Ako naučiť dieťa piť z fľašky?

23. sep 2022

Ahojte, nemáte nejaké rady ako naučiť 4 a pol mesačné dieťa piť z fľašky? Doteraz bolo plne dojčené, no mlieka je menej a nepriberá ako by malo. Doteraz priberalo tabuľkovo, ale na poslednej poradni des. Už mám aj menzes normálne, neviem či to mohlo ovplyvniť mlieko. Začali sme dávať aj príkrmy na odporúčanie pediatra, ale žiadna sláva. UM vraj nie je potrebné, ale MM mu nestačí a keďže príkrmy 0 bodov, niečo jesť musí, inak priberať nebude. Predtým zvyklo piť z fľašky MM aj UM, síce len zopárkrát, ale išlo to pekne, no teraz stačí keď zbadá fľašku tak chytí hysáky a potom už odmieta aj prsník. Sú to pomaly 2 mesiace čo normálne pilo z fľašky, no potom to nebolo potrebné a aj som sa bála že začne odmietať prsník, tak sa len kojilo. Lyžičkou to tiež nie je dobré lebo to vypľúva, skúšali sme aj cievkou, ale to na prsníku zacíti hneď a nevie ďalej sať. Striekačka tiež neuspela, lebo pri tom kľudné nie je a keď plače tak sa tým akurát tak začne dusiť. Cumlík nechce od narodenia, nevie čo s ním má robiť. Skúšali sme rôzne cumlíky a aj fľašky, aj tie podobné bradavke. Predtým s tým problém nebol, no takto sa od neho nedá odísť nikam, ani k doktorovi či na nákup. Je to nepochopiteľné, keď mu nestačí moje mlieko, tak by malo chcieť fľašku, resp. aspoň mlieko nejako, nie? Však musí byť hladné. Po kojení býva v poslednom čase dosť nepokojné a hľadá stále prsník, žužle mi ruku a tak. Bojím sa že mi mlieko odíde úplne a potom sme nahratí, lebo umelé nechce ani vidieť a je jedno aké to je mlieko, aj to sme skúšali rôzne značky, čiže problém je s tou fľašou, teda vlastne so všetkým iným ako prsníkom. Najlepšie by bolo keby pilo z fľašky, ja by som sa tiež lepšie cítila a bola kľudná že aspoň niečo poriadne zjedlo. Za každé rady budem vďačná 🙂 .

simona1306
23. sep 2022

ahoj, mala som presne rovnaky problem, dostala s menzes a zrazu bolo mlieka menej, a samozrejme mala z flase pit nechcela .... My sme to riesili tak, ze z flase krmil manzel, a ja som v tej chvili uplne zmizla z dohladu aby ma mala nevidela. Flasku sme pouzili nie s culmikom, ale takym tym naustkom na ucenie pitia vody, a sice prve razy to bolo dost tazke ale vzdy co to vypila. Po dvoch , troch razoch uz pekne pila z flasky a dokonca uz aj odomna. Najskor som jej davala moje odsate mlieko, coho ale bolo stale menej, a neskor sme presli na kendamil. Na toto mlieko nedam dopustit, hned jej sadlo a mala bola odrazu spokojna a pekne spala.

autor
23. sep 2022

@simona1306
ďakujem, tak skúsime teda aj takto či to pôjde 🙂 akú fľašku si mala ty? našla som na nete viac značiek aj druhov, kde sú tie náustky rôzne, tak aby som vedela približne aký pozerať, chystáme sa aj na nákup, tak by som hneď niečo aj kúpila, ak nenájdem tak objednám z netu

sojorez
23. sep 2022

Co chces Ty? Dalej kojit alebo mat dieta na um? Ak kojit - zacnem priberanim. Tabulky su robene pre deti krmene um. Pre dojcene deti plati, ze mozu priberat skokovo, mozu dokonca na vahe i stat, ale nesmu chudnut. Moze mat napr. prirastok na vyske a nepriberie, alebo priberie malicko. Cize, ak by bol toto jediny dovod priucania na flasu, pokial by dieta bolo prikladane na poziadanie, malo dost prepisanych plienok, javilo by sa ako spokojne a zdrave, nedokrmovala by som um (teda, ak by som chcela dalej vylucne kojit do siesteho mesiaca). V istych obdobiach sa moze zdat, ze je mlieka malo - obdobie rastoveho spurtu, kedy dieta treba castejsie prikladat (aktivne pitie dietata, odsavanie po kojeni) a tvorba mlieka sa postupne upravi. Neviem, v akych intervaloch prikladas, ci pocas jedneho kojenia prestriedas oba prsniky, ci dieta aktivne pije alebo len zuzle... Mohla by pomoct laktacna, ina poloha pri kojeni, nosenie sa v satke (ta je vyborna pri tom, ze ta dieta neobmezuje v cinnostiach, ak napr potrebujes niekam ist a da sa v nej aj nakojit).
Prikrmy - necakaj, ze Ti od zaciatku zje celu misku - skor ako o naplnenie zaludka, ide o spoznavanie chuti a konzistencie, odsledovanie prip.reakcii. Cize, ak nechces ist cestou kojenia, nezvysis tvorbu mlieka, tak prikrmy nezasytia a je potrebne um. A vtedy to, co odporucila @simona1306.

