Ako motivovať 10 mesačné bábätko k pohybu?

lulistek
5. feb 2014

Moja dcérka má dnes 10mesiacov. Neplazí sa, nelozí, nepostavila sa ešte, ani si sama nesadne. Na štyri sa dáva ale len nachvíľku, na zemi na brušku sa jej nepáči ale snažíme sa tam byť čo najdlhšie. Malá je taká umrnčaná skoro od narodenia, čiže, keď sa jej nepáči hneď začne. Snažím sa ju motivovať hračkami ale nič nepomáha. Je veľmi pohyblivá ale toto akoby sa jej nechcelo. Cúvať vie. Točí sa okolo vlastnej osi. Vála sudy. Radšej sa v sede hrá.Je ale veľmi múdra. Nalepuje magnetky, zhasína a zažína, otvará a zatvára krémiky, dvierka na skrini. Dáva dudlík, ukazuje kam chce ísť. Ukazuje kde čo je. Len sa ešte nevie pohnúť z miesta. onedlho začneme chodiť na plávanie. Neviem ako ju motivovať.
Poradíte? Kedy Vaše deti začali s týmito aktivitami?

Ďakujem !

wendy95
5. feb 2014

Ahojky lulistek každé dieťatko je iné a vyniká v niečom inom.Keť sa jej bude chcieť tak bude štvornoškovať alebo hneť začne chodiť 😉 ani nebudeš vedieť ako ,veď podla toho čo píšeš mala sa radšej posedí a zahrá sa 🙂 ,keť príde jej čas tak začne behať.Mne naša slečna neštvornoškovala (ani to nevedela len sa rozpleštila na zemi a začala plakať,keť sme ju dali na 4) a zo dňa nadeň začala behať z ničoho nič a to mala 2 dni pred 1 rôčkom a Máme drobca 15 mesačného ten začal štvprnoškovať v 9 mesiacoch a chodiť začal pred mesiacom.Podla mňa sa zameraj na to čo ju baví ako magnetky,krémiky .....a sem tam ju skús postaviť alebo daj na 4 nech si potroške skúša a keď príde jej čas tak bude behať,netreba sa stresovať 😉

fazulka_mala
5. feb 2014

Ahoj. Moja dcerka mala 10 mesiacov pred 3 dnami a mali sme resp ciastocne mame stale rovnaky problem, akurat teraz sa sa zacina hybat. V decembri sme boli na neurologii, poslali NAS na rehabko, ale tam nam chvalabohu povedala lekarka, ze netreba cvicit, mala mala vsetky polohove reakcie dobre, vsetko sumerne, takze Len davat na brusko a nechat ju pasivne, co najviac.. Lahko sa to hovori, moja je tiez velmi kludna, ked hopa a tak sa hra, na brusku vydrzi nieco, ale nie tak vela, ale davam ju tak casto, ako sa Len da a som tam s nou, hrame sa spolu. Moja sa ani nedavala na 4, nic, ani plazit, ani sa neposadila, ani do stoja sa netahala, cisty salam, placka.. Len lietadielko robila a to ked ma vsetky 4 vo vzduchu, tak tazko dospiet k nejakemu pohybu dopredu. Ale hladala som na nete a youtube videa, ako podporocat, ako cvicit a tak sme cvicili. Pred vianocami sa zacala tocit okolo svojej osi, neskor zacala dvihat zadok, vobec zadok predtym neodlepila od zeme, teraz sa zacala plazit a posadila sa par x a akarat dnes sa posadila sama krasne asi 6-7x.. Takze takto pomaly zacina robit vsetko pekne, sice s par mesacnym oneskorenim, ale chvalabohu bez vojtovky. Podla mna, ked sa ti toci uz okolo osi, pride aj pohyb dopredu. 🙂

alexandra1104
5. feb 2014

bodaj by ta moja bola aspon jeden den taka ze by sedela

bublinka711
5. feb 2014

Ja už len dodám, že výborné na rozvoj motoriky je práve plávanie a ešte detské masáže. Ak je po iných stránkach ok (ale to ako rodič vidíš), treba byť len trpezlivá. BDW, ak sa ešte neplazí a neštvornožkuje, je správne, že sa ešte neposadila. Už som to tu v jednej diskusii raz písala, sedenie má zavŕšiť motorický vývin, tak hlavne nič nepreskakujte a nič nesil. Žiadne sedenie s oporou, či chodenie po špičkách nôh s rukami nad hlavou 🙂. Všetko to príde. A ako písala @fazulka_mala, točenie okolo osi je posledným krokom k štvornožkovaniu, znamená to, že sa dieťatko už naučilo preniesť ťažisko na to správne miesto 😀. Len motivovať, motivovať a motivovať. Môžeš jej sem tam na brušku ukázať, ako podsunúť nožičky, ako sa dvihnúť na ručičky, ako s nimi hýbať, aby sa dostala do pohybu. Inak čo robíte, dobre robíte 😀.

