21 mesačný synček málo rozpráva. Poraďte niečo na rozvoj reči

barbora1992
27. máj 2018

Ahojte maminky, chcem vás veľmi pekne poprosiť o akúkoľvek radu. Môj 21 mesačný synček veľmi málo rozpráva. Rozumie všetkému, ale práve prechádza obdobím vzdoru a je to o to náročnejšie, že keďže aktívne používa približne desať slov, je ťažké sa s ním dorozumieť, čo chce, alebo či ho niečo bolí. Synček je fyzicky aj psychicky v poriadku,rozumie všetkému, ale problém je v tom, že sa mi ho nedarí motivovať k rozprávaniu. Používa svoju hatlaninu, ukazuje prstom na to, čo chce, veľa sa s ním rozprávam, spievam, akurát knižky ho vôbec nezaujímajú a nechce, aby som mu čítala. Hneď mi knihu berie. Je dosť tvrdohlavý, preto sa s vami chcem poradiť, čo by mohlo pomôcť. Možno je to banalita,ale staršia dcérka v 22 mesiacoch už používala jednoduché vety. Viem, že každé dieťa je iné, ale naozaj sa mu maximálne venujem

pribinak
27. máj 2018

Nechaj ho, nech si užíva detstvo. Moj syn v porovnani s neterkou rozprával velmi malo. Ta v 2 rokoch uz hovorila jednoduche vety, syn len par slov, vacsinou este používal svoje pomenovávame veci a osôb ;) Je uplne normalny. Chlapci su podla mna v tomto pomalší 🙂

meluela
27. máj 2018

@barbora1992 ak sa ti nechce len tak cakat, mozes si precitat toto a riadit sa tymi radami ako stimulovat rozvoj reci: https://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/pdf/Sucasti...
ale fakt je kazde babo ine 🙂

dai
27. máj 2018

@barbora1992 ahoj. Ak chces mat srdce na mieste tak navstiv logopedicku, pripadne detsku psychologicku ( ta urci ci ide o zaostavanie v reci alebo nejaku poruchu )
Moja dcera hovorila suvetia v 18tich mesiacoch, syn v 2.5 roku par slov - obaja skoncili na logo z roznych dovodov, aktualne su obaja ukecani az az... ale teda synovi diagnostikovsli len oneskoreny vyvoj reci...

hettinka
27. máj 2018

v tom veku syn vedel len mama, baba, papa, auto a niéééé ... dnes je v pohode, nič mu nechýba. Žiadne špeciálne hry na rozvoj reči sme nepoužívali, normálne sme sa s ním rozprávali a do škôlky išiel v 2,5 roku rozprávajúci, vedel aj R, L a všetko rozumel. Akurát v škôlke začal používať hatlaninu a detské výrazy, ktoré pochytil od ostatných detí.

janci05
27. máj 2018

My sme mali hovoriaceho psíka od Fishe Price. S tým sa celkom dobre zabavil a aj ho to trošku motivovalo k rozprávaniu. Hoci aj on toho veľa nenahovoril keď išiel do škôlky a to mal vyše troch rokov. Tam sa to potom zmenilo.

saxana000
27. máj 2018

Nasa ma tak isto a nepovie nic ani ham nie to este mama tata... Ani ukazovat nechce nech sa pytam kolko chcem.. Jednoducho ma asi este cas.. Tak sa tym netrapim. Pokial mi rozumie a neni hlucha je to myslim v pohode. A reci typu moja uz dvojrocna recitovala basnicky preco vasa nerozpraca mam uplne v p....

babi81
27. máj 2018

@barbora1992 moja dcera ma 27mesiacov a tiez malo rozprava, neboj to pride tiez som sa bala a vsetci ze uzi si to lebo ked ta zacne rozpravat uz sa nezastavi 🙂

rachel36a
27. máj 2018

Ak mas pochybnosti tak navstiv lekara.rady typu ma cas su nie vzdy tie najlepsie...mne tiez kazdy hovoril, ma cas, chlapci su pomalsij a pod...figu borovu...uz vyse roka navstevujeme odbornikov aby sa ako tak nastartoval

montemotherone
27. máj 2018

@barbora1992 vygoogli si knihu O detskej reči, dá sa stiahnuť v PDF ( https://www.google.sk/search?q=o+detskej+reči&o... ) nájdeš tam rôzne stratégie, ako podporovať detskú reč. V konečnom dôsledku (ak je teda všetko ostatné o.k.), je to ale na ňom, kedy to "odštartuje"... Je to ako so všetkým, s lezením, chôdzou... Je to akosi naprogramované.

annamari4
8. jún 2018

Každé dieťa je iné,mala ešte minulý rok nerozprávala,mala dva a pol roka,začala rozprávať až v škôlke, malý má 15mesiacov a hovorí jednoduché vety,takže to vôbec netreba riešiť, sú deti čo v štyroch rokoch málo rozprávajú.Netreba mať vysoké nároky a nebuzerovat deti za všetko,tiež som sa pri malej napocuvala od múdrych mamičiek a zbytočne som sa trápila.Deti sú deti treba ich nechať žiť si svoj život krásny detský❤️