Ako učiť dieťa rozprávať?

4. sep 2024

Ahojte, chcela by som sa opýtať mamín starších detičiek alebo viacnásobných mamín na rady. Toto je moje prvé dieťa a ja žiaľ nemám v okolí vôbec nikoho kto by mal dieťa a vedel by mi čokoľvek poradiť. Naše dieťa má rok aj mesiac a ide o to že neviem aký spôsob zvoliť na učenie nových slovíčok a zvukov. Zastali sme v takom bode že už mesiac ho nič nové neviem naučiť. Vie povedať v podstate len mama, tata, svoje meno, nejaké také tie klasiky ako papa, mňam, bac, halo, ham, nono a napodobniť pár zvieratiek ale to ozaj máličkooo. No a nevieme sa pohnúť od toho ďalej žiadne nové zvieratko napodopniť nechce ani žiadne nové slovo už asi mesiac... doteraz sme sa to neučili podľa ničoho len tak spontánne ale ak máte dáky overený postup tak prosím sem s ním budem rada za každú reakciu. Ešte dodám že s obrázkami z knižky sme skúšali ale to nechce opakovať ani pomenúvať

kaktusik007
4. sep 2024

dieta sa uci od teba. Rozpravaj sa s nim, citaj mu rozpravky. Ukazuj mu vsetko okolo. To uplne postaci.

viestta
4. sep 2024

Len stale dookola skusat tie knizky a rozpravat sa s nim. O vsetkom co robite rozpravat, vsetko co robite komentovat aj slovme.

barka1
4. sep 2024

Nikdy som svoje deti neučila rozpravat podla ziadneho postupu. Normálne sme fungovali, hovorila som na ne, každý večer sme v posteli citali aj "citali" knizku, pozerali obrázky. V tomto veku neexistovala telka, o mobile ani nehovorim. Ani ja som nemala v ruke mobil.
Maloktore dieta rozprava pred 2.narodeninami. Takže klud, nesnaž sa ročne dieta cielene učit rozpravat.

viestta
4. sep 2024

A este dodam, pouzivat normalne slova, neskomonolovat, nesuslat, nezvatlat.

petronellla87
4. sep 2024

Čítali sme knihy každý deň. Keď som niečo robila všetko som jej popisoval co robím, veľa sa s ňou rozprávam. Tiež vedela iba pár slovíčok ale tak okolo 1,5 roka nastal zlom a brutálne sa rozkecala😃 ak máš instagram pozri profil Učíme deti mluvit, sú tam fajn veci aj keď skôr pre staršie deti.

hsara99
4. sep 2024

Treba mleť, mleť, mleť. Ja od prvého dňa som nonstop opisovala malému všetko čo robím- idem ta prebaliť, zoberiem si plienku, dám ti krém… každú jednu cinnnost ako “debil” som mu stále stále opisovala, veľa som mu spievala a čítala. Malý mi rozprával od roka, teraz bude mať 4 a je mu rozumieť slovenský i anglicky. Nič “navyše” som nerobila 🙂 a teda všetci mali zakázané zdrobneliny a šušlanie, pekne spisovne

autor
4. sep 2024

@viestta ano ja sa snazim normalne rozpravat lebo sama neznasam tieto tutulimutuli zdrobnelinky a suslenie, tak pred nim rozprava rodina a ide ma z toho porazit
@petronellla87 dakujem dam follow vsak do buducna sa zide mozno

jana65l
4. sep 2024

Mesiac a rok????akoze žena spamataj sa ..moj syn nepovedal do troch rokov ani mama ..a 90 perc deti čo poznám to iste nehovorim že do troch rokov ale určite nerozprávali keď mali rok a mesiac …chudák dieťa ..prosím ta nechaj ho vyvíjať sa normalne a netlac na neho

autor
4. sep 2024

@jana65l ja na nikoho netlacim to ze tvoje dieta nepovedalo do troch rokov ani mama je mi luto ale moje dieta evidentne nebude ten pripad tak len chcem rady ako rozvijat spravne ja prave nechcem vyvijat ziadne natlaky ani neviem kde si to vzala.

jana65l
4. sep 2024

Lebo veta že nič nove ho už mesiac neviem naučiť mi príde úplne zvrátená pri tomto veku ..ty máš byt jeho mama a nie učiteľka ..to kedy začne dieťa rozprávať nemá jic spoločne s tým kolko to budeš do neho hučať ..poveslaa mi to nie jedna doktorka logopedička a psychologička keďže sme s malym chodili na logo ..ale ani ma nenapadlo sa nad tým vo veku rok a mesiac zamýšľať a učiť ho niečo ..keby mal dva roky nič nepoviem vtedy je to na zamyslenie sle preboha nie tento vek

beata_k
4. sep 2024

Nepodavaj veci len pre to, ze na ne ukaze. Nech skusi povedat co chce.

