9 mesačná dcéra nelozí a neštvornožkuje

dekys
1. jan 2014

ahojte, chcem sa spýtať,či je normálne ,alebo poznáte také dieťa, kt. v 9.mesiacoch nelozí,neštvornožkuje, nevie si samo sadnúť... keď ju dám posadiť,tak sedí,ale keď sa preklopí trošku dozadu,tak zdvihnúť sa naspat nevie. Ď.

ssslnieckooo
1. jan 2014

@dekys my sme boil ten prípad. Malý sa posadil až v decembri a to mal skoro 11 mesiacov, štvornožkovať začal tiež teraz koncom roka a to ide mať tento mesiac rok. Je to normálne, každé dieťa je iné, inou rýchlosťou napreduje aj naša pediatrička ma upokojovala keď som mala presne tieto isté obavy. A zrazu prišlo všetko naraz v jednom mesiaci a doháňa svojich vrstovníkov, nehovoriac o tom, že až teraz mu lezie prvý zub. Všetko má svoj čas, aj toto 🙂

levandula247
1. jan 2014

Nasa dcera uz v 8m.chodila.....

anaku
1. jan 2014

Ano poznam viac takych deti. Urcite ju nedavaj sadat, ked to este sama nedokaze!!! Dr. vas nikde neposlala? Minimalne cvicenie na fitlopte by som skusila, to uskodit nemoze. Vyzliect, polozit na loptu, a posuvat dopredu, dozadu, dobokov, na brusku aj na chrbte. Treba posilnit svaly. Vyvoj deti je individualny, ale ak sa ti nieco nezda, pytaj sa na vysetrenie iba pre istotu 🙂 Hlavne sa nestresuj. Vsetko dobre prajem.

afrika
1. jan 2014

@levandula247 toto milujem... niekto sa pýta jasnú otázku a odpoveď dostane úplne inú než na čo sa pýta... toto jej fakt pomôže, že jej to napíšeš 😠 😠

marcelatje
1. jan 2014

@dekys my sme sa v 8. mesiaci ani nepretáčali. Chodili sme plávať, cvičiť na lopty a nakoniec sme mali aj Vojtovku, ale nie dlho lebo sa to pekne pohlo a v 14,5 mesiaci sme už chodili. Tak nezúfaj 😉 je ťažké neporovnávať, ale neporovnávaj 😉 ak ťa lekárka nikam neposiela choď sama, nájdi cvičenia pre detičky a cvičte aj doma

majka99999
1. jan 2014

@dekys moj zacal az vo 8. mesiaci stvornozkovat. Urcite plavanim a vhodnym cvicenim na fitloptach nic nepokazis. Nedavaj ju sediet! Jednak spohodlnie a jednak na to nie je este pripravena... Motivujes ju? Ze nieco chce a ty to das pred nu, aby sa k tomu dostala? Mojho som to takto naucila. Vrestal, ale nakoniec sa doplazil/dostvornozkoval. A do tyzdna pekne po styroch bol ako blesk. Je rada na brusku? Skusa to na 4? Co na to pediater?

dekys
autor
1. jan 2014

@levandula247 a co teraz,ze chodila? chval sa v inej teme, co ma nazov kedy zacali vase deti chodit..!!! ja som ziadnu taku otazku nepolozila.

@anaku doktorke som to este nehovorila,lebo tak nic nezeniem,to len teraz som zacala stretsovat. sediet ju davam kvoli refluxu,aj sa nosíme.

@majka99999 motivujem ju,dám pred nu hracky chvilku sa nacahuje,ale potom sa na to vykasle a zacne sa len otacat okolo svojej osi,alebo zdvihne zadok a hompala sa chvilinku. ked lezi a ukazem jej /niekedy jej to nepoviem/ ze nech sa zdvihne,tak sa ma chyti a sadne si a najnovsie sa zacala stavat hned na nohy,ale to nechcem aby robila. sedibez opory a dokaze sa neprevalit uz aj ked sa velmi nacahuje aj do boku.lezat nemoze,vacsinu dna ju nosim v satke a ked uz mne ide chrbat rozdrapit,tak sedi...

