3 mesačný syn používa viac pravú ruku

broskilinka
15. feb 2012

Moj syn ma 3 mesiace a pouziva viac pravu ruku ked sa snazi chytat hracky, alebo buchat do nich. Snazim sa stimulovat mu aj druhu rucku ale to ho velmi nezaujima a nechce ju velmi pouzivat, niekedy sa aj snazi ale nejak mu to nejde a potom sa zacne certit.... Je to normalne? Bude z neho jasny pravak? Alebo sa to este zmeni?

anjelicek26
15. feb 2012

@broskilinka - nie trojmesacne dieta robi, co sa mu paci aj keby bolo lavak. Poloz mu veci na lavo stranu a bude buchat lavou. Dcerka sa az v 4 rokoch rozhodla, ze bude pisat pravou, dovtedy kreslila a robila vsetko oboma rovnako. Ale ona je "obojruka", sport robi lavou a otaca sa po lavej osi, ale kresli a pise teraz pravou. Oficialne sa asi od dvoch rokov da urcit, ci dieta preferuje lavu alebo pravu ruku. Ale nie v troch mesiacoch 😅

traktor
15. feb 2012

nas Maťko od malinka vsetko chytal do lavej..pravu akoby vynechaval..neskôr , ked som aj skusala mu dat do pravej, podrzal, ale hned si to prelozil do lavej..je cisty lavak, papa, maluje, ..vsetko robi lavou..

traktor
15. feb 2012

@anjelicek26 tu nebudem suhlasit, nam velmi skoro aj lekarka povedala, ze bude lavak..a v podstate to bolo hned aj jasne..aj kusatko si prekladal do lavej rucicky..netvrdim, ze u 3 mesacneho je to uz jasne, ale u nas to tak bolo aj pri Simonke, velmi skoro..tiez je lavacka..aj pri Maťkovi tiez je lavak..Miska a Paťko su pravaci..tym to bolo jedno, striedali rucicky, nepreferovali len jednu rucicku

anjelicek26
15. feb 2012

@traktor - tak ale sama vravis, ze tie starsie deti prehadzovali z jednej do druhej 😉 Podla mna je to prudko individualne a v tomto veku sa to povedat neda... Max tiez stale prehadzuje ruky a ci bude aj on po tatovi (tiez vyuziva obe ruky), to sa este uvidi. Ked zacne kreslit, pisat, tak sa rozhodne urcite.

traktor
15. feb 2012

@anjelicek26 v tomto veku je to este tazke urcit, hoc mne sa Maťko zdal jasny hned..nechcel drzat hracku v pravej rucke, ked sa za niecim natahoval, vzdy lavou ruckou..neskôr, ked uz je dieta starsie sa da robit test, ukazat mu tlieskat , podat hracku, zrolovat papier a nech donho pozrie..a sledovat, ktoru stranu pouziva..a je toho viac..a myslim, ze v podstate je jedno ci je to lavak, ci pravak, hlavne ho treba nechat, nech si pouziva tu ruku , ktora mu viac vyhovuje..

m.i.r.i
15. feb 2012

@anjelicek26 zaujimave co pises, lebo nas 2 rocny je tiez nejaky obojruky..my sme boli presvedceni, ze bude lavak, lebo uz od babatka preferoval lavu, do lopty kope len lavou, hadze len lavou, ked mu podam lopticku alebo nieco aj do pravej ruky, tak si to vzdy prelozi do lavej a tak hadze..ale napriklad kresli oboma, uz dost dlho pekne drzi farbicky aj pera a v oboch rukach rovnako..kde ma blizsie, tak vezme a kresli svoje kruhy a ciary a vsetko co patri k tomuto veku uplne super ktoroukolvek rukou..to iste s lyzickou ...ako si dociahne tak je...ked sa mu chce pravou, tak pravou...tak ja mu to proste len podavam a nech si vezme do ktorej ruky chce..proste je nejaky obojruky.
ale na margo temy - ani ja si nemyslim, ze je to mozne zistit v 3 mesiacoch..a aj keby..naco...

anjelicek26
15. feb 2012

@traktor
@m.i.r.i - no nam to doky ani na trojrocnej poradni este nevedela povedat s urcitostou, pretoze kreslila stale oboma, v oboch rukach ceruzky a tak... proste sranda. A veru sport vylucne lavou, hadze lavou, aj mam pocit, ze ju ma silnejsiu, hlavne to, po ktorej osi sa dieta toci hovorila doky je jasny signal, ktora polovica mozgu je aktivnejsia. V skole pise pravou. Inak manzel je rovnaky, v tomto je hrdy, ze ma dcerka aspon 1 vec po nom, inak je to moja kopia 🙂

broskilinka
autor
15. feb 2012

dakujem za info.... podstatou otazky vlastne nebolo zistit ci bude pravak alebo lavak ale len ci je to v poriadku, ked tu druhu rucku ma taku ze do nej nic nechce davat.....
ale pochopila som ze je to este jedno a este sa to vyvinie.. spravne 🙂 ?

@anjelicek26

@traktor

juana21
15. feb 2012

@anjelicek26 aj my mame adamka obojrukeho.napapa sa lavou aj pravou rucickou,kresli lavou rucickou.