8 mesačné dieťa vyžadujúce si neustále pozornosť rodiča

nanka3
19. apr 2015

ahojte, moja 8-mesacna dcera je velmi narocne dieta, sama nechce byt ani 10 minut, hrat sa tiez nechce sama, len velmi tazko si dokazem navarit ( esteze existuju polotovary). Manzel alebo moji rodicia ju dokazu zabavit, kym nevidi mna, akonahle ma zbada, zacne mrncat az kym si ku nej nesadnem na zem, ked vidi ako vychadzam z izby, spusti plac, minule som ju musela zobrat do kupelne (sla som si umyt zuby) a ona sedela na zemi a drzala ma za nohu...... Ako by som ju naucila vacsej samostatnosti? Dalsi problem je vecerne uspavanie, cez den ( vacsinou do 10 minut) a v noci ju v podohe uspim, ale vecer po kupani je to pohroma (zvyknem uspavat bud pri kojeni alebo len tak pri nej lezim) najprv sa poprevaluje z brucha na chrbat, pocestuje po postielke a po hodine az hodine a pol dajak zaspi, ale za ten cas tam musim byt, akonahle odidem spusti plac ( prosim, nevravte mi, ze som ju to naucila lebo to nie je pravda, predtym spavala sama v postielke, polozila som ju, dala cumel a odisla, proste jedneho dna sa to zmenilo a uz to takto nefunguje a pritom som nic nezmenila vsetko som robila rovnako, netusim preco zrazu ta zmena). Nemate s tym niekto skusenost? Preco je uspavanie vecer take odlisne od toho denneho? Rozmyslala som, ze ju nakojim a odidem (aj som to parkrat urobila), ale po niekolkych minutach srdcedrasajuceho placu mi jej prislo luto a sla som k nej..... Dakujem za rady

pribinak
19. apr 2015

Toto je obdobie separacnej úzkosti, takze nic len more trpezlivosti

edvelyn
19. apr 2015

No asi tak. 8 mesacne dieta bude asi tazko samostatne a hrat sa same. Ma asi prave obdobie ze si mysli ze ked ta nevidi tak neexistujes.proste sa boji.casom to prejde.moja mala sa zacala sama hrat az v 16 mesiacoch a baci stale ked odidem.

nanka3
autor
19. apr 2015

@pribinak
@edvelyn hej, no, o 8- mesacnej uzkosti som citala, tak uvidime, verim, ze raz sa to zmeni, ale je to dost narocne, ked ani popratat, ani uvarit, ani na WC.... Ved ja nechcem aby sa hrala hodinu sama, stacilo by 10 minut....

pribinak
19. apr 2015

@nanka3 moje deco chodilo so mnou aj na wc, proste všade bol Jak moj tien, trvalo to asi tak do roka
Mal obdobie, ze ho okrem mna a muža nikto nesmel vziať ani na ruky, reval Jak tur

zabina27
19. apr 2015

@nanka3 ja od nasho ani teraz nejako necakam, ze sa zahra sam, ma 11 mesiacov, necham ho hrat sa, ale ked zacne mrncat, dam si ho k sebe do jedalenskej stolicky a robim, co potrebujem, ci upratat, ci varit, vysavat, vesat pradlo... ani kukat sa na mna nevydrzi vecne, ale na chvilu ho to zabavi, ja porobim a potom sa zase hram s nim... a ano, aj ked idem na wc, bud ho necham v postielke, alebo dam do stolicky a pred wc 😀 robim nanho kukuk, rozpravame sa 😀 neboj, za par rokov nam az luto bude, ked nas budu vyhanat z izby, ze "boze mama co zase" 😀

nice202
19. apr 2015

ja to mam tiez! nevadi mi to, ale aspon vykakat by som sa chcela sama 😀 🙂 😉 . Prejde to casom. je to separacna uzkost

