Aké slová používa vaše 15 mesačné dieťa?

luciana157
24. okt 2011

ahojte,zaujimalo by ma ake slova uz ovlada vase 15 mesacne babatko?a co vsetko vie ukazat,ake zvieratka napodobnit.moja malinka pouziva mama, baba, tata, papa,dedo, pu pu, de je?, daš? dač? mnam. vedela hovorit aj havo,ale dlho to uz nechce ani zopakovat. vie napodobnit cicu,pipku,sovu a konika. vie ukazat ocko,usta,nostek,usko,brusko,nozicku,vlasky,aka narastie vysoka.rozumie ze si ma sadnut,postavit sa a utekat.vie priniest aj niektore hracky,pozna ich po mene no neopakuje ich este.je to v poriadku? ako mne sa len zda ze malinko rozprava.preto ma zaujima ako vase deticky.dakujem za vsetky odpovede a nazory.

karinnka
24. okt 2011

Mas sikovnu dverku,mojej sa polovica veci vobec nechce ukazovat 😉

mirka285
24. okt 2011

moja je natom asi tak ako tvoja,akurat,ze pouziva vacsinou prve dve pismena,napr. motorka je mo,koci je ko a podobne...inak rozumie skoro vsetkemu co jej hovorim,ked jej poviem chod vyhodit plienku do kosa,tak ide,ked ju poslem umyt zuby,ide,ked jej poviem podme sa napapat,hned sa stvera do stolicky 🙂

luciana157
autor
24. okt 2011

ja som si tiez myslela, ze je sikulka,to len moj muz ma nejako zneistil.stale sa ma pyta ci nerozprava malo.ona napriklad spusti aj monolog,ktory trva aj minutu a vysvetluje mi a vysvetluje🙂 len jej nerozumiem ani slovo 😅

anjelicek26
24. okt 2011

@luciana157 - Max neukazuje,nenapodobnuje a uz vobec nerozprava. Rozumiet mi rozumie ako pise mirka - dones si loptu, bundu, topanocky, zavolaj Sasku, chod to vyhodit do kosa, vylez do kocika ci ideme papat. Presne vie, o co ide a viac od neho neocakavam.

Dcerka bola rovnaka, do 2,5 roka rozpravala len 5 slov, takze to, co robi Max mi prijde uplne normalne. Ona sa potom rozrozpravala cele vety za par dni. Max napreduje podobne, tentoraz si uz s toho nerobim stres. Vidim, ze sa stale uci, to mi staci.

nibiru
24. okt 2011

no mi mame o 2dni 15m a Lara povie mami,mama,tati,tata,baba,dede,havo,ham,papa,co je toto?nene,jeeeej to hovori na vsetko co sa jej paci 😀 dami,(daj mi)toto a na cicky povie giligili alebo take nieco 😀 a na kamosku z dialky kricí mati 😀

nibiru
24. okt 2011

rozumie mi vsetko len ked ma nieco dolezite na robote nepocuva a uplne ma ignoruje 😀 😀 😀 no a v aute strasne rada spieva ale to jej nerozumieme nikto 😀 😀 😀 len vieme ze je to medvedklu daj labku to ked jej spievam hned spusti aj ona.tiez ked jej poviem dones to a to rozumie a donesie brusko,oci ukaze inak to niako ani neriesim ci je to vela alebo malo podla mna akurat :o)

katy1979
24. okt 2011

chcela si povedat ze muzovi sa zda ze malo rozprava tebe sa zda sikulka. neres devenko neni co.
ja ti poslem mojho co hovori ee ak nieco chce ci na nieco ukazuje. napodobnovanie zvieratiek? to co je? 😀
ako som sa dozvedela v tomto veku je dolezite ci rozumie co po nom chces a ci ukazuje rec az tak dolezita nie je.
my hovorime akurat mama, papa, kocka, gulka a obcas povie go teda lopta ci po nasom gol.

