Dcéra nechce kresliť, nebavia ju hry na rozvoj

chillibubble
18. nov 2022

Ahojte, mali ste niektora take dieta, ktore nemalo zaujem o logicke ulohy, kreslenie, navliekanie a pod. a aj tak zvladalo normalne skolu? Totiz dcera doteraz neprejavuje nejaky zaujem o ine hry ako napodobovanie(hrame sa na skolku, na zvieratka, v "skrysi", domcekom pre babiky a pod.). Mame aj spolocenske hry, obcas ju prehovorim na ne. Obcas plastelinujeme, ale to skor tak ze ja spravim gulicky, ona p
ich prekrajuje a pod. sama negula, nevytvara figurky. Obcas maluje vodovkami, ale zatial nic konkretne, skor ciary, kruhy, machule. Zacina trochu viac kreslit, ale je to velmi nedokonale a tiez ju to dlho nebavi. Navliekacky, skladacky a pod. nema zaujem. Od malicka som sa snazila ist skor montessori cestou, drevene hracky, logicke a pod. ako babatko ju to celkom zaujimalo. Ako zacala viac vnimat, uz sa tak hrat nechce. Kupila som teraz na zimu aj take zosity s logickymi ulohami-spajanie, kruzkovanie, hladanie cesty, pocitanie do 10 atd. Jej nie ze by to neslo, vacsinou to vyriesi spravne, len ju to nebavi. Zabuchne zosit ze nechce. Pri kresleni tiez nakresli len nieco a koniec. Ani by ma to tak netrapilo, keby nema uz 4,5 roka, skola sa blizi a citala som raz rozhovor kde vravela psychologicka alebo pedagogicka uz neviem, ze je dolezita do skoly "vypisane" zapastie. Ze deti maju vela kreslit, ze potom sa im to vsetko lepsie v skole spaja. A tiez si myslim, ze take logicke ulohy, hranie pri ktorom sa zapajaju ruky a trenuje jemna motorika su dolezite pre dalsi zivot. Ale ona proste nema zaujem. Neviem ci ju mam nutit alebo nechat tak a ten cas este pride... Ked ju vidim s niektorymi spoluziackami zo skolky, pride mi taka detska. Ony mi pridu take "vyspelejsie", aj ked prehovoria a nieco mi hovoria. Ale mozno je to aj tym, ze je drobna a utla(ma 96cm) a ostatne baby pri nej vyzeraju starsie. Na druhej strane ju ucitelka minuly rok chvalila, ze je sikovna, vela vie. Ale teda mne sa az tak nezda. Ale ja zase nemam s kym porovnat. V rodine ine deti nemame.

ivangeline
18. nov 2022

A ty rada kreslis? Kreslis si vedla nej? S nou? Mas fantaziu? Lebo moje deti radi kreslia (najma skusaju radi nove metody...vodove farby,suchy pastel,pastelky,farbicky,fixa,kreslenie s vodou, s prstami...) Mozno pomoze,ked vidi,ze to rada robis aj ty a rozne sposoby kreslenia. 🙂 Inac aj moje uz su "lenive" a aj gulky a sulky chcu odo mna...vtedy je dobre,ze nemam tolko casu a nerozmaznavam ich. :D Viem,ze vies,urob si...

siska53
18. nov 2022

@chillibubble ja by som.to neriesila, nas. Neznasal kreslenie, x rozych typov farbiciek sme kupili, este ako-tak dokazal kreslit o nieco dlhsie stetcom. Po 5roku sa rozkreslil a kresli dost pekne uz dlhu dobu, uz ma 12. Dcerka naopak, sice kresli rada a aj rada kreslila, no napriek tomu doteraz kreslit velmi nevie. Ma 10.

