9 mesačný syn neštvornožkuje

legatka
8. nov 2013

ahojte baby viete mi niekto povedat , alebo maqte skusenost, s tym mam 9mesacneho syna ktory nechce stvornozkovat iba sa plazi a sediet tiez moc nic, poslali naw na vojtove cviky, ale je to strasne a mam pocit ze mu to vobec nepomaha...

henikav
8. nov 2013

@legatka Moj sun vobec nestvornozkoval, iba sa v 14tich mesiacoch z nicoho nic postavil a zacal behat. Pokusa sa tvoj maly aspon nejako inac posuvat?? Moj sa smykal po sediacky po zadku

ivuskaa1
8. nov 2013

@legatka Ahoj, ja mám dcérku má osem mesiacov a sme na tom rovnako ako Vy. No Vojtovu metódu cvičíme poctivo 3x do dňa. Je to namáhavé a dieťa pri tom plače ale je potrebné ju určite cvičiť, lebo robí zázraky. Mám syna narodeného predčasne v 25.t.t a Vojtovú metodu sme cvičili od narodenia do 2,5 roka nonstop a urobila zázraky... teraz ma 4 roky a nieje na ňom nič poznať. Kamarátka mala tiež syna narodeného predčasne a na Vojtovku sa vykašľala a chlapec dodnes nevie sám chodiť ani sám sedieť... Nechcem Ťa vystrašiť to určite nie, ale malému treba len trošku pomôcť a to mu pomôžeš práve pravidelným cvičením...

k_a_j_k_a
8. nov 2013

@legatka nemusi stvornozkovat vobec. starsia dcerka zacala stvornozkovat v 10.mesiaci. Po tyzdni sa postavila a odvtedy uz na kolena nesla. Mladsiu som prvykrat videla na styroch 3/4roka po tom, co zacala chodit, mal vtedy rok a osem mesiacov. Dodnes ma "citlive" kolienka 🙂

zdenus11
8. nov 2013

@legatka ani môj syn nechodil po štyroch, rovno sa staval na dve, keď sedel na zemi plakal a nechcel sa ani pohnúť a na brucho si ľahnúť už vôbec nie....v deviatich mesiacoch chodil za ruku a v jedenástich začal chodiť. Možno to len chce čas a tvoj malý sám začne, nie každé dieťatko je tabuľkové.

marcelatje
8. nov 2013

@legatka ako dlho cvičíte tú Vojtovku? Moja malá sa v 8-mich mesiacoch ani nepretáčala. Tiež sme cvičili Vojtovku, ale z vlastnej iniciatívy som chodila na plávanie a cvičenie na loptách. Viem že tá Vojtovka je hrozná, ale skús zaradiť aj nejaké posilňovacie cvičenia. Najlepšie je poradiť sa s nejakou cvičiteľkou, alebo chodiť priamo na cvičenia. Dnes robíme prvé krôčky ale NIKDY sme sa neplazili napriek tomu, že sme na plazenie cielene cvičili preto odvtedy verím že deti môžu nejakú fázu preskočiť (dovtedy som tomu neverila)
Inak neviem či vieš, ale existuje alternatíva Vojta a to Bobathova metóda, len ju všade necvičia. Pozerám že si z okresu BA tak na Antolskej by ju mali cvičiť inak neviem.

farmacka
8. nov 2013

nasa dcera nestvornozkovala vobec, ale zasa od 9 mesiacoch zacala chodit za ruky a v 11 mesiacoch sama, vyvijala sa inak normalne, nebolo treba s nou cvicit, su deti co nestvornozkuju, nie je to nevyhnutny stupen vyvoja.... 🙂

margarita
8. nov 2013

my sme cvicili s dcerou Vojtovku od 3 - 15 mes.
chodit zacala az v 16.mes., a asi do 10 mes. sa len plazila, v 10tom sa stavala a od roka chodila popri nabytku ale vacsi usek vzdy zase odplazila 😀
stvornozkovat paradoxne zacala az potom co chodila popri nabytku asi 2mes.
Ano, zda sa to strasne to cvicenie, ale my sme to ten rok zvladli a nelutujem....moze byt, ze kazde dieta je ine, a prislo by to neskor aj samo, ale co ak ma naozaj nejaky problem svalovy, skryty, aby si si neskor nevycitala, ze si to mohla este ovplyvnit.
Cim je babo starsie, tym sa viac brani a ma viac sily, to je logicke...

