Ako odnaučiť dvojročnú závislačku od kojenia?

erienka
11. mar 2018

prosim o radu, som uz zufala. Cochvila dvojrocna dcera je totalne zavisla na kojeni. Cez den mi vyhrna tricko asi kazdych 10 minut, ked jej nechcem dat, tak zuri. Pri starsej som to riesila tak, ze som si natretla bradavky horcicou, pri tejto mladsej to nepomaha, nepomaha ani ocot. Mate nejaky tip, cim by som si ich mohla natriet, aby som to uz konecne nejak zastavila? Dakujem

evittam
11. mar 2018

@erienka Nedať, neustúpit. Len s tebou "cvici", dvojrocne dieta velmi dobre vie čo robí a dobre vie,ze aj tak ustúpis. Takto je to so všetkým. Napriklad dohodnúť pravidlá-mliecko bude len vecer pred spanim a hotovo lebo viac nie je. A nie aby ti liezla pod tricko kazdych 10minut.

bimbambim
11. mar 2018

nedat a vysvetlovat nemam nedam 2 roky stacilo .Je uz velka aby pochopila alebo dat na tri dni k babke aj nepracuje a zabudne

janinah
11. mar 2018

obviaťž si prsia elastickým obvazom,nestláčaj...akože ťa bolia a hotovo

luna116
11. mar 2018

ja teraz odúčam 16 mesačného syna - tiež je závislý na mlieku, ja som tehotná. Cez víkendy je MM doma, takže v piatok som si obviazala na noc prsia elastickým obväzom, spala v spálni, MM spal v detskej izbe na posteli a malý v postieľke, dohodli sme sa, že pri prvom zobudení mu dá iba vodičku, ak bude plakať, len ho bude nosiť na rukách a tíšiť, ja do toho nebudem vstupovať, nad ránom mu dá UM. Zatiaľ to celkom ide, lebo vie, že od MM iné ako UM nedostane a keď je hladný, nič iné mu neostáva. Ráno mu dám svoje mlieko, mám ho nadbytok, aj keď si hrudník sťahujem, ale verím, že keď ho v noci nebudem dojčiť, tak to mlieko sa zredukuje až nakoniec ustane. Je to iba 2. deň, držte nám palce.

pribinak
11. mar 2018

Odist na 3 dni z domu.

myjusiatko
11. mar 2018

Pockat kym sa dieta samo odstavi. Cim viac jej beries, tym viac chce. Pripadne cez den zabavit inak. Ist von, robit aktivity.

margaretka_
11. mar 2018

Tiez mam dvojrocneho co sa este dojci a naozaj som si vsimla, ze cim viac by som ho odmietala, tym viac sa dozaduje. Ja verim v samoodstavenie, keďže mlieka je uz malo, stale si popritom pyta vodu :D
Ale u 2 rocneho sa uz daju urcit nejake hranice, aby to pre mamu nebolo neunosne. Mne sam tricko nestahuje, vonku a na verejnosti uz nedojcim a maly to respektuje.

3009
11. mar 2018

Moja dcéra minulý rok odstavovala malú závisláčku - mala 2 roky a 3 mesiace - lebo tiež hoc kde liezla po nej a kričala "didi", tak jedného dňa jej povedala, že mliečko už nie je a je len pre malé deti a viac už nedala. A bolo po probléme.

alexandraala
11. mar 2018

Skus napisat do skupiny laktacna poradna

natalia13
11. mar 2018

@luna116 tiež som dojčila keď som bola už tehotná. Dcéra mala už 2 roky. Trvalo toaz do pôrodu a aj keď to bolo náročné nikdy som to neoľutoval.Drzim palce

ivanapetrasova
11. mar 2018

Prvého som kojila do vyse 3 rokov a z mojej skúsenosti ti môžem povedať ze medzi 2 a 2 a pol rokom bola frekvencia dozadovania sa kojenia úplne najvyššia. Po pár mesiacoch mi to už bolo nepríjemné takže sme pristúpili k dohodam. Mlieko som mu dávala len doma (neobmedzene), výnimka vonku bola v prípade urazu/veľmi stresovej situácie. A prijal to úplne v pohode. Takze mimo domu som kojila minimum. A von sme chodili veľa čiže to bolo zvladnutelne. Kojila som do samoodstavenia ktorému pomohlo moje tehotenstvo 🙂 a teraz kojím dcéru, v júli bude mať 2 roky a už cítim ze začína pýtať viac a viac tak som zvedavá co to bude zase 🙂

luna116
12. mar 2018

@natalia13 môj syn sa budil na moje mlieko 7x v noci, už to bolo neúnosné, mlieka mám pritom dosť, aj trojčatá by sa uživili...ale už som bola veľmi vyčerpaná. Inak, dnes mi MM oznámil, že náš syn sa v noci zobudil už iba 1x, dal si zopár hltov UM (vymenila som Babylove za Hipp, zrejme mu chutí viac) a spal ďalej 🙂 Samoodstavenie by u neho nehrozilo a mňa by asi kleplo od únavy.

