Ako rozlíšiť vývojovú dysfáziu a autizmus u dvojročného dieťaťa?

amanta5
21. nov 2017

Ahojte, mam dve dcerky s malym vekovym rozdielom. Pri druhej dcerke ( 2roky a 2 mesiace) vidime urcite 'meskanie' vo vyvoji. Absolvoavli sme uz ORL, pocuje dobre. Momentalne koncime s vyvinovou diagnostikou v centre vcasnej intervencie. Cakame na spravu, ale naznacili nam, ze to vyzera smerujuc k autizmu. Teda, ze dalej pri stimulaciach a terapiach by s nou pracovali tak, akoby mala vysoke riziko autizmu. Na obavu z autizmu sme ich upozornili uz na zaciatku, preto ju aj extra na toto pozorovali. Samozrejme, ze oni nam diagnozu ziadnu davat nebudu (je prilis skoro) s cim sme uplne stotozneni.
No teraz sa u mna zacali vynarat skor take prakticke problemy....napriklad: buduci rok bude mat 3 roky, zoberu ju do skoly vobec niekde, ak ano do akej. Viem, ze deticky s autizmom maju specialny pristup, tak najma preto.
V poslednej dobe vsak coraz viac citam o vyvinovej disfazii, a ze ak je zasiahnute aj porozumenie, deticky sa chovaju v takom malom veku velmi podobne ako autisti. Len zas potrebuju napriklad v skolkach zas iny pristup ako autisti. Momentalne mam v tom teda dobry hokej.
Mali ste niekto podobny problem? Kedy vam vedeli odbornici povedat, ci ide skor o vyvinovu disfaziu alebo autimus? Ako ste pracovali s detickami? Akeych odbornikov alebo centra ste navstevovali? S logopedom pocitam, ale dalej neviem.

O dcerke: Zhruba do roka uplne standardny vyvin. Ocny kontakt, pozorovanie okolia, hranie sa, prve slova, chodza v 15M. Ako zacala chodit zrazu nastal akoby 'zasek', mozno aj regres na asi 6-7 mesiacov. Utiahla sa viac do seba, prestala sa vcelku dost dozadovat nasej pozornosti. prestala rozpravat zrozumitelne slova. Pred asi 3 mesiacmi nastalo u dcerky 'prebudenie'. Znovu krasny ocny kontakt, reaguje na meno, pozorovannie okolia, santenie, hranie sa. Akurat jej zostala taka viac stereotypna hra s kockami (zoradovanie, triedenie podla farieb a velkosti,..). Vie sa hrat aj inak, ale to musim zobrat kocky. Taktiez stale teraz rozprava, ale takou svojou hatlaninou, zrozumitelnych slov malo. Rozumie zakladnym pokynom ako daj, pod, ideme spinkat, ideme papa. Tiez zacala rozumiet viac slovam....napriklad poviem ideme tancovat la, la...tak ma chyti za rucky a tancujeme spolu. Ked poviem hopa, hopa ideme spolu skakat. Dozaduje sa nasej pozornosti, hlavne mojej. Vcelku je to spokojne a vzdy usmiate dietatko. Pekne spinka aj papa. Ma rada deti, ale skor ich pozoruje ako sa zapaja do hry. Zapoji sa akurat do nahanacky a tancovania. Ma rada vylety, vobec jej nevadia nove miesta ani trasy. No pomaly zaciname mat problem s komunikaciou. Ked nieco chce a ja nahodou neviem co (nerozprava zrozumitelne), tak zacne velmi plakat, sem tam sa hodi na zem. Nikdy neukazovala prstekom, ale nacahuje sa vecami, ktore chce. Ak nieco chce a nevie si s tym poradit, poda mi to, aby som jej s tym pomohla. Ak chce nieco, co nedociahne, zoberie ma za ruku a dovedie ma na to miesto, potom sa nacahuje za danou vecou alebo sa vypyta na ruky a smeruje ma tam. Nekyva papa, ked bola mensia semtam zakyvala......teraz niekedy povie papa, ale vynimocne. Zacala pred asi 2-3 tyzdnami sama iniciovat vzajomnu interakciu (zatial len obcas), napriklad pride za sestrickou a nacahuje ruky k jej aby s nou tancovala. Alebo pride za tatikom a driape sa mu na chrbat, aby ju zobral 'na kona'. Okrem komunikacie mame este problem v tom, ze nezvykne napdobnovat co robime, iba ak sa jej to velmi paci. Napriklad tap, tap, tapusky nabodobni aj brm, brm po pere..... Ale ak jej napriklad ukazujem ako sa miesa varechou v miske, tak absolutny nezajem. Alebo nakrmit babu, to sa ani nechce pozerat. Nechce kreslit ani citatv knihe. Sama rada cita, ale to skor listuje. Ked k nej pridem a chcem jej nieco ukazat, tak sa zvacsa hneva a chce si sama prelistovat knihu. Chodime tancovat a plavat, co miluje.