maickamf
4. sep 2024

Vela vela sa s dietatom rozpravat, citat obrazkove knizky, vysvetlovat. Dieta sa uci od vas, takze musite neustale spolu komunikovat. Ono sa rozrozprava skor, ci neskor, hlavne to nevzdavat

elizabeth22
4. sep 2024

Dieťa sa učí zrkadlenim, často si to neuvedomujeme. Stále naňho rozprávajte akoby s dieťaťom ktoré vie rozprávať. Všetko sa niekde ukladá a každé dieťa má svoj čas kedy to príde. Na svoj vek vie toho parádne 😉

autor
4. sep 2024

@jana65l mne to len pride zvlastne ze prichadzali nove slovicka a zrazu sek a mesiac uz nic nove nechce tak ja len neviem ci to je okej alebo mam nieco zmenit v pristupe ako hovorim fakt nemam v okoli mamicky ziadne ktorych by som sa spytala. A neboj sa ja isto nepriputavam doma dieta a nejacim donho nove slova 🤣🤣🤣 uplne zvolna sa hrame skorej

denden77
4. sep 2024

ja som len mlela, cele dni, bars co.. aj sama so sebou som sa pred nou rozpravala.. od narodenia mala v izbe pustene FUNko, aby som mala aspon aky taky prehlad, aky je den, ci kolko je hodin..
potom som citala, vsetko.. od detskeho leporela, po normalne dospelacke casopisy.. mala velmi rada knizku Kubko sa uci rozpravat.. v roku a pol hovorila.. bude mat 4 a na zachod si pyta plus 7 dni 🤣🤣🤣 navod nemam, nerobila som to s cielom naucit ju hovorit 😁

autor
4. sep 2024

@beata_k ano no zatial na vsetko ukaze a povie ,,toto"🤣
@maickamf
@elizabeth22
@denden77 haha baby aj mi presne takto ja v podstate stale len rozpravam ako keby mi moje dieta rozumelo to asi z tej samoty na materskej..

deedol
4. sep 2024

moze mat kludne "prestavku" od ucenia novych slovicok, lebo prave riesi nieco ine - nenaucilo sa nieco nove v ramci hrubej motoriky? napr. stat alebo chodit? 🙂 inak ako pisu baby, len rozpravat a komentovat, ono to pojde, hlavne ked uz v roku co-to vie.

autor
4. sep 2024

@deedol nie najnovsiu schopnost ma len porozhadzovat vsetko zo suflikov a vsade za sebou zanechat neuveritelny bordel 🤣

deedol
4. sep 2024

:D

kitycat
4. sep 2024

Prosim?
Ono snad nastupilo do skoly 2.septembra ci o co ti ide? Po rannom mlieku si povinne citate a ty do neho hustis ako robi pes? Neprehanaj. Moja ma za chvilu 2 roky a len pred dvomi mesiacmi zacala napodobnovat vtaciky. Ostatne ju nezaujimaju a to mame zvukove knizky, ja havlam s kazdym psom 😅

anavixy
4. sep 2024

Ucime deti mluvit ma na ig veelmi vela veci aj pre rodicov malych deti, urcite si jej prispevky prejdi 🙂 dieta nemas nijako ucit hovorit, len s nim komunikovat, opakovat, artikulovat, citat, ukazovat a hlavne netlacit. V tomto veku urcite nenutit pomenovat veci ale len ukazat, nie co je toto, ale kde je (toto). Dieta tie informacie nasava a mozno o tyzden skusis a budes pozerat ze co uz vie 🙂

autor
4. sep 2024

@kitycat tebe snad len odporucim precitat si este raz co som napisala v prispevku plus aj komentare. To skor ty neprehanaj🤣🤣

autor
4. sep 2024

@anavixy dakujem a ano s tym ucenim som sa asi zle vyjadrila len neviem ako inak to pomenovat asi ze - motivovat k rozpravaniu znie lepsie ale kazdopadne myslim ze sa chapeme

really8
4. sep 2024

Pozri insta ucime deti mluvit. Mozno ti to pomoze.

