Chorobnosť a prestávka v návšteve jaslí

wind123
24. jún 2017

Mamicky, ktore mate alebo ste mali svoje dieta v jasliach a zazili ste u nich zvysenu chorobnost,pomohlo Vam ze na urcity cas -
mesiac,dva- prestali jasle navstevovat? Mam 2 rocneho syna, ktory navstevuje jasle pol roka....zacal v januari...zo zaciatku bolo vsetko este v pohode cca raz do mesiaca nwjake sople, ci horucka...t.j. tyzden doma, 3 tyzdne v jasliach...v poslednych 2 mesiacoch bol vsak viac doma ako v jasliac...v juni bol v jasliach6 dni, trraz ma 3. atb, tie choroby zas u neho nemaju az taky zly priebeh, ale proste vyliecit sa musia....preto tie atb. Lekarka nam navrhuje teraz v lete ho z jasli vybrat nech sa "spameta imunita"...a otazka znie pomohlo to Vasim detom, ak ste ich takto vybrali a po napr. dvoch mesiacoch zas zacali chodit do jasli....prejavilo sa to na znizeni chorobnosti? viem ze je tam vela individualnych faktorov pri chorobnosti dietata, ale pytam sa hlavne na tu ucinnost prerusenia dochadzky...pripadne podarilo sa vam to vyriesit aj bez takehoto prerusenia?

mija22
24. jún 2017

ja by som neprerusila...hlavne ak dobre znasa odlúčenie atd. Aby si potom nemala problem ho tam vobec dostat...ked si odvykne a zvykne si na domace prostredie opat. Starsi syn prvy rok skolky tiez bol kazdy mesiac chory. Ale nie na atb . Tie mal iba raz v živote a to ma 5 r. Sople a silny kasel ale do skolky chodil...na bacily si zvykol a koniec roka uz bol uplne fit a tento rok detto ziadna choroba. Dcera chodi od 19 mes do jasli. Kym mali malo deticiek bola celkom zdrava. Jak deti zacalo pribudat tak koncom jesene v jednom kuse kasel...a niekedy brutalny. Potom prejde...ma sople...a takto dokola hoci posledny mesiac sa uz fajnovo drzi. je tam uz rok a zda sa ze aj u nej ten prvy rok bol takyto ako u syna kym si navykla

alenka7777
24. jún 2017

Ja by som naopak prerusila.zdravie je prvorade a ak je dieta opakovane chore,berie prilis casto atb,tak to nema zmysel ho tam davat.nam prerusenie pomohlo.a pomohlo aj kazdodenne preplachovanie nosa morsko vodou.

nellita
24. jún 2017

My chodíme do jasliel 2 roky,dcerka bola prvt rok stále chorá,ale budivala sa jej imunita,to je moj nazor,kedysi jasle boli povinne a nik sa nezamyslal nad tym ci dat alebo nedat do jasliek reso. Nechat ho mimo kolektiv bapr. Mesiac. To nepomôže imunita sa nebuduje, teraz druhy rok lepsie. Zalezi na tebe ja keďže pracujem som si nemohla dovolat nech dieta mimo kolektív mesiac,či dva

wind123
autor
24. jún 2017

Najradsej by som syna v jasliach nechala, maju na neho naozaj velmi dobry vplyv, ci uz v psychomotorickom vy ine, recovom, socialnom...proste same pozitiva....az na tu chorobnost...chapem ze je to o budovani imunity, ale ked na neho sa teraz vsetko lepi (ale zas nie je v jasliach jediny kto je chory)....aj ja som zamestnana a vratit sa teraz na rodicovsku si predstavit neviem (to by som asi skoncila na psychiatrii alebo v tretej napravnej😀)...ak by mal zostat na cas doma museli by sme sa prestriedat s manzelom pripadne svokrovcami, ale proste vidim ze mu tie jasle v urcitych ohladoch nenahradime....a ak by ta prestavka nemala pomoct ci hladat nieco ine hned...vliali ste mi trochu nadej s tym 1 rokom ze vacsina deti je tak chora ale cakala som ze v lete by toho mohlo byt trochu menej a nie viac🙁...u vas to bolo ovplyvnene sezonnostou?.....morskou vodou mozeme preplachovat 3 krat do dna, akurat si vzdy vysluzim nenavistny pohlad, s chorobnostou to nespravilo nic😕

alenka7777
25. jún 2017

@wind123 tak to je ine,ak uz pracujes.myslela som,ze mas tu moznost nechat si ho doma.ano, moja,od marca chora nebola,klop klop.takze zrejme to bolo aj tou sezonnostou.ale su deti,ktore boli chore nonstop aj v lete.drzim prsty

alicka850
25. jún 2017

Moja dcera nastup do jasli zvladla podobne ako tvoj syn, po pol roku sne museli dat von nosnu mandlu a odvtedy mame pokoj. Syn nastupil ako 2r. a po dvoch tyzdnoch sople, kasle. Nastupil v maji, v lete byva ta chorobnost nizsia. Byval casto chory aj ked som bola doma s nim od dcery zo skolky, takze som predpokladala, ze imunita uz aka taka bude. Zial, asi si prejdeme tym istym ako pri dcere. Ja osobne som ho nechala doma ked mi povedali v jasliache, ze kaslal uz aj v spanku.oni tam tie bezne sople neriesia, vsetky deti maju sople ked tam maleho davam. Skus Imunoglukan, ja som to pri dcere mala odskusane, len to treba dlhsie davat.