matrix87
19. apr 2015

nas sa ani teraz nezahra sam, ma 18mesiacov o tyzden. Nemozem povedat, ze by on mal taku tu typicku separacnu uzkost, ale place stale, ked ma vidi odchadzat...na wc chodi so mnou, ked sa sprchujem je so mnou, stale je so mnou... naucil sa otvarat uz aj dvere, takze ani to by mi nepomohlo 😉 Dieta nechce byt same, chce byt s mamou, ved na to ju ma... u nas to vyriesil nosic a satka, ked potrebujem navarit, a on potrebuje byt so mnou (na mne), tak ho dam na chrbat, uviazem, zapnem a vari so mnou, ked potrebuje upratat, tak to iste... skus to!

majkat1
19. apr 2015

@nanka3 moja druha dcerka bola a v podstate je taka ista.len mama mama mama.nejako som si na to zvykla.je taka zamamkana.bude mat dva a stale chodi za mnou vsade ani na zachode nemam kludu.uz sa sice i zahra sama ale musi ma vidiet v miestnosti.aj my sme si presli roznymi obdobiami.byvala som vycerpana ne yspata ale vsetko raz prejde ...to som si vzdy vravela ked som bola s nervami v koncoch.a spanok no tak ten bol vselijaky zaspavanie pri kojeni a pod.potom nejako zacala spavat sama a presne nejako okolo 8 mes.bola chora a mne sa nechcelo 15x za noc k nej vstavat a tak som si ju raz dala k sebe do postele a to bola osudo a chyba.sice zaspavala sama ale ked sa v noci zobudila tak len a len ku mne do postele a kedze som chcela spat tak som ju dala k sebe. Aj som si vravela ze to musim nejako oducit lebo v noci sa ku mne neustale tlacila a nemala som miesto.ale akosi som to nechala tak.potom som sla k rodicom na dlhsiu navstevu a kedze tam som mala len jednopostel tak som si povedala ze ju k sebe v noci nedam.a to som i dodrzala .aj ked niekedy to bolo dost namahave kedze sa.zobudila o 4 rano a do postielky ani zasvet.ale nedala som si ju k sebe radsej som vstala a hrala sa s nou. A ppreslo ju to.to je len ako napriklad.no a skusala si dat malu do postielky nahadzat jej hracky a odist aby ta nevidela? Ja som si tiez myslela ze tak nebude ch ciet byt ale moj ocino ju tak raz dal a cuduj sa svete hrala sa .....sama.....ale nesmela nikoho zazriet.vydrzala tak aj pol hodiny niekedy i viac.a co sa tyka varenia tak to tiez neblo jednoduche vela veci som sa naucila robit jednou rukou.co sa nedalo ,tak mala isla do postielky alebo ku mne na zem a rychlo som spravila a mala znova na ruky.uz som si pripadala ako domoroda zena co nosi dieta non stop na rukach.takze prajem vpevne nervy.a uzite si ten cas s drobcom lebo naozaj rychlo rastu.

nanka3
autor
20. apr 2015

@majkat1 jaaj, presne ako pises, ja mam postielku prisunutu k nasej posteli a stiahnuty bok na postielke, cize takto mame rozsirenu manzelsku postel, na postielke ma aj kolotoc a rano jej ho zvyknem pustit, pozera nan, smeje sa , takze sa snazim nebadane vytratit aspon na WC, ale aj to sa mi podari tak 1x z 5, lebo ma vacsinou sleduje a ked vidi, ze idem von z izby, tak plac..... kuchynu s obyvackou mame prepojenu, na zemi ma penove puzzle, kopec hraciek, cely cas by videla na mna, co robim v kuchyni, som od nej fakt na 5 krokov, ale ani to nie je dobre, staci, ze sa od nej postavim, uz pozera, ze kam idem, usta dokriva..... baby, mna uz tak bolia hocikedy kolena, ze ani nohy vystriet neviem.... Zvyknem ju dat aj do stlolicky v kuchyni, tam vydrzi asi 3 minuty a zacne sa vzpierat.... mam aj manducu ale v tej vobec nechce byt....

