Ako často dávate menšie deti k starým rodičom?

lulistek
3. mar 2015

Ahojte,

zaujíma ma táto otázka, Vaše názory, ako to je u Vás. Moja malá bude mať 2 roky a chcela by som vediet ako to funguje v inych rodinach, kde je taka zdrava miera. Davate deticky ku starym rodicom aj na noc? ako casto?

dakujem 🙂

slunce3
3. mar 2015

Juuuj a na co cakas? 😂 moja od pol roka bola so svokrou, najskor cely mesiac cez den, mala mala 4 m. Ja som cez md ten mesiac chodila robit od rana do druhej, a ked svokra v pohode zvladla tak neskor aj na vikendy a my s muzom sme sli na koncert,festak alebo ked bola nejaka svadba, narodky.. Od skolky je tam cele prazdniny, teda okrem dni kedy mame dofcu samozrejme. Raz za tyzden tam zbehneme v stredu na otocku a na vikendy tam chodime. Svokra byva mimo ba, ale len 20 km. Dvor, tramposka, bazen... Ked bola malinka tak ten domcek na hranie, hojdacka co.sa da aj do bytu dat taka pre deti do 3 r. A pohodicka. Moja mama pracuje,svokra ni, svokor este hej,tak svokra rada ze sa nenudi tam. Aj na dovolenku s nimi chodi k moru na 12-14 dni uz od 3 r.
Bo som ja krkavcia mater ze ju tam nechavam? Nie ved stary rodicia su na to, nie? Ja jak decko stale som u babky bola aj so.segrou,kym vladala aj dalsie dve sesterky..huda babka 😂

lulistek
autor
3. mar 2015

@slunce3 urcite nie si krkavcia mater :D ja som len zvedava ako to chodi u inych. ja malu tiez davam mojej mamine na postrazenie lebo na nu je zvyknuta, ale nie casto lebo mama je dlho v praci. vlastne u nas vsetci stary rodicia este robia ved su mladi :D ja som na rodicovskej dovolenke, do prace pojdem az ked mala pojde do skolky, inak by nemala kde byt. to mas fajn ze tvoja mala ma kde byt a este aj svokra je rada ze ma spolocnost, ano tak to ma byt. aj nas vlastne vychovali stari rodicia lebo rodicia museli byt v praci 🙂

sssimi
3. mar 2015

Moje ešte neboli (Skoro 6 a 3), ale to je moja chyba....

moni244
3. mar 2015

@lulistek moji rodicia su od nas 3 hodiny vlakom, svokrovci 5 hodin, prvy krat bola na vikend bez nas, ked mala 1,5, my sme boli na wellnes vikende, teraz na Valentina bola zasebna vikend, moja mama si zobrala dovolebku, v stredu prisla, v piatok ju brala vlakom, v lete tam pojde na tyzden, kedze vikend zvladla lavou zadnou a a ku svokre pojde v lete na tyzden, teraz ma 2 roky, som stastna, ze nie je tak na mna naviazana a ani neplace, nepyta sa na mna, ledva zakyva pri odchode

hanka_april
3. mar 2015

@lulistek od 6m je s maminou alebo svokrou od 7,00-17,00, kedze chodim do prace a par noci uz bola u svokry, ked sme isli na ples od 1r, dovtedy, ked sme isli niekam na noc, prisli mama alebo svokra k nam ju strazit....teraz idem na 3 dni prec na sluzobku, ale to bude s tatikom doma, takze pohodka 🙂

sense
3. mar 2015

vzdy ked sme na slovensku alebo ked pridu oni ku nam...medzi sviatkami mamka s priatelom boli pri malej ked sme boli obaja v praci a nemali problem ma 22mes.

sophie32
3. mar 2015

@lulistek Ja mam dvojicky. 25 mesiacov. Ked mala bola ako trojmesacna chora, tak som s nou bola tyzden v nemocnici. Syn bol zatial u babky. Odvtedy su tam pravidelne 🙂 Aj ked teraz uz nie tak casto, lebo byvame mimo Slovenska.

gooobi
3. mar 2015

Ja na noc nedavam, pockam kym sam bude chciet ostat u babky.

jana_eyre
3. mar 2015

ja mamu uz nemam, otec tazko chory - takze k nemu deti vobec nechodia..

svokrovci su obaja vitalni, ale starsi tam bol iba dva krat bez nas - raz ked mal 20mesiacov a ja som rodila a raz ked mal dva a pol roka, lebo bol chory a my sme museli ist na krst nasemu krstnemu synovi..
obidvakrat to zvladol v pohode, my tiez, ale nechodi tam sam casto, lebo svokra je zamestnana cez tyzden, cez vikend dava casto pozor na druheho vnuka /a ked nedava aj tak jej deti nedam na starost, nech si aj oddychne niekedy/..