eeffka
25. jún 2017

@wind123 ako hovori moj svokor... "vydrzat" !!!
Maly je ocividne bezne chorlavy a vybratie z kolektivu by problem akurat odsunulo.

simca06022011
25. jún 2017

No v lete býva chorobnosť nižšia... Ja som malú vybrala z jaslí, chodila od sept do decembra. A v kuse chorá, atb, týždeň v jasliach a znova. Imunológia/orl.... Ostala som s ňou doma do marca, dávala jej ribomunyl, C, D, kadeco, odmietla vybrať mandle... od apríla som ju dala do iných jaslí, nakoľko som presvedčená že v tých nerobili kvôli hygiene nič. A choroby skončili... Začali sme 4 hodinami lebo som sa bála, ale zvládla to a po mesiaci bola v jasliach stále, choroby viac menej prestali byť frekventované, áno ochorela ale nie každy mesiac. A nie hneď na atb. Zmena jaslí ale tu pomohla najviac, nakoľko hygiena urobí dosť. V škôlke tiež išli choroby potom, tiež zmena, nová škôlka nema žiadne somariny ako kefky, uteráky pri triede atď čo si deti vymieňali a mylili medzi sebou, v triede žiadne fľaše a pod. Veľká zmena v chorobnosti k lepšiemu. Do dnes na jeseň malej dávam Ccko, vitamíyny a to stravu má pestrú... Minulý rok bola chorá raz vo februári, tento rok raz v marci... A to je všetko.

janinah
25. jún 2017

aj keby som mala o chlebe a vode byť,tak by som ho brala z jaslí aspon na pol roka....nechápem,aj pediater to odporúča a ty radšej budeš do neho atb pchať? prepáč,že som ostrá,mne podobné názory dvíhajú tlak,deťom sa treba venovať a to vtedy a toľko ako nás potrebujú,nie do roboty behať

mija22
26. jún 2017

@janinah boze to su take reci ...ze radsej byt o vode a o chlebe...aj dieta nechas o vode a o chlebe? účty ti kto zaplati?? nepotrebujeme snad exekutora pri dcerach. Nie kazda ma taku možnosť. Nie kazdej donese muz domov 2000 eur...nie kazda ma zdrave babky co povaruju. A ako sa pisalo vyssie....vybratie z kolektívu problem len oddiali. Inak si imunitu nevybuduje dieta len tam. Radsej nech mu dava vitaminy....tiez nie som za ATB. Moje deti ich nemali...iba syn raz 2 ročný ..aj to mozno nemusel ked si to tak spätne zoberiem. Su aj rozne prirodne prípravky atd. dnes je možnosti viac

misscelaneous
26. jún 2017

pre nas velmi zaujimava tema. Dcerka 2r je od aprila v skolke na pol dna. Tyzden skolka, dva tyzdne doma. momentalne to riesime tak, ze ju doma nechavame poriadne doliecit a ak je v skolke, jeden den tyzdni zostava doma. Lepsi sa to, no sople ma stale. Ak zacnu sople a necham ju dva tri dni doma, preliecim, tak to neprejde do kasla. Urcite sme viac doma ako v skolke. Na prazdniny sme chceli prerusit, no ona sama sa pyta do skolky, chce tam ist, ked niekam ideme, hned sa pyta ci ideme do skolky, jupi. tak neprerusime. Chce tam ist. No uz sa intervaly medzi chorobami predlzuju. Je v sukromnej skolke, 10 deti na dvoch ucitelov, na kompletnu dezinfekciu zatvaraju skolku tusim dvakrat do roka, naposledy to bolo 1. a 8.5. Berie cebion, hlivacek (imunoglikan podla pediatricky treba davat rok aby zabral, hlivacek staci 3 mesiace), vitamin D, ked nemozeme dlhsie von a biogaiu jej davam. Teraz doktorka nasadila aj zodac. No my pracujeme z domu, preto nam nerobi problem s nou zostavat castejsie aj ten jeden den v tyzdni. DO skolky isla preto, lebo sme mali pocit, ze jej to prospeje. Inak sme boli predtym kazdy den pol dna v detskom centre, tam tiez chytala choroby, prostredie menej chranene, no ona stale za detickami a za detickami tak sme to riesili skolkou. Aspon aj my mame viac casu na pracu a nemusime zabit pol dna strazenim niekde na preliezkach.