mna to nelozenie nestvornozkovanie,nesedie trapi LEN kvoli refluxu,nie ze by som svoju dceru chcela nejako silit. a samozrejme,ze jej na to nic nepomaha,,nic silnejsie jej dr neda,pretoze do roka je to zevraj normalne...ona ma ae tichý reflux a veru dost silný.tak som sa upokojovala tým,že všade som citala,ža reflux postupne vymizneako dieta zacne byt aktivnejsie atd a nam to ako naschval trvá dlho a ten reflux je naozaj uz neznesitelný

asocial
1. jan 2014

@dekys
Nas syn ma 14 m. Posadil sa sam asi tyzden alebo dva pred dosiahnutim 12 mesiaca..plazil sa asi od 7. Postavil sa v 8 a 4 noZkovat zacal v 10 m. Teraz chodi za ruku alebo sam ako kamikaze🙂...je to iplne normalny chlapcek...takze neboj

zuzkat1
1. jan 2014

@dekys ja by som asi sla k neurologovi... Nas dr poslala ked mala 3 mesiace... Kvoli dvihaniu hlavicky. Aspon budes mat istotu ze je vsetko ok. U nas bolo... V 9 mes.uz stala,ale urcite nic nepokazis navstevou odbornika.

luba28
1. jan 2014

@dekys nic si z toho nerob,nie kazde baby je ako podla knizky,....nasmu napr.narastli prve zubky opacne,najprv vrchne a potom spodne,..to len tak na margo,...... 🙂

vvia
1. jan 2014

@dekys 9 mesacna mi mala zacala lozit. az 10mesacna stvornozkovat a v tom obdobi si aj sadla. kym nestvornozkovala tak sedela iba ako tvoja. my sme chodili aj na rehabky

katkabalon
1. jan 2014

Ahoj Mám dve detičky a môj syn tak isto nechcel štvornožkovať ani sám sa posadiť, kedže moja švagrinka mala dceru v takom istom veku a ta už štvornožkovala v 6 mes. tak som sa rozhodla z vlastnej iniciatívi poprosiť lekárku ,aby mi dala odporúčanie na rehabilitačné cvičenie ( hoci ona mi tvrdila že niektore deti jednoducho nelozia ) začali sme cvičiť jeden cvik trikrát denne po 10 min, o tyžden nato začal loziť, stláčala som pri tom aj rflexné body , na peťe a na lakti. Nie je dôležite kedy bude loziť ale či bude loziť , ovplivní to jej držanie tela a vývoj chrbtice môj syn začal loziť na 10mes. a chodiť samostatne na 14 mes. potreboval troška postrčiť je veľmi kľudne dieťa už od narodenia. Dcera je uplny opak ta bola aktívnejšia od narodenia a daávala som ju oveľ častejšiedo polohy na brušku , začala sama loziť v 5,pol mesiaci a chodiť v 8,pol mes. takže každe dieťa je iné jen niektore potrebuju viac motivovať 🙂 tak držím prsty

ika_ba
1. jan 2014

ja by som sa na to spytala pediatricky, nech sa ona na nu kukne, my sme malu nedavali ani sadat, trocha sme ju podporovali pri lezeni, nasla som na nete info, ze dat babo na brusko, podopriet mu nozicky a ono sa bude od nich odrazat, treba mu dat dopredu nejaku hracku ako motivaciu, ale moc sme to netrenovali, nasa ked mala 10 mesiacov tak sa postavila a vtedy zacala aj lozit, ale nic netreba silit, treba to nechat na nu samu

babulka82
1. jan 2014

@dekys nechapem načo taketo temy a nerozumiem tej oznamovacej vete akou si temu začala.Lebo prepač ale ja tam otaznik nikde nevidim 🤐 A čo sa tyka lozenia asi najlepšie mamička vie či sa jej dieta vyvyja normalne a či nie.Nejaky ten materinsky inštinkt mame nie? 😉 Ja mam dve deti a prve mi nelozilo vobec a druhe od 8 mesiacov a obe su normalne.Ak sa ti niečo nezda tak treba riešit s lekarkou alebo je dcerka len taka lenivšia. 🙂

afrika
1. jan 2014

@babulka82 keď niekto začína vetu slovom chcem sa spýtať, tak tam nemusí byť zakaždým otáznik 😉 že je to otázka nám ukazuje už to slovo - spýtať...

stanulienkat
1. jan 2014

Neboj sa, je to v poriadku, nas pripad. Zacali sme tiez takto neskoro stvornozkovat a sedeli sme v 11. mesiacoch. Nedavala som pasivne sediet ani do chodulky. Aj ked som to chcela posurit. Ked mi to vyslovene zakazalo cca 5 lekarov, tak som posluchla. Nech ta rodina nestresuje, urcite pocuvas zo vsetkych stran mudre reci. Neboj, babo bude vsetko robit, co ma. My sme mali slabe svalstvo, mozno je to aj tvoj pripad. Pre istotu navstiv neurologa, alebo RHB lekara. Nam pomohlo aj plavanie pre dojcata.

