Ako riešiť situácie, keď sa 20 mesačné dieťa bije?

tanusik11
2. apr 2013

chcela by som sa spytat co mam robit ked ma moj 20 mesacny syn bije pre vsetko ked mu nieco nedovolim alebo nieco mu nedam tak mi automaticky da facku alebo ked nerobim nieco ako chce on. Neriesila som to nikdy plesknutim na zadok lebo to nema zmysel...skusala som mu dohovarat dala som ho za dvere a ze ked sa ukludni nech pride robila som sa ze placem no on sa natom smial a ked som akoze prestala plakat tak ma zase ťapol.. zobrala som ho od deti ktore bil ale nic nezabralo...uz som z toho zufala je to hanba ked niekde ideme a on ma tam zacne bit pripadam si ako uplne neschopna...chcem ho to jednoznacne odnaucit ale vobec neviem ako..

adkasmolka
2. apr 2013

niekedy treba stiahnut aj po vychovnych metodach. Jedna vychovna je 100x lepsia, ako neustale vysvetlovanie. A to neni otom, ze ja ho bit nebudem. Nekazem Ti ho bit, len skus dat vychovnu po zadku. To este ziadnemu dietatu neuskodilo. Tvoj syn prechadza vzdorom, treba mu vyhradit mantinely od kial po kial moze, pretoze skusa. Deti su velmi presibane 🙂 U znamej to skoncilo tak, ze jej syn ma 5 rokov a ked sa s niekym vonku rozprava alebo v kaviarni, tak jej zatvara usta a jaci - maminka neeeesmies rozpravat a ideme domov. Ale tam je vedena benevolentna vychova.
A nebud zufala, kazda si niakym vzdorom prechadzame. 🙄

abbie
2. apr 2013

@adkasmolka to ako by vyzerala, keby mu dala vychovnu pred x ludmi? 😕
ja som bola s malym dnes u lekarky a nechcel ist do ambulancie, povedala som, ze pojdeme len na chvilku a doktorka urobi halo, halo, vobec si nedal povedat a zacal ma trieskat do ramena a strkat do mna pred vsetkymi 😠 nevsimala som si to a preslo ho to, lebo u mna nevyvolal ziadnu reakciu, keby som mu pleskla po ruke, tak by dostal este vacsi hysak, to k nicomu nevedie ...
patri to k obdobiu vzdoru, treba trpezlivost a chladnu hlavu 😉

soldi
2. apr 2013

@tanusik11 moj syn mal v podobnom veku podobne maniere 🙂 kolkokrat ma udrel skor z roztopase, ci zlosti a nie s umyslom ublizit. vadilo mi hlavne kopanie do brucha pri prebalovani, kedze som tehotna. riesim to velmi jednoducho. chytim mu ruky, alebo nohy, dorazne poviem, ze sa to nerobi, ze ma to boli a ze to je skarede. potom pustim. ked pokracuje, znova chytim. a drzim. a zas pustim. ked pokracuje, zas chytim. a takto stale dookola. nikdy neustupujem. ked prestane, tak chytim jeho ruku a pohladkam si svoju tvar a vysvetlim, ze mama sa moze len hladkat, nie bit.
vysledok je ten, ze uz to nerobi, a ked ma nahodou este udrie, tak hned priskoci a zacne ma hladkat 🙂
inak je toto skor na temu, nez na otazku.
@adkasmolka vazne je jedna po zadku lepsia nez 100 krat vysvetlovanie? cize ked Ta Tvoj muz udrie, tak to je v poriadku, lebo vsak jedna vychovna este nikomu neuskodila?
ostava mi rozum stat z takychto nazorov.

