Ako odučiť 25 mesačného syna od plienok?

rainbow0508
6. feb 2012

Ahojte dievčatá!
Ako ste riešili odúčanie od plienok? Viem, som si vedomá toho, že sme to nejak prešvihli a mohli začať skôr...nuž, človek dá niekedy na "múdre rady", že dieťa má čas a potom zistí, že už "čas prešiel". Ale aj tak by som rada vedela váš názor a skúsenosti.
Ďakujem vopred...a tajne dúfam, že niektoré ma nezdusíte 😉

mamka78
6. feb 2012

@rainbow0508 prečo neskoro? 😅 ,každé dieťa je osobnosť a každému trvá niečo dlhšie a v niečom je šikovnejšie 🙂 ,ja som staršieho začala učiť na nočník keď mal presne toľko čo tvoj a trvalo to necelých 5 dní,kedy pochopil čo od neho chcem a odvtedy ani raz nemal nehodu ani cez deň a ani v noci 🙂 .V jednej mdrej knihe som čítala,že dieťa je vtedy pripravené odučiť sa od plienok,keď ho necháš bez plienky holého a keď začne pišať,tak sa zastaví,vypišá a potom sa pozrie,čo urobil 😕 .No u nás to fungovalo na 100%,tak držím palce,nech vám to vyjde 😵

rainbow0508
autor
6. feb 2012

@mamka78 Vdaka za radu...u nas je trochu problem, ze nocnik, zachodik a pod. je nocna mora...akonahle pochopi, ze by sme radi nieco take od neho, zacne byt krik, uteka prec a ani za svet...ako si to presne ucila ty svojho drobca?

emapol
6. feb 2012

Ja som svoje deti davala na nocnik uz ked vedeli sediet, cize niekedy okolo pol roka. Obidvaja si vzdy pockali kedy ich posadim na nocnik a potom sa vykakali, s tym sme vobec nemali problem a ani teraz nemame s malou- do plienky nekakame a casto aj cikame. Syna sme vsak nevedeli odnaucit necikat do plienky pocas poobednajsieho, ci vecerneho spanku. Ked zacal pred pol rokom chodit do skolky, este sa obcas poobede v skolke pocikal, ale v noci sme mu stale davali plienku, nejako som to neriesila, kym sam nechcel a hoci ma uz 3,5 roka, len nedavno sme sa zbavili aj nocnej plienky a v noci sa pyta sam na zachodik aj dvakrat.

anjelicek26
6. feb 2012

No urcite nedavat polrocne dieta na nocnik, mi naskakuje husia koza ked to pocujem ho tam nechat vysedavat, kym nieco neurobi, no kazdych 15-30 minut nieco urobi automaticky, och aky uspech. Zvierace aj tak neovlada 🙄

Ak chces radu, my sme odplienkovavali metodou - bez plienok za 7 dni - obe deti a obe uspesne, obe suche potom aj cez spanok na obed a spanok v noci. @macocha ma tu metodu v clankoch.

V podstate to znamena zobrat plienku a dieta sa moze aj na hlavu stavat, uz ju nedostane. Isteze to znamena prve tri dni vylucne umyvat, utierat a prezliekat, vysvetlovat a striehnut. Lenze potom to zacnu chapat. Ze nemaju na vyber. Ze plienka nebude (ja som ten prvy tyzden este davala na spinkanie) a to ani na von, proste uz sa do gati necika. Lebo raz dat dietatu, co trenuje plienku a raz nedat, no bolo by truba vo veku kedy tomu uz rozumie - myslim vyse dvoch rokov - aby si vybralo nepohodlny nocnik. Dietatu proste treba "skrtnut" alternativu, ze sa k plienke vrati. Vela chvalit, vela motivovat, ten tyzden a aj par dni potom neplanovat velke aktivity mimo domu, aby dieta malo sancu "slavit" svoje uspechy.

Manzel je na maleho nenormalne hrdy, ako to zvladol, rovnako ako bol vtedy na dcerku. Krpec je bez plienok takmer mesiac, chodi na nocnik uz podla vlastneho uvazenia, neucvrkava, v noci je tiez suchy. Nehody mavame tak 2x do tyzdna co sa vykaka alebo vycika tesne pred nocnik, co nestihne. Holt chlap 😅 Dcerka od odplienkovania nemala nehody ziadne. Ale tak 2x do tyzdna zobrat handru ma nezabije a este to nejako pocvicime 😉