Ono sa to u tych deti meni.

drzaopica
18. nov 2022

@chillibubble este ma cas

chillibubble
autor
18. nov 2022

@ivangeline tak uz rada nekreslim, ako dospelu ma to az tak nebavi. ako dieta som v skole rada kreslila(aj celkom pekne), ale ci aj ako skolkarka doma, to si uz nepamatam. teraz by som si aj kreslila popri nej, len nemam fantaziu ze co. ale hej, ked sme doma, sedim pri nej ked kresli a ked mi povie, tak nieco nakreslim. ale sama si nesadne, ze ide kreslit...

chillibubble
autor
18. nov 2022

napriklad podpisat sa uz vie a to som to od nej nikdy neziadala. ani jej nikdy neukazovala, len N som jej ukazala ako ma pisat, lebo ho pisala zle. a vcera odomna chcela nech napisem ako sa pise moje meno. a dnes pozeram a ona to na iny papier "prepisala" svojim pismom a celkom to aj sedi. takze "blba" nie je 😀 (nemyslim to v zlom). len ju to nebavi a mna vela krat zase nebavia jej hry a radsej by som sedela a nieco logicke robila do tych zositov a tak.

kittykat22
18. nov 2022

@chillibubble mozno by bolo dobre, zobrat dceru do velkej hrackarne, knihkupectva, nech si vyberie sama. Mozno budes prekvapena. Ja som vzdy synovi vyberala krasne a kvalitne veci. Vzdy v jeho doprovode som vybrala hype moderne knizky a on si mohol vybrat podla seba. Takze ja som nakupila vsetko co bolo v casakoch/blogoch ... a syn kupil piskaciu knizku ako masinka tomas zaspal na oslavu. No to vies, ze moje knizky sa isli 1x - ako ok, ale vratit sa k tomu ani omylom. A ta jeho knizka isla ak nie 200x tak ani raz. Nenavidim DODNES piskacie knizky :D a takto je to vzdy. Dodnes si vybera sam a vzdy si vyberie nieco, co by som ja nevybrala. Svokra ma na toto talent. Ta co donesie, to ma uspech.

evica17
18. nov 2022

@chillibubble ja by som ju asi nechala, ešte má dva roky čas do školy. A v škôlke v preskolskej,ale aj teraz trénujú tie veci ohľadom motoriky,písania a iného.

kittykat22
18. nov 2022

@chillibubble inak dodnes ma niekedy trosku mrzi, ze nejako neviem vybrat to, co by syn fakt rad. Lebo sa nikdy moc netrafim. Ale urcite lepsie kupit mozno aj blbost z mojho pohladu s ktorou sa hra, tvori, zabava ako nieco ultra zaujimave co ostane v rohu 🙂

evkamotka
18. nov 2022

@kittykat22 veru my sme kupili to albi pero s knihami, drahe to bolo a nehraju sa s tym. Radsej pocuvaju normalnu rozpravku pred spanim, co sa knih tyka. Alebo take stieratelne fixkove s ulohami, matikou atd

gab
18. nov 2022

@chillibubble syn zo skoly na konci roku vzdy priniesol take krasne obrazky, ze som sa az divila, ci to vytvoril on, pretoze doma kreslit nechcel a nechce a pritom som ho k tomu viedla, lebo ja kreslim aj tvorim rada. Skôr staval lego - a siel tvorenim do priestoru, ale 2D rozmery pre neho vôbec nie su. Zato je vyborny v sporte a matiku rata lepsie ako dospelaci, ze pise ako kocur, to radsej ani nespomeniem 😅.Aj mna to trapilo, ale kazdy clovek ma ine nadanie a prednosti. A ine tvorenie. Niekto vie pracovat rukami, ze je manualne zrucny aj na jemnu pracu a motoriku a niekto vôbec. Tak ma + v niecom inom. Ja uz som to vzdala a necham tak. Doma vôbec netvori, v skole ano, lebo musi. Tak si to uzije tam. 😅

annm81
18. nov 2022

Pre nástup do školy to naozaj nie je ideálne, ale máte pred sebou ešte kopec času a deťom v škôlkarskom veku sa stáva, že zo dňa na deň sa nadchnú pre niečo, čo dovtedy dlho ignorovali. Ja by som využila, že ju bavia písmenká. Môžeš jej kúpiť zošity, kde má prekresľovať práve predlohy písmen. Možno ešte lepšie tie stierateľné, kde to môže robiť dookola. Môžte si výstrihovať veľké písmená z časopisov a lepiť ich na papier - práca s nožnicami je skvelý tréning. Môžeš priniest dierovač, nastrihať výkres, na každý kus namaľovať štetcom jedno písmeno jej mena, predierkovať to, navliecť na špagát a zavesiť nad posteľ. Môžte napísať menovky pre rôzne príležitosti- pozvánky na nedeľný obed pre všetkých členov rodiny, nálepky na škatule s hračkami, zasadací poriadok pre plyšové hračky...

