Ako na dvojjazyčné dieťa?

nixys
23. máj 2015

Ahojte, som tu nova a potrebujem poradit.. Zijem v Anglicku uz niekolko rokov a mam priatela Anglicana. Zijeme spolu a nedavno sa nam narodilo babatko, dievcatko Jessica, ktora bude mat o par dni 3 mesiace 😉 Chcem, aby vedela rozpravat aj po slovensky, kedze moji rodicia nevedia po anglicky, ale viem ze anglictina bude prevysovat. Snazim sa s nou rozpravat po slovensky, no dokazem to len, ked som snou sama. Pred priatelom alebo ostatnymi, co rozpravaju po anglicky k nej rozpravam po anglicky. Je to chyba? Bude z toho popletena? Prosim poradte, kto ma s tym skusenosti. Dakujem.

bubelko
23. máj 2015

@nixys osobne by som s malou rozpravala len po slovensky - aj pred priatelmi a okolim, a im radsej prekladala. zijem tiez v zahranici, s detmi odjakziva rozpravam len po slovensky. ked boli mensi, prekladala som okoliu, teraz uz prekladaju oni... 😉

marcelatje
23. máj 2015

@nixys Jej sa to v hlavičke utriedi neboj, ale môže sa stať že s tebou odmietne hovoriť po slovensky keďže na ňu rozprávaš tak aj tak a angličtina bude dominantná. Ty jej povieš po slovensky a ona odpovie po anglicky 😅

denisa_fabian
23. máj 2015

@nixys Moja sestra zije na Cypre a jej dcerka vyrasta v trojjazycnom prostredi. Sestra je Slovenka, jej manzel Anglican a chodi do cyperskej skolky. Hoci si sestra nechcela dat zo zaciatku poradit, sama prisla na to, ze ak chce, aby mala hovorila po slovensky, ona s nou musi komunikovat vyhradne po slovensky. Dieta nedokaze rozlisit jazyk. Mala vie, ze takto rozprava mamina, takto tatino a takto pani ucitelka v skolke. Ked budes na nu rozpravat po slovensky aj po anglicky, len jej stazis spravne naucenie sa slovenskeho jazyka a nenauci sa tak skoro rozlisovat tieto dva jazyky. Mal by to chapat aj manzel a jeho rodina, kedze im asi nebude prijemne, ze na dcerku rozpravas po slovensky a oni ti nerozumeju. Vzdy im to mozes prelozit, ak to pokladas za dolezite, ale na tvojom mieste by som sa snazila s malou komunikovat len po slovensky. Zrejme jej bude trvat trochu dlhsie, kym bude gramaticky spravne komunikovat v oboch jazykoch, ale to je normalne. Drzim prsty a nech sa dari. 😉

korytnacka81
23. máj 2015

mam tiez dvojjazycnu dcerku, ja iba po slovensky a manzel vo svojom rodnom jazyku. Rozumie krasne obidva jazyky, rozprava v obidvoch jazykoch. Ma 4 rocky.

nixys
autor
23. máj 2015

Dakujem velmi pekne za vsetky odpovede 🙂 budem sa teda snazit rozpravat s nou po slovensky aj pred ostatnymi, snad sa mi to podari. Je dobre vediet, ze takto zije vela rodin a deti sa vedia naucit viacerym jazykom. 😵