aliza
1. jan 2014

@dekys a nie je problem v tom, ze ju, ako pises, vacsinu dna nosis v satke? uz je dost velka na to, nepotrebuje byt v satke cely den, potom sa netreba cudovat, ze sa jej svalstvo nenamaha a zaostava..... davaj ju co najviac na zem, na hraciu deku, daj jej tam hracky a motivuj ju v pohybe, akomkolvek. Ked ste doma, moze sediet aj v stolicke na papanie, aj ked prave nepapa, vonku nech sedi v kociku....svalstvo sa bude namahat a spevnovat. A inak, kludne moze preskocit lozenie, moja dcera nikdy nelozila, hned sa postavila a zacala chodit a nic jej nechyba, sportuje, chrbtica aj drzanie tela v poriadku. Syn bol zase ucebnicovy, najprv sa plazil, potom 4-nozkoval, potom si sam sadol, sam sa postavil a to vsetko uz v 7.m., nic nepreskocil a to som ho davala sediet, aj ked sa sam este posadit nevedel. Ja nesuhlasim s tym, ze treba dieta nechat lezat, az kym sa neposadi same, potom sa cudujeme, ze tolko deti ma oneskoreny vyvin, ochabnute svalstvo a matky musia cvicit Vojtu a pod. Ja som dlhodobo hladala nejaku zahranicnu studiu, ktora by potvrdzovala tento slovensky mytus o tom, ako pasivne posadzanie nici chrbtice a teda nic som nenasla.

majka99999
1. jan 2014

@dekys tak potom este potrebuje cas. 🙂

culia1
1. jan 2014

@dekys hlavne neries co pisu knizky a co hovoria mudre kamaratky. tvoj drobec si vyberie spravny cas na vsetko, ked bude dostatocne pripravena.

luciya83
1. jan 2014

Nasa mala zacala lozit a stvornozkovat ako 11 mesacna a o nic neprisla,teraz ma 20 mesiacov a beha ako vichor 🙂 nechaj tomu volny priebeh, ked bude sama chciet tak zacne.My sme to vobec nesilili a knizky alebo internet co kde pisu uz vobec nie,kazde dieta je ine 🙂

jankaja
1. jan 2014

Každé dieťa má svoj vlastný čas, kedy zvládne otáčanie sa, plazenie, štvornožkovanie, posadenie sa, chodenie... Neverím v pasívne posádzanie, chodenie v pavúku, vodenie za ruky a podobne, podľa mňa tým možno dieťaťu len ublížiť, nechápem, v čom by mu to mohlo pomôcť. Verím však v to, že pomôže posilniť svaly napr. cvičením na fitlopte alebo dojčenským plávaním. Dcérka sa tiež dlho len plazila, nejaké štvornožkovanie nehrozilo. Začali sme chodiť na dojčenské cvičenie na fitlopte a dojčenské plávanie. Dcérke sa veľmi páčilo, cvičilo a plávalo sa pri pesničkách, mala to veľmi rada. Štvornožkovať a sedieť začala v 10.-tich mesiacoch, v 13.-tich mesiacoch spravila prvý krok a trvalo necelý mesiac, kým nadobudla v chodení úplnú istotu a doslova behala už všade. V mojom okolí je veľa detí, ktoré rodičia pasívne posádzali, vodili za ruky a podobne. V praxi to vyzeralo napr. tak, že dieťa v 10.-tich alebo 11.-tich mesiacoch už chodilo za jednu ruku - a na tomto bode ustrnulo ďalšieho min. 1/4 roka, lebo veď načo by sa snažilo, s pomocou rodiča sa dostalo, kam potrebovalo, motivácia samostatne sa snažiť nebola v podstate žiadna.

kacena4
1. jan 2014

ano je to normalne nepanikar precitaj si trosku uja googla a tabulky su len orientacne moj ma rok a este toto vsetko nedokaze takze pohoda klidek dobehne to hlavne sa neponahlajte nech dcerke neuskodis

cerez
1. jan 2014

@dekys Áno, moja neter. Už som to tu niekedy písala. V 14 mesiacoch nevedela ani plaziť a ak ma pamäť neklame okolo 17 mesiaca začala chodiť. Potom sa vrátila znova na štyri a štvornožkovala. To že sa ti nevie posadiť, štvornožkovať, nie je pripravená. Ešte sa chrbátik dostatočne nespevnil. Daj jej čas.

