5-ročné dieťa nemá záujem o logické a motorické hry

26. dec 2022

Dobry den, chcela som povodne pisat do poradne psychologovi, ci ma skusenost s takymi detmi a ci sa to moze zmenit alebo je v poriadku ze dieta take hry nebavia. Ale take poradne su uz zavrete.
Ide o to, ze skoro 5 rocnu dceru takmer nebavia akekolvek hry na rozvoj. Neplastelinuje sama, ja jej robim gulky, sulce a pod. ona ich pokraja a dava do misiek ako akoze granule pre psa, akoze jedlo atd. Kreslit kresli minimalne a ak, tak len chvilu, aj to pomerne skaredo kedze netrenuje a nezlepsuje sa. Knizky s ulohami ako spajanie bodiek, bludiska(najst cestu z jedneho konca cez bludisko k druhemu), doplnanie, pocitanie atd. bud robit nechce vobec, alebo len par stran. Albi pero ju nebavi, Logico primo ju nebavi, knizky obrazkove ju bavi maximalne jedna na chvilu(ale aspon si pyta citat rozpravku kazdy den pred spanim), lego ju bavi chvilu, domcek pre babiky tiez chvilu aj to sa musim hrat s nou. S babikami sa tiez velmi nehra. Jedine hry co ju bavia su s plysakmi- ze im vari, chysta taniere, pohare, dava ich kazdeho k stolu. Alebo sa hrame momentalne na dinosaury, ako po sebe vrcia, "biju" sa. Inokedy na skolku, ze som dieta, prichadzam, odchadzam, idem jest... Alebo sa jasime, robime skrisu z paplonov, diek atd. Ale proste tie hry ktore by ju podla mna rozvijali a pri ktorych sa sedi ju nebavia a ked ich navrhnem, povie ze nie.
Mam pocit, ked obcas stretneme v skolke v satni jej spoluziakov, akoby "zaostavala". Ona ma sice logiku podla mna dobru, ani nie je nejako ze zaostala v pravom slova zmysle. Ale mam pocit, ze jej spoluziaci su trosku vyspelejsi. Mam pocit ako by mali viac rokov ako ona. Hovoria tak starsie, ona mi pride pri nich este taka detska. Obcas taku blbost povie... Ale to si mozno len namyslam. Mozno ona je v norme a niektore deti su popredu a ine v triede zase pozadu. Viac ma trapi to, ze ju nic logicke a motoricke nebavi a mna zase nebavia jej vymyslene hry a radsej by som sedela a kreslila a tvorila...

autor
26. dec 2022

Dostala teraz na Vianoce spolocensku hru, plastelinu, take vyskrabkavanie obrazkov, svojtka knihu a nic z toho ju nejako nezaujalo, ani nepotesilo...

negymama
26. dec 2022

si nejaka premotivovana, nie? ze to je prve dieta.
Tvoja dcera sa ROZVIJA . rozvija sa tym co ju tesi a bavi, teda tie plysaky, ktorym vari a krmi ich...mozno z nej bude vychovavatelka ci ucitelka, ktovie.
nemusi byt kazdy mat-fyz vedec a IT odbornik.
Preco nedostane na vianoce to co si praje a tesi ju...ja by som take dieta zasypala plysakmi, dinoplysakmi , plastovymi riadikmi, nech im "vari" a stara sa o nich.

ak nejde od septembra do skoly, tak s nejakymi nudnymi spajackami bodov by som ju netrapila. Ja som mala tretieho syna tiez "zaostaleho" trulka, v nicom nebol popredu, ziadne sypanie planet, nazvov dinosaurov, znaciek aut, nevedel pismena, nekreslil.
On sa "IBA" hral, tak ako chcel. Uz je osmak...skola mu az na pociatocny skrabopis isla pomerne dobre, ma az doteraz jednotky, dvojky, trojku este na vysvedceni nemal. Pritom v skolke posobil ako lahko podpriemerne deti oproti ostatnym-

terry658
26. dec 2022

Nie každé dieťa musia také hry baviť. Je to dieťa. Nech sa hrá. Nechať jej hry v jej okolí ale nenútiť. Ak sa začne ona zaujímať tak sa s ňou tak hrať. Labyrint sa dá spraviť aj s farebnou paskou na podlahu a dať zvieratko do ruky a na koniec labyrintu kamaráta. Prosto upraviť logické hry do života. Ja to takto musím stále robiť s dcérkou. Nikdy nemala extra záujem o učenie. Zistila som, že je dyslektička. Takže všetko učenie robím formou hry. Všetko sa dá upraviť hravou formou. Moji milujú kreslenie v múke, rozsypanej do pekáča. Rátali sme nakrájanú plastelínu a priraďovali sme k tomu kartičky s číslami. Dá sa toho veľa.

pribinak
26. dec 2022

Nechaj ju hrať, prosím tá. Nie každé dieťa je nadšene z otrasnej plastelíny a pracovných listov.
Podpor ju v tom čo ju baví.

