21 mesačný syn strašne plače, keď sa vzdialim

jankaferancova
14. nov 2012

Ahojte maminky,mate niektora skusenost so separacnou uzkostou?Myslim,ze Vas je urcite vela,tak Vas poprosim o rady ako sa s nou popasovat!Moj maly ma 21 mes. a ked sa od neho pohnem co i len na meter,strasne place,nemozem ist ani na WC,ked zaspava musi ma vidiet,ze som v izbe s nim,ak nahodou odidem spusti strasny plac,takisto je to aj pri prebudeni pocas obedneho spanku,ked sa preberie a zisti,ze je sam tak zacne plakat.Este stale ho dojcim,je to inak velmi spokojne a zdrave dietatko,v noci odmalicka spinka pekne,asi od 6 mesiaca sa v noci nedojcime,no ten plac ked ma nevidi je hrozny.inak ked je napr. s manzelom alebo s niekym inym tak mu nevadi,ze odidem prec.Vacsinu casu travime sami,pretoze manzel pracuje mimo domova,neviem ci je to tym,ze som stale s nim len ja....jednoducho potrebujem par minút,potrebujem urobit nieco a chce,aby vydrzal chvilku sam,necham ho v postielke,pustim mu rozpravku,ma tam hracky,auticka co len chce a nie a nie pochopit,ze sa mama vrati,ze ho nenecha sameho,pomoooooooc dakujem za Vase rady!

sisaha
14. nov 2012

@jankaferancova vydržááááť 😉, najneskor o pol roka by ho to malo prejst.. Mali sme doma to iste...

euka210
14. nov 2012

mojmu to zacalo uz v 10m, vtedy prestal aj mm uspavat na noc, lebo velmi plakal. Tiez dojcim. Je to uz lepsie, uz babky sa neboji 🙂 a zase uspava tato. Ale stale je ako stopovaci psik 🙂 ...vcera som zavrela dvere do WC, ved mm je doma tak ma jeho...bol pod dverami a postupne jeho mraucanie preslo do placu...no co uz...nabuduce necham otvorene 🙂 Place aj ked idem prec, ale len chvilu...on place niekedy (najme po vikende) aj za mm, ked ide rano do prace 🙂
Ale 21m mi pride neskoro na separacku...vecsinou od 9m do roka, hoci som cital ze az do 18m. DOteraz sa neebal cudzich? Lebo aj to je prejav.
Ja to riesim tak, ze pokial som nemusela a nemusim, tak ho netrapim tym, ze by musel byt inde ako ja. NAjme doma...tu ma volnost. Robim to, co sa pri nom da. Sameho by som ho nenechavala, zbytocny stres pre neho. Ostatne ked spi. Ale na druhej strane sa musi aj naucit, ze ked poviem, ze sa vratim, tak sa vratim, plac je normalna reakcia a ked idem prec z bytu, poplace no rychlo ho to prejde, ved je tam mm ci niekto iny blizky. A vonku takisto sa moze ku mne schovat ci pritulit, ked sa boji nejakej aktvivnej tety 🙂

mummy01
15. nov 2012

@jankaferancova tak u nas je to taktiez take,ale lepsi sa to ved moj bude mat uz 3rocky.Ale presne toto iste som aj ja prezivala ale s tym rozdielom ze moj syn nechcel byt ani s tatinom a ani s nikym inym.Dodnes za mnou chodi ako verny psik,nespusti ma z oci ale teda aspon uz neplace.Vekom sa to zlepsuje,ale treba hodne trpezlivosti a ladky.Moj maly chodi so mnou stale aj na zachod🙂 ale zvykla som si ze ho mam stale v petach.Ak je vecsinou len s tebou tak je prirodzene ze je tak naviazany,nam pomohlo chodit vela medzi deti a na navstevy...sice zo zaciatku to bolo tazke,iba mi sedel pri nohach a nezniesol ani aby som sa s inou maminou rozpravala ale postupne sa to zlepsovalo...takze fakt len trpezlivost to chce😉

jankaferancova
autor
15. nov 2012

@sisaha no super si ma potesila 😉 😉

jankaferancova
autor
15. nov 2012

@mummy01 presne si to vystihla,ze ako psik 🙂 hra sa,nahodou idem vedla do izby po nieco,dobre,ze si nejde nohy dolamat,co tak za mnou leti a pritom krici mama mama mama...neviem mam pocit akokeby sa bal,ze sa uz nevratim.na WC to je u nas samozrejmost,nehrozi,ze by som nechala dvere zavrete,to by sa uplakal a upuchal na dvere,aby som otvorila,takze mi robi spolocnost aj tam.medzi deti chodime,uz aj v jasliach sme sa boli pohrat,jemu sa tam pacilo,deti,hracky,pekne prostredie,mamu ani moc nehladal drobcek moj.no co uz vydrzat treba,dufam,ze ostanem trpezliva aj nadalej 🙂

jankaferancova
autor
15. nov 2012

@euka210 cudzich sa neboji,teda ak tak sa zahanbi,ale to je vsetko 😉 preco myslis ze neskoro na separacku? ja som zasa citala,ze do 4 r.dietata sa stupnuje a potom by sa mala pomaly vytracat.vsade pisu len same fakty,ale ako na nu to som nenasla poriadne nikde...

