Dcéra nastúpila do škôlky a stále tam plače

anjeliknitra
7. sep 2017

Mamičky viete mi poradit. Dcerka nastupila do skolky na dve hodiny denne a stale v nej place a nechce tam byt. Co spravit aby sa to zmenilo? Doma ma mladsieho surodenca s ktorym som na materskej. Dakujem

libawet
7. sep 2017

@anjeliknitra nuž, mala som toto isté. Syn chodil do škôlky len doobeda, nespával tam. Celý ten čas pozeral na hodiny, keby bude dvanásť a prídem po neho. Celý ten čas žmolil vreckovku a plakal. Trvalo to pol roka. Radili mi ho odtiaľ vziať, no potom sa v ňom čosi zlomilo a prestal plakať, no zostal veľmi zlostný a trucovitý. Mala som ho vtedy odtiaľ vziať a dať ho až neskôr, asi ešte nebol na škôlku pripravený, neviem. Podotýkam, že mu to ale v živote neublížilo, má už 22 a je v pohode 🙂.

eeffka
7. sep 2017

@anjeliknitra nuz nechapem tie novodobe moresy ze 2hod denne, to je to najhorsie co moze byt... pri 4h by si mozno 1,5hod poplakala ale by sa ukludnila a zazila by zo skolky aj nieco pozitivne
rob ako musis, su zeny co doma doslova kvitnu aj s 10timi detmi co moj pripad ni eje takze za mna kazde dieta v nejakej institucii je velke vyznamne +, no ale teda ak si doma s 1,5r a vedia sa ti spolu vyhrat, cim mas vlastne -2deti ako 1doma co mu robis partaka a jedno zaplakane v skolke mozno stoji za to zvazit ze ostane doma, aj ked k tomuto by som pristupila najskor az koncom septembra, 4dni je malicko

osky
7. sep 2017

pozri temu-ac ta skolka

alebo prvy den v skolke...ved teraz v poslednom case je ich tu milion...
nevies najskor popozerat?

ale mozes byt kludna,je normalne ze place,ved je v cudzom prostredi,zvykne si,je to este kratko.

janickacrazy
7. sep 2017

@anjeliknitra Určite by som ešte počkala minimálne do konca mesiaca a uvidíš, či sa niečo zmení. Ak nie, tak si ju nechaj doma, možno ešte nie je pripravená na kolektív.

pininka
7. sep 2017

Je to sj vec uciteliek, dieta nema co prerevat cely den, su yam nato aby ich spravne zabavili

luba41
7. sep 2017

a prečo vlastne má chodiť do škôlky? ak si doma, tak ju nechaj doma..a teda ked preplače celé hodiny, tak nie je o čom rozmýšlať..doma ju viac naučíš Ty, ako nejaký kolektív a cudzia učitelka..prečo ju má vychovávať niekto iný a nie mama? ved dieťa sa má učiť od rodičov a v tomto veku jej najviac dáš Ty..

osky
7. sep 2017

@pininka

nesuhlasim.
su deti,ktore jednoducho nie su na to pripravene,zvlast v prvych mesiacoch.
a mozes sa aj pokrajat,aj tak placu.

na druhej strane ma napadlo,ze fakt aj ucitelky-i ked to nepovedia nahlas,casto nechapu,preco mamicky ktore su na materskej s mladsim dietatom,strkaju väcsie dieta do skolky....
povinna je len predskolska trieda,kde sa pripravuju do skoly.
sklka ale detom Vela da,to co zaziju tam,im Doma nedas-kolektiv zazitky vedomosti...
su vsak deti,ktore skratka na to nie su alebo musiaist neskor...

monika123654
7. sep 2017

Moja je predškolská a zažívame peklo.... Prvý deň neplakala vôbec no ostatné dní plače hlavne keď ide spinkať v škôlke,,,no a dnes to prišlo hneď ráno totálny rev až mi srdce praskalo keď som ju tam nechala a počula plakať až von.....mala som sto chutí ju zobrať domov ale zase otázka čo potom keď začne chodiť do školy???bude sa zase opakovať ten istý scenár ??

gelory
7. sep 2017

Ono je ťažko teraz povedať či mu viac pomôže keď ho tam necháš alebo si ho vezmeš nazad domov. Ale ak si doma na materskej s mladším a nebude ti to vadiť tak by si si ho možno mohla nechať ešte tak do januára doma a potom to skúsiť znova 🙂

libawet
7. sep 2017

@pininka máš úplnú pravdu. Tiež som sa v tomto období so synom nad týmto čudovala, že prečo ho nechajú pol dňa len tak revať. Pýtala som sa ich na to. Odpoveď vtedy bola :" Ale on sa nechce do ničoho zapojiť, len plače. " Zjavne, to s ním ani neskúšali. Veď len sedel, nič nevymýšľal, na čo by sa snažili to meniť? A že plakal? Koho to trápi ?

