Ako rozprávali vaše deti v dvoch rokoch?

lilka5555
25. jan 2024

Ahojte. Moj syn ma 2 roky. absolvovali sme vyšetrenie u našej pediatricky a ta nás odoslala na špeciálne vysetrenie autizmu.. nepáči sa jej že nerozpráva.vraj by už niečo mal vedieť. Vôbec jej nereagoval na žiadnu otázku čo mu dala akurát keď sa ho opýtala kde je mama tak vtedy sa namna pozrel a povedal mama. Nechcel jej ani ukázať papa, no hlavne že v čakárni keď odchádzali ľudia tak všetkým že papa. ostala som z toho v šoku s tým som do ambulancie vôbec neprišla.. každopádne autizmu som sa bála odkedy mal 1 rok. Bol pomalší vo vsetkom a tej diagnózy som sa obávala pretože mal autisticke črty… no všetko sa upravilo okrem tej reci… zdieľa pozornosť, vsetko co je preňho zaujímavé tak mi ukazuje a chce aby som to videla aj ja..tzv.trojuholnik objekt-osoba-objekt.. , ukazuje prstom, ma očný kontakt, rad sa Túli, rozumie mi, hra sa na akože napr kŕmi pandu, dá jej mlieko..akurát že nevie rozprávať. Nesnaží sa ani zopakovat nejaké slova pomne ako to robia iné deti. Vie napodobnit zvieratá, mama, tata, daj, tam, toto, au, bam,brm, kde je,čau, papa,ham a keď mu poviem že povedz pod tak nepovie ale iba ta zavola s rukou..a inak ma rad deti, hra sa s nimi ale ešte to nie je taká normálna hra. S autami sa hra ale funkčne.. rad sa šantí…
Moja otázka znie. Ako vedeli rozprávať vaše deti v 2 rokoch? Mám sa obávať?

majlo1234
25. jan 2024

Kopec deti nerozprava v tom veku. Niektore sa rozrozpravaju az v troch rokoch spolu s nastupom do skolky.
Ak mam odpovedat na tvoju otazku, moj syn v 2 rokoch normalne plnihodnotne rozpraval, ale to je skor vynimka, nikto z nasich kamosov na ihrisku na tom nie je recovo nejak zvlast super😂 a co viem, zacina sa to riesit standsrdne v troch rokoch veku

lubkovaandrejka
25. jan 2024

@lilka5555 Ahoj, no,z toho co popisujes mi vobec nepride,ze by mal autisticke crty. A z mojho okolia bolo dost deti, hlavne chlapcov, ktori zacali rozpravat okolo 3 rokov, ale ziadnu fiagnozu nemaju. Kazde dieta ma svoje tempo. Nasa ma rok a tristvrte a rozprava okolo 200 slov a potom pouziva svoj mimonsky jazyk 🙂. Neboj sa, podla mna to bude OK.

nevenka
25. jan 2024

Nasi chlapci zacali rozpravat v 2,5 roku, ten starsi nevedel ani to, co Tvoj. No a ma 10 rokov, je stvrtak a pali mu to neskutocne, ziadny autizmus nema. Uci sam na ciste jednotky, ja ani popravde neviem poriadne, co preberaju v skole 🤭. Mladsi ma 3 roky a pekne uz rozprava, rozbehlo sa to. Dievcatko mi rozpravalo ako 12 mesacne a dalsie dievcatko ma teraz 12 mesiacov a kopiruje asi bratov, este len obcas "mama",...no to k tej reci. Mne sa ten Tvoj chlapcek podla popisu javi uplne v poriadku.

dzulli1980
25. jan 2024

Ty si mama, si s dieťaťom nonstop, pediatrička ho vidí koľko? 5 - 10 minút? ... vôbec nemá autistické črty, suseda má syna, rozprávať začal ako 5-ročný! ... išla s ním k logopedičke, sadol si na stoličku a povedal: mama, ja viem rozprávať, prečo sme tu (hoci dovtedy vôbec s nikým nekomunikoval) ... dnes si chalanisko robí doktorát.

