Ako podporiť rozvoj reči u 17. mesačnej dcérky?

jarka0812
9. aug 2013

Mamičky, poradíte, ako môžem podporiť rozvoj reči u 17 mesačnej dcérky? Ešte nič nerozpráva, len bľaboce, džavoce... Viem, že niektoré deti nerozprávajú aj do 3 rokov, ale rada by som urobila niečo pre to, aby naša malá už rozprávala. Túžobne očakávame mama, tata, havo... pozeráme knižky, spievame, recitujeme... neviem, či sa to dá nejak inak navodiť...

tova
9. aug 2013

skontrolovat sluch ste boli? prinutit ju neprinutis ako ked napriklad s chodzou ze vezmes za ruky a cvicime. S recou je to ine, treba stale rozpravat, citat knihy, spievat, deti aj ked nerozpravaju pamataju si slova , dookola opakovat jedno slovo aj 10 krat. rozprvat pomaly a jednoducho (nie zdrobneniny) napr. si kotulajte loptu a povies, mama, Janka, mama, janka, mama, janka , ked sa smyka povedz hore, dole, hore, dole, hore, dole a najlepsie je ked ti pozera do oci a si v jej vyske, napr. si sadness na zem ked sa hrate napr. s kockami.

memory97
10. aug 2013

Jarka len rozpravat a rozpravat dookola a vsetko komentovat. Mam 3 rocneho synceka a rozprava velmi malo,ale rozumie vsetkemu. Ma svoj sposob gestikulacie,vyjadrovania. Sem-tam povie slovo,zopakuje 2x a viac ho ani nehne... V mudrej knihe som citala,ze dieta musi pocut slovo aj 200x kym ho zopakuje... 😉

jarka0812
autor
10. aug 2013

@tova neboli, sluch je v poriadku, lebo mi rozumie, keď poviem, podaj mi..., hoď..., vypľuj... Asi to chce ozaj len trpezlivosť. Akosi pro nej na všetko dlho čakáme. Na zuby po 14tom mesiaci (má 4) na samostanú chodzu po 15tom mesiaci... Len nechcem nič zanedbať. Čítala som článok, kde sa pri neskoršom nástupe reči odporúča navštíviť logopéda.

vikusjk
10. aug 2013

@jarka0812 detičky sú veľmi individuálne, my máme tiež 17 mesačnú dcérku, a švagrinej malá je len o 6 týždňov mladšia, ale rozdiel medzi nimi je dosť veľký, čo sa vyspelosti, alebo ako to nazvať, týka. Ja si myslím, že každé dieťa si ide svojim tempom, a najlepšie spravíš, ak sa s ňou budeš s láskou hrať a veľa sa s ňou rozprávať, čo robíš určite aj teraz, takže len trpezlivosť, všetko príde 😉

jarka0812
autor
10. aug 2013

@vikusjk ďakujem za povzbudenie 🙂

kubuliatko
10. aug 2013

ja mam 2,5 rocneho ktory hovori len zopar slov. nie viet ale slov. a musim povedat z vlastnej skusenosti ze nepomaha ani citanie milujeme knihy a citame si ich stale dookola a nepomaha ani pomale rozpravanie a opakovanie slov. jednoducho musime pockat kedy im dozrie recove centrum a ono sa to spusti same.

timka156
10. aug 2013

@jarka0812 Neboj este je malinká...viem, ze niektoré deticky v jej veku uz vedia pekne rozpravat...ale ona to dobehne. Vraj su dobre na rozvoj reci..aj také tie vkladacky. Inak moja mala, mala 2 roky minulý piatok..a az teraz sa jej rozviazal jazycek. A uz aj tvorí kratke vety. Tak naozaj asi len trpezlivost... 😉

tova
10. aug 2013

@jarka0812 mozes navstivit logopeda aj teraz, prinajhorsiom ti povedia prist o pol roka. Moze rozumiet ale moze mat oneskoreny vyvoj reci, moze mat slabe svaly v ustach a na to musi cvicit aby vedel jazyk ohybat atd....www.dckvietok.com/attachments/File/letak_NVR.doc