kleopatra114
21. nov 2017

Naozaj si nedovolím spochybňovať tvrdenie odborníkov , ale mne to nepríde ako autizmus. Deti s vyvojovou dysfaziou majú určite autisticke črty, ktoré sa časom vytratia. Inak , presne si popísala moju dcérku , ta má 18 m, ale určite si nemyslím , že má Autizmus.

amanta5
autor
21. nov 2017

@kleopatra114 oni netvrdia, z ema autizmus, skor hovoria zatial o zvysenom riziku autizmu. A kvoli dalsej terapii, hlavne komunikacii budu asi volit pristup ako ku detom autistickym. Ak jej to pomoze a zlepsi sa komunikacia, tak budem len rada 🙂
Ja som si najskor pred pol rokom bola ista, ze ma PAS. No terz, ked nastal u nej vlky progres, tak zacinam vahat. A uz skor skor rozmyslam nad zaostavanim vo vyvine s neskorsim nastupom reci. Ale viem, ze to chce cas. Mne v podstate ani nejde o nejaku nalepku s diagnozou, skor ako rozbehnut tu komunikaciu. A viem, ze k detom s PAS sa pristupuje inak ako ku ostatnym.
Teraz ma okrem komunikacie trapia skor take prakticke veci. Co so skolkou a mojou pracou. Ci budu vediet byt v pohode so starsou sestrickou v detskej izbe spolu, alebo bude potrebovat vlastnu izbicku....
Tebe sa tiez mala 'zasekla' ked zacala chodit?

amanta5
autor
21. nov 2017

este len doplnim, ze ockovanie MMR u nas nebolo...tak s tym to suvis nema 🙂

bodka70
21. nov 2017

@amanta5 , ahoj moja sestra mala dcérku s podobným správaním ako tvoja -
v 2 a pol rokoch (nereagovala na svoje meno, vedela len pár slov, nerozumela reči, mala svoje rituály, tiež sa radšej hrala osamote, aj keď rada pozorovala iné deti, mala čudné správanie, problémy akceptovať zmeny v obliekaní, jedení, trase... atď. nech (teraz má 12), do školky (bežnej) ju dala až ako 4 ročnú, skôr by to nebola zvládla. nakoniec mala vývojovú disfáziu nie autizmus. Teraz chodí do bežnej školy, je šikovná, jednotkárka, obľúbená u detí aj učiteľov, má kamarátky. Drobná inakosť je tam stále, ale už skôr na úrovni , že každý máme nejakú povahu, čudáctvo. Napr. veľmi nerozumie dvojzmyselným narážkam, vtipom, je detskejšia na svoj vek, niekedy použije nesprávne slovo, so zlým významom - napr. povie stred namiesto streda a podobne.
v podstate rozdiel je hlavne v tom, že u detí s VD postupne tieto auti prejavy miznú, ako sa im zlepšuje porozumenie reči. Veľmi jednoducho na ňu treba rozprávať, pomaly, jednoslovne, názorne (napr. chceš banán? a ukazovať na banán) , ak je to VD, pri intenzívnej práci sa to zlepší. Samozrejme aj autisti sú schopní zlepšiť sa v komunikácii a podobne, ale určité veci sú tam už stále.
Inak pri veľmi ťažkej VD - čo tvoja nebude, lebo už aspoň trochu rozpráva (sú deti čo do 4-5 rokov neceknú ani slovo a takmer ničomu nerozumejú) je v podstate jedno, že to nie je autizmus, lebo vtedy tá vážnosť poruchy tak zasahuje do schopností dieťaťa, vývoja jeho intelektu atď. . že je táto diagnóza rovnako vážna a obmedzujúca ako autizmus.