123456eva
7. sep 2017

@luba41 presne to si myslim velmi s tebou suhlasim

anjeliknitra
autor
7. sep 2017

@eeffka 2hod preto lebo je to adaptacny proces. Jasne ze ju tam necham len som chcela vediet ci ma niekto podobnu skusenost

pininka
7. sep 2017

@osky robila som v skolke a chvalabohu som mala stastie na riaditelku ktora dokazala deti zaujat tak,ze po par minutach neplakalo ani jedno. Ja rozdiel plac cely den v skolke a plac rano pri mamke v satni. Na to maju tie ucitelky skolu,aby ich vedeli tak zaujat, aby neplakali a uz vobec nie a tak ze sa zajakavaju. Ked moj mladsi nastupil do velkej skolky, rano bol v pohode a ked som prisla uplakany a ucitelka,ze on sedel cely den za stolom a cakal ma. A oni mali od jedneho pokoj. Tak ozaj super pristup.

miriam2908
7. sep 2017

Ahoj moji tiez nastúpili teraz do škôlky maju čerstvé 3roky, 1. Den plakal malý ale krásne sa najedol, mala neplakala ale nejedla, druhy den plakala mala a malý bol v pohode, tretí den uz boli doobeda na dvore vystrajali obaja neuposlúchli, dnes malá posluchala ale malý ignoroval úplne vsetko, z 21 deti tam dnes nespali 4 ktoré išli po obede domov, samozrejme moje boli medzi nimi, ze im to trošku trvá... ked sme sa obliekali mala plakala ze chce spat v skolke s detickami. Su tam iba pár dni, no vidím pokroky daj tomu troška času 🙂

123456eva
7. sep 2017

ja sama som učitelka v skolke, a moj osobný názor je že pokial dietatko v skolke nechce byt a je ina možnost tak by som ho tam nedávala.Mám dve deti a su obe somnou doma, plne sa im venujem a režim majú ako v skolke, sú štastné a usmiate aj ked chýba trošku kolektív. Ale moja osobná skúsenost je taká že v skolke deti len lámu aby si zvykli... učitelky sa im málo venovali a ked v minulom roku moja staršia dcerka začala chodit do školky a osobne som bola pri tom ako ju učitelky strašili že si ju tam nechajú a že mamka nepríde, samozrejme som zasiahla. Doknca tam mali chlapčeka čo sa od plaču až pozvracal a ony len mávli rukou, že ved on si zvykne to robil dennodene. Detom na požiadane ani nedali pit.Po tejto skúsenosti som ju zo skolky vybrala. Začala sa pocikávať a v noci budit z plačom. Tak o com to potom je! A milé mamičky viete o tom že v niektroých školkach v Košiciach, ale aj na dedinách dokonca učitelky nechávaú naschvál otvorené okná aby čím viac deti v zime ochorelo aby mali menej práce? To je len moja osobná skúsenost, teraz sa všetci do mna pustíte že u vás to tak nieje ale skúste sa prosím aspon zamysliet a vypočut aj tu malú bytost, vaše dietatko ako sa tam asi cíti v takých podmienkach SAMO!

eeffka
7. sep 2017

@anjeliknitra jj mne je jasne ze adaptacny proces len ja som zazila take ze polden, a cely den pri prvej ( to bolo pred 10r)
a pri druhej isla na cely den ze pridite po 3... ( to bolo pred 2r)

osky
7. sep 2017

@pininka
Aj ja mam skusenosti so skolkou a preto si to dovolim komentovat.
Ale jasne ze je to aj o pristupe.
Nechat dieta plakat pod stolom je chore.
Su vsak deti ktore visia na ucitelke cely den a aj tak vzlykaju placu...su to zväcsa tie najmensie.2,3 rocne

pininka
7. sep 2017

@123456eva ano,presne ako pises, toto robia v Kosiciach a urcite nie len tu. Este je len prvy tyzden a uz som pocula o jednej skolke kde si rodicia cez plot nahravali deti ako vrieskaju na raty a ucitelky nic. V tej istej skolke si umyvaju ruky len studenou vodou a bez mydla!! Toto ani za sociku nebolo strasne. Ked si pomyslim ako sme my kazde dieta kontrolovali, dookola zakasavali aby neprechladli, ziadne sedenie na podlahe,iba na koberci. Pitie?! Kazdu pol hodinu sme im ponukali,dokonca v lete sme si o tom robili zaznamy,aby sa presne vedelo kedy dostali pit. Ale vdak rodicov ziaden. Hlavne ze tam kde doslova tyraju deti vsetci cusia, teda aspon vacsinam

