Domáce vzdelávanie

29. nov 2022

Na začiatok napíšem, že neuvažujem o domácom vzdelávaní, len ma táto téma zaujala a mala by som pár otázok, ak by bol niekto ochotný odpovedať.
1. Priemerne do ktorého ročníka vzdelávate svoje deti? Čo 2. stupeň a stredná škola? Nie je to pre tie deti šok nastúpiť v takom veku do normálnej školy?
2. Nemáte "ponorku", keď ste s nimi stále doma a robíte dvojrolu rodiča aj učiteľa?
3. Prečo rodič nemusí mať pedagogické vzdelanie a v škole musí mať pedagogické aj družinárka, ktorá ich nič neučí?
4. Nechýba vám práca? Čo robíte po skončení vzdelávania, keď už dieťa nastúpi do školy a vy ste roky mimo pracovného procesu?

kacena4
29. nov 2022

1. da sa studovat aj 2r. stredna uz nie
2. a 3. kto vzdelava doma dieta musi mat pedag. skoly ak ju nema rodic najde si pedagoga na ucenie/zastrešenie uciva
4. aj domvzdelav je "praca" takze sa dat aj do zivotopisu potom pokracujes co ta bavi

sara07
29. nov 2022

mám kamarátky ktoré vzdelavajú doma deti lebo musia - atyp pas,adhd tažšie
1. druhy stupen, prvy stupen
2. majú a šialenú ponorku z toho , často im stražim deti aby vôbec ako fungovali
3. toto nikoho naštastie nezaujíma pretože tie deti by mohli fungovat v škole ale škola nemá vhodné prostredie - na celej mega škole nemôžu maly stan alebo kutik pre pas dieta na ukludnenie urobit, nemajú asistenta stáleho čo by dozrel nie robil za nich dozrel na učenie zapisanie uloh + aby zabranil večnej neustálej fyzickej alebo slovnej šikane
štát toto nerieši lebo je rád že sa týchto detí zbavil a je to vyriešené , že tie deti nemaju problém s učenim jedina vyhoda nejak extra navyše ani netreba pali im to
4 chýba im práca , nie je priestor na nu už , a kludne by aj vykladali tovar len aby boli medzi ludmi ,čo bude potom nevedia radšej neriešia

deti95060810
29. nov 2022

@sara07 prosím ťa, tým deťom akože škola dáva úlohy? a chodia len na preskúšanie?
maminky nech si dávajú pozor čo v škole medzi dvermi podpisujú... ak raz podpíšeš že súhlasíš s indv. vzdelávaním - nepomôže ti už nik a nič. a školy to radi využívajú že zahlásia rodičom toto tu mi podpíšte - samozrejme keď je rodič na odchode najlepšie už medzi dvermi...😉

autor
29. nov 2022

@sara07 áno, matky s takto postihnutými deťmi to majú veľmi ťažké a sú doma preto lebo inú možnosť nemali, obdivujem ich za to.
Ale teda skôr som to smerovala na matky, ktoré sa tak rozhodli z vlastnej iniciatívy a inak by nemali problém dieťa umiestniť v škole.

sara07
29. nov 2022

@deti95060810 individuálne vzdelávanie a domace vzdelavanie je rozdiel
oni vzdelávaju deti na svoju vlastnu žiadost , nemajú na vyber bud večné problémy a rozhodené dieta každy den , inak tie deti sa denne učia tak 3 hod pretože im to pali , oni nepotrebuju ani zabijat v škole čas nejak
školy sa spravaju hnusne, mám dieta s adhd v živote nemalo asistenta , plava systémom , som už unavená , nechcu prijat , max tak zobrat prachy a potom trap sa
chodia na preskušanie do školy do kabinetu alebo cez zoom alebo posielaju pisomky testy vypacované
však oni to z vlastnej iniciativy doma vzdelavaju lebo nemaju inu monžnost
potom su tu matky z lazov čo ako dochadzanie nie opruz
ale skutočne malé% je že učia deti lebo sa chcu vyhnut školskému systému , nezabudaj že matka si plati odvody a musi z niečoho žit , čiže to je fakt skutočne malé %

krkavcia_mater
29. nov 2022

Pozri profil na instagrame, myslim, ze aj na FB je @spolu.poza.skolu. Ma 4 deti na DV. Z toho jedna uz je na strednej skole. 🙂
Ja mam syna na DV druhy rok, je predskolak, ma odklad. NA 99% bude domoskolak aj buduci skolsky rok ako prvak.
Ak rodic nema diplom z pedagogiky, tak potrebujes garanta. ten ti moze radit, ked budete mat nejaky problem. Inak nedostavate povacsine ziadne ulohy - zalezi od kmenovej skoly.. Deti chodia 2x na preskusanie. Ako vyzera, tiez to zalezi od kmenovej skoly.
Moj ako predskolak ma preskusanie vo februari

sara07
29. nov 2022

to si ako fakt mega sproste napísala že postihnutymi
keby si s nimi kecala ani neprideš na to že tam je pas alebo adhd, len by sa ti zdalo že nejak toho vela vedia, pas dieta nie je kyvanie sa a tečuce sliny

deti95060810
29. nov 2022

@sara07 tečúce sliny jedine ak ho predávkujú liekmi v nemocnici...😉 psychiatrickými.