marianarem
4. sep 2024

U deti je normalne, ze prechadzaju obdobiami zdanlivej stagnacie a vyvijaju sa skokovo. Niekedy sa akoby nic nedeje a potom zrazu sa nestacis divit, ako sa to behom par dni zvrtne. Moj napriklad ked sa ucil chodit, tak urobil najprv par krokov. Myslela som si, ze do tyzdna bude uz normalne chodit. Ale on tych par krokov robil len obcas este 3 dalsie mesiace, vobec sa v tom nezlepsoval. A potom sa zrazu rozhodol, se uz teda ide na to a behom par dni chodil. Aj takmer vsetko ostatne je unho skokove a vyslovene sa unho striedaju obdobia, ked nic nove nepribuda a potom zrazu sa akoby zapne spinac a meni sa nam pred ocami.
Rozpravanie ucit ozaj nemusis, iba ak ma dieta diagnozu. Zdrave dieta to jednoducho pochyti a rozpravat zacne, ak dostatocne prichadza s hovorenim do styku.

ivangeline
5. sep 2024

Moje všetky rozprávajú veľa a začali skoro, lebo sa ventilujem rozprávaním. Ja im odpisujem každú prkotinu. ;D

svetlonos
5. sep 2024

Pochop, ze každý ma svoje tempo. Náš sa zasekol napriklad po mmr ockovani snáď na mesiac a po. Uvedomila som si to riadne až s odstupom času. Rozrozpraval sa až keď mal 2,2 roky. Ale zas vedel ukázať veci v knihe, veľa sme čítali, hovorila som s nim, ma dva materské jazyky a rozumel už tom 1 roku oba. V takom veku napodobniť zvieratká?? No jasné! Vôbec ho to nezaujímalo. Dnes obcas tak potichu myslím na to obdobie keď toľko nekecal. Ma 4, melie prissaham, od kedy oči otvorí o 5tej ráno až kým nezaspi!
To len na upokojenie teba. Oni majú svoje temto a záujmy, čítaj, spievajú, rozpravaj a nestresuj, keď sa nič nové rýchlo "nenauci". Kamoskin 1,5 hovoril 3 slovne vety! Keby porovnávam, bola by som len frustrovana a načo? Ešte aj dieta by to vycítil zo mňa.

lenkakravcova
5. sep 2024

Mne deti vedeli tak v 1,2-1,5r to, čo opisuješ povedať a potom prišla asi 1,5 dlhá pauza. Počas toho obdobia sa nenaučili nič nové rozprávať, ale naučili sa rýchlo behať, obliecť sa, v 1r a 9mes boli cez deň bez plienok. Dcéra má teraz 1,9mes a naučila sa piť zo skleneného pohára a jesť vidličkou, a začína chodiť na nočník cez deň. Ale zo slovami sa nepohla. Cize no uvidíš. Moje majú v reči takú nejaku prestávku 😄 okolo 2,3-2,5r potom pokračujú v nových slovách.

tiika
5. sep 2024

Aj keby ti dva tri mesiace nepovie nič nove, ver tomu, že ta reč sa vyvija i v tomto prípade. Ono počúva, uci sa, pozoruje, spracováva a až časom to z neho vyjde - nejaké zložitejšie slova, jednoduché vety. Uvoľní sa a nemyslí si, že nič sa nedeje, praveze deje.
Cielene by som naučila nič, no hrať sa, citat, spievať, recitovať básnicky, rozprávať, reagovat na to, čo chce povedať.. to čo ti je blízke, baví vás oboch, nevyvíjať žiadny nátlak a neupnut sa na prilisne sledovanie pokrokov. Práve pre toto sa cítiš neisto, si znepokojená, máš tendenciu riešiť niečo, čo ani nie je problém.

katuskamala1
6. sep 2024

Ahojky. Mas sikovne dietatko ze uz toho tolko vie a od teba je super ze ho mas zaujem ucit este viac 🙂

Ja mam doma deti co zacali neskoro hovorit.. tak mozno radim zle :D

Ale ja som ked boli malinke vzala dieta na ruky do izby a ukazovala som prstom na napr hodinky a vravela aha bim bam, alebo na lampu ze blik na krb ze žiža a pod a prv som ukazovala a hovorila a neskor sa pytala ze kde je to a to a on ukazoval a potom to neskor samozrejme preslo do slov.

Alebo knihy vylucne s obrazkami, napr ta kolekvia knih v lete, v zime.... ale je ich viac podobnych a "citat"teda popisovat...

Potom blbnutie pred zrkadlom, grimasy, cvicenie s jazykom a napodobnovanie.

No a uplne skvele su riekanky s ukazovanim ktore si vymyslis ako napr plava kacka po jazere vo vode si saty perie ryby sem a rybky tam ja vas vsetky pochytam a ukazujes pri tom, alebo koza rohata a tak..