Ako odnaučiť 3,5 ročné dievča kakať do plienky?

skalka22
19. jan 2013

moja mala ma 3,5roka. curat chodi pekne na zachod .. mame problem s kakanim. stale pyta plienku na kakanie. nechce ani nocnik ani zachod.. place ked ju posadim kakat na zachod.alebo na nocnik..

lilyen2011
20. jan 2013

je viac možností.. buď je jej tá poloha na wc, či nočníku nepohodlná, alebo ju to môže v tejto polohe bolieť, prípadne iný nám neznámy dôvod... môj malý mával s týmto tiež veľké problémy a škoda, že je to len otázka a nie diskusia, lebo tu si nenapísala skoro nič.. máva zápchy? alebo ju skôr preháňa? či nič z toho? môj malý mával napr. zápchy, preto ho to bolievalo.. obmedzila som čokoládu a na wc som ho nenútila, sám začal chodiť ako "veľký chlap" jedine slovne som ho "navádzala na wc" štýl, niečo ako no ty si už veľký na plienku a pozri ako ti je dobre bez nej.. sám zistil, že sa asi lepšie cíti, ak má len slipky, lepšie sa mu chodí a má "voľno tam dole" 😀 trvalo to dosť dlho a deti mávajú problémy s kakaním, ono skús si ty sadnúť na šerbel a či ti to pôjde.. možno mala zlý zážitok, alebo jej proste vadí, že sa jej to dotklo riťky, alebo ja neviem... ono každé dieťa je individuálne podľa mňa a určite by som ju na wc nenútila ak už chodí cikať sama a pýta sa neboj ona sa začne pýtať aj na veľkú potrebu... daj jej čas ona na to príde 😉

tova
20. jan 2013

mam podobny problem, ked vidim ze zacina tlacit dam ju na wc a prestane, potom to zadrziava. skoncime s plienkou, niekedy aj cika do plienky, ale nosim ju na wc a nema s tym problem sedi tam, len na velku nepojde. Ked nedam plienky tak ju musim prezliekat aj 6 krat za den keby bolo aspon leto ze moze len v gatkach chodit.

atrami
20. jan 2013

Tiež sme mali tento problém. Mal zápchu a tvrdú stolicu a syna to bolelo. Dávaj viac ovocia,kyslomliečných výrobkov,dobrý je slivkový, marhulový kompot,obmedz čokoládu, kakao. Určite lepšie je sedieť na záchode ako na nočníku. Poradila by som sa ja s lekárkou, možno predpíše niečo na zmäkčenie stolice. Malá chodí do školky? Syn mal problém kakávať v školke, nakolko na wc neboli dvere, kvoli bezpečnosti a to mu vadilo, lebo mu chýbalo súkromie.

sante81
20. jan 2013

mali sme ten isty problém následne po tom ako sa začal pytat cikat, dieta vedome zadrziava aj kakanie, trvalo asi polroka pokial sme presli na záchod, skus byt trpezliva, nenut ju do ničoho, trosku uprav jedálnicek, viacej potravín aby bola stolica riedka a nebolelo ju to pri kakaní, nam doktorka predpísala aj sirup Duphalac, lebo nekakal aj 5 dní. skus sa poradit aj s pediatričkou, mozno ma v hlavičke len nejaky blok a časom sa to upraví aj samé

sisaha
20. jan 2013

aj moja dcera mala tento problem, ale okolo roku 2,5. Trvalo to skoro 5 mesiacov, az kym sa jej raz pri cikani nepodarila vytlacit aj stolica...Vtedy zistila, ze je to vlastne pohodlne, nic neboli pri tlaceni, ma sukromie.. Samozrejme sa to nezaobislo bez naleziteho vychvalenia, aka je uzasna a sikovna... Cize u nas to preslo same...