pininka
7. sep 2017

@osky k nam ked prisli na zapis, tak jedna pani povedala ze ona este v zivote nevidela take stastne male deti. Myslela si,ze tie najmensie tam budu vrieskat za mamou a nasi sa salili jedna radost. Ale mali sme zmiesanu triedu,aj to je ine. Tam kde su vsetko iba male deti, jasne ze jedno od druheho placu.

osky
7. sep 2017

@pininka tak to je super veru.

nuci616
7. sep 2017

Ja by som ho kľudne nechala doma ešte keď si aj tak doma. Alebo ešte mesiac skúšajte a keď sa to nebude zlepšovať tak ho potom dajte znova do škôlky až v januári

janinah
7. sep 2017

syn nastúpil v 3r.,neplakal,ale nejedol tam,asi 2.3mes. katastrofa s jedením potom sa to máličko zlepšil potom zjedol aspon niečo,,chodila som už do práce a dnes ľutujem,že som ho odtial nevzala a nenechala doma ešte aspon rok,totiž doteraz /má 12. / máme problém s jedením a nič od dohovárania ,vyhladovania po psychologičku ☹nepomohlo....

janickacrazy
7. sep 2017

@janinah Netráp sa tým, moj syn tiež nastupoval do školky ako 3ročný a prvý rok tam nejedol vobec nič, učiteľky boli z neho úplne zúfalé a povedali, že taký prípad tam ešte nemali. Potom sa to postupne ustálilo a syn začal jesť a teraz zje skoro všetko a to má len 6 rokov, čiže nemyslím si, žeby s tým súvisel ten nástup do školky.

monjez
7. sep 2017

@pininka asi si nikdy nebola v materskej skole, vsak? kedze v materskej skole pracujem, situacia je taka, ze su deti, ktore placu, aj starsie, nielen 3rocne ... placu bud zo smutku za maminou a ocinom alebo aj z trucu a vypucia jedinu slzu pri tom alebo proste, lebo prazdniny boli dlhe a odvykli si ... vzdy to chce cas ... a z vlastnej skusenosti viem, ze ked sa pani ucitelke ... ktora ma mimochodom cca 20 deti na starosti, podari utisit tie, ktore placu pri prichode, tak potom zacne plakat ine, lebo sa mu nepaci, ze musi ist desiatovat, dalsie, lebo musi upratat hracku, dalsie, ktore nie je zvyknute papat chlebik, dalsie, lebo ma soplik a nevie kde su vreckovky a dalsich pat, ktore sa rozplacu, lebo placu tie predtym ... a takto to vyzera vacsinou dva tri tyzdne v materskej skole po lete ... jedna ucitelka ma dve ruky na pohladenie, dva kolena na tulkanie, jedny usta na rozpravanie ... a ani jedna ucitelka si nesadne do kuta, nezapcha usi ... kazda jedna robi vsetko pre to, aby boli deti v MS stastne a usmiate ... ale holt, na zaciatku to nejde tak lahko ... a potom su deti, ktore chodia aj styri roky do skolky a styri roky rano placu ... lebo tak sa najlepsie manipuluje s rodicmi ...

@anjeliknitra treba len vydrzat ... mozno nechat dieta na cele doobedie, aby sa viac zorientovalo, deti nemaju pojem o case, ci je tam hodinu, dve alebo tri ... hlavne, neslubujte drobcovi, ze ak bude plakat pridete skor ... ubezpecte, ze ho nikdy neprestanete lubit a tesite sa na to, ako vam bude rozpravat zazitky zo skolky, ake maju hracky, ktore nema doma, ze vam ukaze co kreslili a pod., casom sa to urcite podda ...