majkat1
20. apr 2015

@nanka3 myslim ze je este malicka,a kazde dieta je ine.takze to ber ako to je ze je tvoja nalepka 🙂. Skus ju dat na zem obkoles hrackami a rozpravaj sa s nou spiebaj rob sasoviny a postupne sa vzdaluj no neprestavaj s nou komunikobat.ja niekedy i teraz ked ma dva roky a chce byt na rukach ale nemozem ju zobrat lebo akurat potrebujem dve ruky tak robim zo seba sasa a popritom si robim co potrebujem.uz som si inak zvykla i vysavavat jednou rokou a mala na mne visi z druhek streny.niezeby sa bala vysavaca ale akurat chce byt pri mne.inak by vrieskaaaaalaaaaaa a tak ju mam pri sebe a neriesim uz.ale niekedy ozaj gakt nemozem ju zobrat na ruky a tak si i poplace.a chodi za mnou a place.no co uz.

dancul177
20. apr 2015

@nanka3 ahoj, necitala som predchadzajuce komenty, ale to co robi tvoja dcerka je uplne normalne 🙂. Dietatko sa vyvija v brusku matky dlhych devat mesiacov a aj dlho po narodeni vnima mamu a seba ako jednu bytost aj ked fyzicky su uz oddeleni, hovori sa o tom aj diada matka-dieta, ako sa dieta vyvija, objavuje svet okolo seba, ludi a veci postupne sa odputava, je to uplne normalne obdobie vyvinu a vyvoja dietatka. Existuje kniha Materstvi aneb setkani matky s vlastnym stinem - absolutne odporucam, vela veci je tam krasne vysvetlenych ohladne materstva na emocionalnej a psychickej urovni.
Uplne chapem ze potrebujes aj nieco navarit, poupratovat a da sa to aj tak ze si dcerku naviazes do baby satky alebo do ergonomickeho nosica na chrbat tym padom ruky mas volne a dietatko je pri tebe (odporucam vstupit do skupiny Nosime nase deti na MK). Drzim palce aby ste toto obdobie zvladli 🙂
Co sa tyka uspavania, moja dcerka ma 2 roky a stale ju pred spankom nakojim a potom pri nej lezim kym nezaspi...

nanka3
autor
20. apr 2015

@dancul177 asi to tak bude, mozno som len potrebovala pocut aj od inych mamiciek, bo tie co mam na okoli (supermatky, ktore tiez koja, ich deti spia pekne, zaspia same, hraju sa same, su to tiez kojene deti..... a ked im poviem, ako to mame my, tak len neveriacky tocia hlavou, ako aj zvysok mojej rodiny), tak neviem, ci je len moje dieta take "rozcickane" ako vravia ini, ale zda sa, podla reakcii, co mi sem napisali mamicky, ze je to OK, tak ktovie, ci deti tychto "supermatiek" su ozaj take, ako ich popisuju ich matky, alebo jednoducho matky trosku zvelicuju... v kazdom pripade dakujem za odpoved, nosic mam, ale nechce v nom byt vobec....

zdena12345
20. apr 2015

u nás obdoba, akurát nie len mama ale hocikto (samozrejme najviac visi na mne a tatovi...) predtym som ho vedela nechať aj sameho na par minut. teraz akonahle len vidi ze odchadzam tak uz rumazga 😒 neda sa mi byt neustale s nim a este ho aj nosit.. tak sem tam si musi poplakat v postielke alebo v kocari. obcas potrebujem obe ruky a vsade si ho zo sebou zobrat nemozem

nanka3
autor
20. apr 2015

@zdena12345 takze to mame rovnake ..... ostava nam dufat, ze z toho vyrastu co najskor 😉 , akurat, ze u nas plati mama, mama a mama, aj oco je fajn, ale mama je nadovsetko