lubina
8. nov 2013

@legatka mame dve dcery a ani jedna nestvornozkovala, sedeli, lezali, obcas sa skusali dat na 4 a ......neliezli. Postalili sa a zacali chodit.........aj Dr. mi povedala, ze sa to obcas stane, pretoze pri prvej ma to aj trapilo, ci sa vyvija spravne........pri druhej som to brala uz ako fakt, kedze prva neliezla.......

pipinka4
8. nov 2013

ahoj.ani moja sestra nestvorkovala a je uplne ok.vies ono je dnes robene vsetko podla tabuliek.aj my chodime na vojtovu a tiež mame presne urcene mesiace pomaly datumy dokedy ma co vediet.podla mna je to dost chore lebo neni kazde dieta rovnake niektoremu ide ine lepsie a druhemu ine.my sice napredujeme rychlejsie ako su tabulky ale zas podla toho co.a este ani kamoske maly nestvorkoval a je ok.on sa vsade plazil ako hadik :D .a potom len zacal chodiť. ako ta vojtova mu neublíži iba čo si svaliky precvici bude mat pevnejšie.plač bol aj u nas ale mala si zvykla a už je ok.iba ked je unavená tak placka ale inak pohodicka 🙂...čiže to ber s nadhľadom ze maly sa trošku ponatahuje precvici a bude ok.akokeby ty des do posilky.tak prajem aj vám nech sa to cvičenie obráti skor na zábavu ako na plackanie.papa

kitty88
8. nov 2013

@legatka moja sa zacala pretacat az v siedmich mesiacoch, posadila sa sama (zo styroch) v osmich, stat a stvornozkovat sa naucila v deviatich, dovtedy sa len plazila... od narodenia chodime na neurologiu (nemame ziadny problem, len to, ze bola prve dni po narodeni v inkubatore, lebo mala zapal pluc a vsetky deti z nedonoseneckeho musia chodit na kontroly) a neurologicka povedala, ze vyvoj zodpoveda veku a vsetko je v poriadku (to sme boli v deviatich mesiacoch, par dni predtym, ako zacala stvornozkovat). ziadne cviky sme nikdy nemuseli cvicit, vsetko prislo postupne a teraz uz vyse mesiaca chodi 😉 este taka otazocka - davala si ho do choditka? lebo vacsinou deti, ktore chodili v choditkach, stvornozkovanie uplne preskocia a zacnu rovno chodit, mam par prikladov v okoli.

miku1
8. nov 2013

@legatka Moja sa tiež len plazila, a potom rovno chodila. Štvornožkovať začala oveľa oveľa neskôr ako chodiť. Na žiadne cviky sme nechodili. Všetko išlo samo.

d_anica
8. nov 2013

@legatka Ahoj, ak ti môžem poradiť z mojej skúsenosti, necvič Vojtovku ak ti je ,,proti srsti". Áno, je účinná, ale bezcitná (ako bol mimochodom aj človek, ktorý ju vymyslel). Sú iné, rovnako účinné metódy, veľmi odporúčam Bobathovu metódu, ako tu už niektorá mamička spomínala, je to omnoho prirodzenejšie cvičenie. Prajem veľa síl a zdaru 🙂

lauritta96i
8. nov 2013

moja mamina hovorila, ze ani ja a ani moja sestra sme nestvornozkovali proste sme sa postavili a chodili, kazde dietatko je ine, doma msm 3 mesacneho chlapceka a som tiez zvedava ako to bude u neho, kazdopadne sa porad s lekarom

kaktusik007
8. nov 2013

@legatka cvicenie teraz nic moc, lebo to nevidis... ale ono pomaha... takze ak nakazali cvicic, tak preboha s nim cvic...

my sme nedrzali hlavicku, cvicili 3x denne, rev na celu bytovku... smola... musela som - cvicili sme asi styri mesiace, tiez som mala pocit ze to nema vyznam a je to na piiip, ale zrazu - drzal hlavu, sedel, stal, stvornozkoval.... to slo doslova co tyzden to takyto pokrok a potom bol aj trosku popredu s motorikou, chodit zvladol ani rok nemal....

