Ahojte maminky, píšem sem už zo zúfalstva. Mám 5 ročného chlapca, mal problém s výslovnosťou niektorých hlások preto chodíme aj na logopediu. Minulý rok nastúpil do škôlky chlapec čo úplne zle vyslovuje pismena a rozpráva mazlavo a môj to opakuje po ňom. Teraz často si mení niektoré písmena v slovách ako bola povie boja, lístok jistok, sykavky vôbec úplne zle, písmeno r ešte nevie povedať. Naša logopedicka išla na materskú dostali sme novú jej sa boji musia si zvyknúť na seba. Neviem už čo robiť ako mu pomôcť zlepšiť výslovnosť? Táto nová logo hovorí že máme ho stále napomínať a upozorňovať. To robíme aj veľa sa s ním rozprávame. On je šikovný robíme úlohy pre predškolákov vie rátať aj písať písmená, len tá výslovnosť. Je narodený v marci o rok v septembri má ísť do školy. Neviem ako sa mu bude tak dariť keď zle vyslovuje. Ako mu pomôcť zlepšiť sa poraďte?
My sme sa hrávali hru - vymysli 5 slov na L, 3 slová na Š (keďže tiež obľuboval písmená). Syn povedal slovo, ja som podľa potreby opravila. Raz povedal syn, raz ja. Povedz, čo vidíš červené. Povedz, čo si obliekame. Aby to nebolo také násilné, že stále len R a pod. Mala som pocit, že 'šušle' všetky hlásky. Začali sme Š,Č,Ž, hneď mu vyskočilo R, pár dní na to L a už sme len dolaďovali. Na moje prekvapenie to šlo naozaj rýchlo....
Nedala vám na domov úlohy na cvičenie. My tiež chodíme s deťmi na logo, ale vždy im dáva úlohy domov a každý deň musíme cvičiť. Najskôr také opice na rozcvičenie úst a jazyka a potom slová, v ktorých je hláska, ktorú nevedia správne vysloviť.
@zuzikak Ten chlapec má tiež 5 rokov. Aj učiteľka v škôlke mi povedala že mysleli si že môj ho potiahne s rozprávaním a stal sa opak. Môj opakuje po ňom. Áno čítame si knižku každý večer a potom rozprávame o rozprávke čo som čítala alebo čítam mu riekanky a on po mne opakuje. Na logopediu chodíme raz za dva mesiace neviem či to není málo.
@nikaeli Ďakujem za radu vyskúšam to v rámci hry.
@jankka1981 Dostal také kartičky kde žabka cvičí s jazykom ako vyplazuje jazyk a krúži s ním. Úlohy povie mi že mám vymyslieť slová na dané písmeno a malý to má opakovať vyslovovať to po mne.
Som akurát čítala tento článok na túto tému https://detiasvet.sk/ako-zlepsit-vyslovnost-u-d...
@adelka1900 Ďakujem za článok, čo tam bolo písané z toho môj nevie povedať R a namiesto toho povie písmeno J. Aj miesto L niekedy povie J. No a sykavky to tiež má problém Š S C Č Z Ž
Tie cvičenia a hry čo písali robíme doma to ho bavia aj keď povie niečo zle ja ho opravím. Knihy každý večer si čítame a vymýšľame príbehy alebo ja čítam básničky a on po mne to opakuje. Úlohy že čo nepatrí do skupiny, dopln vetu a podobne on to všetko vie robiť, len tá výslovnosť neviem čo s tým. S rovesníkmi sa rozprávať bohužiaľ nemáme v rodine takéto malé deti. V škôlke sa najviac hra s tým chlapčekom čo susle a od neho sa ešte viac zhoršovalo môjho chlapca reč. Ešte učiteľka mi povedala že si mysleli že môj malý potiahne toho chlapca s rozprávaním a stal sa opak.
To ma mrzí, že sa stal opak. Ešte som sa spýtala Chat Gpt.
Keď malé dieťa nahrádza hlásky, ako je „R“ a „L“, hláskou „J“, je dôležité postupne ho naučiť správne vyslovovať tieto hlásky hravou a nenútenou formou. Tu je niekoľko tipov, ako môžete dieťaťu pomôcť naučiť sa vyslovovať správne hlásky:
1. Vzor a opakovanie:
Ukážte dieťaťu správnu výslovnosť hlásky „R“ a „L“. Môžete to urobiť tým, že slová, v ktorých sa tieto hlásky vyskytujú, budete nahlas a zreteľne vyslovovať. Dôležité je, aby dieťa počulo správny zvuk častejšie.