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wladymyra
24. okt 2011

mame 14a pol mesiaca a sme na tom asi tak podobne ako vy. julka rozumie, ano a nie ukazuje hlavou, chodi vyhadzovat smeti do kosa, donesie flasku z detskej, nosi hracky na poziadanie, ked poviem, ze si ideme umyt zuby, rozbehne sa do kupelne, sadne si na zem a ukazuje na skrinku kde je kefka, zatvara dvere, ukazuje prstekom nono 🙂 atd... slov nepouziva zatial vela: mama, baba, hojda, dam, toto, tam, neni, deje (kde je), mnam, ham. zvieratka napodobnuje skor mimikou ako slovami: fuci ako jezko, cvala ako konik....monology, alebo teda skor dialogy si tiez vedie sama so sebou.... je to u deti rozne, podla mna zalezi aj na vyrecnosti rodicov, ja sa snazim komentovat vsetko co robim, ale zase nie celkom vzdy, nech mi z toho nesibe 😝

luciana157
autor
25. okt 2011

dakujem vam vsetkym za odpovede,vidim,ze je to v pohode 🙂

kiwi82
8. nov 2011

určite je to vpohode. naša má tiež 15m. vie povedať, dede, baba, mama, tata, deti, ujo, havo, napodobniť vie len hava, na ostatné ked sa jej spytam povie ne ne. teraz začala krasne horiť áno. to je také milé jak sa snaží aby to dobre povedala 🙂

monikapalo
13. nov 2011

Ahojte, moj syn ma skoro 22 mesiacov a povie tak max. mama, baba a to je vsetko, Nech skusam akokolvek, nic sa nemeni, rozumie vsetko, to viem, len nerozprava. Tak som zvedava, kedy nas prekvapi. 😀

emily_666
13. nov 2011

u nás je to: mama, baba, dede, tata, teta, ano, nee a napodobnit vie asi 12 zvieratiek, ked som bola min.tyzden na neurologickej kontrole, lekarka povedala, ze to je malo na tento vek - no ale zasa sa pozeram na to tak, ze rozumie vsetkemu a ze sa snazi aj slovicka opakovat po mne - ze to este nejde, vsak sa to naucia postupne. A to od narodenia každý deň mu hovorím riekanky, stále čítame knižky, stale mu nieco hovorim, čiže niekedy aj ked sa rodičia veľmi snažia, ten prirodzený vývoj sa preskočiť nedá a ono to príde síce pomalšie ale príde. Netreba stresovať.

adri2211
13. nov 2011

moja ma 17mes, a celkom pekne ´hovori´. nme to ani nenapadlo porovnavat,ktore dieta v jej veku co vie-povie. mne staci tolko, ze rozprava dost,dakedy jej vravim,ze sa jej pusa nezatvori. viacej vsak hovori zatial po madarsky,ale uz zacina dost aj po slovensky 😉

anjelik99
14. nov 2011

@luciana157 aj my sme na tom ako vy a mame 16 mesiacov myslim ze je to uplne v pohode, jedno dietako hovori viac ine menej 😉

katrinka8
14. nov 2011

Nasa ma 17 mesiacov a rozprava dost vela - pouziva okolo 100 slov a dokaze vytvorit aj jednoduche vety. Vacsina je vsak zrozumitelna aj cudzim ludom, nieco musime prekladat 😀 No a vsetko po nas opakuje. Prekvapilo ma, ked som si vsimla, ze ked povieme nejake pre nu zaujimave, nezname slovo, tak si ho hned 2x sama pre seba nahlas zopakuje. Ale kazde dietatko je ine, uplne sama chodit zacala az v 14. mesiaci 😉
Taka zaujimavost je, ze mi jedna pani - numerologicka - povedala, ked ju videla (nahodne stretnutie), ze je velmi komunikativna - to mala 4 mesiace. Potom sa len tak opytala na jej datum narodenia, ze ci tam nema nejake 3-ky. A sedelo to 😉 Ale to len tak, pre srandu. Fakt kazde dietatko je ine.

ajlynka
2. jún 2013

Tak nas uz hodi veci do pracky len ak mu powiem ze spinave do pracky😀 ak zametam poda mi zmetak sam od seba.vyhodi plienku do kosa.donesie plienku.ak mu dam handricku tak sa snazi utierat.poda mi topanky ak ideme von.a vravi len mama,baba,de je,dač,chriacha😀 aj vriestka😀 daj nepovie dakujem ale dak ,ne,ked mu dame vreckovku tak fukne ale radšej dava inym fukat😀 podla mna po nas opakuje a paci sa mu to.ma 14.mes.