autor
29. nov 2022

@sara07 "postihnutý" je snáď nadávka?? V slovníku je na to synonymum "znevýhodnený". Ja som tým nič zlé nemyslela, mala som kolegyňu, čo mala autistu, chodil do špeciálnej školy. Viem, čo to obnáša.

akvi
29. nov 2022

Robila som garanta desiatkam deti na DV. Toto rozhodnutie ucit deti doma vznika na zaklade roznych veci, je vela rodicov, ktori maju nie uplne standardne deti a asi nam je vsetkym jasne, ze v klasickej triede, kde je 25 a viac deti nema ucitelka priestor sa venovat nikomu, kto "vybocuje z radu". Takze na DV casto koncia taketo deti. Vacsina takychto nastupuju v priebehu 1.-2. rocnika, lebo rodicia sa pokusaju ich zaclenit do klasickej skoly, ale po roku, dvoch zistia, ze proste je to trapenie pre vsetkych. No a potom su rodiny, ktorym nevyhovuje tento skolsky system, tych je coraz viac. Ti vacsinou do systemu dieta nikdy nedaju. Stredna skola sa da riesit IUP, alebo studovat dialkovo, v zahranici a pod.. Takze cesty su. Vacsina rodin, co ja poznam, tak ziadnu ponorku nema, pretoze ak aj su s detmi rodicia, tak maju bohaty program kazdy den, deti chodia na kruzky a pod. Viac je takych, ktori daju deti do malej komunitnej skoly, kde maju normalne ucitelku, alebo sa tam striedaju rodicia po dnoch, cize nikdy nema nikto cely den kazdy den deti, vzdy sa to da vymysliet, aby boli vsetci spokojni..

sara07
29. nov 2022

@deti95060810 toto vysvetli uč čo by pchali hlava nehlava lieky a myslia že sa to vyrieši

sara07
29. nov 2022

a tiež jej ako bežne šplechneš to tvoje postihnuté dieta , dá sa to aj inak napísať a každy to pochopí, tieto deti sú hlavne vyčlenené a spoločnost z nich hlavne robí niečo čo nie sú

autor
29. nov 2022

@sara07 Čo prskáš? NIkomu sa nevysmievam. Aký výraz teda možem použiť?
A okrem toho, téma nebola o inak obdarených deťoch (neviem aký je správny výraz), vyčlenených zo škôl kvôli blbému systému, ale o domácom vyučovaní, keď sa tak rozhodli rodičia. Tak sa choď rozčulovať niekde inde,

autor
29. nov 2022

@sara07 A tá kolegyňa mala pre syna autistu "Preukaz zdravotne ťažko postihnutého", tak sa choď sťažovať aj na úrad, že ich tak nazývajú

sara07
29. nov 2022

nechápeš totálne nechápeš , na urade pred matkou nikdy nikto nepovie postihnutý pokial nie je totálna p,,a

sara07
29. nov 2022

očividne nezvládaš tému , ak robíš prieskum a kazime ti to , zrejme si zadala zlé zadanie na začiatku ty ak robíš nejakú bakalarku a potrebuješ dáta ok , založ si novu temu a zadaj zadanie aké potrebuješ a nevyletuvaj tu , a pocvič trocha emaptiu a ludskosť

sara07
29. nov 2022

normálne to pomenuj dieta tak ako to je dieťa s adhd, dieta s pas, dieta s nks, dieta s dmo, nedristaju tu tieto názvy a kecy
nemáš zrejme šajnu o tychto detoch lebo by si nepisala čo si písala a stojim si za tým

autor
29. nov 2022

@sara07 ja vyletuvam? Kde? Jedine ty tu zuris a prskas. Precitala som si este raz zadanie mojej diskusie, ale nikde nespominam deti s pas, adhd, dmo atd. ano, nevyznam sa v tych diagnozach viac ako je bezne a tato tema sa ich netykala, ako ti uz viackrat opakujem.