amanta5
autor
21. nov 2017

@bodka70 dakujem za odpoved 🙂
Ja by som bola radsej keby je to 'len' vyvojova disfazia a nie autizmus. Tam je velmi pravdepodobne, ze sa raz tieto deti budu vediet postarat samy o seba, az tu raz nebudeme. Kde pri deti s PAS (okrem AS), toto nie je mozne. Myslim, ze to je asi najvacsie trapenie kazdeho rodica, najma tych deti, ktore maju nejaky problem, inakost....
Mna by len zaujimalo, ako toto vedia leari rozlisovat.
Nam tam hovorili, ze to smeruje k autizmu najma kvoli tomu, ze ona nevykonavala ich pokyny (hahaha), nenapodobnovala na diagnsitike nic a nema zaujem o ich typ hier. Po mesiacoch co som si nacitavala o autizme sa mi to zda celkom malo. Ale budis. My sa k nej snazime pristupovat ako ku starsej dcerke (ktora je po tejto stranke uplne v poriadku), akurat sa ju snazime viac zapajat do spolocnych aktivit a kladieme doraz na rec (komunikaciu). Snazime sa na nu hovorit jednoducho, uz vidim, ze viac rozumie, ked ja rozpravam pomaly a jedno-dvoj slovne. Ale s tym opakovanim slov to este nehrozi. Aj ked semtam nieco zopakuje, zatial malo. No ma len 2 roky, tak dufam, ze nato je este cas a rozbehne sa to 🙂

bodka70
21. nov 2017

@amanta5 , ja si myslím, že má ešte čas... všetko čo s ňou robíte, je v poriadku, snažíte sa ju zapájať do diania, ukazujete, hovoríte na ňu, plus ak robí aktivity zamerané na deti s podozrením na PAS, to jej určite neublíži. Sestrina dcérka bola na tom ešte o niečo horšie, ale nechcem tu rozpisovať podrobnosti, kedže ide o súkromie nie môjho dieťaťa, zlepšovať sa to začalo okolo 4-5 rokov. Kým v ešte v jej 2-3 rokoch sa sestra obávala, či dcérka vôbec zvládne bežnú škôlku, školu, či tam nebude aj mentálny postih, v takmer siedmych rokoch nastúpila do bežnej školy a patrí tam medzi najlepších, je hudobne a výtvarne nadaná - venuje sa tomu v ZUŠ.

kleopatra114
21. nov 2017

@amanta5
V podstate áno , zasekla . Ale musím povedať , že moja mala robila všetko neskôr ako iné detičky. Ale vždy v rámci normy. Neskôr plaziť, stvornozkovat , sedieť , chodit. Preto si myslím , že aj ostatne veci prídu časom , neskôr. Je vidieť rozdiel medzi ňou a jej rovesníkmi- nehovorím , že sa nebojím , ale sústredím sa na každý jej pokrok , čo urobí. Moja reaguje na meno , očný kontakt dokonalý, detičky má rada aj keď sa najprv pozerá ako keby ešte žiadne nevidela, ukazuje prstekom , keď niečo chce, ale casto má taha za ruku alebo ukazuje mojou rukou, ako keby chcela , aby som jej k tomunieco hovorila.

bodka70
21. nov 2017

@amanta5 , a veľmi veľmi zjednodušene (lebo samozrejme aj autisti aj deti s VD sú rôzni) sa dá rozdiel medzi autizmom a VD zistiť v tom, že autisti hlavne nerozumejú tomu druhotnému významu slov, neverbálnej komunikáciii, zatiaľ čo deti s VD prioritne nerozumejú reči ale pomáhajú si snahou pochopiť neverbálnou komunikáciou (gestá, výrazy tváre). Napríklad: keby si dieťaťu s autizmom vošla do izby a povedala: "tu to ale vyzerá", tak on síce pochopí jednotlivé slová, ale zoberie ich doslovne a nechápe čo tým chceš povedať. Zatiaľ čo dieťa s VD nepochopí tú vetu, ale z výrazu tvojej tváre a gesta je mu jasné, že sa ti nepáči, že tam má bordel 🙂.