ivangeline
18. nov 2022

@chillibubble Moji maju 3r a 4r a mame aj omalovanky. Ja si vykreslujem jak skolkarka. :D Mala 3r zas strieda farby a snazi sa zakreslit len to miesto,kt treba a 4r (on ma jemnu motoriku velmi dobru) uz krasne vie zakreslit...ale nebavi ho to a ani farby...on radsej kresli auta,traktor,lesy,huby,ploty,rieky,kopce.. xD Kazdy na to ide inac. Mala skuma viac farby a ich variaci a je abstraktna a radsej omalovanka a chlapec zas tmavsie farby plus cervena a fantazia velkaaa.

kristiii
19. nov 2022

@chillibubble ani môjho syna kreslenie nikdy nebavilo (pritom mňa kedysi veľmi) a nebaví ho dodnes. A učí sa na jednotky, sem-tam dvojky a z výtvarnej nosí aktuálne trojky 🤣 Je už siedmak.. neboj, nemusí byť každý Picaso, nájde sa v niečom inom

nwnw
19. nov 2022

@chillibubble zrak ma v poriadku? Mne tak syn odmietal vsetko a zrak strasne slaby. Zistili.sme to v 2,5r a do 4r nechcel nic veru 🥺.

chillibubble
autor
19. nov 2022

@nwnw podla mna ano. vela krat ma prekvapi ako do dialky vidi, ze mi povie co tam je...

nwnw
19. nov 2022

@chillibubble myslim na blizko.

chillibubble
autor
19. nov 2022

@nwnw aha. ale aj to si myslim ze vidi. ona tie zosity vyplnat vie, len sa jej nechce alebo ju to nebavi. ked jej to obcas navrhnem tak najprv ideme, spravi 2 strany a ze staci. kresli v skolke takmer kazdy den nieco, len zatial to nejaku formu nema. zacinaju sa jej ako tak darit tvare, ze uz je to pekny kruh, gulate oci, usta v obluku. ale stale len taky zaklad...

simca06022011
19. nov 2022

Škola sa blíži 😂 bože kluuuud máte čas

nwnw
19. nov 2022

@chillibubble a co ju bavi? Cim travi cas? U nas je aj kreslenie oblubene ked maju zakaz TV.
Mozno ju to vazne nebavi. Nie vsetky deti su na kreslenie.

mikadooo
19. nov 2022

@chillibubble ani jedna moja dcéra si sama nekreslila. V škôlke museli, tak tam áno, ináč len tak z dlhej chvíle nie. U nás sa chcú hrať s hračkami, nie kresliť. Dcéry dobrovoľne kresliť začali až v škole, keď mali písať, tak namiesto písania si kreslili všelijaké vzory a tvary, len aby nerobili dú 😄. Jedna je šiestačka a jedna druháčka. Druháčka mala zatiaľ na vysvedčku samé 1, šiestačka nie je čistá jednotkárka, ale ide jej to dobre (vysvedčenia doteraz len 1 a 2). Malý má 5 a tiež som ho nevidela ešte doma dobrovoľne kresliť 🤭. Netráp sa tým, nie sú všetky deti umelecky šmrncnuté.

chillibubble
autor
19. nov 2022

@nwnw bavi ju hranie. take ze sa hrame na nieco(na skolku, na oslavu narodenin, na to ze som pes napriklad 😀), alebo sa hra s plysakmi, s domcekom pre babiky, obcas s legom ale to pomenej, a potom na ihrisko chodit ju bavi. len mna az tak nebavia tie hry co vymysla a ked navrhnem ja nieco taketo robit, tak sa to nestretne s pochopenim 🙂

kristiii
19. nov 2022

@chillibubble podľa toho ako ju popisuješ má záľuby presne ako môj syn v tom veku. A je to normálny šikovný chalan, jeden z najlepších žiakov v triede, len teda kresliť nevie a nebaví ho to 🤷 Si pamätám, že aj postavu som ho ako tak silou mocou naučila kresliť možno týždeň pred zápisom do školy 😅