a v neposlednom rade cez vikend je doma tato - tiez si chce uzit deti a radi si robime vylety vsetci styria - je to nas relax.. ak ideme raz do mesiaca na navstevu k svokre, aj tak to zvacsa vyzera tak, ze ona dava pozor na nasho synovca my davame pozor na svoje deti..

ale svokra ma obe moje deti velmi rada a oni ju tiez a viem, ze ak budeme niekedy velmi potrebovat, svokra bude stastne varovat a mozem sa na nu spolahnut.. len varovanie jednoducho nepotrebujem.. 😉

podla mna si to ma kazdy vyriesit tak, ako mu vyhovuje a ako potrebuje.. stari rodicia su predsa najblizsi po rodicoch, takze ak tam je dieta casto a je o neho dobre postarane a nic mu nechyba, je to dobre..

mirreckall
3. mar 2015

naša má 2 roky a ku babke chodí na dva dni raz za týždeň, ked sme zdraví, a chodieva takto od 1,5 roka, druhú tak chcem učiť tiež, ak si babka trúfne mať tam cez noc obidve :D je to na nezaplatenie, keď ideme niekam na svadbu, ples a nemusíme riešiť, čo s deťmi 🙂

guinevre
3. mar 2015

@lulistek Svagrina dava svokre obidve deti jedno trojrocne, druhe polrocne aspon raz do tyzdna, a skoro vzdy aj na noc. Cez vikendy, hlavne ked maju nejaku akciu, tak tiez.

wieruska1
3. mar 2015

na noc nedavam, ale to je moja vec, lebo ja ako dieta som bola furt "odstrcena" u starych rodicov a aj ked mi tam bolo velmi dobre a ako dieta som nemala s tym problem dnes ako dospela, hlavne preto ze uz nemam mamu mi pride velmi luto ze v podstate vsetky dolezite momenty ako ucenie plavat, bicyklovat a podobne som prezivala s babkou a dedkom a nie s nou. ak potrebujem rano zaveziem, po robote pridem pre nu a spravime si nejaky program... bude mat 3

myzma
3. mar 2015

Mam, 5, 4 a 1 r, ani jeden este nespal mimo dom, babky mam v rovnakom meste, vztahy vyborne, vidime sa cca 1 az 3 x tyzdenne, postrazit postrazia, ked potrebujem zbehnut k lekarovi, ci daco velke poriesit, no nevyhladavam tuto pomoc, su to moje deti, snazim sa byt samostatna, ked budu same chciet, uz by som ich i dala prespat, ale netlacim, nepytam sa, ked sa ich spytaju babky, nechcu, zatial, opakujem vztahy vyborne, deti maju starych rodicov velmi radi, varovanie byva od 1 do 4 hkdin maximalne, hovorim o starsich, mladsia sa uz trochu odputava, no stale kojim, a kojila som i starsich dlho, z mojho okolia som skor vynimka, co sa taka tejto veci...

Ty si poznas dieta, ja by yom napr. Kvoli placu a nocnemu kojeniu jednoducho svoje deti vo veku tvojej malej nedala. Hovorim si, ze ked budu chciet a doma sa o tom rozprávame, ze mozu ist, no zatiaľ k tomu nedoslo 😀

baska1
3. mar 2015

ja maleho davam, ked tak na poobedie 1-2x do tyzdna raz jednej, raz druhej babke, cez den som v robote, tak si ho chcem aj uzit, cez vikendy na noc vynimocne, ked niekde ideme, skor si robime vlastny program, ved starych rodicov si este uzije:o)

klincek
3. mar 2015

Moje deti boli do svojich troch rokov u oboch babiek dohromady asi tak tyzden (nie v kuse). A co sa tyka noci, tak presne tri...inak sa nedalo a hoci by ma to jednu dobu bolo zrejme zachranilo pred kolapsom, musela som to ustat sama..vtedy mi to padlo velmi tazko, ale aj ma to nieco naucilo. Ak mate moznost vyuzit pomoc starych rodicov (akukolvek), vazte si ju a budte za nu vdacni. Urcite ju neberte ako samozrejmost, ved aj oni maju vlastny zivot a problemy. A rozhodne ju nezneuzivajte, lebo jednak si to starki nezasluzia, a jednak deti citia, ked su casto a na dlho "odkladane".

myzma
3. mar 2015

Mam, 5, 4 a 1 r, ani jeden este nespal mimo dom, babky mam v rovnakom meste, vztahy vyborne, vidime sa cca 1 az 3 x tyzdenne, postrazit postrazia, ked potrebujem zbehnut k lekarovi, ci daco velke poriesit, no nevyhladavam tuto pomoc, su to moje deti, snazim sa byt samostatna, ked budu same chciet, uz by som ich i dala prespat, ale netlacim, nepytam sa, ked sa ich spytaju babky, nechcu, zatial, opakujem vztahy vyborne, deti maju starych rodicov velmi radi, varovanie byva od 1 do 4 hkdin maximalne, hovorim o starsich, mladsia sa uz trochu odputava, no stale kojim, a kojila som i starsich dlho, z mojho okolia som skor vynimka, co sa taka tejto veci...