wind123
autor
26. jún 2017

Ano imunoglukan bral uz niekolko tyzdnov pred nastupom do jasli od decembra a bral ho az do maja, potom sme podla navodu prerusili a asi je nieco na yom pravdy ze obdobie prerusenia kolidovalo s tym nadtupom vacsej chorobnosti...tak som teraz zacala davat znova a na zaviatok dvakrat do dna...pre istotu🙂 rozmyslam ze ho necham doliecit sa dva tri tyzdne doma a skusim to este raz, resp uvidim, v pondelok ideme na krv kvoli KO,ak by tam neboli ziadne velke defekty v pocte leukocutov asi to riskneme....
@janinah nie som matkou roka ani storocia, len svoje (teda nase🙂) dieta lubim a snazim sa aby sme boli vsetci stastny a nebudeme o chlebe a vode ak nemusime, lebo by som nebola stastna ja a z toho by asi ani syn neplesal nadsenim, venujem sa mu a vychovavam ho (resp. sa o to viac ci menej uspesne snazi🙂),ale ziadna opicia matka este nenahradila dietatu kolektiv seberovnych a moznost sa zaradit medzi nich...nechcem od syna aby sa stale drzal moje sukne a v zivote si tiez nebudem vycitat ze som niekoho z nas o nieco ukratila...materstvo je prirodzena vec...nie vyhybka z bezneho zivota...kazda sme ina, ak sa niekto citi na to ze materstvo je pre neho jedina zivotna rola a nepripusta ine je to jeho rozhodnutie...nekritizujem,nesudim, neobdivujem...ja sa snazim zit normalny zivot 😘

janinah
26. jún 2017

@wind123 kolektív je nutný od dvoch rokov či skôr? za takú cenu? rob ako myslíš,čas ukáže či si sa rozhodla správne ak ho ne/vyberieš z jaslí....
@mija22 chápem,že financie nepustia,ale nechápem,že sa nedá načas uskromniť,požičať,manžel vezme dve roboty...ak ide o zdravie ja by som to riešila takto...

wind123
autor
26. jún 2017

Inak syn ma vacsinou choby "izolovane"🙂 len horucka-davam nurofen....len sople- morska voda,odsat a tera uz aj obcas olynth+ zodac na odpuch nosa....len kasel-zodac zabera...atb bral lebo ma 2x vyslo crp vyssie (raz 39 a raz 45) a nechcela som viac menej riskovat....3x ich bralna kasel no asi zbytocne lebo nepomohli, a potom za dva dni pomohol zodac...

mija22
26. jún 2017

@janinah pozri, v niecom sa uskromnit neda...niekde ti miesto drzat nebudu...su rozne situacie do ktorych sa kazda dostane. Nase vydavky su napr 850 eur ktore kazdy mesiac odist musia...a to sme este nejedli ani sa neobliekli. bez dvoch prijmov (lepsi štandard) by to nešlo. Tahali sme 4 roky pocas mojich dvoch materskyxh jak sa dalo...aj pozickami...a naco to bolo dobre? ze to teraz treba splácať... dcera isla 19 mesacna do sukromly...uz je tam rok. Mohla som byt ten rok a este dalsieho pol doma...hold situacia nepusti a to si nezijeme zle...su na tom ovela horšie.

sense
26. jún 2017

ja si musim zaklopat nasa chora nebyvala, a ked ochorela vzdy ked sme boli na dovolenke na slovensku a co mava take vazne ked ma stale atb, robia mu aj vytery crp atd? ci sa naozaj jedna o bakterialne choroby alebo len virusove...a pri akejj horucke mu uz davas ten nurofen?

wind123
autor
26. jún 2017

@sense crp sa mu robi, hlavne ak ma teplotu, takto dostal atb pri crp 39 a crp 45,raz len teplota, drruhy krat aj s priznakmi kataru hornych dych. ciaest...tretikrat dostal atb na dvojtyzdnovy nezlepsujuci sa jasel(spatne si tieto atb vycitam, ale po bitke je kazdy general;)),vyter sa mu tiez vzdy urobil, ale vysledky su az o tri dni a tak sme pri vyssom crp dali atb preventivne, z vyteru potom vysla vzdy len ako to nasa lekarka vola "bezna jaslickarska" mikroflora...hemophilus alebo neisseria atd...to by vsak problemy sposobovat nemalo...odpoved na liecbu bola tiez ok, teploty vzdy do 24 hod prestali, tazko povedat ci z atb alebo sa virus "uz vyriadil"...nurofen zacinam davat nad 38 -38,5 podla situacie,priebehu choroby a ci je to v noci alebo cez den.