mikitilik29
25. jan 2024

@lilka5555 naša dcéra má 3,5 a až teraz od kedy chodí do škôlky začína pekne rozprávať. V 2 rokoch tiež nerozprávala poriadne

ivik4
25. jan 2024

Nijak

lilka5555
autor
25. jan 2024

Zabudla som napísať že už 3 mesiace navštevuje jasle. Urobil strašne pokroky odkedy tam chodí. Tam mi povedali ze s ním nie je žiadny problém. Poslúcha, zapája sa vo vsetkom, hra sa. A to tam nastupoval ako problémové dieťa ktoré malo výbuchy zlosti za deň tak 10x, čakala som že ho vylúčia. No všetko sa krásne upravilo. Zamna je to úplne normalny chlapček akurát nevie rozprávať a vydáva divne zvuky keď sa mi snaží niečo ukázať

eternity24
25. jan 2024

@lilka5555 moja v dvoch rokoch rozprávala už normálne, ako dospelák a veľa. Ale nemyslim si, že keď v dvoch tvoj rozprava iba tie krátke slovíčka, že to musí byt autizmus. Napr dcérka ma v školke spolužiaka, ktorý v troch rokoch tak bľabotal, že mu nič nebolo rozumieť… niekomu to trvá dlhšie…

joannita
25. jan 2024

@lilka5555 syn v 2 rokoch nerozpraval VOBEC. Rozpravat zacal par slovicok, mozno 10, ked mal 3 roky. A slova zacal spajat ked mal 3,5 roka.
Tiez bol bo vsetkom pomalsi, krutil si koleckom ale teda ziadny lekar nenaznacil ze by mohol byt autista a teda ani nieje, terat ma 5 rokov a je upln2 v poriadku.
Dcera. Ma vyse 2 roky a tiezpouziva len par slov ale nespaja ich.
Vacsina 2 rocnych co poznam, tak nerozpravaju

mariska1989
25. jan 2024

Takže moja skúsenosť . Dcéra keď mala 2 roky a boli sme na preventívne a dávajú sa tie papiere tak vždy bola z určitou vecou ináč pozadu . No ako dievča malo vedieť povedať súvislé vety poprípade 20 slov vedieť . No čo už moja vedela ledva 10 dr povedala pokiaľ vie aspoň tých 10 ako chlapec tak je dobré . Jej komunikácia bolo skôr také humkanie na všetko humkala a ukazovala ani papa nechcela ukázať . A stvornožkovanie ani nevravím 🙈Prihlásila som ju do škôlky že pôjde do kolektívu že bude chcieť komunikovať . Počas leta sme sa rozrozpraávali čo som bola v šoku samozrejme škôlka tomu pridala . Teraz nezatvoti ústa doma ..samozrejme výslovnosť niektorých dlov je srandovna 😁 takže autizmus hoď za hlavu a nestresuj . Lebo chlapci su v tomto horšie ako dievčatá a moja tabuľkova chlapec 🤣

zuzuliennka1
25. jan 2024

@lilka5555 ocny kontakt, ukazuje, zdiela, reaguje,… kde v tom prepanajana vidis autizmus? sory ale ja idem uz do vyvrtky niekedy z tychto otazok.
moje dieta v 2 rokoch nekyvalo, nemalo hru, samotarsky, nevyhladaval ma, sedel ticho na zemi a “hral” sa aj 3 hodiny v kuse, “dieta za odmenu”. nehral sa na “akoze”, neopakoval,… a xy dalsich veci z ktorych tvoje dieta nema nic.
preto sa autizmus diagnostikuje okolo 3 rokov, lebo dovtedy maju skoro vsetky deti tzv. “autisticke” prejavy, ale je to len prirodzene nezrela central. nervova sustava.
autizmus nie je len o reci, ta je na chvoste priznakov autizmu v 2-2,5rokoch

lilka5555
autor
25. jan 2024

@zuzuliennka1 nikto ti nekáže to citát keď z toho ideš do vývrtky. Ja na veci ktoré ma rozčuľujú nereagujem. A asi si necitala moj príspevok keď píšeš že ja v tom vidím autizmus. Naša pediatrička ho videla a odoslala nás na vyšetrenie na základe reci

zuzuliennka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzuliennka1
25. jan 2024

