Ako zvýšiť sebavedomie dieťaťa?

11. júl 2023

Máte tu niekto dieta s takouto povahou ?
Ako mu pomôcť zvýšiť sebavedomie ?
Môj maly má 5rokov a teraz sme na prázdninách u bratranca jeho. Môj maly má take dni že si hovorí že “môj bratranec je zlatý a ja niesom zlatý” , sú to detska a bratranec mu kolko krat povie že nie to nemôžeš a on sa hneď urazí , rozplače sa a odíde že on mi povedal že to nemôžem tak tam nejdem , alebo tak nech to len on zje s podobne …
Strašne často sa uráža. Nahodou nechtiac ho dneska suchol rukávnikom a už sa rozplakal že on ho poškriabal 🫣
Bratranec ho koľkokrát ešte provokuje a on sa neha vždy vytočiť a urazí sa 🙄 a furt si na seba hovorí zle.
Pritom my sme ho nikdy neponizovali ani nič podobne tak ja neviem prečo je taký.
Ja si neviem predstaviť čo to bude keď pôjde do školy.

syslik81
11. júl 2023

vyrastie z toho aj mja tak o sebe rozpravala.. sadla som si s nou a porozpravala som sa ..vysvetlila jej ,ze je uzasna a skvela a ze uz nikdy nechcem pocut z jej ust nieco zle o nej samotnej,ze ja zle deti nerodim ... my sa dost vecer rozpravame chvalim ju za to co sprvila pocas dna ale aj ak spravi zle tak to rozoberame .. samozrejme,ze je aj upistana aj sa vie urazit ale ma aj skvele vlastnosti-je to dieta vyvija sa .. treba byt trpezliva a pocuvat rozpravat sa a chapat

anjelicek26
11. júl 2023

Bohuzial treba pockat a nereagovat na kazdu chobotinu, akoze otrie ho rukavnikom a on reve, no tak ignorovala by som ho silno, nech nereve pre blbosti... vytriasa emocie a ide za rozumnu mieru a je tym otravny vsetkym okolo, tak to treba trochu stopnut. To neznamena, ze ho nevypocujes (!), vypocujes, ked sa ukludni a prestane plakat, revat, vrieskat, nadavat, stazovat sa, ale normalne sa o tom porozpravate a ako ty vypocujes jeho, vypocuje aj on teba... predskolak je toho uz schopny, nehovorime o trojrocnom dietati, co este nema samokontrolu.

K druhemu bodu, zazraky necakaj, povaha je vrodena, len velmi malo sa da usmernovat, s niecoho deti vyrastu, s niecoho nie, proste treba trochu aj to jeho teatralne JA treba akceptovat... mame styri deti a ver mi, nie je jedno ako druhe a kazde ma svoje problemy a svoje pozitiva, my doma skusame pracovat na tych pozitivach, tahat von to, co je dobre, v com vynikaju, posmelovat, zlepsovat a nie sa furt vrtat v tom, co im "nejde".

autor
11. júl 2023

Musím povedať že vždy sa snažím ovládať a rozvážne reagovať no dneska som uz fakt nevedela ako. 🙄 hovorím mu uz prosím ta prestaň plakať za všetko … neviem či to je správne alebo nie ale fakt bol tak rozlutosteny že keď som mu ak čosi vysvetľovala hneď do placu sa pustil.
Nie žeby kričal , vrieskal, nadával
@anjelicek26 ☝🏻
.. to nie, ale proste plače.
Aj situácie napríklad že bratranec otvoril kufor a on hneď ja som chcel otvoriť ten kufor , bratranec zapol večer rozprávku ale ja som ku chcel zapnúť on to robil včera a pod… nevie si proste urobiť to svoje , presadiť si to ale vždy sa urazí , alebo rozplače 🙄

anjelicek26
11. júl 2023

V tomto veku by mal jednoducho vediet podstatne lepsie kontrolovat emocie. Podla mna vam aj odklad daju kvoli tomu, aby ste sa takym scenam vyhli v skole... tam prijdu znamky, prijde tlak...ale ci to pomoze... skutocne emocna zrelost 3 rocneho... neviem, ako to riesit, ale prebrala by som to s pediatrickou ci cinkla do centra vcasnej intervencie...nam vtedy zo synom (iny problem, pointa rovnaka) neskutocne pomohli...

matana2
11. júl 2023

Mame doma to iste. Dcera ma skoro 7 rokov a uz snad evidujem zlepsenie. Ale v zasade ak jej nieco nejde tak ju to frustruje a rozplace sa, ked nieco zabudne a nevie si spomenut, tiez rozplace sa. Minule sme ju uclili hadzat lietajucim tanierom a pri vysvetlovani sa urazila az sa rozplakala (ona to bere tak ze jej to nejde a preto jej to vysvetlujeme, co je pravda. Ale tak detom sa vysvetluje cele dectvo, netreba sa zato urazat. Snazime sa jej vysvetlit ze by sa na to mala pozerat inym sposobom ze by mala.byt rada ze ju chceme ucit nove veci. Uraza sa casto a za vela veci. Ale nehovori o sebe zle. Vie vela veci robit, v tych sebavedomie asi ma. Pustame jej pesnicku (len nedavno) Mira jarosa Balon. Lebo reaguje velmi podobne. Proste snazime sa vysvetlit ze je ok nevediet, je ok sa opytat ked nieco nevies. A ze netreba hned plakat. Dufam ze z toho vyrastie a nebude tak prenane reagovat na nezdar.