sara07
29. nov 2022

ja som kludna ty riešiš a dvihaš vyššie , nemam pocit že prskáš len som ta upozornila na niečo a očividne to nezvladaš
snažím sa ti to vysvetlit ale ty to prehliadaš vyslovene , zbytočne ti to vysvetlovat najlepšie je to hodit na druhych ach jo . čitaj s porozumením

sara07
29. nov 2022

mala si napísať ktorú skupinu deti hladaš, na ktoru skupinu deti smeruješ tieto otázky
na domacom vzdelavaní je viacero typov, skupin deti nezadala si nekonkretizovala si ja som ti približila jednu z nic a ano vadí mi ked dieta s pas alebo adhd nazveš postihnuté alebo inak obdarené , sú to žvasty to ked niekto nemá ruky tak ako napíšeš že ma inak ruku , pomenujme veci a dg tak ako sú nerobme ich iné

autor
29. nov 2022

@sara07 ty si vadna alebo mas PMS alebo mas dieta s nejakou diagnozou, nezvladas to a potrebujes sa tu vyventilovat? Co nechapem? Ze ma chytas za slovo lebo som pouzila vyraz postihnuty? Hned pod tvojim prvym prispevkom som vyjadrila ucast s matkami, ze to maju tazke a napisala, ze tema je o inom. A co ked som napisala postihnete? Nie su snad postihnute svojou diagnozou? Neviem teraz len tak z rukava vysypat skratky vsetkych diagnoz, co existuju a vypisovat ich na 10 riadkov.

muskazlata90
29. nov 2022

V súčasnosti je možné vzdelávať dieťa doma na 1 a 2. Stupni ZŠ, prip. Predškola. Ak nemá rodič potrebné pedagogické vzdelanie, tak je potrebné nájsť si garanta s potrebným vzdelaním. Ostatné záleží na rodičovi, ako si zariadi. Niektorí vzdelávajú deti doma sami, buď jeden z rodičov nepracuje alebo má možnosť robiť z domu. Mnoho rodičov však funguje formou vzdelavacich skupín, kde ich deti vyučuje kvalifikovaný učiteľ, ale spôsob výučby je iný. Napr. Uprednostňujú výučbu podľa Montessori alebo Waldorf. Deti častokrát navštevujú niekoľko druhov krúžkov, majú viac času sa venovať témam, ktore ich zaujímajú, navštevujú múzea, divadla. Alebo napr. Ako rodina cestujú po celom svete. Ide často krát o.financne náročnejšie vzdávanie, avšak s vyššou vnútornou motiváciou k uceniu.

autor
29. nov 2022

@muskazlata90 ako potom deti reaguju na strednu skolu? Mas skusenost?

muskazlata90
30. nov 2022

@autor Osobnú ešte nie, ale podľa skúseností známych fungujú normálne. Ako deti sa čudujú nejakým zvykom v škole, že učiteľ nie je partner na diskusiu. Ale v 15 sa vedia deti lepšie prispôsobiť situácii ako v 6. Naši známi ale chodia na súkromné gymnázium. Ďalší zvolili online vyučovanie v angličtine. Väčšinou to nefunguje tak, že ak rodič zvolí domáce vzdelávanie z presvedčenia, že ho šupnú na najbližšiu strednú školu a nech pláva. Tam si vyberajú aj strednú a vysokú školu častokrát v zahraničí, kde je iný prístup k deťom.

sara07
30. nov 2022

ty si fakt chudera totálna, bud tak lásky kvet nepíš a neoznačuj ma keby bolo možné tak si ta bloknem

autor
30. nov 2022

@sara07 po každom mojom príspevku, kde som ti objasnila, že téma sa netýka postihnutých detí, som dúfala, že to pochopíš, že už nemusíš prispievať, ale ty si ideš svoje... skús čítať s porozumením TY!

sara07
2. dec 2022

o tom že to zakladáš ako anonym si myslím svoje ako väčšina báb tu , proste nemáš gule sa na to spytat pod nickom aspon
účast ? to je ako účast v čom ? ja len dufam že nerobíš nejaky prieskum lebo to ako fakt kus ----------------dali urobit
troliš až to bolí , ty si výkvet školského systému odpoved si sam a😝😂
ja s dietmi mám xy cvičení prejdených na čítanie s porozumením aj elkonina som už riešila

autor
2. dec 2022

@sara07 to stale mi tu budes nadavat a urazat ma? Kvoli comu vlastne? Uz si smiesna. Ja som slusne polozila par otazok, lebo ma tato tema zaujala, nerobim ziaden prieskum, tak sa skludni. Dakujem

autor
2. dec 2022

@sara07 si daj radsej nejake lieky na ukludnenie lebo si iba klbko nervov. Alebo sa chod prejst, krasne snezi 🙂

sara07
2. dec 2022