20 mesačný syn ešte nerozpráva

daniela87sk
15. mar 2022

Dobrý deň mamičky viem že tu je asi veľa príspevkov na túto tému ale chcem sa aj opýtať na vaše skúsenosti. Môj syn má 20 mesiacov a nerozpráva, povie len mama, výnimočne tata a Dada na svoju sestru ale to tiež len tak sem tam. Nechce ani napodobniť žiadne zvuky zvieratiek, teda žiadne kde sú nejaké písmenká napr hav hav alebo mnau, vie jedine kravičku. Dr ma vystrašila, že už je najvyšší čas aby začal. Inak rozumie úplne všetko čo od neho chcem, vie ukázať čo chce čo nechce donesie keď niečo chcem od neho (keď ho napr pošlem po konkretnu vec) ukáže že si mám sadnúť, že mám ísť s ním a takéto veci to všetko vie 🤷🏼‍♀️ ale už som zúfalá z neho že dlho dlho nepovedal nové slovo alebo zvuk zvieratkazvieratka

elizabet173
15. mar 2022

@daniela87sk nestresuj, má čas. Niektoré deti rozprávajú v dvoch rokoch v rozvitých vetách, niektoré vôbec. Niektoré začnú rozprávať pomaly zo dňa na deň a behom mesiaca prejdú zo slov na dvojslovné vety. Skús mu spievať, výborné sú riekanky, pozerajte spolu leporelá, hrajte sa a daj mu čas.

riskoh
15. mar 2022

My mame tiez takmer 20 mesiacov a teda nepovie ani mama,tata,akurat sa uskrnie a odkraca,neplasila by som sa vobec,starsi zacal rozpravat az po 2.rokoch,tak snad to bude ok,chlapci su pomalsi.....

siska53
15. mar 2022

@daniela87sk neries, nasi zacali po 2,5 roku, ich otec az v 3.roku.. a maly ma.vyborne.vyjadrovacie schopnosti, nadpriemerne.. ich otec tiez, takze..

henka123123
15. mar 2022

Moj ma 18 m a povie len daj

elizabet173
15. mar 2022

@henka123123 no a nie je to najdôležitejšie slovo? 😎 Zlatý

nikpa
15. mar 2022

@daniela87sk veľmi dôležité je porozumenie a to podľa toho čo píšeš, je v poriadku. Keď sa po druhom roku nerozkeca, vyhľadaj logopedicku. Môj povedal prvé slová až po 2 rokoch, išlo to pomaly ale potom už začal...

zuzahajdulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tosomja
15. mar 2022

Môj mal teraz 2 roky a až teraz sa rozkecal aj to svojou hatlaninou.
Väčšinou len hučí, ale je rozumný. Opakuje aj za spievankovom, fiha, atď, ukazuje v knižke, vie ktoré zviera ma ukázať. Povie ham na jedlo aj na cumlik, mama, tati, hej, nie, nie je, kde je, a najlepšie "kokotu kokota" (toto tu a toto tam) 🤣🤣🤣
A na sestru kričí jojkaaaa 😅

lilyianka
15. mar 2022

@daniela87sk náš má 2r a 2mesiace a povie akurát mama,aj táto je mama... zvuky zvierat ci áut vie,tiež vie napodobniť motorku,auto,policajtov hasičov, sanitku. A ešte vie povedať hají keď ide spať. Boli sme pred mesiacom u jeho doktorky detskej q povedala,že je šikovný. Takže neriešim,veď má čas a ešte sa narozpráva

daniela87sk
autor
15. mar 2022

@zuzahajdulka neviem si to nejak prestaviť ako ho tam donúti opakovať nejaké slová alebo ako to funguje s takým malým dietatom

tosomja
15. mar 2022

@zuzahajdulka aké následky by to malo zanechať? Moja dcéra do 3 rokov nepovedala normálne slovo. Hádali sme co chce povedať. Nastúpila do škôlky a behom týždňa vedela pekne básničku..teraz ma 11r a následky ma možno len také, že sa jej ústa nezatvoria 🙃

lucindav
15. mar 2022

@daniela87sk s takým maličkým nebude opakovať slova.. vyskúšala by asi najskôr porozumenie (vyber z 2 predmetov napr), otestuje opakovanie gest a podobne.. asi najskôr tie predrecove schopnosti. Logopedicky vedia co majú robiť aj s drobcami. Ja som bola so synom 2x už, mal ale niečo cez 2 roky. Skuste sledovať na instagrame profily logomamka a jazykovko. Sú to logopedicky na materskej a majú tam tipy ako rozhovorit detičky..

zuzahajdulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tosomja
15. mar 2022

@zuzahajdulka nie, len píšem, že netreba hovoriť o následkoch, keď je to viacmenej bežné, že deti sa do 3r naučia rozprávať. Tak ako chodiť vedela dcéra až na rok, moj syn už na 10 m. Zase teraz najmladšia ma 10m a až teraz si sadla, čo prvá sedela na 6 m a mala 6 zubov, táto nemá ani náznak. Všetko má svoj čas. Ja si myslím, že keď dieťa má nejaké problémy, či mentálne alebo telesne, tak to rodič vidí ako prvý. Pediater je s deckom 5 minút.

zuzahajdulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzahajdulka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreatytler
16. mar 2022

@daniela87sk My sme to mali este horsie. V 20 mesiacov nepovedal ani jedno slovo. Mali sme sedenia s odbornickou. Tu kde zijem nie je pre tak male deti logoped. Je to zdravotna sestra, ktora ma specialzaciu na vyvoj reci. Hned na prvom sedeni, sa syn zapajal do konverzacie s nou a to on je velmi zivy a nikdy neobsedi a bolo to vsetko cez internet. Teda este aj velmi neosobne, kedze sa iba pozeral na obrazovku, ale to ako ona na neho rozpravala a co mu rozpravala, bolo uplne ine ako som to robila ja. Dala mi vela uzasnych rad. Zacala som aj ja na neho rozpravat tak isto a do 2 tyzdnov zacal rozpravat nove a nove slova a do 2 mesiacov uz rozpraval vo vetach.
Nenut ho do opakovania. To vacsina deti nema rado.
Skus na zaciatok jednu vec. Ak mu citas uz dlhsie tie iste knizky alebo hovoris tie iste riekanky, tak skus vynechat posledne slovo a cakaj v rimovacke alebo vo vete ci ho doplni. Musis ale cakat velmi dlho. Kludne aj 10-15 sekund. Toto bola moja velka chyba, ze som necakala dost dlho. To slovo nemusi on povedat costo ani zrozumitelne. Hlavne ze sa zapoji do konverzacie. Kludne zajdi za logopedom. V tom veku nejde o to klasicke opakovanie slovicok ake ked sa dieta uci povedat R. Ak je ten logoped dobry, mal by ti dat rady ako na dieta spravne rozpravat. Ako som vravela, ja som robila hned niekolko velkych chyb. Myslim ze je dolezite necakat a riesit to uz teraz. Podla tabuliek je pozdu a tie tabulky existuju z urciteho dovodu. Jeho mentalny vyvoj napreduje, ale on nie je schopny komunikovat. To vela deticiek nesmierne frustruje. Mozno este nie toho tvojho, alebo to len nedava najavo.