sisska
7. sep 2017

ahojte, ucim v skolke a napr. tento rok mam triedu s 2-3 rocnymi detickami. Skutocne je to tak, ze deti su rozne. Mame take, ktore su od prveho dna v pohode, absolutne neplacu, komunikuju, pekne sa hraju a oboznamuju sa s novym prostredim bez vacsich problemov. Potom su take, ktore zacnu plakat len vtedy, ked vidia plakat niekoho druheho 🙂 A potom je zopar takych, ktore placu dost, najma rano pri luceni s rodicom. Cez den je to vsak ovela lepsie, lebo casto na svoj smutok "pozabudnu" - s kolegynkou sa s nimi hrame, tancujeme, spievame si... a hlavne ich vela, vela tulime, nenechame sa "rozhodit" placom a krikom, skratka vzdy sa im prihovarame laskavo, s usmevom a milo. Je to pre ne nova situacia a uplne ich uzkosti rozumieme. Krasne vsak je, ze oni citia, ako velmi ich lubime a preto sa k nam s doverou utiekaju. Chodim domov sice totalne unavena, so svalovicou na celom tele, ale viem, ze za tu namahu to stoji a kazdym dnom to bude lepsie. U nas je vacsina deticiek v skolke hned na cely den, len par deti chodi domov tesne po obede, takze to prvy den- dva bolo narocne. Vcera ale uz napr. vsetci pekne spinkali a opat sme ich budili s pohladenim, pochvalou a uistenim, ze maminky budu velmi hrde na svojich "velkych skolkarov" 🙂 Zo skusenosti viem, ze to chce len cas a velmi citlivy pristup zo strany uciteliek ;)

pininka
7. sep 2017

@monjez pracovala som v skolke a je to narocne ako pises, ale ked je system, tak sa sa vsetko

slavka030
7. sep 2017

Osobne si myslím, že dať dieťa do škôlky na 2 hodiny (hoci hovoríte o adaptacnom procese) je totálny blud. Tie dve hodiny mu nepomôžu k ničomu. Toľko čo ho tam dáte, už ho vyberiete. Nestihne tam nič za ten čas. Moja dcéra má 3 roky 8 mesiacov, do škôlky začala chodiť už pred rokom, ale rovno od 7.30 do 15.00. Mali sme 3 dní cirkus. Ďalší týždeň len fnukanie ze nechce ísť a pod. A potom bol pokoj, chodila v pohode, tešila sa. A tento rok? Rozdelili jej triedu, zmenili učiteľky. Kazdy vecer sa pýta prečo musí, atď. Trošku poplace, aj ráno doma. V škôlke pri mne už nie. Vraj keď odídem tak trošku- dnes bola v pohode kým nevosla dnu a nepočula plakať 1 dievča. To jej vyšli slzičky ale pekne ma objala a odišla s p.u. Chce to len čas. Ja som pred rokom riešila či dať hneď na celý deň alebo pol dňa a riaditeľka mi povedala že odporúča celý. Potom by si zvykla že prídem o 12.00 a o mesiac by to bol zas cirkus. Musím povedať že ma mrzí vidieť ju smutnú, ale to je chvíľu ráno a potom pohoda. Som názoru že deti majú chodiť do škôlky. Dáva im to ž môjho pohľadu veľa. A možno ma niekto odsúdi, ale dcéra išla do škôlky keď mal mladší syn 2 mesiace. Takže ani to, že keď si doma s jedným tak nechaj aj druhé neschvaľujem. Každé ž nich potrebuje rovnako maminkinu lásku, ale obaja už v danom svojom veku majú trochu iné potreby.. Ja aktuálne dúfam, že budúci týždeň to bude už bez fnukania...proste si musí zvyknúť na nové p.u. Peace 🙂

terezka1947
7. sep 2017

@anjeliknitra tiez nie som zastanca 2 hodin
ked uz,tak vyskusat doobedu...aj s jedenim par tyzdnov,ale vydrzat to
lahke to nie je,ale ked je dieta ok...nema nejake zdravotne problemy,zvykne si postupne
syn siel v 3 r.,mala som rizikove tehu,mala som co robit,aby som pre neho posl.mesiace sla do skolky,po jeho nastupe sa v januari narodil druhy syn....a bola som stastna,ze jedno dieta v skolke je....lebo doma som sa mu nemohla venovat,maly bol velmi uplakany a bola som stastna,ze starsi zo skolky prisiel zo zaujimavostami a tym,ze sa neico nove naucil,bol von..mal kamaratov
aj si poplakal v satni,ale nastastie cez den bol ok....snazila som sa ho motivovat,no a ozaj,bol v skolke rad...
dieta potrebuje kolektiv a rovesnikov...to mu mama neda,ani maldsi-malicky surodenec

macik166
7. sep 2017

@123456eva toto dať do Markízy a vymenovať aj škôlky, kde sa to deje

terezka1947
7. sep 2017

@123456eva konkretne uved MS,kde to robia,lebo je to vazne obvinenie....