mon_soon
12. mar 2018

Ja som skúsila metódu “proste nedať” a ten rev šialený,zúfalý a nešťastný som vydržala asi hodinu pričom som mala vytrhane asi všetky vlasy. Podľa mna je to strašne drastické. Každopádne moja tiež pristúpila že iba vecer a v noci,cez den sa dala ukecat resp.zabavit. Mne to už ale vadilo aj tak,tak som jej casto hovorila že už sa kazí,nebude,pre male detičky atd atd...(horčica,obväzy,nezabralo nic-poradila si) a potom raz som mala nachystané kakao vo flaske a čítala jej tu psychoknihu o zajačikovi ktorý chce zaspať...a ona zaspala,keď už zaspavala ponúkla som jej to kakao...a na druhý den povzbudena som to skúsila znova,tretí den už sebavedomá a zrazu bola odstavená ani neviem ako. Bez sĺz, bez stresu, mala 2r 2mes

erienka
autor
12. mar 2018

@mon_soon to kakao skusim. aj si ho sladila cukrom?

mon_soon
12. mar 2018

Nie čo si,obyc mlieko s grankom teple...to je sladké až až

mon_soon
12. mar 2018

Ono ja som mala tiež nervy niekedy, niekedy som si to ešte užívala-tak na striedačku-myslím že aj preto nic nefungovalo lebo som ešte sama nejak nebola rozhodnutá,pripravená...viem že v ten vecer som jednoducho vedela že to dame...resp nedáme :D a tak to bolo aj s plienkami...

artemis78
12. mar 2018

@mon_soon ja som na tom rovnako,tiež si to striedavo užívam ale som aj unavená a rozmýšľam čoraz viac ako malú budem odstavovať,má síce len 13 mesiacov,aké bojím sa že čím bude staršia tým to bude ťažšie.Uz teraz je taká závislá že mi dáva ručičku do výstrihu,a keď jej dlhšie nedám tak až sa ide zájsť tak veľmi chce.To kakao asi vyskúšam tiež 😀

mon_soon
12. mar 2018

No musím podotknúť že som skúšala um,kakao,čaj aj skôr...nechcela...ani počuť...vždy mi prišlo ľúto že som zla na ňu, že je ešte malička...nechcem tu rozvíjať debatu o zmysle dlhodobého dojčenia...ale myslím si že jednoducho dieťa a matka patria k sebe a aj napriek tomu nie je nutne aby matka bola otrokom...ja som skúšala,aj sme si poplakali...aj som sa bala že ako ju odstavím lebo na samoodstavenie to fakt nevyzeralo...ale keď som už skúsila ozaj krajne riešenie že teda nedám a vydržím...vtedy som sa rozhodla...vtedy som vedela že keby chcela aj do 5 rokov tak ju necham a nebudem tlačiť na pílu...pre mna to bolo hrozne...ale zároveň som vedela že to zase nevzdám a keď budem pripravená ja,bude aj ona

mediksk
12. mar 2018

Dojčiť sa má ideálne 6 mesiacov a postupne prechádzať na plnohodnotnú stravu. 2-ročné dieťa nemá dôvod piť/jesť materské mlieko. A keď "zúri", tak to nechajte tak. Prvé obdobie vzdoru. Vy musíte byť rodič a stanoviť limity, pretože v 10 rokoch si bude robiť čo chce. V puberte nehovoriac. Nezabúdajte, že dieťa sleduje a skúma, čo si môže dovoliť a aké je jeho postavenie.

myjusiatko
12. mar 2018

@mediksk chcelo by to, si o dojceni nieco viac precitat, nez zacnete davat taketo uzasne rady.

taga
12. mar 2018

@mediksk 😂😂😂 to je odpoved z nejakej knizky z 80tych rokov? 😂😂😂 nema dovod pit/jest materske mlieko? A asi ani nema dovod zurit ze

siska53
12. mar 2018

@erienka no u nasej ocot zabral,lebontiez cez den behala aj 15-20x.. A mne to vadilo,lebo ma.to uz bolelo,ked tak casto chodila. Potom sme to uorzvili na rano a vecer,neskor uz len rano..anasledne vobec.