kattie1982
20. jan 2013

My sme mali s 2-ročným synom podobný problém. Bol chorý, z vysokých horúčok a antibiotík ho zapieklo a keď raz kakal, tak ho to strašne bolelo a odvtedy odmietal chodiť kakať a rozhodol sa, že on kakať nebude. Zámerne zadržiaval stolicu a kakali sme raz za týždeň s hrozným plačom a bolesťami. Riešili sme to aj s detskou lekárkou, tiež sme dostali sirup, ale jednoducho my sme to mali psychického rázu. Stolicu tvrdú nemal, len odmietal sám potlačiť. To bolo dohovárania, plaču (nielen synovho, ale aj môjho), až raz v lete v záhrade, keď behal voľne iba v tielku, tak sa pokakal a zistil, že ono to vlastne nebolí a bolo po našich starostiach. Toto obdobie strašného kakania trvalo u nás skoro 7 mesiacov. A týmto pokakaním sa v záhrade, sme prestali zo dňa na deň nosiť aj plienočky. Chce to fakt len veľa trpezlivosti, nekričať na dieťatko a snažiť sa mu vysvetliť, že kakanie nebolí a je to všetko prirodzená vec. Držím palce.

blondyblond
22. jan 2013

Ahoj skalka22 my mame ten istý problém,malí chodí cikať na záchod po stojačky ako chlap ale kakať za nič na svete ,tiež zadržiava a pomaly púšťa. Niekoľko krát za deň ho musím umývať.Skúšali sme už asi všetko.On tvrdí že jemu to na nočníku ani na záchode nejde. 😒

nefertiti7
4. mar 2013

presne...malý kakal do wc v pohode až do dňa, kedy mal tvrdšiu stolicu a od vtedy sa asi bál, bolelo ho to a tak som mu dala vždy na kakanie plienku, potom sa to vylepšilo a teraz má 3 roky a znovu problem s kakaním, máme Duphalac, biogaju, trochu sa to zlepšilo ale odmieta ísť na wc, lebo naposledy som mu musela pomáhať aby to vytlačil.....tak teraz nekakáme každý deň ale vždy ke´d sa poobede zobudí, nájdem čosi v plienke ale neriešim to, na spanie plienky ešte máme lebo veľa pije aj v noci a tak mi to zatiaľ nevadí, raz sa to určite zmení a naučí

erzulik
23. júl 2014

Moja dcerka bude mat v septembri 3 roky a kaka tiez do plienky. S cikanim problem nemame chodi na nocnik a zachod ale s kakanim to je hroza. Nemava zapchy proste nic. Povie mi ze ide kakat daj mi maminka plienku. Nedam jej ju poviem jej kakaj do nocnika... Ona si sadne na nocnik a sedi povie mi nechcem kakat idem do zachodía. Dam ju na WC sedi tam o chvilu nechcem kakat chcem plienku. Vidim to jej nafuknute brusko, trapim ju hodinu, ona je nervozna a dam jej plienku a s usmevom na tvari mi povie maminka dakujem kdem kakat bud pri mne. A vykaka sa!!!! Nechcem to robit nasilu citala som tu viac komentarov o kakani.

martinabb79
31. aug 2014

Viem, že je to už staršia téma. Ale rada by som vedela, či sa Vám podarilo vyriešiť to kakanie.
My máme 3,5 ročného syna. Od 2 r a 4 mes. sa pýta cikať, vykakal sa hneď vtedy raz do záchoda a odvtedy nič. Sem tam má svetlú chvíľku a vykaká sa do nočníka, ale za ten rok to bolo asi 4x. Zo začiatku vypúšťal pomaly aj 3x za deň, potom sa začal schovávať, napr. za fotelu, skriňu... Už skoro rok kaká tak, že sa vypýta, ide do kúpeľne, vyzlečie sa, do slipov (má vyhradené na kakanie), zoberie si deku pod nohy a pošle ma preč. Môžem núkať záchod, nočník....
Skúšali sme nepustiť ho do kúpeľne, zamknúť ju. On vydržal 4 dni nekakať, sedieť na nočníku a nepotlačiť, záchod to isté. Na 4-tý deň som to nevydržala ja.
Stolicu máva skôr tuhšiu, ale dokáže zadržiavať aj riedku. A podľa toho čo vidím, ako sa chová pri umývani, že náhodou mu niečo zo slipov vypadne, tak mám pocit, že sa toho bojí.
Od septembra chodí do škôlky, tam zásadne nekaká, vydrží domov, vydržal aj vtedy, keď sa ešte nepýtal (do kúpeľne).
Ja už som to začala riešiť zo psychologičkou, ale zatiaľ mi povedala, len to čo detská, že "to príde samo", mám byť trpezlivá. ☹

