Ako rozvíjať reč dieťatka?

katkamatka7
27. dec 2020

Maminky, ako podporujete detičky v rozprávaní? Aké boli začiatky reči? Čo im rozviazalo jazyk? Náš si bľaboce či džavoce, čítam mu rozprávky, pozeráme obrázkové knižky a opisujem mu, čo tam je. Hovorím mu riekanky.

deedol
27. dec 2020

odporucam publikaciu od logopediciek 🙂
https://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/pdf/Sucasti...

mogaa
27. dec 2020

@katkamatka7 úprimne....najviac pomôže škôlka😉doma dieťa dostane čo chce, nie je motivované sa vyjadriť😉aj keď to povie svojou hatlaninkou alebo ukáže čo chce, mama pochopí a dá....

babydesire
28. dec 2020

Syn zacal az v dvoch rokoch,,dcerka si v 15tich mesiacoch. Co pomohlo?,nic extra, len bezna komunikacia doma 🙂 Najviac sa rozkecaju ked sa zacnu pytat na svet okolo seba?co to je?co robi? Kto to je? Ako to robi? Atd

gerfinka
28. dec 2020

Podľa mňa je to individuálne. Ja som s mojou dcérkou veľa čítala, hovorila jej zvieracie zvuky, veľa spievala. Keď mala 11 mesiacov, začala havkat, všetko bolo hav. Postupne začala rozlišovať a pridavala iné zvieracie zvuky, slovíčka.. Teraz ma necelé 2,5roka a plynulo rozpráva vo vetách, spieva pesničky... Jasne ze niektoré slovka komoli, ale už je taky komunikačný partner. Kdesi som zachytila, že pri "čítaní kníh-obrázkov" je dobre nie len pomenúvat, čo to je, ale aj rovno to opisovať, alebo hovoriť, čo robí

katkakovac
28. dec 2020

Ako mama dvoch deti, co mali a jedno stale ma problem z rozpravanim odporucam hore uvedenu knihu od pani kapalkovej. Citat knizky je super ako zaklad. Inak Rozpravat o jednu uroven vyssie ako dieta. Ak hovori jednoslovne, tak hovorit dvojslovne. Dieta hovori havo, rodic hovori havo steka. Ak dieta dvojslovne, rodic trojslovne (havo steka/velky havo steka) Menej sa pytat uzatvorene otazky a viac sa snazit aby dieta samo pomenovalo danu vec. Napr vidime psa. Vacsina ludi sa spyta dietata: aha, je to havo? A dieta nema na to co odpovedat, iba ano/nie, resp obcas zopakuje. Velmi pomaha pomenovavat vsetko, co vidis, vsetko komentovat. To je havo, to je strom. Pochvalit dieta za kazde slovo, ktore povie. U nas sa na zaciatku tlieskalo, teraz chvalime, ak je nejake nove, tazke slovo. Ak sa dieta pomyli, tak sa treba vyhnut zbytocnemu negovaniu. Napr dieta povie zly tvar slova. Rodic ho opravi v style NIE, to je nespravne... dieta potom straca motivaciu rozpravat. Ak chces opravit, tak vetu zopakuj spravne, bez dalsich komentarov. Kazde slovo, veta sa pocita. Ale netreba to silit. Kazde dieta ma svoj cas. Pokial vo veku 1 rok rozprava jendoslovne, v 2 rokoch 2 slovne, v 3 rokoch trojslovne, je to v poriadku. Niektore deti su tichsie, nemaju potrebu rozpravat. A uz vobec nie pred cudzimi. Netreba ich nutit. Ine zas usta nezatvoria a aj to je v poriadku. Vacsina deti sa nauci rozpravat bez vacsich problemov do 3 rokov.

gbgb
2. jan 2021

@katkamatka7 veľa rozprávať. Ja som mu komentovala aj vešanie prádla a to bol v kočíku (7m). Čítali sme knihy a veľa sa rozprávali. Má 3 roky a rozpráva plynulo, len sa mu nechce L hovoriť (nepovie televízor ale tevivízor). Mám repete pri dcére 6m a už sa chytá aspoň niektoré slabiky.

verizienka
7. jan 2021

@katkamatka7 ahoj, ak máš Instagram najdi si logomamku. Teraz som ju objavila a fakt super rady má. Alebo si daj do googlu Kniha o detskej reči, da sa stiahnuť zadarmo.