Môj syn do nekonečna skladal lego, prisaham, že ak by sme predali všetko lego čo mame doma, tak kúpim nove auto
Jeho nezaujímali nejaké pracaky či plastelíny, jednoducho skladal.

amelie2017
26. dec 2022

Kazde dieta je ine, moju zas bavia tie pracovne zosity, plastelina a kreslenie. Ale babiky ci plysaky krmila asi raz, aj to, ked som s nou bola ja a povedala, ze ona to robit nebude, lebo nejedia naozaj, nie su zive. V kuchynke tiez varila asi 5 krat, lebo to nie je naozaj. Bicykluje este s pomocnymi, aj na 3kolesovej kolobezke sa ide prizabit, ale tanecnu choreografiu si zapamata na prvykrat. Mne bolo luto, ze sa nehra klasicky s hrackami, lebo ja som to robila rada, ale pochopila som, ze kazde dieta bavi nieco ine.

autor
26. dec 2022

@negymama
@pribinak problem je ale aj v tom, ze na jej hry pozaduje prevazne aj mna. prideme zo skolky, prezlecieme sa. ja idem bud cvicit alebo rovno varit veceru. kedze ona sa sama neprehra pri niecom, pyta si pozerat telku. ked docvicim, dovarim, najeme sa, idem upratovat, sprchovat seba aj ju a pomaly uz do postele. na jej hry musim byt pritomna a aktivna aj ja. lenze popri ostatnom mam na nu malo casu. keby ju bavia aj ine veci, vie sa cast z toho prebavit aj sama. takto pozera dost telku, lebo ja sa jej jednoducho nemozem stale venovat.

autor
26. dec 2022

@negymama chcela na vianoce bicykel a jedneho konkretneho plysaka. dostala oboje, ine nepytala, tak som vybrala dalsie veci ja. plysakov ma minimalne 30, myslim si, ze uz stacilo. ti starsi su nedotknuti v skrini. kazdy novy plysak je aktualny tak tyzden, dva a potom skonci v skrini. viac ich vytiahne len ked sa hra hry kde ich potrebuje viac. aj to maximalne 5-6. len sa nam to doma hromadi...

januska12323
26. dec 2022

Vypni telku a naučí sa hrať aj sama, alebo nech varí s tebou. Na logické hry jej stačí pár minút denne v škôlke. Tam s nimi robia všeličo.

mimka2019
26. dec 2022

A čo tak sa viac venovať dieťaťu? cvičiť môžeš aj po tom keď ju uložíš do postele...večeru tiež nemusíš každý deň variť...dá sa niečo zbúchať aj na rýchlo alebo ju do varenia zapojiť...a spolu tráviť viac času...možno jej práve ty brániš vo vývoji tým, že sa jej dostatočne nevenuješ a ju samu nebaví sa hrať...ja koľkokrát upratujem...utieram prach...zmývam podlahy aj o 22hej večer...keď už detí spia...keď už mám docvičené...lebo kebyže to robím po práci...tak s deťmi vôbec nie som....manžela nemáš? ale myslím, že problém je v tebe...sama si napísala, že ťa jej hry nebavia...skús popracovať na sebe...

negymama
26. dec 2022

predpokladam ze dcera je jedinacik. su aj deti co sa radi hraju sami, ale vacsina potrebuje spolocnost. Ked nie ine dieta, tak rodic. Neskusili ste sa s niekym skamaratit, pozvat na hranie nejaku kamaratku zo skolky? Mozno by dcerka aj rozsirila repertoar hier. Ak ta s dcerou nebavi hrat sa, tak ako tu odporucali niektore mamicky, urob hru z kazdej beznej cinnosti. Mozte aj spolu cvicit aj spolu varit.
ty si predstavujes ze dcera odkraca do izby a bude skladat logicke hry a ty zatial urobis pracu doma. A nefunguje to.

autor
26. dec 2022

@mimka2019 nemozem cvicit s plnym zaludkom, byva mi zle. navyse spi hned vo vedlajsej izbe a v tej izbe mam vacsi priestor na cvicenie ako v kuchyni. som na nu sama.

autor
26. dec 2022

@mimka2019 a nepisem, ze za s nou nehram. len ze ma to strasne nebavi, ako vymysla co mam ja povedat, co mam urobit. nemozem za to. hadam mam pravo na to, aby ma take hry nebavili.