horana
5. feb 2014

Mozte skusit aj nejaky kurz z ponuky baby gymnastik, tam deticky polohovanim - na fitlopte, s rodicom atd. a nenasilnymi hrami motivuju k pohybu.
My sme mali velmi dobru skusenost s tymito http://www.babyfit.sk/ maju super odbornikov ale je toho isto viac...

meja3
5. feb 2014

Plavanie vam pomoze. Nasa 9 mesacna zacala nedavno chodit po tom, co sme boli na plavarni.

brady1
5. feb 2014

ahojky každe dietatko je ine, napr. moja bola taka ista štvornožkovat začala ročna vytahovat sa a sediet tiež dost neskoro, tolko sme ju motivovali a aj tak skor nezačala a chodit v 18m. ona sa rozhodne ked bude chciet. 🙂

janinka444
5. feb 2014

Môj syn keď mal 10 mesiacov bol na tom podobne, snáď pohybovo ešte horšie (neplazil sa, nelozil, ani sa len nevedel pretočiť z chrbátika na bruško.....,proste nič.....iba ležal na chrbátiku celý deň.... ale práve v 10-tich mesiacoch mu zistili ťažšiu anémiu, tak mohlo to byť vraj kvôli tomu, hneď mu nasadili železo... ale súčasne nás detská lekárka poslala na rehabilitáciu a tam sme začali cvičiť vojtovku a to nám veľmi pomohlo... 🙂

patricia07
5. feb 2014

Ak má dieťa rado vodu - rado sa kúpe, tak určite odporúčam plávanie, nám to veľmi pomohlo.

freezii
7. feb 2014

aj moja najmenšia má teraz 10m. Tá staršia o rok už v tomto veku behala úplne sama. S tou najmladšou nás náš nový obvoďák poslal na neurológiu keď sme mali 8 mesiacov, lebo sme sa len plazili a na štyroch sa len pohupkávala. Vystresovaná som šla k súkromnej neurologičke tá nás poslala na súkromné cvičenia... Ale tá pani je milá a zlatá a moc šikovnaá (vysvetlila mi čo nám je - že skoro nič) a ukázala pár cvikov na spevnenie a podporu správneho napredovania. Štvornožkovanie je vraj dôležité kvôly prepojeniu hemisfér. Dala nám super cvik: nechce sa mi to prepisovať ale tu je rozpísaný:
http://didymo.albumy.biz/2014/01/07/podpora-stv...
alebo si skús nájsť nejakú rehabilitačnú sestru (tá moja je v žiline )

bambinkaa
7. feb 2014

to nie je neobvykle co pises, nech len cuva, nasa tiez cuvala do 11 mesiaca a potom sup zrazu na 4 a to asi potyzdni zacala sama vstavat a skusat chodit a pred dovrsenim roka uz tak babatkovsky chodila :D to znamena 2-3 kroky a pridrzat sa. Bolo to pre nas priam bleskove 🙂 Pokial jej chrbtica nie je este pripravena postavit sa na 4, tak nech este ju trocha posiluje tym cuvanim a sedom. A hlavne ked chrbtica nie je pripravena chodit, netreba deti nutit, ma este vela casu. Inak je sikovna, to je dolezite, ked bude pripravena, pojde 🙂 to plavanie je super napad 🙂
este k motivacii ma napadlo, nasa rada rozhadzovala mastne pastelky a ked som polozila krabicku, stale k nej pricuvala :D a rozhadzala to. mozno nieco take co vies ze ma rada, tak jej premiestnuj a nech posiluje 😉

lelask
23. feb 2014

Ak to nemate daleko urcite by som odporucila PlayWisely - v Bratislave su tri centra.
Ten krízový pohyb je velmi dolezitý. Ak nema problem vydrzat na brusku aj dlhsie, spravte jej sikmu rovinu ( pojde smerom dole) a jej vlastna vaha ju bude trosku posuvat ( nemam na mysli smykačku!), pomahajte jej simulovat pohyb, lakajte na nieco zaujimave.