Ty si poznas dieta, ja by yom napr. Kvoli placu a nocnemu kojeniu jednoducho svoje deti vo veku tvojej malej nedala. Hovorim si, ze ked budu chciet a doma sa o tom rozprávame, ze mozu ist, no zatiaľ k tomu nedoslo 😀
@lulistek

brumka
3. mar 2015

@lulistek moje nanoc same este neboli u nijkoho, starsia bola u svokry s muzom ale sama nebola. moje deti by to nezvladli a su male nato aby same sli na noc podla mna az ked pojdu do skoly je to ok. moje ani niesu zvyknute starych rodicov radi maju len malo ku nam chodia. svokrovci su daleko a chodia do prace a moja mama ta robi len nocne 6dni v tyzdni. mne mam vzdy hovorila ze deti su nato abysa rodicia o ne sarali a bna den by mi postrazila no podmienka musim ich doniest co je u mna problem, proste mi je aj blbe niekoho otravovat ved aj stari rodicia maju naro ksi oddychnut

m.i.r.i
3. mar 2015

ono otazka je vzdy aj taka, ci mas moznost a ci babka chce - nie len na kolko davame 🙂 Ja keby ze mozem, tak davam stale..uprimne vam vsetkym zavidim ako to mate super, ze maju babky zaujem vam varovat tak male deticky a nechavat si na noc...
Nas bol prvy krat na noc az minuly rok ako 4.5rocny...a aj to nasi boli z toho dost vystraseni..odvtedy nebol...to bolo pred 7 mesiacmi..mozno zas ho niekedy na jednu noc vezmu v lete..ktovie...moja mama este robi, otec je na dochodku, povaruje maleho trosku ked je chory a chodime tam na navstevu 2x v tyzdni na 2-3 hodinky..ale tak ze spat a mat ho na dlhsie, to moc nie...ze ked bude starsi..ale to nie je o tom, ze nechceme my, ale nechcu oni..moja mama si mysli, ze ked som sa rozhodla mat deti tak sa mam starat..a nie chodit na dovolenky bez maleho ..my sme este ani raz s manzelom neoslavili vyrocie a neboli na ziadnom plese ani svadbe, lebo nebolo kde dat maleho...nasi sa boja..ze co ak bude plakat, na dlhsie tiez ze co ak ochorie...ze ja niekde na dovolenke a on by ochorel a moja mama ze by sa mala starat o chore dieta...ze keby mali zaruku ze bude stale zdravy tak ok, mozno...ale inak nie...prave sme to cez vikend riesili.....co by som ja za to dala aby mi ho bravali na vikendy a my by sme s muzom niekam spolu sli..hoc len do kina a na veceru..ale ja sa musim prosit a maly musi byt 100% zdravy, co je malokedy lebo stale nejake sople riesime...aj minuly rok som nasich rovno postavila pred hotovu vec, ze chceme ist s muzom na vikend na wellness, na jednu noc..a ze budeme len 80 km dalej...ze ci nam ho vezmu...tak suhlasili to vyskusat.....ale odvtedy nic...vzdy len hovoria, ze niekedy ho este vezmu ale nic
Takze - moja rada - ak rodicia chcu tak chod do toho..ved to je uplna parada ked si aj ty oddychnes, aj babka si uzije vnuca a aj vnucatko si zvykne byt inde ako len s mamou...co ja by som za to dala...