negymama
26. dec 2022

ani mna to nebavi. prva dcera sa hnala hlavne za detmi, boli sme vonku kolko sa dalo, mala kamaratov na hranie. Ja som sa s nou nehrala, bud mi "asistovala" alebo sme sa len zhovarali, rozpravala som jej vymyslene pribehy. Druha dcera mala na hranie prvu, a treti syn obe starsie dcery, vlastne presnejsie on bol ich "hracka" obliekali ho, cesali 😅

No a so stvrtym najmladsim som zazila to co ty, surodencov nechcel, bol taky mrzutec, samotar, na hry len mama a mama, sam sa hrat nechcel, bavilo ho hlavne na obchod, ja som skapinala od nudy, stale nieco akoze vynukovat a akoze platit... uz som bola pri stvrtom dietati vyhorena a myslela som ze mi nuda pri jeho hrach vyzerie dieru do hlavy😝

Nastastie sa neskor uz aj skonsolidoval so surodencami, aj v skolke nasiel kamaratov, ale napr. na ihriska neznasal chodit, ziadne cudzie deti neakceptoval.

negymama
26. dec 2022

skratka nehraj sa s nou ked ta to nebavi, ona uz ma pat rokov, nie je to batola co ti bude skodit a zavadzat pri tvojich cinnostiach, Nechaj ju nech pozera ako varis, obcas nieco poda ci odnesie do kosa, pritom sa zhovarajte. Detto pri cviceni. Nenut sa do hier, ked ta to zduse nebavi. dcera sa postupne nauci s plysakmi "komunikovat" aj sama. Alebo si najst aj inu zabavu. Skus jej napr. do kuchyne ci izby kde cvvicis urobit stan alebo bunker z deky na hranie, to by ju mohlo zaujat.

lavinis
26. dec 2022

Čo keby si sa zamerala na to, čo ju baví a rozvijala to?

lavinis
26. dec 2022

Ona hádam má tiež právo aby ju nebavili hry, čo jej nanucuješ ty. Ponúkať rôzne aktivity je okay ale je úplne normálne že ju to nebaví. Možno ju to bude baviť o pol.roka.

autor
26. dec 2022

@lavinis ja jej nic nenanucujem. ponuknem jej ine hry. ked povie nie, co vacsinou povie, tak to akceptujem.

dominikamacakova
26. dec 2022

Spomínam na svoje detstvo na dedine, kedy som sa od útleho veku zobrala sama k susedom a hrali sme sa... Alebo kamošky prišli ku nám. To strašne chýba... Skús jej kúpiť nejaké dievčenské hračky. Maľovanie vodou, navliekanie korálok, obliekacie bábiky, detské malovátka. Ja keď som bola v jej veku tak ma strašne bavila kniha " Veľká kniha malého školáka" . To je aj logické, ale nie ako trápne nudné pracovné zošity 🙈
https://www.antikvariatik.sk/?podstranka=kniha&...

dominikamacakova
26. dec 2022

@negymama ako keby si mňa opisovala keď sa hrám s malou na obchod

autor
26. dec 2022

@dominikamacakova malovanie vodou ju bavilo este menej ako vodovymi farbami. navliekanie koralok ju nebavi. detske malovatka ma, ale mam pochybnosi o ich nezavadnosti. pride mi to strasne umele. obcas ich vytiahne.

slavomira236
26. dec 2022

Moja ide do školy a ju bavia auta bábiku má v ruke raz za rok pracovné zošity ju nebavili nikdy zato malo zato maľovanie kreslenie áno to ju baví a miluje plysakov tiež ich má plné police plnú postel

palicka
26. dec 2022

Mám 40 a ani mna nebavia. Je to dieťa, nechaj ju hrať s tým, čo ju bavi

pinkgirl
26. dec 2022

Čo som sa ja nakupovala kadejakých pracovných zošitov.... a na prd nám boli. Mladšieho syna absolútne nezaujímali, vyriešil pod mojim dohľadom 1-2ulohy a viac nič. Potom som tie zošity kolegom v práci pre ich deti odniesla😁. A tých pár obrázkov čo mi nakreslil a stáli za odloženie je fakt minimum, skrátka ho tieto aktivity absolútne nezaujímali.
Takže to ber tak, že každé dieťa má rado iné hry a tiež záujmy. Nemusí si vkuse kresliť a predsa je to ok.