cerez
1. jan 2014

@dekys Chrbátik najviac posilníš, keď bude na brušku. Pretáčať sa ti vie z chrbátika na bruško?

danielita18
1. jan 2014

@levandula247 myslím že to nebolo moc povzbudzujuce

22beba
1. jan 2014

moj bol tiež spomalený taký lenivý a to je do teraz tiež nevedel v 9 mesiacoch tolko toho čo vedia ine detičky napriklad chodiť začal ked mal rok aj 3 mesiace samostatne začal sedieť na začiatku 10 mesiaca a potom za týžden sa naučil štvornožiť 🙂 takže neboj pokial by sa ti zdalo že niečo nie je v poriadku tak zabehni ku doky možno ti odporuči cvičenia .. mojej kamky dcerka tiež v takom veku nevedela nič a začla s nou cvičiť vojtovu metodu a za dva mesiace ako by bola vymenena 🙂

siska53
1. jan 2014

Nasa sa plazila,ani stat nevedela,az ked mala cez rok,tak som trvala na vysetreni u neurologa,lebo ona vacsinu veci robila neskor,resp.,spravila a zopakovala to az o daky mesiac,tam jej zistili hypermobilitu a slabsi svalovy tonus. Zaostavala len v hrubej motorike,tak nam kazala len,bud plavat,alebo chodit na cvicenie s detmi. Aj chodit zacala az tyzden po 18.mesiaci. Myslim sama,bez nasej pomoci,bez drzania za ruku.
deti maju rozny vyvin,v niecom su lepsie,v niecom zaostavaju..syn chodil uz v 11.m,vtedy moja mala este ani stat nevedela.
ja pre svoju spokojnost som ju dala vysetrit a chodili sme plavat,to sa jej pacilo a aj pomohlo (myslim).
takze mam taku skusenost. A ked moeem,porovnat,mala sice zacala vacsinu veci neskor,pri chodzi nepada tolko,vie padat a je zas obratnejsia vo vyliezani kdekolvek.
ja by som teda ziadala neurologicke vysetrenie,pre tvoj klud a uvidis. Lepsie,ako mat obavy,ci je,to,ok. Vela zdaru!

salome_82
1. jan 2014

@dekys Naša je tiež leňoška a museli sme 4 mesiace cvičiť Vojtovku. Aj tak si však ide svojím tempom, cvičenie nič neurýchlilo. Tento týždeň bude mať rok a vôbec nevyzerá, že by sa chcela začať stavať na nožičky. Viem si predstaviť tvoje obavy a radšej choď k pediatričke, nech vás pošle na rehabilitáciu. 9 mesiacov je už dosť, aspoň loziť by mala. Na druhú stranu, je možno tvoja dcérka šikovná v niečom inom. Naša je napr. v rozprávaní a mne to aj dosť pomohlo na to, aby som sa ukľudnila. Predsa len som sa bála, či je všetko OK, ale keď dcérka povedala prvé slovo a začala naberať ďalšie, tak som si povedala, že pohodaaa, nestresuuuj 🙂 Tak skús si všimnúť, možno je tvoja dcérka dobrá v jemnej motorike, možno tiež čoskoro začne rozprávať a pod. Určite však zbehni k tej pediatričke, radšej cvičiť Vojtovku ako sa báť, či je všetko v poriadku 🙂

emmka2013
1. jan 2014

Ahoj ja mám doma dcérku, ktorá má 10 mesiacov a 1týždeň a vôbec nešťvornožkuje, ani sa neplazí a dokonca sa ani nepretáča...tiež to riešim...navštívili sme aj odborných lekárov, ktorý ma " ukľudnili" tým, že malá je lenivá a ťažká...uvidíme ako sa posunie vo vývine, začali sme plávať, ale nejakú zmenu nevidím...

salome_82
1. jan 2014

A ešte dávam do pozornosti tento článok. Je to v podstate všeobecný názor ortopédov, aj ten náš mi to často zdôrazňoval, ale teda ja s dcérkou nerobím nič, čo neurobí ona sama 🙂
www.poliklinikaprosek.cz/mapa-nejcastejsi-chyby...