amanta5
autor
21. nov 2017

@bodka70 dakujem za konkretne priklady, tak je to najlepsie pochopit 🙂
Ja ked sa na nu smejem a dam postoj tela ako ked ju zvyknem nahanat, tak sa hned zarehoce a uz uteka. Alebo ked k nej natahujem ruky na tancovannie, tak mi hned podava a uz tancuje. Tak uvidime. Aspon nejako sa vieme zatial dorozumiet 🙂

amanta5
autor
21. nov 2017

A este jedna vec: Ked tancujeme alebo staviame vezu alebo hocico spolu robime, tak sa mnou vyslovene rada nechava viest. Najskor ja ukazem a potom sa (za par dni) chyti a robi so mnou zvacsa.
Pri kolo kolo mlynske napriklad rada tancuje za rucky dokola, ale neukazuje hoblik pilku, to sa zvacsa iba smeje. A caka na koniec pesnicky, to uz hned nastrci ruky pred seba a zatocime sa spolu.
Toto je take uplne ine, ak by som to porovnala so starsou dcerou, ta vsetko robila rada sama...

denisa098
21. nov 2017

@amanta5 moja dcerka je presne to iste ako tvoja,zacina rozpravat az teraz,ma narusene porozumenie,ma poruchu pozornosti.Tiez strasili s autizmom no,detska lekarka aj logopedicka sa zhoduju ze nie nakolko hracky aj pouziva,podotykam ze s babikami sa zacala hrat az teraz,hra sa na mamicku,krmi ju,jej oblubena je baby born ina ju az tak velmi nezaujala,logopedicka nam hovorila,ze vyzera ze ma znaky avsak si mysli ze z nich do 4 rockov vyrastie,ma pravdu neskutocne zacala napredovat,tie znaky si dovolujem povedat uz su potlacene.Ja som ju nakopla tak,ze som jej kupila vela novych hraciek,usila som jej postielku s baldachynom a ona si tam dava babiku spinkat,posila som jej oblecko,prezlieka si krmi.Nam hovorili autizmus vyvinova disfazia ,aj hyperaktivita, a dcera je podla mna len 6 az 8 mes. Pozadu az na to ze inteligencne je o rok vopred.Tiez prestala rozpravat ked zacala chodit az na to ze ja si to spajam po mmr ockovani,akoby zaspala a teraz sa zobudila.Myslym ,ze vam sa rozbehne tak ako nasa,skus pripadne to co ja,nakopnut ju nejakou babikou,holou napr.co sa s nou moze aj kupat.Alebo sa chod kupat s malou aj ty a aj s babikou,urobte penu a komentuj jej babika plava,ma penu na rucke,uvidis co bude,u nas to zabera velmi.Ukazovat zacala az v troch rokoch,pred mmr ukazovala,potom prestala.Teraz pletie anglictinu,cestinu a slovencinu dokopy.

amanta5
autor
21. nov 2017

@denisa098 my sme jej tiez kupili nove hracky...didakticke....televizor je uplne vypnuty. Doteraz si zvykla cez den pozriet rozpravku, ale aj to sme zatial zrusili. Babyborn dostane starsia sestricka na Vianoce, tak uvidime. My mame vela hraciek po starsej dcerke, ale nemoze ich mat vsetky naraz, potom nevie co skor ma robit.
Ja dufam, ze sa nam ta rec rozbehne, vsetko by bolo jednoduchsie 🙂