autor
23. sep 2022

@sojorez no chcela som kojiť minimálne do roka, ale takto to je len trápenie. Práveže ani tá výška nie je taká jak som myslela, že keby rastie do dĺžky tak to bude menej do šírky, ale nie. Už som sa zmierila s tým že by sme prešli na UM. Prikladám ho tak často ako sa dá, hneď po zobudení, potom sme na deke na brušku a tak, potom zase prsník pred spaním, niekedy aj medzitým, akú má náladu, prsníky striedam samozrejme, aj polohy. Plienok má pocikaných dosť. Nosenie to je naše na dennom poriadku, kočík mi neakceptuje absolútne, takže na nosenie som odkázaná, inak by som sa nepohla nikam, ani doma, ani do obchodu.

janka_266
23. sep 2022

Môjmu trvalo pár dni kým si zvykol na fľašu, ale teda musel lebo som nebola doma(v nemocnici), ale hneď ako som prišla domov kaslal na fľašu 😃takze len skúšať skúšať skúšať, ale est Evy som skúsila podporiť dojčenie, mne pomohla senovka, benedikt +vit. B, tiež priberal pomaly, ale doktorka povedala, že je to Ok. Skúšala by som ešte viac prikladať, koza na kozu by tiež malo pomôcť

autor
23. sep 2022

@janka_266 senovku beriem pravidelne, pijem aj čaje.. ono to mlieko sa netvorí v takom množstve odkedy mám menzes, ani prsia už nie sú také naliate, ani po niekoľkých hodinách 🤷🏼‍♀️ viac sa už hádam prikladať ani nedá, mám pocit že celý deň len kojím

simona1306
23. sep 2022

este aby som to upresnila, samozrejme ja som tiez robila vsetko pre to, aby som mohla dojcit dalej, dopovala som sa senovkou, benediktom, pila hroznovu stavu, jedla zaprazene polievky, boli u mna tri laktacne , aj som nosila, ale bolo to proste dvojmesacne trapenie, neprespate noci, v podstate dva mesiace som nespala. Satku som skusala tiez, bohuzial moje dieta tu satku neznieslo, takze som ju nosila na rukach a dojcila tak, ze som chodila po celom dome cele dni a noci. Zastavil to az moj manzel, ked som sa uz dostala do depresii ze som zla matka , ktora nedokaze naplnit potrebu svojho dietata. Z okolia to boli take tlaky, aby som dieta v ziadnom pripade nedavala na UM. Neskor, ked mala zacala mat menej pocikanych plienok, som sa vykaslala na okolie a dali sme UM. Tym chcem povedat, ze ano treba skusat vsetko, chce to cas, ale niekedy proste naozaj to mlieko nie je a ina moznost tiez nie. A flasu sme pouzivali tuto : https://www.mojalekaren.sk/mam-lahev-trainer-4-...

sojorez
23. sep 2022

Tie prsia nemusia byt naliate, zase nie kazda kojaca zena chodi ako Lolobrigida za cias najvacsej slavy ☺️ Ja mam napriklad slabe Acka, kojila som 8 rokov. Moja mama, majitelka "lolobrigid", kojila par mesiacov a nechapala, ze odkial mam tolko mlieka. Menzes moze zmenit chut mlieka, preto som sa pytala, ci aj aktivne saje dietko a vyprazdni ten prsnik pri tom prikladani. Lebo ono si moze len cucnut (aj to je ok, mlieko je od hladu, smadu i jedu), vyhladne mu a zas musis prilozit.

autor
23. sep 2022

@simona1306 snažím sa aj ja samozrejme, ale tiež u mňa psychika robí svoje. Keď doktorka povie že dieťa nepriberá poriadne, tak to zamrzí. Ďakujem za tip, našla som že ju majú aj v dm-ke, tak skočím kuknúť 🙂

@sojorez viem že nemusia byť naliate, no cítim ako by v nich mlieko ani nebolo, predtým zvykli byť plnšie, ráno ani nehovorím keď sme spali dlhšie 😅 ťahá aktívne, hlavne na začiatku, ako cucká tak sa to mlieko spustí, vtedy pije a prehĺta najkrajšie, ale po chvíli to už nejde tým správnym tempom. Začala som vážiť pred aj po dojčení, nech viem na čom som, tak vidím že nevypije dosť, ani keď je po dobrom spánku, čo by logicky už malo byť hladné ako vlk

simona1306
23. sep 2022

jasne to urcite, hovorim, presla som si tym . Doteraz niekedy mi pride luto, ze uz nedojcim, ale potom sa pozriem na malu aka je spokojna, ako jej nic nechyba a poviem si, ze aj tak som spravila to najlepsie pre nu 🙂 Ano ja som ju tiez kupovala v DMke , toto som len skopirovala prvy link ktory mi vyhodilo :D