@lilka5555 tak pediatricka, ktora vyslovi podozrenie len na zaklade reci, to je velmi zvlastne.
rec sa pri autizme v 2 rokoch totiz uplne neriesi, prvorada je neverbalna komunikacia, zdielanie, pozornost, napodoba a hra (funkcna hra)
nie vsetky deti, ktore 2 rocne nehovoria, su autisti, ale vsetci autisti sa v 2 rokoch okrem reci zasadne prejavovali v dalsich oblastiach, resp. deficity, a to je podstatne

jamimo
25. jan 2024

@dzulli1980 presne 😉 mojej sesternice syn nerozprával 6 rokov. Akože extrém, pochodili celú republiku a všetky vyšetrenia. Pred prijatím do školy začal rozprávať plynule a bez chyby. Normálne by som toto niekomu neuverila! Mladý povedal, že sa mu nechcelo 🤷‍♀️

zuzuliennka1
25. jan 2024

@lilka5555 existuje totiz este diagnoza s nazvom vyvojova dysfazia, precitaj si (ta sa tyka reci)

lilka5555
autor
25. jan 2024

@zuzuliennka1 Áno súhlasím že rec je malo nato aby tam vzniklo podozrenie na autizmus. Ja to podozrenie vôbec nemám lebo viem ako sa správa. Ale jej to naozaj tak mohlo prísť pretože jej otázkam nerozumel, pretoze som ho take ani nikdy neucila. Opýtala sa ho aký bude veliky a on kukal nanu. Nevedel jej ani odpovedať či je vonku zima. Ani jej neodpovedal nato ako robí auto. A to pritom cely deň počúvam len brm alebo mi stále ukazuje nejaké brm. Proste jej sa to tak mohlo zdať určite ju ako pediatra nespochybňujem a ona asi nechcela nič zanedbať. Ale proste podotkla to, že ta rec sa jej nepozdáva. Áno k tej dysfazii sa priklonil aj logoped ktorého som navštívila pred 3m ale nepovedal to s určitosťou. Mame ďalšie vyšetrenie o mesiac. A of poslednej návštevy logopeda urobil pokroky a jeho slovná zásoba pribudla. A neviem aká je prognóza tej dysfazie. Dá sa jej zbaviť?

bolarazjedna
25. jan 2024

Tvoje dieťa rozpráva, aj keď málo... Ale na základe toho, čo si písala, vôbec to nevidím na autizmus.... Asi je len pomalší vývoj reči....
Synovec je autista, on začal rozprávať v 2,5 rokoch v celých súvetiach, dovtedy ani slovo.

hradnapani
25. jan 2024

obe moje deti v dvoch rokoch, ale aj v troch rozpravali velmi malo a nezrozumitelne - toho casu autizmus nebol tolko na pretrase, takze mi ani nenapadlo, ze by to mohlo viest tymto smerom. Obaja mali proste oneskoreny vyvin reci. Ale vsetko dobehli pocas skolky a teraz sa im usta nezastavia...
Z toho co pises sa mi autizmus nezda, ale zase nemam v tom velky prehlad, ja vidim normalne dieta. Ani moje deti nereagovali na cvicene otazky, ale doma a vo svojom prostredi sa spravali uplne inak.

simona20201309
25. jan 2024

@lilka5555 obavy si mala už od 1roka. Lekárka ta len tak zo srandy na vyšetrenie nepošle. Keď ťa už v 2r pošle na špeciálne vyšetrenie, tak s veľkou pravdepodobnosťou na to je dôvod. Chápem, že teraz sa snažíš nájsť všetko čo by mohlo autizmus vylúčiť, ale toto môže vylúčiť len špeciálny psychológ. Reč nie je hlavný dôvod podozrenia, určite je tam toho viac.
Držím prsty a neboj, dnes sa to už vie včas podchytiť, je mnoho skvelých pedagógov, rôznych terapii, prístupov... dnes sa dá tomu dieťaťu naozaj pomôcť oveľa viac ako kedysi. Mnohých vedia časom začleniť do bežného života.

hradnapani
25. jan 2024

@jamimo vies co, verim tomuto. Moj brat nerozpraval do nejakych 4-5 rokov, tiez pobehala s nim mama vsetkych moznych lekarov a ten posledny, najstarsi jej povedal, ze "vas syn je lenivy" 😀 a tiez zacal hovorit zrazu a vsetko. Akoze bolo to fakt davno, dnes sa tieto veci riesia inak, ale sesternicin chlapec moze byt tiez z tohoto sudka 🙂

simona20201309
25. jan 2024

@lilka5555 tu ide o to, že doma ti ukazuje ako robí auto. Vie urobiť brm brm, ale nevedel to urobiť keď sa ho na to pýtala lekárka. Nevedel zareagovať na nič. Dieťa úplne inak reaguje doma pri mame - mama si dieťa pozna, častokrát mu rozumie aj bez slov a iné ako reaguje v cudzom prostredí.
Ty si sa chytila tej reči, ale lekár vie veľmi rýchlo odhadnúť, či je to len reč, alebo celkové porozumenie.