cvicit, cvicit, cvicit

moniqq
8. nov 2013

@legatka Ahoj! a ako sa plazi? nasa dcerka bola dost tlstucka a plazila sa do 12,5 mesiaca! uz sa ale vedela postavit a posadit ale az od cca 11. mesiaca. Nic bolestive sme necvicili (len par cvikova na lopte, ale to doma), akurat sme raz za cas zasli za fyziatrickou a ta zdoraznovala, ze nevadi ze nestvornozkuje ale ze je dolezite ze sa plazi do kriza! TJ lava ruka+prava noha a naopak. Plazila sa ako partizan este na svoje prve narodky. Inak bola a je celkom pohybliva, len potrebovala schudnut lebo na materskom mlieku velmi pribrala. Bola som stastna ze nas nik netlacil do Vojtovky a priznam sa asi by som ju ani necvicila. Co sa tyka sedenia, tak to zas syncek, on je velmi malicky a musim povedat velmi motoricky sikovny, ale prvy krat sa sam posadil a vydrzal sediet v 13. mesiaci! asi koli tomu ze tymi kratkymi nozickami nemohol udrzat rovnovahu s tak vysokym taziskom. stvornozkoval asi v 9.-10. mes ale tiez sa najprv postavil pri nabytku a sucasne aj chodil. a este dodam ze hoci konecne uz vedel sediet, aj tak toho vela nenasedel 🙂 Takze podla mna, nie je vobec dovod na paniku ani na stresujuce cvicenie, ktore na SR aj CR predpisuju strasne radi a casto. a jedna kamaratka lekarka tiez na to chodila a potom sa na to vykaslala, lebo dcerka sa jej zacala prilis skoro pretacat a davat na styri a tak, co tiez nie je dobre, lebo je lepsie ked aj v mozgu dozreju tie pohybove vzorce. nasi sli pomaly ale na istotu. a nie je vobec ziadny problem

dai
8. nov 2013

@legatka preco hned vojtovku? on ma nejaku diagnozu?
- moj syn nestvornozkoval a nesedel v 10tich mesiacoch... je predcasne narodeny, ma centralny hypotonicky syndrom... cvicit sme zacala az v tom 10tom mesiaci ale aj to len bobata - boli sme dokopy na cviceni 3x... cviky ktore sme robili vlastne ani cviky neboli, len take hranie sa - takze napr. ked sa hral na brusku tak som mu podsunula nohu pod brusko aby bol prinuteny ist na rucicky, ked nieco chcel a zacal sa plazit tak som ho plienkou podchytila pod pliecka a zdvihla do akychsi taciek a vlastne tym padom musel zase na styri a striedat nozicku a rucicku, posilnovali sme na fit lopte...
- za tie 3 tyzdne ( boli sme 3x na rehabilitacii v centre inak len doma ) sa mi sam posadil a nasledne zacal krasne stvornozkovat - ako 11 mesacny sa uz sam aj postavil, takze rehabilitacna to uzavrela s tym ze teraz uz svaly sa budu posilnovat cez stvornozkovanie same😉 v 12tich mesiacoch zacal chodit okolo nabytku a v 14tich zacal chodit sam... nevodila som ho nikdy za ruky, ziadne choditko - na hypotonicke dieta maly zazrak😉
v kazdom pripade nestvornozkovat v 9tich mesiacoch podla mna nie je ziadna tragedia a zmenit sa to moze v priebehu tyzdna... ak nema dietatko inu neurologicku alebo inu diagnozu tak nechapem preco mate cvicit vojtovku☹

erina098
8. nov 2013

naša sa plazila velmi dlho,potom štvornožkovala,potom sa postavila a nakoniec sa sama posadila. Potom som niekde čítala,že v takom poradí to malo aj ísť. Sama sa pustila chodiť ažked mala rok a štyri mesiace.Každe dieta je iné netreba sa stresovať,všetko chce svoj čas nič nezmešká,pri plazení a štvornožkovaní sa krasne naučí držať chrbatika dobre posiluje svaly,to štvornožkovanie príde...

kikaber
8. nov 2013

@legatka moj syn sa do 10 m. len plazil, v 11.m zacal stvornozkovat, v 12m. sa postavil 1x..do tej doby sa vobec nestaval , v 14m. zacal chodit sam....nic sme nevicili, ale ono kazde dieta je individualne(...a dcera stala na nohach uz v 8.m a to su dvojicky )

cherry1981
8. nov 2013

@legatka Moja zacala stvornozkovat ako 10 mesacna dovtedy sa iba plazila, tiez nesedela, az ked zacala stvornozkovat sa sama posadila, behat zacala ako 15 mesacna, teraz ma 18 mesiacov a lieta vsade ako strela 😅 😅
Na ziadne cvicenia ani nic podobne sme nechodili a ani by som nesla, pokial vidim, ze dietatko napreduje, ja som na nasej videla, ze je proste leniva pretacat sa zacala az ako 8 mesacna🙂

legatka
autor
9. nov 2013

dakujem pekne za rady, no pkusime sa to este vydrzqat a tu druhu metodu si urcite najdem, pytali ste sa niektore ako sa plazi ano plazi sa striedavo ze pouziva aj nozky aj ruky, tak snad to bude ok.este raz dakujem za rady.