nikolet_89
2. apr 2013

ahoj ja uz teraz, ked ma mala vzdor ma 13m chytim ju za obe ruky nie silno, ale tak aby nimi nemohla hybat a vysetlujem jej, ze to je skarede co robi a ze sa to nesmie, ked mi da po zadku v ramci hry neriesim, ked ju nieco nahneva a je ocividne, ze to robi preto ze si zla mama co mi neda cokoladku a buchne ma po ruke, chytim jej ruku a jemne ju buchnem po nej a poviem jej vidis?? takto to boli aj mna, samozrejme ju netresknem aby mala modrynu ci mala dovod na plac...len nech si uvedomi, a keby mi toto robila u dr alebo inde tak by som ju schmatla a drzala kym sa aa neukludni a nech place kope, nech sa ta zurivost z nej dostane a hlavne chlladnu hlavu

huxy
2. apr 2013

@abbie píšeš,že ako by vyzerala,ak by dala vychovnu pred x ludmi?no mne osobne je to jedno.tiež som svojej malej dala výchovnú už aj pred ľuďmi.mňa netrápi a nezaujíma,čo si oni o tom myslia.tam ide o moje dieťa,o výchovu, o to,ako chcem to dieťa viesť.a keď by som jej nikdy na ritku nedala /lebo vyvádza niekedy aj vonku,medzi ľuďmi/,tak by si určite dovoľovala viac,ako si dovoľuje.
mňa by zas zarazilo,keby som videla situáciu,akú opisuješ,že dieťa ťa začala trieskať a strkať pred všetkými,a ty si to proste ignorovala a nevšímala si ho.no prešlo ho to.ale ja osobne si nemyslím,že to je výchova,že nechať decko robiť zle,však ono ho to po čase prejde.potom to všade vyzerá,ako to vyzerá,s takou benevolentnou výchovou.týmto ťa v žiadnom prípade nechcem uraziť,píšem len,ako to vidím ja.a že nemyslím,že jedna výchovná niekomu ublíži.to len dnešné supermoderné matky by svoje deti len híčkali,nedajbože im dať po zadku.radšej si nechajú skákať po hlave.to sú moje skúsenosti v dnešnej dobe

cerez
2. apr 2013

Nie si neschopná. Aj u nás to je, ale už sa to minimalizuje. Nedopustila som, aby ma bacal. Po bacnutí som mu povedala, že maminka sa nebije, ale hladká a aby urobil moja moja maminka a pohladkal ma. Samozrejme, že som mu zobrala ruku a pohladkala svoju hlávku. Potom som ho aj ja pohladkala. Teraz keď sa to stane, hneď mu poviem, nie bacať, pohladkaj. Už sám pohladká a ja ho za odmenu stisnem a dám pusu.

tara
2. apr 2013

Suhlasim so soldi, dieta sa nema bit. bitka je len o zufalstve rodica a jeho zlyhani. druha vec je, ze tak male dieta nepochopi preco ho rodic bije. je to prenho sok, nechape preco mama, ktora ho lubi, ho zrazu bije. je to ako keby dospeleho zrazu uhryzne pes - ostane v soku. tak isto reaguje dieta na bitku. milujuci rodic, ktory ma byt prikladom, ho zrazu udrie. ako moze niekto aj napisat, ze je to vychovne!!!! dalsia dolezita vec je, ze je to uplne zdravy vyvin dietata. dieta potrebuje spoznat co je to hnev, co sa deje, ked niekoho capne, udrie, kopne. ako to ma inak spoznat? je len na nas, ake hranice mu urcime a ako mu ukazeme co je a nie je spravne. ked ho udries, ukazes mu, ze bitka je riesenia a vzdy ked niekto neposlucha, ma sa zbit. treba ho chytit jemne za ruky a povedat mu, ze sa to nesmie a nahodit prisny vyraz v tvari. mozes mu to povedat aj prisnym tonom, ale nekric. z miesta treba odist, nebojovat s nim, nedivat sa ako krici. nechaj ho tam, kde to zacalo a ty chod prec z miestnosti. v ziadnom pripade ho nezatvaraj a nezamykaj v izbe. len ho tam nechaj sameho. ked si uvedomi, ze nema divakov, prestane aj sam. ak sa to stane u lekara, v obchode a pod., chyt ho opat za ruky, povedz razne DOST a nevsimaj si jeho zlost. skor ci neskor prestane. normalny clovek to pochopi, kazdy si tym presiel. naozaj to deti v tomto veku nemyslia zle. nemaju dostatocne vyzrety mozog, aby vedeli urcite hranice hnevu a inych emocii. preto sa to takto ucia. a velmi zavisi od teba, aku cestu mu ukazes. a velmi pomaha, ked sa ho aj napriek jeho placu a kriku opytas jednu jednoduchu vetu: nahnevalo ta to? hnevas sa velmi? je to psychologicky moment, resp. tah na branku, kedy nahnevany clovek, ktoremu polozis otazku, sa razom upokoji. funguje to taj u deti. ja to robim bezne, pritulim si ho k sebe a cez ten krik a hnev sa ho to pytam stale dokola, kym sa neupokoji a nepovie mi "ano". a zrazu je ticho. zisti, ze mama ho aj tak lubi, ale takto sa spravat nesmie. 😉