jamimo
25. jan 2024

@hradnapani sesternicin syn má už 26 rokov, zdravý ako buk 😄
Samozrejme, že autorka príspevku si určite dieťa odsleduje a nič nepodcení.

petamich
25. jan 2024

pozri treba to brat pozitivne - radsej preventivne ako neskoro, ved z toho nebud v strese obzvlast ak si presvedcena, ze je vsetko v poriadku

absolvuje vysetrenie, zhodnotia to odbornici, urobia zaver a hotovo

a teda este k otazke, nas maly v 2 rokoch uz rozpraval plynulo a aj mu je celkom dobre rozumiet a som si 100% ista, ze ak by siel k pediatricke a zrovna by sa mu hovorit nechcelo, pripadne by sa mu chcelo ju ignorovat, tak by ju ignoroval 🤷‍♀️🙃 no co s nim

tinka_1807
25. jan 2024

@lilka5555 môj syn má tiež teraz čerstvo 2 roky a teda mám pocit, že píšeš o mojom synovi :D ... Úplne rovnako je na tom ako tvoj a tiež som mala kadejaké myšlienky, ale pýtala som sa kamarátky, ktorá študovala špeciálnu pedagogiku a aj mamky, ktorá učila pri autistoch a teda to správanie sa im nezdalo autisticke. Proste len naši chlapci zatiaľ nerozprávajú. Ale myslím si a dúfam, že to príde. 🙂 Chalani sú asi jednoducho trochu pomalší.

simona20201309
25. jan 2024

@petamich na dieťati je vidieť, kedy ignoruje lebo nechce odpovedať a kedy.l nereaguje- nerozumie. Pre odborníkov je toto naozaj jednoduché rozoznaf.

milanemila
25. jan 2024

@lilka5555 ja neviem co sa ti na tom vysetreni nezda 🤷🏼‍♀️ ved lekarka ma podozrenie, tak dieta pre istotu posle, ci bolo by lepsie keby ta uistovala, ze maly je uplne v poriadku a nieco sa zanedbalo? Zrejme nejde izolovane iba o tu rec, ale kedze aj predtym tam boli nejake crty, tak ho poslala. Ved aj pre teba bude lepsie, ked budes vediet na com si.
A k tvojej otazke, tak v 2 rokoch moja rozpravala vela, ale nimto jej nerozumel 🙈😂 tie zakladne slovicka ano, ale vela dalsich nie a extremne ju to rozculovalo, ze nerozumieme 🤷🏼‍♀️ takze urcite nerozpravala cisto cele suvetia.

deti95060810
25. jan 2024

syn takmer nič...len samé hmmm a len ukazoval rukou.
aj napreirk tomu bol nadané dieťa s vysokým IQ

mogaa
26. jan 2024

@lilka5555 Problém nie je v tomto veku že nerozpráva, ale musí rozumieť...keďže dieťa s lekárkou nespolupracovalo, tak nevedela na koľko dieťa rozumie - preto vás poslala na ďaľšie vyšetrenie....lekárka vôbec nepochybila, skôr naopak....ale vôbec to nemusí znamenať diagnózu, len dieťa v danom momente u lekárky s ňou nespolupracovalo, tá keďže nechcela nič zanedbať, tak vás poslala ďalej....naša v 2 rokoch hovorila pekne len pár slov, ostatné bolo hatlaninka.....ono ide naozaj skôr o to, či dieťa rozumie a je tam snaha o komunikáciu

zuzuliennka1
26. jan 2024

@lilka5555 zbavit? nie, da sa s tym pracovat. Tiez je to vyvojova porucha a ako tu bolo spomenute, lekarka vie hned rozoznat, ci na nu a jej podnety dieta nereaguje, lebo sa mu nechce v danej chvili, alebo naozaj nerozumie. A nejde o to ci si ho ucila ako auto robi (brm brm) ale dieta tieto veci pri normalnom vyvoji pochyta samo, nalepi sa to na neho.
Ja mam syna s autizmom, ma 6r, uz rozprava, rozumie a teraz posledny rok vidim to, co vsetci riesili v 2rokoch, ako mi rozumie aj neverbalne, ako odpoveda, ako uz rozumie aj abstrakcii, ako robi auto, alebo len taka blbost ze sedime v obyvacke a poviem mu, aby mi z kuchyne doniesol modry pohar
rec mu nabieha v podstate cisto a hned, bez skomolenin a ze hatlanina, take nemal, proste nerozpraval dlho, a ked zacal, tak normalne slova