martinamk
9. nov 2013

netvrdila by som ze to nie je nevyhnutny vyvojovy stupen...to stvornozkovanie ma svoj vyznam pretoze zlepsuje motoriku, rovnovahu dietatka a hlavne riadne spevnuje chrbticu. Deticky zvycajne tento krok preskocia ked sa zacinaju vodit za ruky aby chodili...sestrin maly preskocil stvornozkovanie, zacali ho vodit za ruky a skoncil so skoliozou chrbtice a potom cvicili stvornozkovanie dodatocne po schodoch, nastastie mu to pomohlo

matozazzo
9. nov 2013

Ahoj,a co precatanie,dvihanie do sedu? Mam skusenost,ze deti,ktore mamicky nosili skoro stale v babysatkach alebo babyvakoch zacalivsetko neskor. Alebo vkuse na rukach-vtedy nie je nutene posilovat svalstvo a vsetko prislo neskor... a co na to doktorka? Potrebuje posilovat svalstvo 🙂

clarissa
9. nov 2013

Moja mala presla zo sedu do chodenia..nestvornozkovala vobec...a vobec som to neriesila...Syn zacal sam sedet az okolo 9 mesiaca a stvronozkoval tak po svojom,ze s jednou nohou akoby chcel urobit krok,no divne to vyzeralo 😀 ale teraz uz chodi a nic mu nieje 🙂 Dieta nejde podla ziadneho stanoveneho vyvojoveho planu,dieta ide podla seba....

asocial
9. nov 2013

@legatka podla mna je kravina, ze ta poslali na vojtovku..v tomto len vdaka nasej lekarke..nas sa plazil do konca augusta (vyrataj si, 22. oktobra mal rok), takze az v 10. mesiaci..a sediet zacal asi 2 tyzdne pred rokom...aj teraz si sem tam sadne, ale vydrzi asi tak 30 sekund a potom uz rychlo na zem, aby sa hybal...

neboj neboj..vojtovkou by som ho nemucila...

alenkaorava
9. nov 2013

Jedno z nasich dvojiciek zacalo stvornozkovat az v 10. mesiaci.Teraz sa postavi a chodi okolo nabytuku. Hranica chodenia je 18 mesiacov, to viem od klinickej psychologicky. Nestresujte sa a tiez by som s tym cvicenim isla opatrne. Priatelim sa s jednou mamickou, ktora ma tiez dvojicky. Jedno dieta zacalo chodit skoro a ona pomahala tomu druhemu. Dopadlo to tak, ze na chodzi toho dietatka, co mu pomahala to doteraz poznat a to ma uz 2 roky a 4 mesiace.

zlte_kuriatko
9. nov 2013

naša dcéra neštvornožkovala vôbec, iba sa plazila ako taká húsenica 😀 potom sa začala stavať okolo nabytku a ked spadla na riť zároven vedela už aj sedieť 😀 stvornožkovať začala až vtedy ked už vedela chodiť.

zabka1124
11. nov 2013

my tiez cvicime Bobath metodu( cviky), su super.Posilnujeme krizove svalstvo, maly sa nechcel stavat na styri a ked sa zvihol, nohy mal ako zaba roztiahnute!Treba navstivit Dr,myslim najlepsie detskeho rehabilitacneho, nech sa on vyjadri🙂!My sme boli v BB u primarky na detskej rehabilitacii, maleho pozrela(prava ruka a noha a ko pavuk vysel-pacilo sa mu to), porozpravala sa so mnou, co som si ja vsimla , co ona a odporucila nam Bobath+plavanie🙂!Teraz chodime na plavanie, cvicime Bobath!!Treba sa len popytat, Vojtovka neni dobra pre kazde dieta!Drzte sa🙂
PS: maly uz je na 4, 4nozkuje-dozadu a uz si aj krasne vie sadnut🙂!!