marlene
3. mar 2015

ja to napisem z inej strany 🙂 ked boli deti mensie ,byvali u starych rodicov castejsie,ale to boli aj stari rodicia mladsi a doslovne si vyzadovali aby k nim deti chodili a nas posielali nech ideme niekam sami. teraz chodi dcera,len ked je to naozaj nutne ,alebo ak stari rodicia chcu aby prisla. inak nie. nechcem to zneuzivat .nemyslim si ,ze stari rodicia su tu nato ,aby sa mi starali o deti -napr. cele prazdniny. ja napr. sa uz tesim na vnucata ,ale nemienim sa synovi o ne starat ani nahodou 😀 na dochodok mame s muzom celkom ine plany 🙂

zonjushe
3. mar 2015

moja je u babiek stale..kedze obe su velmi aktivne co sa starostlivosti tyka, maloktory vikend je doma 😀 .. bud je u jednej babky, alebo druhej .. cez tyzden sa jej naplno venujeme s mm .. a samozrejme 1-2x do mesiaca je vikend len nas a ideme na vylet alebo nejaku detsku akciu .. od malicka som ju tak zvykala, nech nevisi na mne permanentne, ale je aj samostatna .. samozrejme nehadzem dcerku babkam na krk, kedy sa mi zachce, aj ony maju svoj zivot, svoje zaluby, povinnosti, stretnutia, cestovanie .. ale dokazu to sklbit aj s vnucatami .. bohuzial niektore babky a dedkovia sa na stare kolena zobudia, ze si chcu uzivat zivot, ale vnucata im nejako nezapadaju do ich planov .. dufam, ze ja taka nebudem ..

slunce3
3. mar 2015

No ale u nas je to tak, ze manzel jedinacik adoptovany a nasa krpata tiez jedinacik,tak sa svokra vyziva. Nemam jej to za zle. Kym.mala chce chodit, nech tam je.

sharmana
3. mar 2015

Ked som čakala prvé dieťa, našu dcérku, tak som si naivne myslela, že sa o nu bude rodina trhať. Teda svokra a mama. Takže už dávno viem, že sú to len babky na papieri, len fotky ukazovať všetkým, aké sú "babiny", ale inak nula bodov. Žiadna pomoc. Bývajú síce daleko od nás, ale to predsa nie je problém, ak by niekto chcel vziať na víkend či na prázdniny. Nič to. Zvykla som si, Viem že mi nepomôžu ani s druhým. Ale paradox je, že im pomáhali ich matky a svokry (teda moje babky) so strážením ich detí, teda nás😝 😀

tortelinka
3. mar 2015

@lulistek starší má tri a pol, ešte na noc od nás nebol, k babke len s nami( bývajú ďaleko), maličký má 4 mesiace..to nehrozí

katrinka8
3. mar 2015

Ahoj, naše deti od malinka počas dňa hocikedy - resp. keďže obe dojčené a mne sa nedalo nikdy odstriekavať mlieko (neviem prečo, vždy mi vydalo tak 2 polievkové lyžice), tak som bola dosť obmedzená časovo, ako dlho môžu ostať. Väčšinou len keď spali, ako malilinkí, keď sme s mm potrebovali nakúpiť a pod.
Neskôr, keď už neboli tak často dojčení, tak aj na dlhšie, ale na noc stále ešte nie najprv ako dojčená nemohla, neskôr nechcela na noc bez nás. Dcérka (staršia, 4,5 - roka) sa odhodlala aj na spanie asi v 3 rokoch prvýkrát u mojich rodičov (ale oni bývajú v našom meste). U svokrovcov, ktorí bývajú 75 km od nás a nechodíme moc často, odkedy začala do škôlky chodiť pred rokom a pol (predtým sme chodievali spolu aj na týždeň viackrát do roka), sa prvýkrát odhodlala spať bez nás asi pred rokom, keď mala 4 roky. U našich bola aj v období, keď som nastúpila medzi RD a druhou MD do práce na 4 mesiace, pričom ešte nemohla nastúpiť do škôlky. Vtedy bola u našich v júli a auguste, ale len cez deň.
Synček má 15 mesiacov, stále je kojený, takže v noci nehrozí ho nechať. Ale cez deň by sa dalo. Avšak zatiaľ som sa neodhodlala ich oboch nechať spolu našim na celý deň - nech si oddýchnu ešte 😀 Keď potrebujem niečo vybaviť, keď je dcérka v škôlke, tak v pohode nechám malého našim na pár hodín. Alebo keď malý spí poobede, tak aj oboch necháme -- obvykle keď robíme veľký nákup s manželom.
Minule sme boli na dlhšie u svokrovcov, tam sme nechali oboch tiež na 2 hodinky naraz - malého bdejúceho 😀 Bola sranda, lebo tam mali vlastne všetky svoje vnúčatá, počet kusov 5: 11-ročného synovca, 9-ročnú neterku, 5-ročného synovca, 4,5-ročnú dcérku a 15-mesačného synčeka. My sme s mm šli do PL na nákup, keď sme prišli, v dome besnota, psychiatria 😀 Ale hlavne, že všetky deti boli šťastné a starkí si to užívali. Len chudáci susedia 😀 Trochu som sa bála, pravdupovediac, čo synček, pretože so starkými moc často nebýva, sám s nimi ešte ani nebol dovtedy, ale popri deťoch si na nás vôbec nespomenul 🙂