macamac
6. feb 2012

@rainbow0508 vôbec nie je neskoro 😉 zvlášť,keď píšeš,že pri spomienke nočníka/wc plače. tak nechaj tak.aby si ho neblokla. nie je možno ešte psychicky pripravený 😉
môj syn bol odplienkovaný a hneď komplet bez nehody od 2,5roka. ALE-na veľkú si pýtal plienku až do 3,5roka!!! a to už chodil dávno do MŠ. skrátka mi tvrdil,že v nočníku alebo wc sa zašpiní. nedal si to vysvetliť,nedal sa vytrucovať, ak plienku nedostal-dokázal týždeň vydržať 😕 a skončili sme u dr. a preháňadlách. takže som tomu dala voľný priebeh. a teraz sa len bavíme na tom 😉
no čo-ženiť sa v plienkach nebudú, nie? 😀 😉

katren
6. feb 2012

@rainbow0508 no my este plienocky mame...a nemyslim, ze sme cas presvihli....okolo 2 rokov si dieta uvedomuje co do plienky robi....nasa teraz zacala vraviet ked sa pokaka, ale ani za svet ju nedostanem skor na nocnik ci zachod....az ked je po tom....ja to nechavam na jar, bude teplejsie a moct chodit po vonku bez plienky a ja budem mat menej starosti s umyvanim podlah......a este aj, ako by som riesila teraz v zime cikanie vonku???ked sa nahodou pocika, tak by mohla hned prechladnut...a otcat jej zadok teraz v zime vonku.... 😖

anjelicek26
6. feb 2012

@katren - ja mam nocnik v kufri auta a ho tam dam, ak sme dlhsie vonku, v pohode sa tam vycura... ale tak on vydrzi uz dve hodky v pohode, dam ho kym ideme a nocnik mam ako rezervu, keby sme boli dlhsie vonku a zacal sa pytat... on vydrzi uz tak 10 minut potom, co ukaze, ze musi, kym dojdeme k autu ci domov.

katren
6. feb 2012

@anjelicek26 ano, je to riesenie 😉 ale nasu som ani Kinderkom na ten nocnik neukecala a ani na zachod, ma strach, takze budem riesit ked sa otepli 😉

emapol
6. feb 2012

@anjelicek26 neviem preco to u nas takto funguje ale funguje...nemusi ti naskakovat husia koza, kazde dieta je ine a tie nase su nejako v tomto rovnake. Ked sa mala vyspi, dam ju na nocnik, a ona ked chce tak sa vykaka, ci vycika a to do 5-10 min, nesedi tam hodiny a kedze kaka tak najviac dvakrat do dna, tak to je v pohode. 3-4 krat si denne posedi na nocniku a nic take hrozne sa nestane.

andrema
6. feb 2012

Ahojte, tak moja mala ma 23 mesiacov skoro, povie ked kaka, povie mi ked cika do vane napr. Podla mna si to dobre uvedomuje,ale na nocnik ju neviem dostat. Stale tvrdi,ze ju to tlaci a nechce tam sediet ani minutu. Asi budem musiet tiez len nedat plienku a utierat po nej 🙂. Pretoze ona tu plienku jednoducho chce, nechce behat bez plienky. je to pre nu jednoduchsie. Asi ju budem musiet oducat ako od cumla, jednoducho s nou seknut a bude to.

peuska
6. feb 2012

My mame tiez 25 mesiacov a chodime bez plienky uz mesiac a stale sa mi nepyta sama proste sme doma a vzdy ju musim posadit na nocnik, samozrejme sa vycika ale sama od seba sa nevypyta... ja tomu nerozumiem vsetko vie povedat, po kazdom vsetko opakuje ale vypytat sa ani za svet... a ked ide kakat tak sa samozrejme ide niekam schovat vacsinou pod stol... takze vie o tom ze sa jej chce ale na nocnik sa neposadi... Co v takomto pripade??? Je pravda ze cez denne spanie jej davam plienku a vacsinou je sucha a nocne ako kedy niekedy sucha niekedy mokra... Niekedy som ztoho smutna ze vie vsetko povedat a nevypyta sa ☹

klauduska
6. feb 2012

@rainbow0508 podla mna je nie je neskoro a vela mamiciek zacina s oducanim od plienok ovela neskor... 😉

My sme zacali pred 2 tyzdnami,jednoducho som jedneho dna plienku nedala,dostal slipy...avsak som musela vsetky plienky schovat,lebo stale plakal s plienkou v ruke,ze on si prosi plienocku....vysvetlila som mu,ze je uz velky a ze vsetky plienky ujo sused odniesol druhemu chlapcovi,kory este nerozprava a nevie sa pytat vycikat,ale ze Filipko uz vie rozpravat a vie sa vypytat.To celkom zabralo,hned sa pytal od zaciatku a vzdy sme sli skontrolovat ci nahodou ujo sused nedoniesol plienky naspat....
Na spanie este davam,lebo su zatial stale pocikane,aj ked vzdy pred spanim,aj obednym cika,do plienky nacika....Nehod sme mali malicko,dokopy asi 3,aj to take,ze nie uplne sa vycikal,jednoducho nieco do slipkov a zvysok do zachoda.