montemotherone
21. nov 2017

@amanta5 ja rovno spochybnim odborníkov 🙂 z toho čo popisuje štvrtok mi tvoja dcérka príde úplne v poriadku. Možno je iná ako staršia, ale to asi bude tým, že je iná 🙂 Sama popisuješ očný kontakt, reakcie... To že niektoré veci neopakuje... Môže byť už prejav jej osobnosti. Negativizmus je zdravou súčasťou správania detí v jej veku 🙂 Jednoducho sú deti, ktoré "opakujú" a sú také ktoré pozorujú, nasávajú a nemajú potrebu to opakovať... Môj malý používal skoro pred 3. rokom niektoré podstatné mená, vo svojej hatlanine. Po trištvrte roku tvorí súvetia. Väčšinou nechce opakovať to, čo robia v škôlke, ale nechcela to ani staršia dcérka a ja mám doteraz nechuť zapájať sa do masoviek ako spoločný aerobik, či spartakiáda 🙂
Čo sa týka tej pauzy, treba si uvedomiť, že v tomto veku sa deti vyvíjajú skokovo v rôznych oblastiach. Raz ide dopredu motorika a dieťa zatiaľ "načítava" komunikačné zručnosti"... Potom sa rozhovorí a v motorike stagnuje... Mozog sa venuje len jednej oblasti... U niektorých detí je to napadnejsie...

denisa098
21. nov 2017

Co sa. Tyka kreslenia,ciara a kruh,na malu zabrali kriedy,fixy,vodovky,samozrejme pod dozorom,logopedicka jej naordinovala spievankovo,tablet moze ale slovenske rozpravky,plus aplikacia vyucbove karticky,mala sa pekne chyta.

andova
21. nov 2017

@amanta5 pripojim aj ja svoju skusenosti. Mam synceka ktory ma 27 mesiacov. Nereaguje na oslovenie, slaby ocny kontakt, rec okrem mama baba nepouziva nic, a myslim s ze vyznam slova mama si nevie spojit so mnou. Hra sa rad sam nase zapojenie do hry odmieta, ked sa mu snazim ukazovat nieco v knizke tak zoberie knizku a odide, ma zachvaty hnevu hadze sa o zem a bije sa po hlavicke. Chodime pravidelne k logopedicke ktore nas usmernuje s vyvinom reci taktiez sme navstivili pedagogicko-psych centrum kde zistila znaky autizmu nasledne sme navstili autisticke centrum v NZ kde nam povedali ze diagnozu neurcia ale je extremne hyperaktivny a ma znaky autizmu ale podla ich nazoru z nich vyrastie. Doma vediet svoje dieta v duch montessori pedagogiky. Synovi to vyhovuje je samoztatny. Navstevuje jaslicky od svojich 14 mesiacov a nemame ziadny problem nezapaja sa do spolocnych aktivit a mali sme problemy ako hryzenie pistanie ale zvladli sme to a vidim ze syncek sa tesi do jasliciek a nema problem. Postupne za ina vnimat ine deti a zapaja sa napriklad do nahanacky alebo rozcvicky.

lillystranska
22. nov 2017

@amanta5 podľa Vášho rozpisu tiež silno pochybujem že dcérka má autizmus. Robila som s rôznymi autistami a ona do toho vôbec nezapadá skôr bude mať len omeškaní vývoj. Hlavne treba s ňou pracovať didaktické pomôcky pomôžu a časom zájsť k logopedovi.

amanta5
autor
22. nov 2017

@denisa098 naordinovala spievankovo? 😂 Ja som jej ho zrusila, aj fihu....inak ma nevnimala a nemohla som s nou pracovat. Teraz jej to pustim maximalne v aute na dlhych trasach 🙂 inak cestovanie v dopravnych prostriedkoch miluje. Aj ked sme von, rada sa pozera na ata, autobusy a elektricky ako idu.
Skusali sme aj voskovky a ine, ale ona kreslit vyslovene odmieta. Skusim este prstove farby.

amanta5
autor
22. nov 2017

@andova tiez sa nahneva, ked s nou chcem citat, radsej odide
Vyznamovych slov mame velmi malo, mozno 5. Inak iba hatlanina.Ona ale nerozprava na mna hatlaninou, ale zvacsa len sama pre seba.
Rozumie vsak hudbe ako takej, takze motivujeme cez nu 🙂
Tiez miluje ine deti, aj ked sa okrem santenia vobec nezapoji. Preto ma aj napadlo, ci ju aspon na dve doobedia nedat do jasli....mozno ju socialne potiahnu deticky a zlepsi sa aj porozumenie. Toto chcem prekonzultovat s psychologickou ☺

