedali dakedy vek, lebo viem, ze sme si pisali :D

timea7
20. jún 2016

@celasapremenim chybička se vloudila....

zuzu21161
autor
20. jún 2016

@timea7 no my cez deň plienku nemávame, dokonca ak poobede ešte spí ja jej plienku nedávam, ale mamina tá áno...hlavne keď som u našich a mám takého pohodlného brata, že keď sa mu pociká do postele, tak vyvádza....ale deň už máme zatiaľ úspešne za sebou, dokonca keď ideme von tak si sama dá dole gaťky a ide cikať, tak ju vždy pošlem do trávičky...ale noc bohužiaľ ešte nie....nedávam jej plienku, ale neustriehnem kedy sa jej chce cikať. v noci sa mi ešte pociká, tak jej tu plienku nakoniec dám

timea7
21. jún 2016

@zuzu21161 tak to je super, noc nerieš, to má čas.

lienk12
10. nov 2021

@tutuska11 ahoj uz to bolo davno viem ale ako ste vyriesili s cikanim

veronice
10. nov 2021

@lienk12 dcera sa mi tiez zacala v 2,5r pocikavat, po nejakom case sme isli k dr., zobrala jej moc, mala tam dakeho bacila. Dobrala atb a problem s pocikavanim zmizol 👍

danielacececova
8. apr 2024

@zuzu21161 mám ten istý problém syna som už odplienkovala ma 2 roky a začal sa mi pocikavať, stojí a cika prestal sa pýtať vôbec tomu nechápem???

zuzu21161
autor
8. apr 2024

@danielacececova fúú tento príspevok musí byť dobre starý moja dcérka má 10 rokov už