mirka49
3. mar 2015

Ja nedam anu zs svet.rakej mrche.su to moje deti.a poplesoch ci s svatbach alebo festoch nemam chut chodit.som rada ked som z detmi.deti niesu veci,sby ich clovek odlozil kedy sa im zachce

sarinka2012
3. mar 2015

@lulistek U nas bola dcerka od 6 mesiacov u babicky (mojej maminy) aj na noc a chodi stale (už ma tri roky) aj na cely vikned minimalne raz mesacne,obe si to veeelmi uziju až nam ju tažko v nedelu vracia 😀 ale podla mna to nemožes takto v globale porovnavat,zalezi od vztahu,vitality a dieťaťa. Moja mamina oslavila len teraz 50tku,niekedy ma viac energie ako ja,byvaju 10 minut od nas a nebyva sama,hned vedla ma nemocnicu a pohotovost,ked je tam mala tak som kludna a pokojna,viem ze je v najlepsich rukach,ale napr. moja svokra,ktoru musim podotknut velmi lubim,je to užasny clovek s velkym srdiečkom ale už jej taha na 65,nevladze tolko,byva na dedine 40 minut cesty autom od nas,je sama a bez auta a dom ma navyse v rekonštrukcii (chyba kus zabradlia a podobne) a u nej este dcerka na noc sama nebola,neviem ci by som vobec zaspala nechat ju tam co i len jeden vecer a pritom je to naozaj clovek v ktoreho mam doveru...to len pre priklad 😉 takže ak stary rodičia vnučatko s radostu prijmu na noc a ty vies ze mu tam bude tak ako doma nie je o com vahať,moja dcerka si vikendy s babickou maximalne uziva,ten cas je pre nu nenahraditelny..a vlastne aj pre nas 😀

katrinka8
3. mar 2015

@mirka49 - ale veď tu nejde o odkladanie detí, ale o normálne pestovanie vzťahov v rodine 😉 Veď deti nie sú môj majetok, aby museli byť na nás v kuse nalepené a nemohli bez nás ani na krok - k vlastným starým rodičom. Veď pre dieťa aj pre starého rodiča je obohacujúce tráviť čas spolu, aj bez rodičov. Čím staršie je dieťa (myslím od dojčaťa), tým je to preň vzrušujúcejšie, je to taká zmena, iný spôsob trávenia času.

siska53
3. mar 2015

@lulistek my sme dali len zoparkrat, maly spal sam len raz u nasich.,inak len cez den na cca 2hodiny.
Svokrovci maju 76 a 77r. A moj otec zacina mat velke problemy s nohami.
No zas so starymi rodicmi travime cas aj my (muzovymi zvacsa cez vikend,a dovolenky),nasi zas pridi raz-2xdo tyzdna (ak som chora,tak aj viac).,lebo potrebujem chodit aj cvicit.kvoli chrbtici,obcas daky lekar,ci vybavovacka,vtedy by sme len stratili cas presunom deti(dietata).

No mozno neskor budu chodit tam aj spat,zatial nie su s tym velmi stotozneni. Maju 3 a 5r.
Bola by som rada..

My sme chodievali,ale moja prva navsteva dopadla tak,ze ma doviezli napsat domov. A to som tam bola zvyknuta chodit kazdy tyzden a som tam aj spavala,ale s mamou. Mala som asi 3-4r.
Neskor uz prazdniny ci vikendy len so starymi rodicmi boli bezne a velmi sme sa tesili. No zas stari rodicia boli mladsi nez ti nasi,ale zas si museli brat zo zaciatku dovolenky,lebo este pracovali.

siska53
3. mar 2015

@mirka49 pravdepodobne mas problem so svokrou alebo matkou. Inak by si take nieco nemohla napisat. Tu nejde obodkladanie,ale o budovanie vztahu starych rodicov s vnucatami. Kazdy takyto vztah je pre dieta obohatenim. Jasne,ked je niekto z pribuznych nejak tak chory,ze by styk s nim ohrozoval dieta,ok. Ale ak ide len o nejaky truc..to mi pride detinske. A viem,preco to pisem.

moni244
3. mar 2015

@mirka49 presne na takéto reakcie som čakala a čudujem sa, že prišla až teraz, ja nemám pocit, že malú odkladám, jej to prospieva, starý rodičia sú šťastný a aj my s mužom utužujeme vzťah, to, že sme rodičmi, neznamená, že teraz budeme deťom za zadkom 24/7