pipinulkaa
31. aug 2014

No tato tema zaujima aj mna 🙂 Moja ma 2,5roka cikame v pohode do nocnika aj do travicky, obcas sa stane sice nehoda a pocika sa ale malokedy.. No s kakanim to je problem. Kazdy vecer jej davam este plienku na noc a ona caka na plienku az do vecera a hned ako jej dam plienku sa do nej pokaka. to je uz nas kazdodenny ritual. A neviem vôbec ako ju odnaucim od nocnej plienky lebo stale je rano cela precikana..

profil
28. feb 2015

mam problem nevieme kakat stale ked jej treba kakat tak krici ked som sledovala tak mala ritku pekne otvorenu ale len po kuskoch to snej islo a bol tam taki hlien mam sa obavat ktora mi poradite

miriam311077
16. aug 2016

baby ako ste dopadli? Prisli deticky same na to, ze je lepsie kakat na wc, alebo ste to riesili za pomoci lekarky?

petruska1212
16. aug 2016

3,5 rocne dieta a ma plienky? to nie je nahodou preklep vo veku dietata? nechce sa mi verit

kacorka06
16. aug 2016

@petruska1212 nemá plienky...treba pozorne čítat....ciká pekne samé len na kakanie si pýta plienku. Máme ten istý problém..

petruska1212
16. aug 2016

@kacorka06 na ten vek sa mi to zda cudne, citala som inac celu diskusiu,a pochopila som ze co je podstata temy
3,5 rocne dieta uz vie pekne rozpravat a chape co od neho chceme. neviem si to predstavit. asi to je problem dakde inde, neviem moje deti su sice mladsie, dcera nema plienky od 18 mes a uplne bez nehody od 20 mes, maly este ma plienku 1,3 r ale ked sa vratime z dovolenky budeme trenovat viac
dcera rozumie vsetko, aj vsetko hovori, neviem si mozno len predstavit taku situaciu,ale mozno je to komplex alebo psychika,neviem no... asi ine mamky lepsie poradia

kakulka3105
31. dec 2019

Moja mala bude mat 7 rokov a stale chce kakat len do plienky ... nevieme si rady ... chodime k psychologicke ... nic nepomaha

dana802
22. máj 2023

@martinabb79 ahoj ja mám to isté syn má 4,5 a stále tá istá rozprávka cikať pôjde všade nemám problém ani vonku pred susedov ale ako náhle príde na lámanie len dom do plienky Zálesie pod písací stôl zoberie si hračku musím k nemu dať aj nášho psíka zavriem izbu a potom už len zakričí keď je hotovo v poslednej dobe som to prestala riešiť veď predsa nebude do 18 kakať do plienky príde čas kedy mu to už bude vadiť a bude pri starších detickach a urobí to tak ako pred týždňom sám mi povedal že chce ísť na zachodik aby sa hovienko mohlo ísť hrať k ostatným kamarátom a vylákal sa náš pes bol s ním v kúpeľni ale dal to a bol na seba hrdý a na ďalší deň sme boli opäť pri plienke takže strach to nebude lebo na záchod sadne aj to pusti von ani bolesť to by mi povedal takže je to o jeho rozhodnutí a o Tom čo mu asi vyhovuje v danej chvíli viac ak by to bolo psychologické nešiel by na záchod vôbec ani raz ani by sa nevykakal tiež sa vie zahrnúť a aj 4 dní neísť a kaká iba doma bude držať v sebe takže asi vážne len čas kedy ho to omrzí alebo sa už bude cítiť že ja ja som už veľký chlap len bábätká kákajú do plienky a či som skúšala všetko skúšala vypredané plienky malé podniky sedela som s ním hodinu na záchode podplacala ale aj kričala snažila som sa mu vysvetliť že je veľký a že by sa s neho kamaráti smiali keby vedeli že kaká do plienky nič ani to s ním nehlo ide síce raz za tri mesiace ale len tak sám s ničoho nič si povie a dneska si to dám takto