gabinecka_
4. jún 2013

Ahojte, naša má 15 mesiacov, vlastne 8. bude mať 16., opakuje úplne všetko, dá sa jej v pekne rozumieť - my čo sme s ňou úplne ale aj cudzí rozumejú - tiež niečo prekladáme 🙂 vkuse rozpráva. Používa mená a zvuky pre všetky hospodárske zvieratká ale aj ostatné zvieratká ako slon, opica, lev, bocian, myška., žabka..povie auto, skomolene vláčik aj napodobní zvuky vie si vypýtať - daj jej alebo daj, keď podá povie páči, keď je holá povie holá, povie dole, keď chce ísť dole z hojdačky alebo zo stoličky, povie aj zložitejšie slová ako vtáčik, dáždik, prší - úplne k veci - ak je búrka povie bum bác,kvap kvap - keď kvapká niečo, čajík, aj ukáže ako dzobká vtáčika aj komentuje dzob dzob, miluje ukazovacie pesničky ako kolo kolo, ťapi ťapi, alebo oli oli Janko alebo pesničky zo spievankova. Používa mami tati, stará mama - mamama, dedo, ujo, teta, Dada, Dodo, Ady, Ema, Bia, Vava - Vaneska 🙂, Katka, Zuza, Kubko, Jozo.. Najsmiešnejšia je keď jej hovorím povedz A, povedz B, povedz C.. a takto celú abecedu a to pekne tiež opakuje - to je obľúbená hra do auta.. Dá sa s ňou úplne v pohode dohodnúť, povie čo chce robiť s čím sa chce hrať. Tiež už začína chápať že najskôr urobíme niečo a potom dostane to čo chce - najskôr sa napapáme a potom sa ideme hojdať - hojdať nevie povedať - to povie dida dida. Tiež "pomáha" pri domácich prácach 🙂 hlavne pri vysávaní, umývaní niečoho a zametaní a polievaní kvietkov. Keď vešám prádlo, tak si svoju plienku vytriasa tak ako ja prádlo, alebo mi podáva niečo.
Presne vie čo nesmie (zásuvky, kôš, žalúzie, šuflíky a podobne..) - na to ukazuje nonono.
Samostatne vie papať všetko okrem polievky a jogurtu. Všetkých naokolo krmi. A v celku začína chápať že sa musí deliť. Ja ju dosť gézujem s delením, lebo sa nám narodí druhé aby potom netrpela keď sa bude musieť deliť. Tak sa delí teraz vždy s každým kto je naokolo.
Je v celku šikovná LEN ten nočníííííík!!!! Príde mi povedať keď sa pokaká mami kaka fuj a ťahá ma k prebalováku nech ju prebalím, alebo piši piši, ale na nočník si sadne iba s problémami -- nútiť ju nechcem, skôr sa snažím ju zaujať. Smiešne na tom je to, že má traumu z toho že tam sedí s holým zadkom 🙂

ja1977
4. jún 2013

@luciana157 nič si z toho nerob, ešte má čas, môj starší syn teraz už 12-ročný používal slová nezrozumiteľné, monológy boli pravidelné a nikto nič nerozumel....kameň bol adeď, kamene adedé, mucha bola muna... dcérka tá pred prvým rokom krásne rozprávala teda nie čisto, ale zrozumiteľne, každé dieťatko je osobnosť a neboj rozrozpráva sa tak čo ju budeš musieť v bľabotaní tlmiť..a budeš rada keď bude chvíľku bez slov 😉 😉

luciana157
autor
5. jún 2013

dakujem maminky za info,no tema je uz stara.moja dcerka uz rozprava krasne🙂dakujem

gabinecka_
5. jún 2013

@luciana157 ano, všimla som si až neskoro 🙂

atevi26
29. apr 2014

Luciana157 a kedy sa roxrozpravala? My mame teraz 15m. a riesine podobny problem. Vdaka

bodka70
29. apr 2014

@atevi26 , keď dieťa nerozpráva na 15 mesiacov, nie je to ešte žiadny problém 😉. minimálne množstvo zmysuplných slov, ktoré by zdravé dieťa malo povedať do 2 rokov je 10, ráta ju sa aj zvuky zvieratiek, citoslovcia a podobne. myslím, že ešte je čas sa stresovať.
@atevi26

iuc
9. máj 2014

Nas 17 mesacny tiez iba par sloviciek... mama, tata, baba, dada, goool, bum, bam, ne, goo, kaka (kačka), dajm (daj mi) ale rozumie uplne vsetko

yessica777
8. aug 2024

gabinecka_ aká je dcérka dnes? Je stále "urečnená"?