2. Cvičenie s jazýčkom:
Pre „R“: Pomôžte dieťaťu, aby si uvedomilo, že jazyk musí byť vo vibrácii. Skúste napodobniť zvuk „brmm brmm“, ako keď zvukom napodobňujete auto. Jazyk by mal jemne vibrovať v ústach.
Pre „L“: Vysvetlite dieťaťu, že jazyk musí byť umiestnený pri predných zuboch na hornom podnebí, keď vyslovuje „L“.
3. Hravé cvičenia:
Zahrajte sa s dieťaťom hry, ktoré podporujú správnu výslovnosť.
Slovné hry: Povedzte slová obsahujúce „R“ alebo „L“ a nechajte dieťa opakovať. Hra môže byť formou hádaniek alebo rýmov.
Narážanie na „R“: Hrajte sa s deťmi na zvuky, kde je potrebné robiť „rrrr“ ako lev alebo motor auta.
Zrkadlo: Nechajte dieťa vyslovovať hlásky pred zrkadlom, aby videlo, ako sa jazyk hýbe pri správnej výslovnosti.
4. Tvorenie príbehov:
Vymýšľajte jednoduché príbehy, v ktorých sa často vyskytujú slová s hláskami „R“ a „L“. Prirodzené opakovanie slov pomôže dieťaťu získať správne návyky.
6. Logopéd:
Ak máte pocit, že napriek pravidelným cvičeniam sa výslovnosť nelepší, môže byť vhodné konzultovať to s logopédom, ktorý poskytne odborné cvičenia a usmernenia.
Dôležité je, aby celý proces bol pre dieťa zábavný a bez stresu. Výslovnosť sa postupne zlepšuje s časom a trpezlivosťou.
@adelka1900 Ďakujem.Logopedicke chodíme už skoro dva roky no nevidím žiadne zlepšenie.
Nemáte možnosť ambulantnej starostlivosti? Stacionár? Môj syn má tiež 5 rokov a dyslaliu, a zvažujeme na mesiac stacionár aj podľa odborníkov by najlepšie pomohol 😊
@kris_tin257 Neviem čo je to stacionár?
Dennodenná starostlivosť, niečo ako špeciálna škôlka, my máme možnosť na mesiac to využiť, klasicky od 7:30-16:00 to myslím u nás funguje, s deťmi pracujú logopedi každý deň a špeciálny pedagogi
@kris_tin257 O tom som ešte nepočula,z akého mesta ste?
Bratislava
Presne tak ako vam povedala logopedicka. Jemne a nie karhavo ho opravovat. jistok spadol ? Hovorime listok. Tvoj kamarat v skolke je asi mensi a mladsi, skus to povedat pekne a ked budes na neho vraviet ako velky chlapec tak ho to naucis. Pomozes mu aby to rozpraval aj on spravne. (postavit ho do pozicie rozumneho velkaca). Len sa s nim rozpravaj tak ako chces aby vyslovoval. Ked spolu vecer citate ak citate tak necitaj len ty ale skuste sa o pribehu spolu rozpravat s pouzitim slov, ktore nevyslovuje spravne. Napr. jistok boj tu. Ano ? listok bol tu, skus povedat kam by ten listok mohol byt..atd. atd. Davat doraz na hlasku L je dolezite. Ked bude vediet vyslovit spravne L, rychlejsie sa nauci aj R - to je totiz prvy krok k pismenku R. Tak isto sykavky su dolezite. Skus si vypytat (odfotit do telefonu) veci, ktore mu dava logopedicka a doma opakujte kazdy vecer tak 10-15 slov. Zo srandy ze ich precitas a on ich zopakuje. Vytvor kratke vtipne vety. (bola lopata leniva? Lizatko susti vo vlasoch). A nech skusi aj on vtipnu vetu vymysliet. A rok do skoly nie je problem. Viem, ze mas obavy ale neboj sa. Vela deti spravi mega obrovsky pokrok v priebehu 2 mesiacov. Nie to este rok, ktory mate k dobru. Obzvlast, ked rozpraval celkom pekne a teraz opakuje nespravne vyslovovanie. Aj na logopedicku si postupne zvykne. Deti su velmi tvarne a vedia sa velakrat rychlejsie prisposobit ako dospeli . Hlavne ziaden stres 🙂