simculllka
20. apr 2015

@nanka3 ahoj, zrejme to bude ta separacna uzkost, co deti zvyknu mavat prave v takomto obdobi. Nasa dcerka ma 7 mesiacov a robi presne to iste co tvoja, len s rozdielom, ze moja sa vie pohrat aj sama, ale musim pekne pri nej byt. Co sa tyka vecerneho uspavania, predtym nam tiez pekne zaspavala sama a teraz ju bud musim uspat na ceciku alebo sme sa po 4 mesiacoch vratili k uspavaniu na rukach, ale vzhladom na to, ze spinka uz len dvakrat za den, tak si zvycajne poviem, ze kaslem na to, uspim ju proste na rukach alebo na ceciku a nebudem to uz silit ( predtym som ju vedela nechat aj poplakat si), teraz som rada, ze mam vecer uz svaty pokoj. Poradila by som ti ju uspavat na ceciku, aspon vecer, aby ta citila, nebala sa, ze je sama, no a hlavne vela trpezlivosti. Ja viem, ze sa to lahko hovori, ale v podstate mame doma to iste, kedysi ju aj muz vedel uspat na rukach, teraz som jediny clovek, ktory dokaze dcerku upokojit. Holt, tie deti maju svoje obdobia, uz to len musime nejako prezit, neboj sa, bude lepsie. Myslim si, ze kazda mamina chce pre svoje dieta to najlepsie, ale su chvile, kedy by som sa najradsej vystrelila na mesiac a mala aspon pol dna ticha a kludu len pre seba. Verim, ze u teba je to podobne. V kazdom pripade drzim palce a neboj, bude lepsie 🙂

liziknds
20. apr 2015

Tiez moja 2.dcérka zajtra má 8 mesiacov😉 a aj vacsis a aj ona rá istá, podla mna aj vsetci ostatni deticky😊 a tes sa kym nezacne chodit,bude zo tazsie.a cim starsia tym vzdy a vzdy vyzaduje vacsiu pozornost. U takych malich aj 10 minut samostatnosti je zázrak😆moj manzel Robi v zahranici,som celi mesiac s detmi sama ako prst v 5 izbovom dome,neznam tu skoro nikoho,nedavno Sme pristahovali,rodina je minimalne na 50km-rov😵 Hore hlavu, je tó tazké, ale krásne obdobie😍

nanka3
autor
20. apr 2015

@simculllka ahoj, dakujem 🙂, tiez uspavam na prsniku, akurat ona akoby papala redbull a nie mlieko, kym papa ma zavrete ocka a akonahle dopapa, otvori oci, hadze usmevy a zacina sa jej minimalne 45 minutova gymnastika v podobe otociek na brucho, chrbat, na kolena, na spicky, na ruky..... no proste vysanti sa tak, ako za cely den nie.... nechapem, kde berie tu enrgiu, tak ju necham nech sa prevaluje, nema zmysel v tej chvili nic robit, len cakat, kedy ju to prejde.... potom zacne mrncat, pchat sa ku mne, dobre mi pod tricko nevlezie... nakoniec horko-tazko zaspi 😉

nanka3
autor
20. apr 2015

@liziknds dakujem za podporu 😉

tjaden
7. máj 2015

@nanka3 ahoj to isté mám, všade malú nosím so sebou, našťastie nemusí byť na rukách len ma potrebuje vidieť takže ak je v sedačke je dobre, ked sme na posteli zahrá sa aj sama ale ak mám niečo na rukách hneď po mne lezie, ohrádka mi je na prd brutálne tam plače, už milión krát som ju nechala samu, nech si zvyka ...ta kdeže, dosiahla som len to, že od plaču zaspala na pár minút a zobudila sa znova s plačom, no a potom aj v sedačke už bola uplakaná aj keď som otvorila v kuchyni skriňu akoby si myslela, že tam môžem vojsť :D sedačka na kŕmenie je pre mňa dar od boha bez nej by som nevarila a mala doma bordel 😉 a tiež hocikto ju môže zobrať na ruky aj hodiny si nevšimne, že pri nej nie som ale ak ma uvidí koniec 😝 Tiež cez deň zaspí za pár minút/sekúnd, večer môže byť hocijako vyšťavená a nič, väčšinou zaspáva s plačom, spievam jej alebo púšťam hracieho macka mám zatvorené oči robím sa, že spím to zaberá. Ale vstať z postele môžem len za hodinu inak je zase okamžite hore

