Čo sme to naučili svoje dieťa?

23. sep 2023

Dobrý deň, chcela by som vedieť vaše názory či sa dá takéto správanie dieťaťa ešte zmeniť. Bohužiaľ som si neskoro uvedomila svoje chyby, muž ich stále neberie. Mame ešte staršieho syna 7r, ktorý je dosť náročný a neposlušny, kým sme mali len jeho zvládala som všetko, vedela som ho zabaviť tak, aby bol kľudný a nerobil zle. Co sa však zmenilo po narodení ďalšieho dieťaťa, momentálne 2r. Nemala som na staršieho toľko času, potom robil zle ,bola som nervózna, zvyšovala hlas, muž stále v práci, všetko na mne. Keď som chcela od muža aby syna trochu usmernil, bola som ja za zlú, že to nezvládam. Z čoho som bola samozrejme ešte viac nervózna a viac kričala.... začala som si všetko uvedomovať až teraz, keď mladší 2 r nevie na veci o sa mu nepacia reagovať inak ako nervami a krikom, lebo to videl denno denne, čo sa týka muža, zasa som na vine ja, a vlastne ma pravdu ale vo výchove sme dvaja. Snažím sa meniť svoj prístup, čo som to za matku? Co som to naučila svoje dieťa? Od kedy som si tieto veci začala uvedomovať plačem skoro každú noc, som z toho úplne znechutena. Od puberty som milovala deti, vždy som chcela aspoň 4, myslela som si, že budem úžasná mama ... dá sa to všetko ešte napraviť?
Ďakujem za odpovede

anjelicek26
23. sep 2023

Samozrejme, ze sa to da napravit... zacat od seba, riesit konflikty inak, naucit sa pocitat do 5-10 kym nieco vyslovis, neriesit kazdu hovadinu - ale mat par nemennych pravidiel, narocne su vsetky deti, a neverim, ze existuje nieco ako "patent na vychovu", my tie styri deti mame a ku kazdemu treba pristupovat inak aj co sa tyka vychovy, trestov, sposobu ucenia, proste pri vsetkom... ale mama si to vie osefovat, co ktore dieta potrebuje.. je dobre, ze si to uvedomujes, je to prvy krok k zmene...tym, ze je muz doma malo, je to aj tak na tebe...

tosomja
23. sep 2023

Len si na všetko sama a áno, dá sa to napraviť. Už nekrič, viac objímaj, usmievaj, hraj, radšej neupratuj každý deň a ten čas venuj deťom. Vyhraď si čas len na staršieho, a čas na menšieho. A aj spolocne. A keď je manžel doma, tak si vyhrad aj čas len pre seba. Či má alebo nemá čas, či robí, alebo nie, aj on je otec. A ty si len človek. 🍀

vahcaac
23. sep 2023

No, to že tvoje dieta na všetko reaguje krikom a plačom je možno vzdorom a nie tebou. Je mozne, že by si sa tomu nevyhla ani keby si robila všetko “správne”. Je dobre, že si to uvedomuješ, dieta samozrejme potrebuje pokoj, ale nevycitaj si to 🙂 si dobrá mama

elisebah91
23. sep 2023

Áno dá sa to napraviť, ale žiada to väčšie zmeny u t na, u muža...napr dať sa do kľudu, keď to na teba ide nervy, krik tak odísť z izby a v inej sa vykričať, či iné techniky....ale dá sa to...poviem ti z mojej nedávnej skúsenosti. Mala som zle, ťažké obdobie a dávala som to poznat, najmenší 1,5rocny sa v Tom čase začal srdit a búchať hlavou o zem všade kde bol(koberec, dlažba, múrik, tráva...) dnes s odstupom času sa to zlepšilo u syna, lebo sa to zlepšilo u mňa. Som pokojnejšia a jeho viac tulim, mojkam aj na rukách nosím čo som vtedy absolútne nedávala..unavovalo a bralo chuť a energiu veľa veci, tri deti cez prázdniny, problémy v rodine, muž...a iné..dalo sa niečo do poriadku a je to iné, ja sa cítim inak,lepšie a vidím na malom že to fakt funguje....šťastná mama=šťastné deti.

zorkahorka
23. sep 2023

Nevycitaj si to, každá mama semtam vybuchne. Ako pise msmina hore, moze to byt obdobie vzdoru. Zaroven je pravda,ze dueta vtedy moze vzdotovat viac, lebo reaguje na matkinu nervozitu. Nie je to nic, co sa neda opravit. Ked sa skludnis ty, skludni sa i dueta