amanta5
autor
22. nov 2017

@lillystranska ja si zas netrufam ten autizmus vylucit, aj ked osobne ziadneho autistu nepoznam...Neda sa tu vsetko naraz popisat, ale ona sa chova inak ako jej rovesnici. Najma komunikacia je slaba, tym nemyslim len rec.
Pracujem s nou vela...stale sa jej venujem aj doma. Sedim pri nej a hram sa s nou, motivujem, ukazujem...donemoty. uz som sama niekedy na prasky z toho 😀 Chodime tancovat s detckami v jej veku a plavat....to miluje. Ak sa da, aspon raz denne chodime von...
Uz zanedbavam trochu starsiu dcerku, z coho som smutna 😢

lillystranska
22. nov 2017

Bože baby len nie Spievankovo to je tak strašne primitívny program. Kde som robila to púšťali nonstop 8 hodín až mi z toho dvíhali tak som to zatrhla. Odvtedy sa im púšťa relaxačná hudba a deti spolupracujú jedna radosť. Pre mňa za mňa nech si to mamičky púšťajú doma ale v takom zariadení s tým absolútne nesúhlasím mojej kamošky dcéra je s toho tak oblbnuta že sa ešte aj mazna keď rozpráva a to už idem aj kamoška do vyvrtky

lillystranska
22. nov 2017

@amanta5 tak strašne dcérke to treba vysvetliť prípadne ju zapojiť alebo hrávať zo sebou ak je možnosť. Mali sme silného autisti ktorý mal brata. Chlapci sa na seba absolútne nepodobali ale ten jeho brat keď ku nám prišiel nevedel čo skôr bol z toho tak nadšený všetko musel vidieť skúsiť ale myslím že u neho bol adhd syndróm lebo kanceláriu mi skoro zdemoloval. Ten chlapček mal asi 8 rokov ako autista nekomunikoval ale keď sa mu niečo povedalo spravil to samozrejme popritom párkrát odbočil od ulohy. Inak autisti sú veľmi vnímavý. U vašej to vidím buď na ten neskorší vývin alebo mierne náznaky ale verím tomu že sa to strati

amanta5
autor
22. nov 2017

@denisa098 ta aplikacia vyucbove karticky je na android ci apple? Tak sa to aj vola?

amanta5
autor
22. nov 2017

@lillystranska ak sa mozem spytat, kde ste pracovali s autistami? Kludne aj ip.
Starsia sa snazi pomahat ako vie. Uci ju rozpravat 😀 No dovidopo...aspon sa zasmejem. Starsia dcerku ju velmi lubi, len sa spolu este nevedia hrat, kedze mladsia je v tychto oblastiach uplne ina. A zase mladsia dcerka velmi lubi tu starsiu. Je to vidiet. Starsia dcerka bude mat onedlho 4 roky, je velmi kreativna a tiez je zase komunikacne zrucna az az. Mohli by si to podelit trochu 🙂 Mladsiu kreativne veci vobec nezaujimaju.....takze je to trochu tazke robit spolocne aktivity, ale snazime sa nejak.

montemotherone
22. nov 2017

@amanta5 inak môj doteraz (3,5) Spievankovo nechcel ani vidieť. Pesničky poznal z CD z auta a odo mňa, ale vidieť to nechcel 🙂 a teraz nedávno, keď bol chorý, nejako ho to zaujalo, každý deň 3 časti 1x 😀 a poviem ti, tak sa rozhovoril že už mi ide niekedy hlava prasknúť 😀 Všetko komentuje, uvažuje, dokonca sa objavuje abstraktné hodnotenie, popisovanie (čo bude, čo bolo, auto nemá predsa pusu, nemôže sa smiať...) Keď si predstavím, že pred trištvrte rokom povedal tak Mama, hée... Keď mi chcel niečo ukázať... 🙂

denisa098
22. nov 2017

@amanta5 inaj vies ze dvoj rocne dieta sa hra pri detoch nie s nimi ?Myslym ze az v troch sa dieta zapaja do hry ,nemyslym nahanacku.