tjaden
17. máj 2015

@nanka3 ahoj malá to začala robiť tak od 7mes tuším, dávam ju do jedálenskej stoličky ak je v mojej výške tuším sa cíti istejšia a to všade, ak niečo robím opisujem jej čo a ako tak len počúva a pozerá, večer zaspať tak doteraz stačilo ak som ju chytila za ruku a tvárila sa že spím, teraz ma doslova sfacká ťahá za nos škube za vlasy pretočí a sa a vydá sa na cestu ...večerné mlieko je ako redbull, úplne tvrdo spí nehýbe sa papuľka otvorená idem preč v sekunde je hore!! niekedy sa mi podarí odísť od nej len o jednej v noci

nanka3
autor
18. máj 2015

@tjaden no tak to mame podobne, akurat moja nechce v jedalenskej stolicke sediet dlhsie ako 5 minut.... zo zaciatku sa jej tam pacilo, ale teraz vobec, iba sa vspiera, nohy si povyklada na tu tacku/pultik.. a vecer mi trva vacsinou45-60minut, kym ju uspim, ale najnovsie si uz vie sama sadnut, takze uz sa neprevaluje ale vkuse sada 😅 a to je na smrt unavena, oci privrete, a aj tak si len bude sadat, nechapem, kde berie tu energiu 😀

ivanasss1990
7. jún 2020

@nanka3 ahoj, môžem sa opýtať, či to prešlo? Mám podobnú dcérku (10 mesačnú) a všetci mi hovoria aby som ju nechala vyrevať, ale ja na to nemám srdce.

nanka3
autor
7. jún 2020

@ivanasss1990 ahoj, uz preslo veeela rokov, medzitym sa nam narodila druha dcera, a hej, pri prvej sa to zlepsilo asi po roku, pomohlo ked zacala chodit, skusali sme uspavanie aj tou metodou, ze dieta polozis a odises a vratis sa po 1, 3, 5, 7... minutach, ale dieta neberies na ruky...,, no moja revala tak, ze sa skoro zgrcala a na toto som ja zaludok nemala. cize stale som uspavala, lezala pri nej (neviem aky mate rezim pocas dna, kolko x ti spi cez den, napriklad mladsiu dceru musim rano budit o 6:30, lebo potom ide spat neskoro na obed a logicky aj vecer jej trva dlho kym zaspi).... Tvoje dieta je este male a zavisle na matke. Neviem ako u vas, ale ja som s detmi vacsinu dna sama (od 6 do 16:30), rodicov a svokrovcov mam cez 100km, takze podla mna aj ta naviazanost na mna je logicka. Deti su malinke chvilku, potom vyrastu a na toto vsetko sa zabudne, aj ked chapem, ze by si chcela vidiet svetlo na konci tunela. Ak ty zvladas uspavanie a statostlivost o svoje dieta, nepocuvaj ostatnych, tí nie su na tvojom mieste. a velmi lahko sa im hovori, len ci by tak konali....... ja som svoje 1. dieta nechala vyplakat 1x aj to pri tej vyssie spomenutej metode, ale nemala som na to srdce ani ja, ani muz. Cez den mi dost pomahal nosic/satka, dieta bolo takto spokojnejsie, porobila som co bolo treba, hlavne teraz pri 2. dietati to fakt bola zachrana, urcite odporucam vyskusat. Asi tolko mi napadlo.... ak este nieco, pis, drzim prsty 🙂