mediksk
12. mar 2018

@myjusiatko o dojčení aj o výžive dieťaťa mám zloženú skúšku na LF. Viac sa prečítať nedá. Každopádne je to vaše dieťa, keď nechcete poradiť.

myjusiatko
12. mar 2018

@mediksk bohuzial to len doklada, aka je uroven vzdelavania lekarov na skolach ohladne dojcenia. Mizerna. Ani sa nedivim, ake rady potom kojacie zeny u lekarov dostavaju. Je to smutne.

bruneta880
12. mar 2018

No ja som malého odstavovala postupne, najskôr som kvôli vlastnému pohodliu, a hlavne zachovania zdravého rozumu zrušila nočné (výnimkou boli choroby a keď išli zúbky) pred spaním dostal, tak vždy zaspinkal, ale v noci už nie.
To mal asi rok a pol.
Plakal síce pár dní, ale bola som pri ňom a povedala vždy len -páči vodičku, spinkáme.
Neodchádzala som od neho do druhej izby, to sa mi zdalo veľmi drastické.
Inak cez deň mal ešte ráno, pred poobedným spánkom, a večer pred spaním....samoška, že ešte keď bol chorí, buchol sa atď.
Potom keď mal dva roky, tak dostal už len pred poobedným spánkom a pred spánkom večer.
Potom som zrušila pred poobedným spánkom, plakal a dožadoval sa asi tri dni a pochopil....
No a nakoniec to večerné, toho sa samozrejme vzdával najťažšie, lebo už mal len to....bolo to v novembri keď dostal naposledy. Srdce mi síce trhalo, ale už som nevládala.
Keď plakal, stále som mu hovorila, že ho Ľúbim, a že mliečko už nieje že cici sa pokazili....ale bola som pri ňom.
To, že dieťa zabudne, u nás teda vôbec neplatí, môj aj keď ma teraz vidí v sprche tak sa potmehúcky uškŕňa 😊 a niekedy sa aj opýta cici?Taký sladký výraz vtedy nasadí, že niekedy mám chuť mu aj dať, ale viem že by to bola blbosť a nakoniec by sa trápil odznovu. Len sa obávam letnej dovolenky, keď tam bude nejaká hore bez....😂

Neboj sa zvládneš to, len pomaličky postupne, ale nepovoliť, buď pri nej neodchádzaj to je stres navyše a už musí pochopiť, že keď mama povie nie tak nie.Aj nie sa dá povedať s láskou, prajem ti nech máte obe na dojčenie len pekné spomienky...💓

derdia
12. mar 2018

A na co dojcite tak dlho?aky to ma vyznam?pytam sa seriozne...nechcem rypat...len ja osobne nevidim v tom zmysel kojit dlhsie ako max rok a nieco ..

myjusiatko
12. mar 2018

@derdia dojcenie nie je len o jedle. V skratke.

mediksk
12. mar 2018

@myjusiatko vzdelávajú nás lekári, ktorí sa starali o vaše matky a dnes je Vám dobre. Neviem prečo si nechcete poradiť od niekoho, kto sa tomu celý život venuje. Nehovorím o sebe, moja rada bola len sekundárne napísaná primárne od odborníkov. Ale keď si nechcete dať poradiť, tak potom neviem. Chcete radu, ktorú chcete počuť? Alebo?

babucika
12. mar 2018

@erienka my sme s mm odstavovali 20m zavislacku pred 5 rokmi.uz chodila do jasli,ja do práce.mlieko mala ráno,ked prišla zo skolky,uspala sa na prsniku a v noci na požiadanie.a ked sme boli doma,tak tiež na požiadanie. Odstavovanie trvalo 3 noci, ja som spala vedla v detskej a keď sa zobudila manžel jej dal vodu.prvú noc veľa plakala,druhú už menej, tretiu este menej a sme skončili s dojcenim. Aj s jedenim v noci. Celý čas som to nechala na manžela,zvládol to výborne. Ale ja som bola pevne rozhodnutá,že uz dalej nechcem dojcit, to ke dôležité,dieťa vyciti akúkoľvek neistotu. DrŽím palce!

myjusiatko
12. mar 2018

@mediksk ja nepotrebujem radit, ja som tu ta, co radi. Mozno by bolo fajn vyliezt z ulity a poobzerat sa aj po inych zdrojoch, nez len tie, ktore vam daju vasi profesori. Ked uz chcete radit s dojcenim. Napriklad take WHO, mamila, nils bergman, la leche league, a ini uznavani odbornici. WHO odporuca dojcenie minimalne do 2rokov veku dietata a do 6 mesiacov plne.