A s kakanim mame najvacsi problem,ako sme zacali,nekakal,sa mu podarilo po zobudeni do plienky...po tyzdni sa mu podarilo do zachoda prvy krat,povedal,ze chce cikat a vykakal sa....po dalsich 2 dnoch sa znovu vykakal do zachoda,odvtedy nie a nie,pyta si plienku,na zachod kakat ani pocut,proste hned lezie dole.... 😒 Mozno je to aj ym,ze kaka po stojacky....neviem...Tak snad ho to raz prestane bavit a nebude vecne kakat do plienky....

@macamac mna by zaujimalo ako ste sa odnaucili potom od tek plienky na kakanie....neprotestoval?Nerobilo mu to problem kakat?

klauduska
6. feb 2012

@peuska nas toto robil od cca 1,5 roka...vzdy som ho vzala,tak sa vycikal,ale nepytal sa sam...teraz som spravila sek a zafungovalo.... 😉

margot
6. feb 2012

@emapol ahoj,niekde som čítala,že detičky,ktoré sú ešte neni pripravené na nočník a keď sa príliš skoro na neho učia-majú učiť,,,tak potom dosiahnutie úplnej čistoty,t.zn. že úplne bez plienok aj cez noc,,je potom o to ťažšie a zdĺhavejšie, čo si myslím,že je váš prípad,keďže ste 6 mesačné deti dávali na nočník 😒
môj syn sa začal pýtať sám od seba ako 18 mesačný kakať na veľký záchod a inak mal plienky do 2 rokov,lebo cikať nechcel nikde inde,tak sme ho nenútili a nedráždili s nočníkom zbytočne a zrazu okolo 2 rokov začal chodiť sám na nočník aj cikať a potom som už len sledovala,ako má vždy suchú plienku po celé dni,takú rozhádzanú som mu ju úplne suchú zakaždým večer vyhodila a po možno 4 dňoch som mu už nedala vôbec,ani na noc.Čo sa týka noci,som sa nebála,lebo od 1 roka mi spinkal celú noc,bez papania(kojenia) až do rána a ráno mal vždy suchú plenu a dokonca som počula od viacerých maminiek,že ich detičky sa pri odúčaní najskôr naučili cikať na nočníku a dlho si ešte pýtali plienku na kakanie,mi sme mali opačný problém-kakalisme na wc 😀 takže dala som ho na nočník,keď prišiel správny čas a sám sa za pár dní odučil od plienok 😀

margot
6. feb 2012

@rainbow0508 napísala som emapol svoje skúsenosti s odúčaním a chcela som to aj tebe adresovať hlavne a nepodarilo sa,tak kuk k nej 😀

macamac
6. feb 2012

@klauduska no-on raz len prišiel ma zavolať,nech sa idem pozrieť-a na chodbe ma čakalo v nočníku prekvapenie 😕 😀 vykakal sa sám.ani na premiéru ma nepozval 😀
skrátka-doplo mu to samému. 😉
učiteľky v MŠ mi hovorili-on tu nekakáva 😅 no-to som vedela,on to nosil domov do plienky 😀
a odvtedy-už v pohode 😉

klauduska
6. feb 2012

@macamac aha,no super...no u nas je to o to horsie,ze nocnik nechce ani vidiet,nie to este nan sadnut... 😒

pancake
6. feb 2012

@rainbow0508 no ja som nikdy nedávala syna na nočník. bol síce položeny v obyvačke ale iba okolo neho oprešiel. a nakonec mi raz zahlásil: mama, nedávaj mi plienku. odpadla som. a odvtedy pekne kaká a ciká sám do záchoda. bolo to viac ako dva roky. nesilila som nič a teraz mám pokoj. ani v noci sa nepociká. a chodí pekne cikať sám. nemusím chodit s nim. ani vonku ked sme chodievali v lete nikdy nepovedal mama pod ma dat cikať. pekne išiel pri stromcek, stiahol tepláky a vycikal sa ani som o tom nevedela. až ked mi to deti povedali. 🙂)) chalani sú síce v tomto pomalší, ale stojí to za to !! netreba ich nútit ono im to dopáli síce neskôr ale predsa 😀 😀 😀

peuska
6. feb 2012

@klauduska ale ona tu plienku nechce ona by najradsej chodila stale povyzliekana a tesi sa tomu ze ma nohavicky ale nevypyta sa... a to nechapem... proste ked sa pocika tak jej to nevadi a toto neviem ako jej vysvetlit ze to je zle ze ked ma mokre nohavicky... ☹
No vidim ze ozaj tie nase zlaticka su kazde ine a fakt tu mozem dumat a davat radi ale tak asi ozaj kazde je v niecom inom sikovne... ALEBO poradte robim ja nieco zleee???