barumienka
27. dec 2022

Vypni TV. Ona sa nevie hrat sama, lebo sa to nikdy nenaucila 🙂 pretoze ma vzdy bud teba, alebo telku. TV jednoducho nezapinajte, max vecer chvilku rozpravok a hotovo. Aak sa nechce hrat sama, nech robi veci s tebou. Eduaktivne hracky? Varenie je dost edukativne. Mam 6 r syna, vari s otcom, vie si uz sam s dozorom spravit prazenicu s nakrajanou sunkou a syrom. So mnou sklada pradlo - ja skladam veci moje a muzove, a deti si kazdy skladaju svoje, s tym, ze si ich musia najst v kosi s cistym pradlom, poskladat, aj zaniest do skrine kam patria. Atd.. to, ze jej musis zapnut telku je vyhovorka 🙂 a ozaj, deti sa musia obcas aj nudit 🙂

tianna
27. dec 2022

Tvoj jediný problém je že teba nebaví hrať sa s dcérou a chces aby robila to čo baví teba len to zas nebaví ju.. 😄 prosím ťa nechaj ju, prekonaj sa, vyrastie z toho veľmi rýchlo.. neboj sa.. náš stredný syn má 8 a už minimálne rok absolútne nemá záujem o detské hry.. úprimne mňa to aj mrzí a o to radšej sa hrám s našim najmenším drobcom práve tie klasické detské hry kde hovorím ako autíčko, panáčik, lego figúrka 😊

fauko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jonia
27. dec 2022

Mam presne taku istu dceru ako ty a pomohla nad ked sa nam akoze pokazil televizor. Uz mi islo na nervy ze ked som sa jej chvilu nevenovala tak hned si sadla za telku. Schovala som ovladac a povedala ze sa telka pokazilo. Par dni bola umrncana, chodila za mnou ze sa nudi a ja som jej povedala ze aj to treba no a potom nastal zlom a zacala sa hrat sama a vymysla doteraz take pefektne hry tym plysakom ze zasnem. A ked teda sa uz vie zahrat sama tak ak ja si oddychnem a ptm jej venujem tych par nudnych hier s tymi plysakmi ked hovorim co chce aby som povedala a nas vztah je ovela krajsi 🙂 a teda aj tie ulohy porobi ked som pri nej, je predskolacka, a ptm za odmenu sa pohrame co chce ona ;)

adriana00a
27. dec 2022

Moja ma tiez teraz obdobie ze sa chce hrat s postavickami a so mnou, neznasam to.. ale vzdy sa premozem aspon na pol hodku. Aj jej poviem ze ma taka hra nebavi, ze za rada s nou zahram nieco ine.. moja tiez velmi nejavi zaujem o pracovne zosity, ale bavi ju vyrabat pokemonske karticky.. tak aspon cosi.. obcas navrhnem aby sme sli robit pracovny zosit kedze je predskolacka, ked ju to bavi tak robime a ked vidim ze sa jej maximalne nechce tak nenutim... treba skusat, ale zase nenutit.. mozno ju to chyti..

jankaa26
27. dec 2022

Nasa bola presne taka ista a aj v podstate je. Uz sa vie nieco aj sama vyhrat, ale vela chce aby som sa hrala s nou. Obcas sa hram, ale velmi malo. A postupne sa naucila aj sama. Teraz mala 6 rokov a kreslenie ju bavi mozno od septembra. Nemam absolútne pocit, že by bola pozadu. Kazde dieta sa rozvija inak. Nasa je napr. velmi pohybliva. Takze ona sa radšej hybe ako sediet a nieco robit. Ale naozaj,posledny rok v skolke je taky prelomovy a zacina ako som spominala kreslit, hrat sa sama trochu. A podla mna je aj nasa chyba ze sme stale boli pri nej a teraz vyzaduje stale asistenciu.

margaretka111
27. dec 2022

V škôlke ako pracuje? Tam tiež dosť kreslia, spájajú atď. Tam ju to baví? Možno ju to doma nebaví, lebo má toho v škôlke dosť. Neboj, hlavne sa popýtaj učiteľky, ako pracuje tam. Ešte mi napadlo, môže byť, že nechce kresliť a písať aj preto, že zle vidí. Prepáč, nechcem ťa strašiť, ale môže to byť tiež dôvod. Ale ak vieš, že zrak má dobrý, tak ju nechaj sa hrať, čo má rada ona. Isto sa v škôlke s kamarátmi hrá rôzne hry, tak doma chce napríklad už len tie plyšaky.
A čo sa týka TV, v jej veku je úplne v poriadku, ak dieťa pozerá TV, samozrejme treba určiť hranice, napríklad pol hodiny - hodina denne je úplne v poriadku. Neboj, možno už o pár dní ťa prekvapí a sama vytiahne nejakú knihu, aby ste si spolu čítali 🙂