mummy01
15. nov 2012

@jankaferancova ja by som to este takto napisala-rob tak ako to citis.Mne stale vycitali vsetci ze som dopustila ze maly je tak naviazany,ja som zasa nechapala co som mala urobit aby nebol.On bol aj velmi narocne,nervozne a nespokojne dieta...stale bol iba so mnou lebo aj babky sa ho bali strazit...nikto mu nerozumel,nechapal ho a ani mna.Tak som sa na vsetky reci vykaslala a zacala som robit tak ako mi srdce kazalo,tak ako maly potreboval a bolo mi s prepacenim u prd...co si kto o mne mysli.. A cuduj sa svete maly sa upokojil,ziskal istotu ze som tu prenho a stale sa to zlepsuje.Takze moc nepocuvaj ak ta niekto kritizuje ze je uz velky na to aby bol taky zavislak,ja som sa takych kecov napocuvala.

euka210
15. nov 2012

@jankaferancova lebo co ja poznam deti, tak pred rokom alebo okolo roka to zacalo. Ale to je v podstate jedno 🙂 lebo aj tak to musis riesit ci skor alebo neskor 🙂 ...tak pevne nervy 🙂
a na nu sa ide tak, ze dieta potrebuje pocit istoty a teda pocit, ze sa na mamu moze stale obratit a spolahnut...je to velmi dolezite pre dalsi zivot, lebo co viem, tak sa od tohto vztahu odviaju jeho ostatne vztahy v zivote. A ako tu niekto pisal, je dobre chodit medzi deti a pod. NAs je dost splocensky, deti ma rad, aj s cudzimi sa zabavi, ale niektorych sa boji a najhorsie su na tom stare babky ci prababka, pri ktorych sa zvykne az rozplakat 🙂 Ale po case si stale zvykne. Ale to chce len cvik a vela socialnych kontaktov s pocitom, ze mama je stale tu 🙂

jankaferancova
autor
15. nov 2012

@mummy01 pekne si to napisala.mas pravdu aj ja som sa napocuvala reci,ze joj ty len tu mamu...no a na koho ma byt teda naviazany ak nie na mna,ked som s nim 24 hod. v kuse, 7 dni v tyzdni, atd 🙂 tak snad ho to prejde. Moj maly je velmi dobre dietatko od narodenia,pekne papa,spinka,hra sa,je spokojny,uz aj od plienok pomaly oduceny,rozprava,niekto si povie co viac si mozem priat vsak? tak nam teda drz palceky,nech sa to len a len zlepsuje

jankaferancova
autor
15. nov 2012

@euka210 vies ja mu stale opakujem,ze som tu pri nom,ze ho nikdy nenecham sameho,len si jednoducho potrebujem na chvilocku odskocit,nech na mna pocka,ale vsak raz to pochopi.jasne chce to len cvik,dufam,ze to zvladneme 😉

mummy01
15. nov 2012

@jankaferancova urcite sa to zlepsi,ak je inak vsetko v poriadku tak to chce fakt len trpezlivost.Drzim palce🙂

mintaka
15. nov 2012

Citala som o separacnej v odbornej literature. Zacine niekedy uz od 6. mesiaca a mala by odzniet do 3 rokov. Cim blizsi vztah maminka-dieta, tym skor by mala zacat a teda aj skoncit. Ale to je len teoria, urcite je to dost individualne. Moj bubacik ma 7,5 mesiaca a niezeby ho chytal taky plac zakazdym, ked odidem z dohladu (do inej izby), ale uz to je stale castejsie. Ako prevenciu mu uz par mesiacov vzdy poviem, ked odchadzam, co idem urobit a ze sa hned vratim - pokojnym hlasom. Ked zacne plakat, tak sa mu ozvem, ze som tu, ze pridem. Viem, ze separacna uzkost u takeho velkeho dietatka musi byt este narocnejsia (a hlasnejsia). Ale svedci to len o tom, ze sa dietatko normalne vyvija a ze mate zdravy vztah. Tak skus vidiet tu pozitivnu stranku 🙂

jankaferancova
autor
15. nov 2012

@mintaka Dakujem krasne za nazor.No nic ine mi asi fakt neostava len sa drzat tej pozitivnej stranky 😉