jarkapa
2. apr 2013

@soldi Ty tu vážne prirovnávaš bitku od muža ku bitke od dieťaťa??? To je ako čo za nároz toto!!! Ja mám 6,5-ročného syna a nikdy v živote si nedovolil ma udrieť. Myslíš si, že je normálne, keď ťa vlastné dieťa otĺka a ešte sa pri tom aj skvelo baví? Sa potom nečudujem, prečo je tá dnešná mládež taká aká je! Keď ju vychovávajú takí...rodičia! Samozrejme, že dieťaťu treba dať výchovnú, aby sa naučilo, čo je správne a čo nie. Keď ťa bije v 20. mesiacoch a rehoche sa ti do ksichtu, nechcem vidieť čo ti bude robiť v neskoršom veku! Toto si nemá čo dieťa k matke dovoliť! 20. mesačný už má dosť rozumu nato, aby vedel čo je správne a čo nie. A tie názory niektorých tu, ako dovi, dopo...Nemám slov. Žasnem normálne.

jania023
2. apr 2013

Maminky neviem co tu riesite..nasa generacia je dost skazena...pozrite si nasich rodicov ako nas bili a nikoho zato nezavreli a ani my nemame z toho traumu...Deti sa nemaju byt ale zase ak ta niekto buchne tak mu nastavis aj druhe lice?Od kedy deti biju svojich rodicov?Oni akoze mozu to je normalne ale ked im date vychovnu po zadku tak to normalne nieje? 😕 preboha to kde zijeme v ktorom storoci?Ved v roku 1800 maly deti viacej respektu k rodicom ako dnes pretoze si nemohli dovolit ani hlas dvihnut na mamu nieo este jej bacit...takze ak je zapotreby dietatu ukazat ze ked udrie on musi cakat ze ho niekto zato tiez udrie a jeho to prejde tak rychlo pretoze je sice maly ale zato mudry a nechce sa nechat otlkat...Ja sice malu som nikdy nebila pretoze ona nemala obdobie vzdoru ale keby bolo treba tak jej supnem na zadok,ju to skor urazi ako boli...takze asi tak 😝

dukokatka
2. apr 2013

aj moja mala ma tapne ked jej nieco nedovolim alebo nedam.podla mna je to vzdor a len zistuje co vsetko moze.prejde to si myslim .ked jej poviem to tak sa ma mamku bit lebo aj mamka potom bude bit. a ona ma potom zacne stiskat a plakat ze nebude,

breslerka
7. apr 2013

Myslim, ze aj taky lev zavrci (my kricime), alebo capne labou, pripadne jemne uhryzne (u nas jedna vychovna na zadok, co neboli v skutocnosti), ked mu mlade uz "prerastaju cez hlavu", nie?...Staci kuknut par prirodovednych filmov....ak to nerobi clovek zakazdym, pomaha to...ale skutocne nie v zmysle bitka preboha, ale ked nic nezabera, dieta treba usmernit..ked to nejde dohovorom, ani zvysim hlasu, ani odchodom, riesit to treba.....neskor staci uz len upozornenie