amanta5
autor
22. nov 2017

@denisa098 ano? Myselala som, ze sa uz pomaly zapaja 🙂 Ona sa napriklad nehra v oiesku s formickami vobec, teraz zacala az male kamienky do vedierka davat. To ani nepozoruje ine deti, vobec ju to nebavi. Ale hojda sa rada aj smyka 🙂 Vie aj chvilu pockat v rade na smykalu, ale dlho nie 😀

andova
22. nov 2017

@amanta5 tak u nás mau jasličky velký uspech 🙂 a malý začina pozorovať deticky vnima ich sleduje aj ked sa nezapoji sem tam po nich zopakuje...ale u nas boli jaslicky naozaj obrovským prinosom. Nemali sme problem ani s adaptáciou nakoľko začal jasličky navštevovať ešte malý tak to tak nevnimal a nikdy nebol na nás prehnane naviazaný. Tiež si rozprava hatlaninou ale len pre seba ...ale napríklad minule si listoval knižku sám a povedal na kravičku MÚ ale len tak pre seba ked som nebola v jeho blízkosti. Takže s myslím z on vnima všetko čo sa okolo neho deje nasáva informácie len nám chýba spatá odozva ale verím že aj tá sa dostavi. Nám pomahajú aj kartičky ktoré synčekovi vyrábam majú prvky Montessori pedagogiky, pozrite si na Facebooku stránku MonteTomi nájdete tam rozne inšpirácie na aktivity prípadne aj komunikačné kartičky 🙂 nám sa to veľmi osvedčilo. Vždy sa s nim snažím komunikovať veľmi jednoducho a zaroven pouzvam karticky aby som sovu ktoré povim hned piradila obrazok a zaroven význam slova takto sme to skusali aj s kravičkou a máme uz prvý vysledok 🙂 očný kontakt sme cvicili roznymi pomockami napriklad klaunovským nosom roznymi rozkami klobukmi aby som ho zaujala a začal sa zameriavat na tvar a toto nam pomohlo zlepšiť ocný kontakt, keď pomenúvam veci alebo sa načahuje za niektorými predmetmi zdvyhnem ich na uroven ust a veci pomenúvavam zopakujem par krat a podam mu predmet ktorý chce, keď bude pripravený interval budem predlzovat aby bol nuteny sa snazit zopakovať sovo ktoré mu hovorim. Ked ide pit vzdy mu dám na vyber caj alebo vodu, ked sa nacahuje tak mu pomenuvavam vodu napriklad.

lenko
22. nov 2017

ja mám oboch synov s vývojovou dysfáziou, obaja prešli už do NKS , a starší je PAS, mladší nie, ten zase ADHD. Oni sú tak rozličný, že na nich vidno tie rozdiely, aj napriek tomu že majú obaja VD. Pozri si môj blog aspoň články, mám tam dosť popísané

siska25
22. nov 2017

Ahoj, tak precitala som si tvoj prispevok a ohladom reci.... Mam syna, v 2 rokoch vedel pivedat mozno mama, tato, baba, dedo. Nezopakoval po mne ani len to ako robi pes. Teraz ma 3 roky a usta sa mu nezavru cely den. Tiez sme mali podozrenie aj na zaklade inych znakov na autizmus, momentalne to vsak vyzera na nejaku poruchu pozornosti. Lekarka aj ucitelky v skolke nam zatial odporucili s diagnostikou cakat. Syn chodi do sukromnej skolky. Od septembra denne, minuly rok chodil, ked som potrebovala ist niekam k lekarovi. Do statnej skoljy sme ho nedavali, maly je stale plienkovany, ma toho trosku viac, tak mu platime sukromnu, uci ho moja znama a ta si s nim vie poradit, skolka mu velmi pomohla.

bosorkabb
22. nov 2017

@amanta5 mali sme to podobne. Nakoniec to uzatvorili ako atypický autizmus. Reč sa o dosť zlepšila, vztahova väzba skoro žiadna. Doteraz nemá rád ľudí, ale mňa ako rodiča akceptuje.
Okrem logopeda sme navštevovali psychiatra, vlastne ešte stále k nemu chodíme. Diagnózu uzatvorili keď syn mal 10 rokov. A to ho hospitalizovali a sledovali 14 dní až potom prišlo rozhodnutie. Teraz má 16 rokov a je na 60% samostatný.